1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Моно - оброци

Дискусија во 'Диети' започната од vickyy90, 26 мај 2014.

 1. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
 2. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  26
  Грешка им е напишано во статијата, оваа девојка е веган веќе 7 години и со таквиот начин на исхрана успеала да ослабе 20кг. Моно-оброци се всушност конзумирање на еден тип овошје во еден оброк, а не цел ден едно овошје. Исто така ја применува диетата "свежо до 4" така што јаде свежо овошје до 4 часот (појадок и ручек) и готвено за вечера. Ја има на јутјуб и во своите видеа убаво објаснува што јаде секој ден. Трикот на овој вид на исхрана е во тоа што можеш да јадеш колку сакаш и не остануваш никогаш гладен со што се забрзува метаболизмот и со отфрлање на месото и производите од животинско потекло не се внесуваат животински масти.
   
 3. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.787
  Допаѓања:
  50.003
  Пол:
  Женски
  Ја следам девојкава на youtube и лелееее колку ме нервира нејзиното однесување |(

  Не знам, мене не ми е јасно како некој може да изеде по 20 банани или 30 портокали како што прави таа некогаш во еден оброк, после третото парче овошје стомакот ќе ми е толку подуен што нема шанси да продолжам :D
  Инаку ми се допаѓа концептот на јадење сирова исхрана до 4, и после за вечера еден топол оброк.
   
 4. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  26
  @crimson нејзиниот став и арогантното однесување и мене на почетокот ми беа одбивни ама откако игледав неколку видеа и го сватив концептот и логиката по која оди. Ја гледам веќе една година и поради неа станав веган како и мноогу други. Целта и е всушност да привлече што повеќе внимание со контроверзните видеа за повеќе луѓе да и ги видат видеата и да се запознаат со растителната исхрана и да ги видат придобивките а воедно и суровоста на животинската прехранбена индустрија.
  Инаку многу е нормално дека одпрво нема да можеш да јадеш колку неа количински оти желудникот не ти е обемски толку растегнат. Со тек на време ќе бараш се повеќе и повеќе храна. Јас на почетокот едвај изедов 3 банани, а сега 5+ во еден оброк без проблем.