1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моно - оброци

Дискусија во 'Диети' започната од vickyy90, 26 мај 2014.

  1. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
  2. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    Грешка им е напишано во статијата, оваа девојка е веган веќе 7 години и со таквиот начин на исхрана успеала да ослабе 20кг. Моно-оброци се всушност конзумирање на еден тип овошје во еден оброк, а не цел ден едно овошје. Исто така ја применува диетата "свежо до 4" така што јаде свежо овошје до 4 часот (појадок и ручек) и готвено за вечера. Ја има на јутјуб и во своите видеа убаво објаснува што јаде секој ден. Трикот на овој вид на исхрана е во тоа што можеш да јадеш колку сакаш и не остануваш никогаш гладен со што се забрзува метаболизмот и со отфрлање на месото и производите од животинско потекло не се внесуваат животински масти.
     
  3. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Ја следам девојкава на youtube и лелееее колку ме нервира нејзиното однесување |(

    Не знам, мене не ми е јасно како некој може да изеде по 20 банани или 30 портокали како што прави таа некогаш во еден оброк, после третото парче овошје стомакот ќе ми е толку подуен што нема шанси да продолжам :D
    Инаку ми се допаѓа концептот на јадење сирова исхрана до 4, и после за вечера еден топол оброк.
     
  4. Imini

    Imini Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    27
    @crimson нејзиниот став и арогантното однесување и мене на почетокот ми беа одбивни ама откако игледав неколку видеа и го сватив концептот и логиката по која оди. Ја гледам веќе една година и поради неа станав веган како и мноогу други. Целта и е всушност да привлече што повеќе внимание со контроверзните видеа за повеќе луѓе да и ги видат видеата и да се запознаат со растителната исхрана и да ги видат придобивките а воедно и суровоста на животинската прехранбена индустрија.
    Инаку многу е нормално дека одпрво нема да можеш да јадеш колку неа количински оти желудникот не ти е обемски толку растегнат. Со тек на време ќе бараш се повеќе и повеќе храна. Јас на почетокот едвај изедов 3 банани, а сега 5+ во еден оброк без проблем.