1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

 1. delevingne

  delevingne Популарен член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.018
 2. bussines-woman

  bussines-woman Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2014
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  За околу 6 месеци ќе правам свадба и до тогаш сакам да се ослободам од моите 5-6 вишок килограми со кои се мачам со години. Значи за мојата висина од 157 цм имам 56 но бидејќи сум ниска изгледа како да имам многу повеќе. Изминатата година изгубив 7 до 8 килограми, но излега последните се најтешки. Но некако многу ми е тешко да се контролирам со храната изминативе недели...частење за свршувачка, потоа слава, сега празници...полни софри, лакоми очи :/ но мора да почнам да внимавам на храната и да вежбам. Дефинитивно морам!! Wish me luck! :)
   
 3. LiliMari

  LiliMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  18
  Бев блиску до целта, а сега се одалечувам се повеќе и се повеќе се разочарувам. Немам сили пак да почнам помалку да јадам, само,, бутам,, секој ден се повеќе и велам од утре веќе нејадам
   
 4. teateevska

  teateevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  И јас едно време се изгладнував до 500 калории внесував. Ама сватив дека само со гладување неможе да се постигнат ефикасни резултати. Сега почнав и да вежбам . Првин немаше некои резултати уште на самиот почеток сакав да се откажам бидејќи вежбав и важбав а немаше резултат. Ама решив ќе продолжам и дури после некои 10-15дена почна да се забележува резултат. Така да вежбај и важбај и ќе го видиш резултатот и кога ќе почуствуваш глад земи нешто што е помалку калорично. Јас сакам многу да јадам благо и затоа помалку внесувам од др солени работи. А навечер ако ми се јаде благо си земам некоја овошка и верувај има ефект. Само упорност и ќе го добиеш тоа што го сакаш. Немора мн до се оптеретуваш барем 30мин. секој ден за почеток а со тек на време ќе почнеш повеќе и повеќе да можеш да вежбаш и да и пешачењето многу помага ама сега и не е баш погодно времето.
  Позз и со среќе
   
  На LiliMari му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bucimir

  bucimir Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Девојки празнициве завршуваат... јас си прекршив конпо обичај тоа малку што покушасвав здрава исхрана да воведам. Згора над се, изнастинавме така да со апчиња и глупости уште толку си додадов ма исхрана. Ни ручек ни вечера ми се знае. А убаво си почнав со South beach....што ме тераше да си заебам се....значи многу сум недоследна :( и со вежбањето така....почни престани! не сакам новава година така да ми почне :(
   
 6. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, долго време ме немаше, жалам ама многу обврски и тие го направија своето. Еве и јас сум една од девојките кои сакаат да ослабнат, ама никако да усеат. Сега имам уште поголема причина бидејки ќе бидам невеста а пред мене се 8 убави месеци, сакам со веме да ја почнам работава :) . Можам да си дозволам секакви намирници, се што е потребно за диета, но .... проблем е шт јас 2-3 недели сум цврста волја, видам некој резултати ... и оппп.... ентузијазмот ми паѓа .. Па затоа и јас би сакала да добијам совет, како да ја задржам желбата да ослабнам, како да го здржам ентузијазмот што го имам на почетокот во текот на целото време ? Имам време, и барем 15 кг да ослабнам за тие 8 месеци .... многу е или :^):^) ?? Убава вечер ви посакувам :l:
   
 7. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  20.933
  Мислам дека е нормално да се слабее до 4 кг во еден месец, така да ти имаш време до свадбата да бидеш онаква каква што посакуваш. Можеш да пробаш со Ун диетата, од искуство ти ја препорачувам, ке се дружиш на форумот со оние кои веке ја држат и верувај мотивација сигурно нема да ти фали.
   
  На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу хелоу кити, јас ја имав почнато ун диетата, ама се откажав, ... бидејќи не се баш придржував до неа, но сега сум цврсто решена така да ќе пробам .. Имам доволно време само уште да почнам и да ја издржам во текот на целиот перод . Позз :) :f:
   
  На hello-kitty.90 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  20.933
  Сега се зголемува бројот на оние кои ја држат и кои планираат да ја почнат. Јас ке ја почнам од 21.01.
  Во друштво ке е полесно и поубаво.
   
