1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.232
    Пол:
    Женски
    Пишав ,па ми се избриша (facepalm)
    Да пробам пак.

    Цената е од 100 до 170€ месечно, зависи каков пакет ќе одбериш.

    Прогамата е индивидуална, склопен е планот на јадење според личноста. Тоа зависи од години, тежина, пушач\непушач.....итн

    Да напоменам: она што делуваше позитивно кај мене, не мора да значи дека кај секого е така. Како што кажав индивидуално е.

    Има 5 оброци дневно.
    Доручек,ужина, ручек,ужина,вечера.
    Што за мене беше многу битно, пошто гладна=нервозна :D

    Она што е исто многу битно, помеѓу оброците секогаш да има растојание од 2-3 часа. Не смееш прерано да јадеш и не смееш прекасно,па да се изгладниш и да немаш мера после тоа колку јадеш.

    Доручек:

    -Протеински шејк(препорачливо за тие што вежбаат) или
    -Јајца во сите врсти, маслинки, зеленчук или
    -Оризови галети со намаз или котиџ чиз, салата или
    -Овес со нискомаслен јогурт или млеко и шака бобинки.

    Ужина:
    -3 врсти зеленчук или
    -Нискомаслен јогурт со сецкано јаболко и цимет или
    -Нискомаслен јогурт со сецкана краставица и копар или
    -Едно тврдо варено јајце или
    -Пола протеински јогурт или мус.
    -Јатки,посебно бадеми

    Ручек:

    - Ориз(басмати, јасмин) со риба на скара(пилешко обарено) и голема чинија салата со малку маслиново масло ,сок од лимон и сол.
    -Low carb нудли ( никако обични) со туна во сопствен сок( без масла) и царска мешавина
    -Печен компир со некое динстано месо и голема чинија салата.

    Ова како пример. Секој јаглен хидрат во ручекот треба еднаш неделно да се користи. Да не се повторува.

    Ужина:горенаведено

    Вечера: протеински шејк или во мојот случај јајца во секаков вид или овес.

    Вода е многу битно,да не е помалку од 2 л дневно.

    Физичка активност исто.

    Намирници што треба да се одбегнуваат:банана, грозје, бел леб и печива, супа од ќесичка,се што е панирано и пржено, благо,суво овошје.

    Прочитав дека си со 3 дечиња и навистина е тешко. И јас имам дечиња ,па од немање доволно време( читај:лошо менаџирање на времето) подкаснував тоа што ќе ми беше при рака, очекувано најмногу слатки работи. Јадев малку, а килажата одеше нагоре.

    Сега спремам од вечер, некогаш само сецкам и ко ќе дојдам од работа,ставам да се пече. И стигнувам.
    Убавото во сето ова е што ручекот можеш да го спремаш за сите. Во смисла,да не готвиш екстра за тебе.

    Ова е што ми текнува во моментот. Моментално не сум веќе на програма, го фатив сама ритамот и откако ја добив посакуваната килажа,секако дека имам чит деј :D сладолед или мало парче торта.
    Ама додека се стигне до тука, мора да се оди по план и не смее ниту една грешка да се направи. Секако, ако сакаме резултати.
     
    На marchi-cool, KidA, cruella de Vil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.081
    Допаѓања:
    22.925
    Може препорака кои се low carb?
     
  3. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.232
    Пол:
    Женски
    Јас ги купувам овие во Billa Plus

    Screenshot_20240712-100418_Chrome.jpg

    За мк не знам каде може да се најдат.
    Како замена можеш и глас нудли
     
    На penelope10, KidA и MissChievous им се допаѓа ова.
  4. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    фала ти многу многу, одлично ми изгледа. Интересно е што звучи како обична да речеме исхрана, само вечерата по рестриктивна. А другото изгледа лесно за спремање навистина. Кај мене има голема разлика што ручек од вечера не се разликува многу по состав, ама е битно во еден оброк да има или само јаглени хидрати, или само протени (зеленчук/овошје/млечно и масти башка не е проблем и со едно и со др да се мешаат).
    А имаше програма и со 5 оброци ама јас се плашев дека нема да постигнувам толку да купувам пазам и јадам и се по план. И таму исто се препорачува и физичка активност.
     
