1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.104
    Допаѓања:
    44.744
    Пол:
    Женски
    Вчера не стигнав да пишам.

    Доручек: блендиран чоколаден овес со боровница

    Ужина: протеински чипс

    Ручек: туна салата со low carb нудли

    Ужина: јагоди

    Вечера: 2 варени јајца и салата


    За денес:

    Доручек : интегрален двопек леб со хумус, моцарела, патлиџан и маслинки

    Ужина: протеински бар

    Ручек: пилешко на скара, варен компир и рукола салата

    Ужина: skyr јогурт со краставица и власец

    Вечера не знам сеуште. Може некоја протеинска палачинка да биде со црвено замрзнато овошје.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Zdr zeni zosto nikako nemozam da oslabnam nasabajle ne jadam izbegnuvam rucek jadam i po cel den si rabotam nest9 namerno pocnav i cigari za da ne jadam i vecerata ja izbegnuvam i nikaoo ne namaluvam tuku kacuvam na vaga sto e problemot
     
  3. FierceFemme_

    FierceFemme_ Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2024
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Викендов бев на гости и не можев многу да внимавам на исхраната, посебно кога се беше превкусно и домашно. Сега се враќам во форма.

    Поручек: мача кафе
    Ручек: 3 варени јајца, 100гр протеинска урда, грчки јогурт, и домат и краставица.
    Нема да вечерам, можеби само еден протеински шејк ќе се напијам, тоа е за денес :inlove:
    Сакам и кафето да го исфрлам комплетно, не знам зошто ама несвесно ми стана навика уз друштво веќе а не го обожавам толку.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.300
    Допаѓања:
    200.493
    Пол:
    Женски
    Оти не јадеш, организмот штеди, задржува екстра од се' што ќе каснеш. После некои три недели вакво гладување ќе почнеш да слабееш, ама ќе губиш мускулна маса меѓу другото, не само масти. Ќе ти ослабне и крвта, ќе осеќаш вртоглавици и ќе бидеш неспособна да функционираш.
    Почни да јадеш балансирано, пресметај си (има калкулатори на нет) колку калории треба да ти биде дневниот калориски внес за да ослабнеш, од тоа колку протеини, колку масти, колку јаглехидрати. Освен тоа, види и колку физичка активност ти е потребна. Само така ќе ослабеш на здрав начин, не со гладување.
     
    На Macimaxi3 и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  5. FierceFemme_

    FierceFemme_ Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2024
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Поручек: овошен јогурт
    Ручек, салата со домати, протеинска урда, грчки јогурт, парче пите и 3 кифли.
    Вечера нема :inlove:
     
    На penelope10 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.104
    Допаѓања:
    44.744
    Пол:
    Женски
    Темава е замрена :D

    Не е некоја мотивација нити поддршка.

    Затоа почнав да си запишувам во тетратка, за да имам прегледност до каде сум со јадење. Навистина ми влијае психички кога ќе се искажам некаде и донекаде имам поголема самоконтрола. Засега вагата стои :muscle: не сакам надолу да оди, уште помалку нагоре :D

    Се надевам се држите сите до режимот иако не пишувате тука. Лесно е човек да излезе од колосек.
     
    На simoncelicius, christinnn, FierceFemme_ и 2 други им се допаѓа ова.
  7. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    3.033
    Допаѓања:
    76.659
    Пол:
    Женски
    Се држам, како не, завчера изедов 2 бургери и два телешки стека. Плус парче торта :$.Ме гледа колешка како втерав 4 порции и вика не ми е јасно кај го собра :lol:
    Синоќа кфц јадев.
    Денес имам свинско, ако не се расипало досега. Ако да, имам 6 јајца, тоа ќе јадам до петок.
    65.8 бев вчера :rofl:
    Мора 7 дена на вода само, инаку ништо од диетата моја...
    Кај ми е амбициозноста од лани не ми е јасно.
    Валда во теретана остана :devil:
     
    На H.VAGA, christinnn, Ariel и 2 други им се допаѓа ова.
  8. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    872
    Веќе подолго време ме копка идејата да се исушам, не дека сум дебел или дека ми сметаат килата (ова е дури и слабо за мене, обично на булк сум бил и до 115-120) ама сеа сум на 96 и во мојов живот последен пат сум бил 70 кила на 10 години.

    Сакам до април да догурам до 76, нема да ви пишам оброци и глупости, ама да знаете ќе пишам еднаш дневно по едно мерење.

    Инаку чисто вака за муабет, сакам да намалам максимално колку што можам, без да нарушам изглед затоа што имаме фамилијарно историја со кардио-васкуларни болести, и баш праев муабет со другарка прееска и сфатив дека имам и јас проблеми (главно заради кревање мртво, не правев големи максови, ама правев многу во обем, 8-10 серии 10-15 повторувања првите 5 за загревање, по 5 вторите 5 серии) и сеа вените од пупак надоле ми ебат мајката (кој има варикоцели нека се јави, мене ме болат од време на време).

    А да и почнав да вежбам флексибилност џоа да будем балерина, пошто искрено интересни ми се оние хипер-мобилните ликови, сакам ШПАГА да праам лол. Тоа е за денес, измерено 100ка рамно сеа, се читаме утре.
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    546
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Барав ама не најдов, може на кој режим си подетално?
     