  На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.288
  Допаѓања:
  125.192
  Почнувам пак со диета, втор ден, ми се јаде многу :( 10 кила треба да се симнат за идеална тежина. Многу ми треба поддршка. Гурман сум и сакам да готвам. И сега? Иначе, по трети пат на темава, првиот пат успешни 9 кила, вториот 4, сега се надевам 10. После диетата во рок од една година пак си одам на истата килажа и пак морам да слабеам.
   
  На zeka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  106.804
  Пол:
  Женски
  Ako imate kade da plivate vo kombinacija so turska banja i sauna ne vi trebaat dieti.
  Posle vlozeniot napor nema da jadete i onaka,koga ke vi tekne kolku ste se iznamacile..Mada do neka e i uzivancija,zdravo ama odzema del od slobodnoto vreme.
  Srekno.
   
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.819
  Допаѓања:
  132.021
  Ловли грл, 15 кг не се многу за 8 месеци, но не се ни малку. Првиот месец можеби и ќе ослабеш 4-5 кг, но потоа оди потешко. Што поблиску до целта, тоа потешко. Сакам да кажам, зафати се побрзо за работа, не оставај за последен момент. Јас да речеме веќе речиси цела година внимавам, со прекини, не цело време, но сепак поголемиот дел од времето внимавам што јадам и едвај ослабев 13 кг. Добро, секоја година е се потешко, пред некоја година ослабев 12 кг за 3 месеци, но тогаш јадев главно салати и вежбав минимум по еден час дневно. И физичката активност е многу важна, само за жал нема човек секогаш толку време за себе.

  Важно е да избереш диета којашто тебе ти одговара. Тоа всушност е најважно. На пр, ако си љубител на месо, држи ја аткинсоновата диета. Ако сакаш многу овошје и зеленчук, држи ја УН. Ако си љубител на благо, повторн УН е добра опција затоа што смееш да си дозволиш нешто благо секој 4-ти ден. После некое време ти се ствара навика, ама треба да издржиш месец и нешто пред да ти биде навиката створена. Ама најлесно ќе ја створиш ако не треба да правиш премногу прилагодувања.

  Во однос на мотивација, можеби не е лошо да си одбереш некој модел на венчаница којшто сакаш да го носиш и да си го залепиш на фрижидер или некое место каде постојано ќе го гледаш, да те потсетува која ти е целта. Мислам дека кога има човек рок, некако полесно е да се фокусира и да успее. Барем во мојот случај е така. Мене исто така ми помага и секојдневно мерење. Некои велат дека не треба човек да се опседнува толку, ама мене ми помага - ако претерам еден ден, веднаш добивам опомена од вагата, и следниот ден ја поправам грешката.

  *****************************
  Јас сум блиску до целта, веројатно уште 1-2 кг ќе ја постигнам. Целта не ми е бројка на вагата, туку конфекциски број 40, каква што бев пред да се омажам. Влегувам во некои модели, ама повеќето се уште пукаат на мене. Сакам да ми стојат сосема нормално, иако не сум сигурна дека може да биде исто. Мислам дека стомакот никогаш нема да ми биде ист како пред да родам деца, а тој ми е најголем проблем. Решив да видам како ќе биде уште 2 месеци. Ако ослабам уште 2-3 кг, а стомакот уште ми е безнадежен, ќе одам на кавитации.

  Додека постев изгубив 3-4 кг. Сега од здравствени причини морам многу повеќе да јадам овошје и зеленчук, но и житарки, коишто до сега речиси воопшто не ги внесував. Решив оваа недела малку да се разгалам, а од понеделник да почнам на режим. Треба да се откажам од благо, кафе и алкохол. Кафе и во постот не пиев, чоколади - мојот најголем порок исто така не јадев, но затоа обавезно јадев по 1-2 лажички мед дневно. Е алкохолот ми е слаба точка. Едвај издржав 2 недели без него и се чувствував како којзнае каква жртва да сум направила :D. Далеку од тоа дека се пијанчам, ама имам мерак на салата и ракија пред ручек, или 2-3 пива кога сум излезена. Ама кога е за здравје - друго е.

