(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. Portishead

    Portishead Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Додека сам не се освести, родителите можат до утре да му зборуваат. Колку здраво и да готват дома, тој сепак кога ќе излезе може во секое време да си купи лесковачка без тие да знаат за тоа. Реклами, пароли, текстови и предавања за тоа која храна е штетна а која не, има на секој чекор и нема што повеќе да се направи околу тоа. Некои луѓе, не можеме толку да ги убедуваме околу некои нешта кои што се за нивно добро, колку што тие можат да не игнорираат. Ни останува само да се надеваме дека ќе сфатат во каква состојба се :)
     
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.845
    Пол:
    Женски
    има сестричка од 6 одд со 70кг сепак не е само до детето,и татко му има вишокк килограми,можеби е генетски.Сепак треба да се подигне свестаа кај народот..Џабе и реклами со актери кога пак продавниците за брза храна се отворени..Јас мислам дека треба некои познати луѓе да се здружат и недела по недела да идам по населби и да делат овошје и зеленчук??Може тоа му е мајката....
     
  3. pato

    pato Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Се додека самите не се свестиме каква штета си правиме себеси џабе е се. А дека е генетски верувај ми дека не е. Има тука многу други фактори кои играат голема улога.
     
    На bucimir му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    srcka, nema genetski predispozicii za debelina, toa e samo ne vnimavanje. I pak ke povtoram,toj ima samo 13 gofini,od kade pari za leskovacka ?!?!! da me odfi na rabota pa trosi od plata?!? toa mora da e od dzeparacot so mu go davaat od doma. Sekoe dete e proizvod na semejnata okolina....deteto najprvin gi znae rodfitelite , i najprvin toa uci od niv -- dobrite a i losite raboti, i ako tie doma cuvaat samo salami i cajni, i pleskavici togas toa e i edinstvenoto nesto sto toa dete go znae od malo. Eve, jas sum majka...i polesno ke e za mene da mu davam hrana na bebus sto e vo mikrobraniva ama od kako pocna najcesto domasno pravam jadenje, so morska sol, maslinovo maslo....ovo ono....znaci muabetot mi e deka nekogas se desava mama da e zafatena ama kako ne porasnaa nas nasite majki bez brza hrana?!?! Deteto kako licnost ke bide samostojno, i navistina, odlukite ke zavisat od nego, ama negovata debelina zapocnala od doma. Veryvaj,imam slucai vo mojata familija....rodnini koi ete, decinjata gi hranat so bureci i pleskavicvi i americki krofni. Znaci vnuk mi ne barase burek na 3 godini, majka mu mu davase, i sega toa e se sto znae.
     
  5. Viktorii4e

    Viktorii4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    258
    Јас мислам дека гените не играат голема улога во процесот,мајками и татко ми се многу слаби и остала компанија браќа и сестри значи сите се преслаби и јадат не контролирано со намера да качат некое килце неможат,посебно мајками вели вол да изедам јас иста ќе останам.е сеа на кого сум јас што се што ќе изедам ми се фаќа....
    Се е до свеста сега можеби детето не мисли ама утре кога ќе се соочи со поголеми проблеми со здравјето и те како ќе го засега и ќе проба се за да ослабе и да се врати во нормала.
     
    На bucimir му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    тоа за зеленчукот дека треба да се џвака и лупи беше иронично кажано..... бидејќи и да им го сервираш на некои луѓе , пак нема да го јадат!
    не може бре некој друг да ти се грижи за здравјето...мислиш ако им делат овошје ќе го јадат?!?! не!!!!верувај не!!!! Маж ми е пораснат на конзерви и замрзната храна и тој сега се труди да јаде обошје или салата ама ете, неќе. Не му е вкусна. И го прашав, зошто мајка му така ги хранела и одговорот беше " изгледа и било полесно и поевтино". И таа како баба сега тоа им дава и на внуците. Во македонија ако едно нешто е евтино тоа е овошје и зеленчук...зошто верувај ми, овде една краставица е 1$ и тоа на распродажба, значи салата од краставици ретко. Ама затоа зелка ефтина :) Џабе некој и во уста да им става, оние кои не јадат зеленчук и овошје, не јадат. Јас пораснав на домашна храна, и мајка ми секогаш пости во петок, и ако брат ми мрчеше му викаше "синко ако не ти одговара, напрај си грав со месо". Виде не виде, ќе јаде.
     