  10. Altea1

    Altea1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2024
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Истото го помислив. Додека не се активирав да пишам во темава читав редовно еден куп диеталци, сега имам впечаток како да нема баш активни, а можеби другите веќе и ослабнале (fingers)

    Јас имам уште за слабеење па си ја држам програмата редовно и почнав по минимум 10000 чекори да правам дневно. За сега сум супер освен што некогаш ме фаќа стрв за конкретно благо па си каснувам малку и приметив дека тоа уште повеќе ме мотивира кога знам дека не сум била целосно по програма, а пак гледам резултат 8)
     
    На FierceFemme_, kikikikirika и Kasiopaja221 им се допаѓа ова.
  11. Kasiopaja221

    Kasiopaja221 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2021
    Пораки:
    3.104
    Допаѓања:
    44.744
    Пол:
    Женски
    Никој посебно, неколку месеци работев со нутриционист. Откако ослабнав колку што ми требаше , сега сама се водам по некои негови правила за одржување на килажата.
    Од човек што прелесно забегуваше со јадењето и килажата варираше ептен во краток рок,засега сум задоволна како ми оди.
     
    На simoncelicius и Ariel им се допаѓа ова.
  12. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.027
    Допаѓања:
    4.528
    Пол:
    Женски
    Освен тема за поддршка треба да има и една тема Ѕид на срамот и да пишувам таму што се изедов денеска од тостови до Помфрит и свашта нешто. Се тешам дека барем 15000 чекори направив.

    Многу е тешко враќањето во форма ама не се откажувам. Ако некој има да ми препорача добри вежби за дома што траат 15 минути би било супер.
     
    На simoncelicius, Altea1 и Ariel им се допаѓа ова.
  13. EmporioIvankov

    EmporioIvankov Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2023
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    872
    Изедов 300 грама кикирики пред 15 минути, и едно 20 колачиња, и кило цвекло и јагоди и литар ипол-два млеко и ручек...
    Мој совет, ако имаш некој што држи групна јога и остали тракатанци, иди на нешто такво, дома треба ептен дисциплина за да почнеш пак да вежбаш. Вака знаеш идеш за тоа и го праиш.
     
    На penelope10 и kikikikirika им се допаѓа ова.
  14. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.163
    Допаѓања:
    23.335
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. FierceFemme_

    FierceFemme_ Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2024
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Баш, мора да се вратиме во форма.
    Јас си ја направив вагата и кога се мерев видов дека воопшто не сум се поправила после моето слабеење, си стојам на 78 кила, и се подопуштив некако од радост, подзаборавив на остатокот вишок што треба да се симне. Викендов си поткаснував, повеќе, од утре се враќам во нормала да симнам барем уште некое кило, веќе забележувам и дека чекорите ми стојат од 3000 до 4000 повеќе не. Нема каде да пешачам и ги запоставувам чекорите. Мораме поактивно да се поддржуваме сега 8)
     
  16. FierceFemme_

    FierceFemme_ Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2024
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Денес за поручек имав протеински палачинки
    За ручек 3 пржени јајца со мало парче сирење и салата.
    Вечера ќе гледам да не јадам, ќе пијам чаеви, ама ако ми се пријаде ќе каснам нешто не-многу калорично.
    Како ви оди вас понеделнечки, и вчера добра сум ги направув 10к чекори, па денес се стремиме исто
     
    На Altea1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    8.006
    Допаѓања:
    135.985
    Ајде диеталки, септемвриски бран :D.
    Рано ми е за диета, ама една другарка ме измотивира, ослабе со броење калории.

    Почнав да запишувам и јас, за да видам како се движам… што ќе гледам, имам вишок 300-500 калории дневно, главно од благо и алкохол (facepalm).

    Ќе следам деновове, па да се заозбилам…
     
    На Ema.Sk, kikikikirika, FierceFemme_ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Altea1

    Altea1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2024
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    8000 чекори денес, оброците по програмата беа единствено вон мени ми беше ужината (1 bounty чоколадо) ама си викам на толку пазење нема да се познае. :D Мотивацијата ми е следниот milestone (-15кг) а само 2кг ме делат од него (имам и уште за симнување, но вака полесно се мотивирам, отколку кога знам колку реално треба да симнам) не знам дали и некој друг користел ваква тактика ама мене ова ми помага да не забегам од програма.
     
    На kikikikirika, Ariel, zemzela91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.027
    Допаѓања:
    4.528
    Пол:
    Женски
    Ај првата недела што ја утнав ја утнав, ама неделава сум поозбилна :)

    Планирав да ја почнам медицинската диета (или народно жан митрев диета) ама ми се гади од мелено месо секој ден, па преминав на броење калории.

    Пон:
    Д: три мандарини
    Р: мелено месо со ориз
    В: чаша смути од протеин, замрзнати плодови и млеко
    Околу 1300калории
    10000 чекори

    Вторник:
    Д: две мандарини и парче леб со путер (морав леб, ми падна шеќерот и ме болеше главата)
    Р: салата од две варени јајца и три варени компири
    В: парче леб, едно јајце и сенф
    Ужина: смути со протеин, млеко и јагоди
    Калории околу 1400
    11000 чекори

    Денес:
    Д: компир салата
    Р. Кори (јуфки домашни) и 100гр сирење
    В: смути со протеин и банана
    1400 калории
    11000 чекори

    Вагата вика кило и пол помалку, од 63 на 61,5 и не ми е гајле дали е вода, за почеток е добро.
     
    На zemzela91, Altea1, penelope10 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. MilaMi

    MilaMi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2020
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    315
    Пол:
    Женски
    Како броиш калории? Никако да го скопчам тоа.
    Пр:земаш 1 морков го мериш и гледаш у табела колку калории има морковот. Ако јадеш мешана салата(зелка, краставица, кромид, маслинки, кубети, со дресинг мајонез наместо зејтин и оцет) како ќе измериш.
    Мене стварно ова со мерење о не ми е јасно. Може ли да ми објасниш.