  Исто така од здравствени причини не знам што да правам со вежбање. Почнаа да ме болат колена, па удрив повеќе на стомачни и задник. Отидов на гинеколог, матката малку ми била спуштена, да внимавам да не кревам тешко и сличен напор. Решив да одам на базен кога ќе отвори, ми стигнаа резултатите од пап, имам цин1 и некоја бактерија (што веќе би требало и да ја немам затоа што пиев антибиотик) и веројатно не би било многу паметно да одам на базен. Останува само пешачење, јака физичка активност, нема што. Многу ме фрустрира состојбата со здравјето, мразам да сум ограничена.
   
  На zeka и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
 13. rokiroksana

  rokiroksana Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2013
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  93
  драга ариел, тебе не ти треба диета во однос на здр.с-јба тебе ти треба здрав режим на исхрана со мн овошје зеленчук за да го подигнеш имунитетот, оставиго сега за сега конф.бр.40 и максимално посветиму се на здравјето-а со таква здрава исхрана сам ќе си дојде
  за кафето не треба да се откажуваш, баш напротив секоја жена треба да испие една шоља дневно ама турско
  поззззз
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. bussines-woman

  bussines-woman Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2014
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  63
  Пол:
  Женски
  Welcome to the club girl! И јас сум во истата ситуација како тебе, само со помали цифри :) свадбата е за 5 ипол месеци и ми остануваат уште 5-6 кила да ги скинам 8) Но и јас како тебе губам ентузијазам за многу кратко време :| Еве веќе цела недела се токмам да почнам и со диета и вежбање...вежбав пред 3 дена па еве сабајлево пак, но јасно ми е дека без редовно вежбање резултати нема :( Околу диетата, се мислам само да ги исфрлам нездравите намирници за почеток (чоколада, запршки, бели пецива...) и да се придржувам кон хроно исхраната бидејќи тие слабеат како луди (ако првпат слушаш за неа побарај по форумов, има таква тема). Најверојатно наредна недела ќе одам да гледам венчаница па се надевам дека тоа ќе ми биде јака мотивација бидејќи сакам да изгледам волшебно на тој ден....можеби тоа ќе делува и кај тебе ;) ајде, мислам дека има време, плус доаѓа пролет, ќе има многу зеленчук и овошје, поубави и потопли денови за вежбање, а и од многу невести сум слушнала дека од многу притисок и нервози пред свадбата без диети и вежбање ќе ослабеш.. :wasntme: good luck :*
   
 15. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Секоја чест Зека! Мислам дека ти треба да им одржиш лекција за истрајност и здраво слабеење на сите што сакаат да постигнат слични резултати.
  Продолжи да правиш тоа што го правиш и да ти се оствари она коешто го посакуваш.
  Биди горда на себе, ти си сега скоро друг човек. ;)
   
  На zeka и Cka им се допаѓа ова.
 16. delevingne

  delevingne Популарен член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.018
  дали е можно да се намалат килограмите ако јадеш посни јадења?
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sasha-Fierce

  Sasha-Fierce Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Дали би можела некоја од вас, да ми прати некое видео за вежбање за почетници? И за мрзливки ?
   
 18. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.288
  Допаѓања:
  125.192
  За време на пости се дебелеам оти повеќе сум на леб. Ако постиш, а си повеќе на салата и овошје, ке ослабеш. Целта на постот не е слабеење, ама тоа е друга тема.
   
  На SwanMay и SexiLy им се допаѓа ова.
 19. pato

  pato Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2012
  Пораки:
  260
  Допаѓања:
  100
  Пол:
  Женски
  Се додека си во калориски дефицит ти слабееш без разлика дали е посно или не.
   
  На delevingne му/ѝ се допаѓа ова.
 20. macence4

  macence4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  416
  Феминки еве и јас да побарам помошза мојот проблем.Треба да ослабам 20 кг.Ми треба сигурен и проверен начин диета,чај,таблети што било само да ми помогне да ги симнам килограмите.барем 10 за почеток да симнам.Ве молам пишете.