(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

 1. Shygirl3456

  Shygirl3456 Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Samo broenje na kalorii i pogolemo vnesuvanje na zelencuk i ovosje pomaga.Jas taka za eden mesec oslabev 10 kg.Gazirani pijaloci,alkohol,blago,brza hrana NE.Od blago moze samo od onie vitanovi da jadete.E taka se slabee a ne so ovie dieti so ne se zdravi.A i sekako povekje sport pomaga.
   
  На kuc, AURUA, rustiko и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. TamaraSJ

  TamaraSJ Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  Ох диета... И јас држам некаква си диета, навечер јадам 1 овошка. Знам дека не треба навечер овошје али дека дојам морам нешто. Навечер ми е најтешко. :( Насабајле изедам едно кисело млеко, па после кафе па нешто овошје до ручек така, за ручек јадам од ручекот. Некој пат кога нема нешто диетално апнам нешто недиетално... Диета.. ааа... Имам некои 10кг за симнување, ајт
   
 3. AURUA

  AURUA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  2.602
  Пол:
  Женски
  Биди и физички поактивна, побрз ќе ти е матеболизмот и побрзо ќе трошиш калории. Навечр некој протеин, или чаша јогурт, можеш и варено јајце, варена риба за да те засити. Не треба овошје ќе ти врие во желудник и брзо ќе го истрошиш о дма си пак гладна. Упорност и -10кг ќе имаш постигнато.
   
  На macence994 и TamaraSJ им се допаѓа ова.
 4. nine 9991

  nine 9991 Нов член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2017
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  iskustvo dali ima nekoj
   

  Прикачени фајлови:

 5. cookie.z

  cookie.z Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Јас почнав со хроно на почетокот на јули месец, значи не ептен строго но благо не внесував, сокови, компири, ориз итн. Во август не ми дојде, фактички ми касни еден месец. Дали е нормално од диета да ти касни толку, искуства? А сепак психата ме тепа да не има нешто хаха..

  Инаку ослабев околу 5кг..
   
  Последна измена од модератор: 4 септември 2017
 6. Оленка*

  Оленка* Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  798
  Пол:
  Женски
  Луѓе, губам контрола со јадење. Мислам дека ако продолжам вака ќе се здебелам многу.
  Насабајле здрави навики, појадувам секогаш некоја овошка па подоцна 2 лажици овесни во јогурт со лен/чиа/сусам/сончоглед, што имам во моментот.
  За ручек често знам да изедам без леб, но споредбено со луѓето околу мене количински јадам речиси дупло повеќе.
  А после 5 попладне губам контрола и почнувам да јадам се што има околу мене, ко да не сум видела јадење. :rofl: Навечер кога сум со дечко ми или со друштво обавезно јадеме нешто калорично, чипс, пиво, лазањи, тестенини, пици, газирани сокови.. Ако не сум со нив мачкам крем или нешто слично. Не го правам тоа од што се осеќам гладна туку настрвена. Од кај сум стрвна па и количински го јадам многу.
  Не знам како да си се придржувам на тоа што сум замислила, се би било совршено ако си го продолжам денот со една ужинка и некоја супа или салата навечер.
  Имал некој вака сличен проблем? Не сум дебела, имам 56-57кг на 160-тина cm ама познавајќи се себеси, ако продолжам овака нема никогаш да се вратам на старо.:worried:
   
 7. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  635
  Допаѓања:
  11.774
  Пол:
  Женски

  Да почнеш повеќе вода да пиеш и пред и после секое јадење, на половина час - час по една чаша од 200mg водата го одложува гладот а и ете сама си свесена дека претеруваш место пици пива лазањи касни салата овошна/зеленчук дома кога си исто овошје такви лесни работи, сама ако не пресечеш никој никогаш нема, сама ке кажеш НЕ на се што е не здраво. На млади години ако не си ја средиш килажата колку што дтарееш се потешко е, можеш и да почнеш да вежбаш така и ке губиш калории. Половина час или 40мин. Не се ништо во денот амс за одржување на линијата се таман.
   