  5. malasimba

    malasimba Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    129
    Пол:
    Женски
    И јас се хранам прилично вака, но многу е важно да се нагласи количината на тие јаглехидрати. Значи од ориз една рака само, компир исто така не цел тањир него еден среден компир одприлика, овес мах 50гр ( 3 лажици ставам јас) и сл.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    aх супер, како си со резултатите и коj ти го правеше планот?
    каj мене има некоја мерка, општо секоја порција треба да биде макс 250г вкупно (што сега на одмор немам идеја како да измерам), и јаглените хидрати се обично 150-200г готови
     
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.317
    Пол:
    Женски
    а во кој дел од денот на пр се мерите? Јас вчера на работа во 18h се мерев. Ама наутро ко ќе сум се мерела има прилично разлика во цифрата.
     
  8. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    1.257
    Нормално е тоа. Дека варира тежината 1-2кг во текот на денот. Најдобро наутро.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    2.068
    Допаѓања:
    8.068
    Пол:
    Женски
    Се ставам и јас во режим на исхрана, кој се надевам ќе биде одржлив на подолги стази.
    Почнав од пред три дена со повнимателен начин на исхрана.
    Ги следам препораките на докторот.
    Во суштина:

    1. Јадење три оброци дневно и две ужинки. Скокање доручек или вечера веќе не практикувам.
    Наводно заради тоа телото храната што му ја даваме ја става во залихи и во сало.
    Значи доручек сабајле во 7-8, ужинка претпладне, ручек во 13ч (не подоцна од 15ч и споен со вечерата како што си правев:$), ужинка попладне и вечера најдоцна до 20ч. После ова да не се јаде до спиење.

    2. Намалено внес на јаглехидрати. Исклучив бело брашно, тестенини, благи и грицки. Ориз и компир исто на минимум 1-2 во неделата (не можам да ги исклучам целосно) и ако ги јадам се во мала количина варени или компирот и печен.
    Исклучив сокови и газирани и негазирани. Пијам вода или цеден лимон/портокал.
    Се што содржи замена за шеќер или има ознака No sugar не го купувам. Обично тоа без шеќер е продукт со некоја замена која е штетна за црниот дроб.
    Избегнувам често и голема количина овошја кои содржат многу шеќер (банана, лубеница, диња). Значи ги јадам можеби еднаш, двапати неделно за ужина и во помала количина.

    Менито:
    Доручекот да е појак може со црно лебче. интегрално или оние од никулци. Може варено јајце (јас не го јадам пошто не сум итолерантна, иако треба да пробам само варена белка дали ќе ми е ок), урда, јогурт и сл.
    Обично јадам младо сиренце или урда со кришка-две црн леб, краставичка, патлиџан, јогурт со мелени семки маслинка, нешто така. Може и овесна каша ама не од тие инстант што е засладена, туку само овес (некогаш го мешам со рж и јачмен), со јогурт, со бобинки, семчиња некои.

    Ужинки: јаткасти плодови (пола шака), или некое јаболче, крувче, попладне знам да си кснам некој зеленчук - морков, патлиџан чист, или краставица и сл.

    Ручек - зеленчук со месо или риба. Ништо не пржам, не поховам. Варам, печам или динстам.
    Месото е немасно (изгуглајте што значи тоа Lean meat) - значи делови од животното кои се со помалку масти (како пилешките гради на пр. а не батаци и крилца), очистени од масните делови и без кожа.
    Не користам готови супи, сосови и преливи со мајонез, крем сирења, зденки, тешки павлаки или хопли. Прелив може евентуално со нешто со лимон, сенф, м. масло, мирудии и сл.
    Мешунки јадам ама еднаш-двапати неделно, не секој ден.
    Вечера - салата со некој вид протеин (растителен протеин - печурки, наут и семиња од тиква, сончоглед, или животински пилешки стек, младо сирење).

    И секако физичка активност. :muscle:

    Ај да видиме како ќе иде, засега добро се осеќам.
    Дури повеќе гладував претходно него ли сега. Од оброците не се осеќам прејадено, тромаво.
    Бара припрема на оброци однапред ако работиш, храната надвор често не е соодветна.
    Истата храна и другиве ја јадат дома, ако им се бендиса. Ако не им се бендиса, за нив нешто друго додавам во комбинацијата и лесно се прилагодува.
     
    На marchi-cool, MikicaBt и KidA им се допаѓа ова.
  10. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    женски јас само да ви кажам дека успешно го поминав одморот 10 дена со all inclusive без да качам ниедно кило а мислев готово 3-4 сигурно оти на крај некако ептен се опуштив посебно со благото благо и месено ми се слаба страна а таму (на Крф бевме) имаше превкусни работи)) ама ете сепак толку колку што сум се држела на советите што ми беа дадени било доволно, а и пливав колку толку.. и сега од вчера почнав пак уште 4 недели да дојдам конечно до 57 и после да си почнам со здрави навики и вежбање здравје. денеска само каснав пак благо здраво горе долу carrot cake за децава ја праев и тоа што им остана не се воздржав, мислам уште ми бара душава од што таму јадев и баклава и тортички некои со ванила и сладолед и што се не

    што ви помага да се воздржувате од благо?

