(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

 1. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Слабеење до Нова Година

  И јас ви се приклучувам од денес, добро е што ве најдов :) баш ми треба ваков мотив, многу сум разочарана бидејќи за кратко време се поправив сигурно некои 15 кг. ни не сакам да се качам на вага да видам точно, но се започна кога решив да намалам 3-4 кг и почнав со некои диети и после секоја диета ќе ослабнам па ќе се поправам па па диета ќе почнам па нема да ја завршам и еве ме не со 3 кг но со 3+15 кг. вишок :( Почнав и да вежбам од вчера на орбитрек кој ми стоеше како закачалка до сега. а сега не почнувам диета но како што велите и вие сама ќе си направам режим на исхрана. Се надевам дека ќе има резултати но ми треба мотив за тоа пишувајте и кажете како ви оди.
   
 2. LadyW

  LadyW Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Слабеење до Нова Година

  И ЈАС САКАМ ДА ОСЛАБАМ ДО НОВА ГОДИНА САМО БЕЗ ДИЕТИ СО ПРЕГЛАДНУВАЊЕ .САКАМ САМО ВЕЖБИ
  :hai:
   
 3. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.743
  Допаѓања:
  12.983
  Пол:
  Женски
  Слабеење до Нова Година

  И јас така ке пробам без диети. Вежбам на орбитрек еве оваа недела што помина секој ден (само 1 ден изостанав) и јадам помалку, се јадам благо не многу (и не сум некој зависник од благо) и ич не ослабев :worried: ама не се ни здебелив, ама не се обесхрабрувам и се надевам дека ке има резултати до Нова година :) А мајка ми почна да пие едни апчиња за слабеење 1 850 ден се и ич нема апетит ич не јади и за 3-4 дена се секава ослабена а јас мачи се вежбај пак ништо :lol:
   
 4. amy-ame

  amy-ame Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Слабеење до Нова Година

  јас од понеделникот до сега ослабев 2кг и навистина сум решена да симнам уште 10 до нова година. ке пишам пак следниот понеделник. значи сите што сте на диета објавувајте резултати секој понеделник за да се мотивираме едни со друг
   
 5. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Слабеење до Нова Година

  Како ви оди слабеењето се придржувате ли до правилата, јас си го купив шејкот од Хербалајф па да видиме дали ќе има некои ефекти со него.
   
  На sugar.nn му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sandra88

  sandra88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Слабеење до Нова Година

  Од утре и јас ви се приклучувам, сакам да ослабнам само 3кг се надевам ке успеам, оти што помалку толку потешко се симнуват.. :( :(
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.638
  Допаѓања:
  100.736
  Слабеење до Нова Година

  Само вежбање без режим на исхрана нема да ве ослабе,напротив.
  Ако ви треба само затегнување,да вежбањето е доволно,но ако вишок килограми се во прашање,мора редуцирана исхрана.
  Намален внес на храна без диета,има слабеење,намален внес на храна и вежбање и те како слабеење,само вежбање,нема промени или повеќе мускулна маса,што на вагата ќе го покаже како плус,а од надвор ништо не се покажува...Ова од искуство и доста читање за диетиве.
   
  На sonuvacka и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 8. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Слабеење до Нова Година

  Никогаш во животот немам држено диета, одсекогаш сум била многу слаба... ама сега стварно претерав, од летово имам качено 5 килограми :worried: Веќе една недела има како почнав да си вежбам по дома и ја намалив големината на оброците и ветив дека нема да јадам касно во 3ч хаха па кај мене би требало да има резултати зашто имам многу брз метаболизам. Цел ми е до нова година да симнам 5 кила и ВЕРУВАМ дека ќе успеам, а притоа и не би ми дошло лошо и мало затегање :P Само упорност и мора да не биде :)
   
 9. sugar.nn

  sugar.nn Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  14
  Слабеење до Нова Година

  И јас ќе почнам пак од понеделник со хербалајф да видиме до нова година со придржување колку ќе симнам :)
   
 10. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  388
  Слабеење до Нова Година

  Има резултат од вежбање на орбитрек,јас практикувам дневно барем еден час да вежбам.Кога вежбам се чуствувам полесно и посреќно.Е сега важно е кога ќе почнеш да вежбаш треба тоа да биде континуирано и секое вежбање да не биде под пола час.Ако вежбаш 15-20минути па прекинеш,правеш пауза час-два па пак вежбаш мислам нема да има толку добар резултат отколку поеќе да вежбаш.Јас се навикнав и додека еден час не извртам не се симнувам.А секако дека има резултат се нмалуват килограмите,телото се повеќе зацврстува.Секоја диета е поефикасна кога е пропратена со физичка активност,тоа е докажано.
   
