1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Moze da ni ja pises programata ? :)
     
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.158
    програмата и да ви ја пишам ке е џабе бидејки е правена за мене која сум со одредени здраствени проблеми Затоа не сакам на некој да сторам полошо од што е
     
    На joy1, AURUA и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.158
    аман бре зарем никој нема што е на некоја диета да пише некој пост тука?
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.658
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    А што направи ти со диетата од нутриционистот?
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.158
    си ја терам
    пиши ми лп јас неможам
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Јас започнав со УН Диетата и уште сум на почеток за понатаму ке видиме. Само да не ми се вратат килограмите како што напишала членката погоре. :)
     
  7. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Нема да ви се вратат килограмите доколку одржувате дневен внес на калории 1600-2000 и притоа поголемиот дел од исхраната е што помалку процесирана и што повеќе полна со протеини, влакна, добри масти, витамини и минерали.
    Што е можно повеќе свеж зеленчук, сезонско овошје, варен зеленчук и варени мешунки, печено месо, интегрални зрна, итн.
     
    На AURUA, macence994, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Јас од понеделник си реков дека ќе почнам со таа диетата што трае 21 ден. Ќе споделувам што како јадам и дали ќе има воопшто резултати. :)
     
  9. Sungold

    Sungold Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Јас пред 5год ослабев 30кг и сега се здебелив веке 3год постепено но пак ги вратив кг. Се нервирам многу едвај наоѓам алишта за мене а сепак немам никаков интерес само на јадење мислам и кога не ми се јаде пак седнувам на маса со другите и јадам од навика.Незнам што се случува со мене но очигледно не е во ред. ги гледам сликите кога бев слаба но 2часа правам планови што да јадам како да ослабам но сепак од наредниот ден пак ништо.Порано имав многу голема желба да ослабам и ослабев но веке незнам што се случува со мене.
     
  10. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.063
    Пол:
    Женски
    исто и јас , како јас да сум го пишала текстов :( тажна сум тажна
     
  11. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.071
    Допаѓања:
    15.484
    Пол:
    Женски
    Уплатете во некој добар фитнес центар/теретана за да се мотивирате, од луѓето кои што ке ги гледате само, а ако имате повеќе финансии и еден личен тренер.
     
    На Ema.Sk и Sungold им се допаѓа ова.
  12. лавица19

    лавица19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Зошто морална поддршка за сите што сакаат да ослабат?!
    Мислам дека живееме во 21 век и мислам дека не треба да има предрасуди за лугето со прекумерна тежина,искрено јас имам вишок килограми и не ми претставува проблем бидеќи се навикнав и убаво ги носам ,комплекси одамна ги загубив имам висока самодовербаи мислам дека секоја жена е убава на свој начин.Главата горе сакајтесе себеси такви какви што сте работете на вас и нека не ви биде проблем тежината во секојдневието.
    Животот може да биде убав и за нас дебелите луѓе бидете среќни што постоите:l:
     
    На KrisBt, Schhhh... и AURUA им се допаѓа ова.
  13. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    ^Ако сакаш да ослабнеш не значи дека си имаш комплекси. Еве јас немам комплекси, дури поубаво изгледам со 10 кила вишок бидејќи добивам на облини. Ама кај мене проблемот е што ми тежат тие +10 килограми што ги имав од нормалната тежина. Сега сум +5 од нормалната тежина и си осеќав дека ми тежат тие +10, не знам како да го опишам тоа чувство. Исто ми правеше проблем за облека. Кошулите не можев да си ги закопчам, прслуци од лиска што давав еден куп пари за тие исто ми беа мали и тоа ми беше најголемиот проблем. И плус ми беше страв дека ќе продолжам да накачувам кг ако продолжам вака бидејќи што ќе биде кога ќе останам бремена, тогаш ќе почне и на срце и на други органи да ми смета.
     
    На marchi-cool, ludamaja10, Sungold и 2 други им се допаѓа ова.
  14. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Немам јас проблеми си вишокот кг,самодовербата итн. туку мојот ендокрин систем има проблем ради вишокот кг. не ми дава да забременам. Инаку во право си секој си има право на живот и здрави и болни и слаби и дебели. Јас се гордеам со секоја килажа во секоја животна фаза што сум ја имала тоа било одраз не мене, моето однесување кон моето тело, начинот на доживување и прифаќање на нештата. Денес постепено намалувам кг. иако и ослабена пак сум најтешка досега во животот(не кријам 90кг). Но сум многу физички активна и пресреќна. Знам да направам многу здрав оброк но знам да изедам и наеднаш пола милка чоколадо. Мој живот мој правила на игра.;)8)

    @minne992
    И јас бев ваква до пред летово. И решив ќе бидам физички поактивна и малку ќе припазаувам на исхрана и така во лето не јадам многу и ете ги -7/8кг. Не следам некој режими строго, си јадам што ми душа сака. Но физичка активност, спиење на време, релаксација со книга,домашно готвење. Едноставен и мирен живот со по некој стрес понекогаш ама тоа е:).
     