  На Оленка* му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.288
  Допаѓања:
  8.049
  Пол:
  Женски

  Почни така што ќе ги промениш грицките. Кога ќе те фати стрвост ќе си спремиш краставица, морковчиња, чери домати, оризови галети, овошје. Со друштво е речиси невозможно, но пробај барем издржи само со една шака чипс или едно парче пица, чисто да си ја задоволиш стрвноста, а да не претераш.
  Мислам дека на секого му се случува истото. Еве јас на пример многу се трудам да контролирам што јадам и колку, но има периоди кога паѓам под искушение и потполно истото го правам. Ќе затерам така и по неколку дена и после прекратувам. Знам дека е тешко, скоро како зависност е, но мораш да прекратиш. Бодри се дека си подобра од искушението, прави си планови што ќе јадеш/колку/кога и давај се' од себе да останеш на таа цел. Напочеток ќе биде тешко, веројатно ќе делува невозможно и како да не вреди, но истрпи го тој период на одвикнување и после ќе биде полесно да ги надминуваш искушенијата.

  П.С. Пробај и вака: повеќе јади за појадок и ручек, мислам дека помалку ќе ти се јаде понатаму. Внеси повеќе и протеини, но и јаглехидрати, за да те држат позаситена подолго време. После 5 практикувај го тоа што го кажав во втората реченица.
   
  На Оленка* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  495
  Допаѓања:
  3.154
  Едно прашање
  Зошто кога вежбам поинтензивно (на пр. кога трчам) ме чешаат некои делови од телото? И тоа многу.
  Некои ми викаат дека може да доаѓа до триење на местото, ама мене конкретно ме чешаат надколениците и половината, таму нема триење.:?: До што ќе да е?
   
 10. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.653
  Да не ти е од облеката?
   
  На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
 11. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  2.907
  Пол:
  Женски
  @waterllady истото ми се случува и на мене. Мислам дека е од тоа што се потам и плус од облеката. Ама најчесто е на место каде сум испотена.
   
  На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
 12. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  495
  Допаѓања:
  3.154
  Може да е од облеката, воопшто не ми текна. Добив одговор и дека тоа е од што се топи сало, може има некоја веројатност и во тоа :D
   
 13. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.708
  Допаѓања:
  14.480
  Пол:
  Женски
  Ајде некој нека инспирира со своја успешна историја ,па да не мотивира нас дебелите да ослабиме :)
   
 14. aleksandra4444

  aleksandra4444 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  290
  Пол:
  Женски
  Почнав со диета и вежбање.Е сега јас сум во нозете и задникот тенка т.е. слаби ми се ама имам широки колкови и малце меше не сум рамна|(имам гради|(затоа малце горе поширока изгледам.Сега почнав да вежбам на орбитрек и кардио и за две недели има ефекти сите ми кажаа дека сум ослабена али јас само во нозете се осеќам....Што да правам да се намалам во половината и стомакот тоа ми е најголема желба,мислам дека никогаш нема да ги тргнам секогаш ќе ги имам;(
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.714
  Допаѓања:
  40.333
  почнав со диета од нутриоцинист
  скептик сум дека ке ослабам на оволку јадење
   
  Последна измена: 19 септември 2017
  На zhap4e, JuLleE, kuc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.714
  Допаѓања:
  40.333
  апдејт -2,5 кг за 7дена
   
  На AURUA, zhap4e, JuLleE и 4 други им се допаѓа ова.
 17. rokiroksana

  rokiroksana Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2013
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  86
  Kakva ti e ishranata od nutricionistot?
  Ako moze podetalno da ni objasnis za menito na ishrana , veruvam deka na mnogu od nas bi ni bilo od golema pomos! Fala
   
 18. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.714
  Допаѓања:
  40.333
   
  На AURUA, zhap4e и rokiroksana им се допаѓа ова.
 19. lilo

  lilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  779
  Пол:
  Женски
  Јас вчера почнав со диета 7 дена. Набрзо имам свадбаза блиска роднина и морам да ослабам. Решена сум. Ако сака некој нека ми се придружи
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.714
  Допаѓања:
  40.333
  -3 кг за две недели и многу во обем изгубив
  следно мерење за недела време
   
  На ELIDavor, sanjaeva, AURUA и 1 друга личност им се допаѓа ова.