 11. tweety7

  tweety7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Слабеење до Нова Година

  Девојки добро е што ве најдов...
  Нова сум на форумов ама дефинитивно ви се придружувам во слабеењето до нова година (може и малку порано дее).
  Цела недела се трудам да почнам ама некако сама тешко ми оди,подршка од никој немам,но сега добро е вие што вие сте овде па сигурно ке ми биде полесно.Сакам да ослабам 8-9 килограми од денес ја почнав диетата на искричка за оние без физичка активност :) ама сега ке морам и да се активирам :D .
  Ако некоја од вас има искуство со оваа диета нека ми каже.
  Секоја чест за темава,па GOOD LUCK на сите!!!!!!!!
   
 12. crnokosata

  crnokosata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Слабеење до Нова Година

  е значи и мене ме мотивиравте и јас од денес ке почнам со овој режим на исхрана+тае бо вежби+степер ми треба да ослабам добри 15кила :D ке ве известувам како ке ми оди
  п.с.ви благодарам на сите за мотивацијата
   
 13. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.442
  Допаѓања:
  56.238
  Слабеење до Нова Година

  Не дека мора да биде до нова година, ама решив и јас малку да се упристојам. Последниве неколку месеци ставив неколку килограми. Не дека е тоа нешто ново, секоја година варирам по 10-тина килограми. Проблемот ми е што почнав премногу да јадам благо, а јадам и доста тесто во последно време - тоа ми е најблиску за купување од работа. Дома доаѓам преморена, и немам сила да правам салата.

  Ај што сите алишта пукаат на мене и почнувам да добивам коментари од типот - да не си се поправила малце - туку ме загрижува веќе и здравјето. Слабокрвна сум во последно време, имам грчеви во нозете што значи дека имам недостаток и на калциум и/или магнезиум, и косата ненормално многу ми опаѓа. И сигурна сум дека се ова во голема мера е резултат на неправилна исхрана. А, да, и целулитот исто, за малку ќе го заборавев :)

  Не мислам да држам некоја посебна диета, веќе смачено ми е од диети, само се трудам да јадам поздраво. Од пред некој ден повторно се навлеков на оној сајтот за броење калории - ама овој пат со друга цел, да видам дали внесувам доволно железо. Ама се трудам и да не претерам со калории. Па ќе видиме и резултати и истрајност.

  Морам да си ја средам и зависноста од чоколади. Мразам кога нешто е посилно од мене!

  И како ме мрзи да вежбам, страшна работа е тоа!
   
 14. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Слабеење до Нова Година

  Ariel кога те читам како јас да сум пишувала се од збор до збор :) А кој е тој сајт за броење на калории ?
   
 15. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.442
  Допаѓања:
  56.238
  Слабеење до Нова Година

  http://caloriecount.about.com/
  Имам отворено и посебна тема во врска со тоа, во диети треба да е. Супер е сајтов, ако има човек време и желба да му се посвети.
   
 16. Hermanni93

  Hermanni93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Слабеење до Нова Година

  Вака: нова сум во форумов,уствари прво мислење ми е како шо гледате :) минатата пролет ослабев 6кг, ама сега качив пак две,па се плашам од јо-јо ефект и групава ме мотивира да почнам веднаш од утре. цел ми е да ослабам 6кг, да дојдам до 52-51 и повеќе да не се замарам(иако и вака не сум лоша :$ ама може да биде и подобро :) ) ќе ве известам за резултати во текот на следните две недели, ако некој се интересира де, оти знам мене ме интересира како напредувате вие. поздрав!
   
 17. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Слабеење до Нова Година

  Здраво девојки ! :)
  Ајде и јас да ви се придружам :D
  Пред 4 дена почнав да одржувам некој посебен режим на исхрана и досега имам изгубено 1 кг. Би сакала до Нова Година да ослабам уште 4 до 5 кг.
  Не држам некоја посебна диета, само што не јадам благо, ниту леб ( во текот на овие 4 дена само 1 парче леб сум јадена :( ), не пијам газирани пијалоци и внесувам значително помали количества на храна (и тоа здрава и нискокалорична). Исто така пијам 2 литри вода во денот и јадам мнооогу јаболка :)
  Па и еве од понеделник на фитнес почнувам :))

  Само ми треба малку повеќе мотивација, зошто мноогу ми е тешко што не можам да си каснам од омилените јадења :( Еве затоа форумов ќе ни помогне и сите заедно ќе успееме :)
  Да се надеваме дека ќе има резултати, поздрав до ситееее ! :*
   
 18. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  102
  Слабеење до Нова Година

  Деновиве нешто се нервирам, и во такви денови не можам да внимавам на исхраната дури и се прејадувам :( Ај белки брзо ќе ми мине па ќе се ставам во ред.
   
 19. KrystalTears

  KrystalTears Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  29
  Слабеење до Нова Година

  Хаха, јас викам од денес за утре и никако да почнам. Ама од утре почнувам, само потешко ке ми биде кога ќе бидам на школо па нема да можам да јадам здраво. :|
   
 20. Hermanni93

  Hermanni93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Слабеење до Нова Година

  за на школо ќе јадеш гранола барс :) јас така правам ;)