  7. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.845
    Пол:
    Женски
    Да сватив како се мисли изџвакано.Не е баш здрава и конзервираната храна,али како што знам во Америка,Англија или било каде низ Медитеранските земји храната е на врвно ниво ...Само на продавниците
    за брза храна треба да им се удри восок и да се залепи лента и чао пријатно.Во школите треба почесто да има советувања за здрава храна,ај ако ние 8 одделенците или пак некои 9одд.јадеме брза храна тогаш треба да децата уште од мала возраст да им се стави во главаа дека БРЗА ХРАНА=СМРТ!! или вештачките засладувачи....На одделенски час наставниците треба да водат евиденција али и да не советуваат за храната и здравиот живот,а не да дремеме ко утки :DD
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.845
    Пол:
    Женски
    нема врска,неговите родители му даваат иначе тоа што го јаде е леб,месо со компири,кромид,домат и кечап/мајонез :33 да можеби е мајката некогаш нема време и ќе купи ќебапи,утре-задутре пак..Ако му даваат џепарлак по 100 и нешто денари,значи знаат што марка им е детето.Али таа брза храна за малку ќе го легнеше на операциска маса под ножици или пак цел живот со штаки....Али до менталитетот е ако рече:не јадам више колбасици,самали или друго дреба да видиме дела..Али среќа ослабел 3 кг со некоја вода која имала додатоци од лимон,бибер и краставица :)
     
  9. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Всушност, овде храната воопшто не е на врвно ниво, значи тоа е целосна дезинформација. Напротив, има толку многу адиѕиви, конзерванси и остали хемикалии кои е докажано дека предизвикуваат еден куп тешки малигни заболувања. Затоа Америка има почесно прво место за болести од типот на рак и еден куп други болести кои во остатокот од светот воопшто или мнпгу малку се застапени. Агенцијара за лекови и храна дозволува огромни манипулации во поглед на состојките и на она што може да се користи и компаниите тоа го користат за своја цел. Инаску ако толку добро се хранеа зошто секија продавница има моторизирани колички за шопинг за дебели луѓе кои верувај не може да се движат!?!?Дури и органската хрсбс, којас мора да ја бараш во продавници за здрава храна, и на нив е дозволена манипулација, и доколку не пишува 100% оргсанско, не е...а луѓето трошат пари мислејќи дека јадат здраво. Америкас е земјата која прва дозволи употреба на GMO и сега резултати се катастрофални. Се користи соја во се и сешто , а докажано е дека сојата предизвикува пореметувања во хормоните кај девојчињата, а кај момчињата прддузвикува стерилитет. Ако реши човек да ги отвори очите....многу че прогледса и ќе свати какви тешки хемикалии се јадат. Јас сум поборник за здрава исхрана, не заради овразовснието...никој мене не ми ја полнел главата сдо ова или она, туку така пораснав....со манџи и салати, без ресторанска храна, секогаш домашно приготвена. На школо носев сендвич до ајвар и сирење иако сите јадеа тостови. Значи, ти можеш да едуцираш, да ксжувсш, да доксажувсш ама колку другите ќе сватат и ќе применат од тоа е многу дискутабилно.
    Јас купувам органска храна...кога ќе најдам,печам свој домсшен лев од 100% црно оргсндко брашно, купувам јајца од кокошки кои не се затворени во кафези..итн итн ама не секогаш ги има,и тогаш мора да земеш тоа што е пред тебе.
     