    ама добро е во само два дена се вратив на старата линија
    C39C9C56-E1FC-4F50-A780-67DD3F4C5C14.jpeg
    одиме понатаму, ви посакувам и на другите среќа
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    3.163
    Пол:
    Женски
    Pocnav so shejk od sabajle zamenski obrok da mi e, skrativ mn na blago to soleno i slicni gricki, pesacam sekoj den i ovosje jadam. Za 3 meseci 12 kila oslabev i teram nadolu.
     
    На marchi-cool и KidA им се допаѓа ова.
  12. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    браво
     
    На macencef му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Pomagajte kako da oslabam se pisav kaj eden nutricionist no mi dava raboti da jadam sto nemozam da gi gledam a kamoli da gi jadam se macam so vaa moja kilaza aj vr molam za nekoj sovet.
     
  14. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Isfliv leb I blago,navecer posle 19 ne jadam,mnogu voda salati I vezbam sekoj den.Za 5 nedeli 6 kg pomalku sum.Bev 93 a sega 87
     
  15. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Leb eve ne jadam da ne recam 1 nedela sok ne pijam gaziran, sea psoos um vo ciklus mn mi se ajde blago ama kasnuvam po malce 1 cokoladce ili 2 reda temno cokolado. Pa za edna nedela ke vidam dali ke ima rezultati jadam i povekje salati i nemrsna hrana.
     
  16. Peperutka17

    Peperutka17 Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2024
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    I jàs si jadam blago epten koga NEMA da izdrzam ama retko e mnogu
     
  17. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Мораш да бидеш во дневен калориски дефицит терајќи го телото да троши од резервите т.е залихите.

    Калорија е единица за топлина.
    А топлината од храната се претвора во енергија. Дневен реф. внес на калории е 2000 калории т.е базален метаболиза да да може телото да живее, се што е вишок од 2000 а не се троши и искористува - оди во сало т.е липиди т.е во резерва енергија. Салото е резервна енергија "за кога ќе затреба".

    1гр Јаглехидрати - 4 калории
    1гр Протеини - 4 калории
    1гр Масти - 9 калории

    Секоја храна има калорија.
    Некоја е високо а некоја ниско калорична. Високо калорична е кондиторската а ниско е овошјето и зеленчукот, месото, протеините од млечни производи и др.

    Јаглехидратите т.е шеќерите (не само белиот шеќер и благото туку и житарките кога ќе влезат во крвта се претвораат во шеќер) најмногу дебелаг така што постојано прават скок на инсулинот, даваат привремена заситеност и енергија а потоа пак чувствуваме глад и мора да јадеме а така само внесуваме повеќе и повеќе калории.

    Здравите мастите и протеини, месото, рибата, зеленчуккот не прават скок на инсулинот, заситуваат со малце и на тој начин имаме помалце оброци. Со овошјето внимателно - ако ви се јаде благо подобро тоа него чоколадо.

    На секоја храна има етикета со нутритивна вредност и калориска вредност на 100гр.

    Бројте калории и бидете -500 и ќе слабеете.

    Внесувајте 1500-1700 калории во денот ако сакате да слабеете.

    Ако сакате да одржувате тежина 2000калории денот.

    За да качите на тежина мора да сте суфицит т.е +2000.
     
    На marchi-cool, MikicaBt, malerozna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. I shto sega

    I shto sega Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2022
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Некој со пцос има постигнато добри резултати во слабеењево или само на мене не ми иде некако? А да не претерам ама мислам дека 5-6 месеци сум на посебен начин на исхрана
     
  19. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    3.163
    Пол:
    Женски
    Sabajle shejk, kafe i voda. Posle toa kasnav malku, pa tek rucek ke jadam. Jadov i malinki. Vecer pesacenje. Od maj dosega od 101 kilo do 87 namaliv. Do kaj oktomvri bar do 77 da stignam.
     
    На zemzela91 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ane_love1223

    Ane_love1223 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2022
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво како сте задоволни од шејковите на Natura Therapy? Јас сум член на Хербалифе и искрено освен со тоа никако не можев првите кг да ги изгубам после царски
     
    На Janičkaa1 му/ѝ се допаѓа ова.