    Последна измена од модератор: 18 октомври 2017
    На Sungold и WarriorAngel им се допаѓа ова.
  15. лавица19

    лавица19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    106
    Пол:
    Женски
    Несакам да бидам погрешно сватена само искрено незнам зошто се крева толкава галама во врска со крупните жени..но до негде разбиирам дека ако имаш здравствени проблеми тогаш нормално дека ке биди здравјето на прво место но бидеќи не сум имала досега проблеми никакви поради килажата затоа сметам дека треба да се поштова сечии избор.Нормално дека би сакала да бидам витка и така натаму но мислам дека само ке си дојди..:?:
     
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.158
    Аууу бравост една планина другарки ми дошле
    да ви кажам досадно ми беше да си пишам тука сама со себе
    ајде барем си имам другарки сеа ке си даваме подршка и ке се тешиме заедно
    јас утре сум на мерење и мислам дека оваа недела нема да симнам ни грам туку дека ке бидам и у +на вагата така се одекам подуена и поправена до сега-4кг за еден месец и многу изгубен обем
     
    На Sungold му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.658
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Јас дефинитивно се запишав во теретана на вежбање :).
    Мотивација ми е другарка , која што од 118 кг за 8 месеци (со режим и многу вежбање) дојде до 67 кг и сеуште вежба и не се предава :D
     
    На Ema.Sk, ludamaja10 и лавица19 им се допаѓа ова.
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Дечки само да ви кажам дека ако сте многу упорни, ако постојано мислите на тоа, ќе успеете.
    И за после враќање на килограмите да не се секирате, може да вратите 3-4 на почеток дур се прилагоди малку организмот на повеќе храна, бидејќи за одржување на килограми малку повеќе ќе си јадете нормално.
    Еве јас прекинав со диета веќе скоро 3 месеци и на почеток вратив 3кг, ги симнав и тие, без некој труд, туку со вежбањето ваљда и си ги снема, а може па и малку повеќе течности сум внела тој период, па тоа било тоа и сеа сум си иста килажа, а се хранам здраво, некогаш дури си дозволувам и нешто покалорично да си каснам, луѓе сме си вреди. Ако вежбате редовно после слабеењето нема да имате гајле и секако колку толку да припазувате, не може секој ден после тоа пак нездрава храна :)
     
    На AURUA, zhap4e и Justicija им се допаѓа ова.
  19. Sungold

    Sungold Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Лавице19 ти изгледа немаш 30кг вишок и воопшти незнаеш колку е тое многу.Многу се 15 20 кг вишок но веке 30 значи неможеш ни да замислиш како ми е.Верувај дури и во 21 век и те како е потребна подршка живеејки во овој суров свет. Да во право си секоја жена е убава на свој начин а дали знаеш дека нема ни една жена што најмногу што посакува е да ослаби, бидејки незнаеш како е да бидеш исмејувана дури и од најблиската фамилија.Како е кога ке бараш фустан за свадба на сопствениот брат и кога во 9 од 10 бутици ке ти кажат извинете немаме бројче за вас сите ни се стандардна големина и со тоа ке те потсетат дека ти си нешто што излегло надвор од нормалата.За на крај да мора мора да купиш било што бидејки е тое единственото нешто што воопшто ти се фаќа и на таа свадба да се мразиш самата себе бидејки си најдебелата личност таму и изгледаш како мечка а не како човек.и како можеш да се сакаш самата себе.Што да сакам.Зарем некој ми рече леле многу убаво ти стои дебелината???? Знам како беше кога бев многу слаба и верувај огромно е чувството на самодоверба и ведрина штом го имав тогаш.Неможеш да коментираш нешто кое што всушност неможеш ни да го замислиш какво е.
     
    На Dust, Gosh, Dream-Girl и 2 други им се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.552
    Допаѓања:
    151.158
    ајде со нас тука почнувај и ке имаме резултати
     
    На Dream-Girl и Justicija им се допаѓа ова.