  10. Viktorii4e

    Viktorii4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    258
    Токму така,убаво кажа буци.разликата на храната ќе ја осетиш само ако од македонија се преселиш овде или престојуваш бев разлика.остај што е многу калорична и не здрава па и којзнае какви болести ќе закачиме.
    Се гледа се по луѓето ако во мк имаше 1 човек во 10 со прекумерна прекумерна тежина(не со 5 кг повеќе со 50 кг повеќе) тогаш овде на секој 10 само еден е нормален.
     
    На bucimir му/ѝ се допаѓа ова.
  11. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    8.298
    Пол:
    Женски
    Мене најголем проблем ми е токму мотивацијата. Немам многу за симнување, накачив последниве неколку месеци килца поради тоа што имав тежок период и буквалнно јадев на емоционална база. не да се вадам и смислувам изговори ама знам што ми е проблемот.

    Е сеа секогаш си задавам превисоки цели и на половина пат се откажувам. Така се решив да ја започнам програмата на Кајла од 3 месеци, стигнав речиси до еден месец и се откажав, ми здосади.
    Сега случајно на инстаграм ми се појавија трансформавии од една страна http://fitgirlsworldwide.com/
    Отворив за да видам што е, и пријатно се изненадив. Имаат програма за вежбање од само 28 дена :D
    Само проблемот е што мора да се плати програмата. Затоа и дојдов на темава, ве замолувам ако било која ја најде некаде книгава да може да се симне бесплатно нека сподели би и била благодарна
    [​IMG]

    Се убив од барање и никако не можам да ја најдам а се си мислам дека мора да ја има. Ако ја имаше онаа на Кајла да се симне со торент мора да ја има и оваа.
     
    На bucimir му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.845
    Пол:
    Женски
    добро,може тоа се шпекулации,викам на врвно ниво бидејќи сигурно во Менхетен кујните во рестораните се чисти и дезинфицирани (не дека овде има бубашвабки) моите кога биле во Америка биле угостени од убаво поубаво,луѓето биле навистина љубезни и прекрасно готвеле па од таму знам .Добро во денешно време вистина како што кажувате и на тоа што пишува 100% organic/nature има по некој конзерванс..Супер би било коа секој жител би имал по 10 кокошки,4 кравички и цела градина со зеленчук/овојше.Пред да ми ги исечат овошките јас во мојот двор имав:
    -цреши
    -вишни
    -јаболка
    -смокви
    -калинки
    -лешник
    -праски(кои никад не пораснаа)
    -кајсии,али дека живата ограда ја заменивме со ѕидче ги исековме.Живееме во Скопје и немаме башта(градина) каде да засдиме повторно и ако не сум грешка,мислам дека и Азијците здраво се хранат(Јапонците и Кинезите)оние што јадат,ориз,суши,медитираат и живеат здрав и долг живот :D поздрав
     
  13. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    @Simonce a од ксј го најде ова?!?! и можеш ли да ми објасниш подобро што е☺
     
  14. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Се е тоа право на личен избор. Верувај, кога децата се мали избор бап немаат туку јадат она што мама ќе сервира. Не е дека на 3-4 години можеш да се качиш во кола и да одиш до 7 ца :) е тоа е тоа што ти виксм дека децата се производ на најблиската околина, кога се малечки зависат од родителите целосно. Ако навикнеш дете на храна од тегла или конзерва или микробрснова, тоа и ќе јадат. Моите амерички внуци не знаат за сува слива, или орев, или бадем, брпокула од микробранова јадат, макарони од конзерви...и пијат едни сокови кои се жив шеќер. Катастрофа!
    А не може да удрат печат на фаст фуд места зошто секаде се служат плескавици и чебапи....не е лошото ако еднаш касне човек ѓмесечнпо, проблемот е кога јаде исто па исто дневно.
    Јас пораснав јадејќи се домашно, од колбаси па до домашно вино :) дури и сок за раствараее мајка ми правеше домашен.Разликата е што не е до вкусот само, туку кога правиш сам знаеш што ставаш внатре.
    Човек е она што го јаде .... има толку скриени отрови што страшно е да почнеш и да читаш. Америка е земја на брза и не здрава храна и земја каде се препишуваат лекови за се и сешто. Овие околу мене не пијат топол чај, туку ладен со huhgh corn fructose syrup.... маж ми е во нив.
     
    Последна измена: 11 декември 2014
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.845
    Пол:
    Женски
    Ауу..НЕ за конзервирано освен ако не е нешто итно (ако детето е само па да подгрее во микро)али САМО ЕДНАШ не цел живот...тоа е. Не дека осудувам,али во Америка стилот на живеење и одгледување на децата не е многу коректно,јас иако имам 13 год уште јадам селско месо,грашак,вариво,зел.манџа повкусно е од помфрит и стек. На Мојот организам искрено му пречи премрсно ко на пр Пржени кришки(превкусно но мрсно) или пак погачици (омилени ми се но тестести <3 позз
     
  16. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    И на мојот организам мупречи премногу мрсно. Ако јадам помфрит, бурек или хамбургер, не можам да спијам, ми се повраќа, ми се надува стомакот итн. Во школо најчестиот доручек ми беше пица со мајонез или кроасан со чоколадно млеко. Сега си правам сендвичи од дома со црн леб и кисели краставички. Можеби звучи смешно, ама јас се осеќам поубаво кога го јадам тој сендвич, отколку сендвич со салама и кашкавал.
    Со самото тоа што на училиште почнав да носам храна од дома, парите што ми ги даваат моите си ги чувам за еден добар "шопинг" низ пазар. Во план ми е да си купам блендер и соковник (2 во 1), и да си правам домашни сокови и да експериментирам со овошјето и зеленчукот. Ама тоа малку покасно, бидејќи сега не сум во можност.
    Јас баш си мислев дека малите деца ги сакаат овошјето и зеленчукот бидејќи се шарени, интересни и примамливи на лик. Што има шарено и разиграно во хамбургерот и бурекот?
     
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.845
    Пол:
    Женски
    јас имам Nutri Bullet си комбинирам шејк од :
    -цвекло
    -јаболко
    -морков
    -банана
    -јогурт (баланс +)
    и малку вода
    Ова мене ми е превкусно и освежително.сеа настинав и ова ми одговара
     
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.897
    Допаѓања:
    45.845
    Пол:
    Женски
    иначе кај требаше да идам да отворам нова тема?Во врска со настинка е
     
  19. kaatty

    kaatty Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Povtorno tuka znam nema da e polesno ako dosaduvam tuka no sepak se nadevam deka ednas ke se oslobodam od kilogramite.... rezimot go prekinav pred 3 nedeli nekako se cuvstvuvam mnogu loso i psihicki i fizicki nemam ni gram motivacija,,, mmsnosti mi vika znam deka mozes da oslabis i da sezategnes no ne znam zosto ne sakas da se potrudis.. tesko mi pagja ne mozam da gi podnesam tie zborovi inaku i jas ziveam vo stranstvo ama ne vo amerika otkako dojdov se zdebeliv premnogu, ne rabotam pogolem del od vremeto go pominuvam doma vrsejki gi domasnite obvrski. Za nekoe vreme planirambremenost no se plasam deka ke ima seriozni posledici po moeto zdravje ocajna sum baram sovet od vas i ako nekoj moze da mipredlozi nekoja programa za vezbanje za pocetnici so poveke kilogrami za simnuvanje . Vi blagodaram odnapred
     
  20. pato

    pato Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    И самата кажуваш дека сакаш да забремениш и формираш семејство, подобра мотивација од тоа нема, почни со тоа, потоа постави си некоја цел на пр. за 1 месец сакам да ослабам 5кг. За вежбање ти препорачувам body revolution od Jillian. Ако ти треба некој совет слободно.