1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Ден два со вежбање :muscle: ама нешто стомачните слабо ми се познаваат :D

    Од денес почнав и вода со ѓумбир, лимон, нане и краставица да пијам. Благодарност до женските од +/- 40ка за идејава. :bow: Се надевам на побрзи резултати :$

    За доручек овошје, многу вода (речиси два литра испив до сега), за ручек грашок и грав со салата, за вечера ќе видиме, нешто лесно ќе биде најверојатно.

    Помотивирана се осеќам ако пишувам тука, бидејќи ако згрешам со исхраната ќе треба да напишам, па да се правдам, а сето тоа толку не убаво ми звучи, подобро да јадам како што треба отколку да се брукам пред вас. :tmi: :D

    @mia zarovska фала на информацијата. Вметнав вежби за стомачни денес и планирам два до три пати неделно по 10 минути само на тој дел да се посветам.
     
    На mia zarovska, dunika, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Утрински се частев геврек :))))) 9ти ден, така нешто. Истенчено, целосно. Али, течности се тоа. Не се за веруванje. Борбата продолжува ]:) :))))
     
    На ALISA0000, SV1911 и smooch им се допаѓа ова.
  3. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Јас немам апетит.Во 8 сабајле јадев 50мл грчки јогурт со малце малини и семки од сончоглед и толку..
    Две еспреса,без шеќер секако,шолја чај и многу вода...
    Тек сега ке правам ручек,мисиркино со печурки и пиперки...
    Само нека ми заврши циклусов оти сум подуена и демотивирана скроз:envy:...
    Поздрав,манекенки to be8)
     
    На ALISA0000, zhap4e и SV1911 им се допаѓа ова.
  4. mia zarovska

    mia zarovska Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Na sabajle se jade jajce vareno ili przeno, i posle oves i mleko ili jogurd so znaci proteini i hidrati a ne masti vo obrokot na sabajle. Teloto bara izvor na energia od mastite posto nemas hidrati.
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Знам @mia zarovska ама не можам секој ден јајца да доручкувам:|
    На кето сум,па овес отпаѓа...
    Ке издржам уште еден месец во кетоза,па после ке сменам можда на балансирани оброци со минимум,и комплексни ј.х.
    Си правам Бајрам со умот и јас:D
    Фала на советот :hug:
     
    На SV1911 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  6. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.409
    @dunika како ти оде?
    @Espadrila @zhap4e @SV1911 како се држите ?
    колку имате намалено ?
    килограми обем мерите ?
     
    На SV1911 и zhap4e им се допаѓа ова.
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    10ти. И денес се разбудив гладно. Ама домат и сиренje утрински. Сега какао и то.
    Не се даваме ]:)
     
    На hermosa, ALISA0000 и SV1911 им се допаѓа ова.
  8. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    @ALISA0000 мене денес ми е четврти ден со вежбање, проследено со детокс вода. Се уште сум 75 цм во струк, 106 колкови и 96 гради.. ај градите нека си стојат, ама струкот и колковите не се намалуваат за сега. Рано ми е да очекувам резултати, ама прееска се затрчав да се измерам со надеж дека бар 1 цм се намалил. :D

    Денес на список доручек од овошје, манго и праски на мени, плус бомбици од кикирики и урми со горко кафе. За ручек не знам што ќе биде, ама дека јадам после вежбање па гледам да има растителни протеини. За вечера или лесна супа или овошје.

    Планирам да вежбам пилатес и стомачни денес. :muscle: Вчера додека почнав да вежбам, нозете не си ги осеќав од предходните два дена, ама додека вежбав ми се опуштија мускулите и веќе немам почетнички болки.

    Мотивирана сум, не се откажувам овој пат, за здравје се работи, а не само за витка става.
     
    На sofijanoka, ALISA0000, dunika и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Се уште стагнација, али и тоа е добро, не качувам во кг и см. А и се туку некои дешавки има и убави и неубави. Кога од нерва ќе каснеш нешто шо не треба, кога од убаво, и така.
    Кажавме, ако загубуме битка, не ја даваме војната .. Идеме...
     
    На dunika и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    И јас од кога почнав со броње што ми е ќеф јадам, само по малку. Кој знаел дека можело и со коцка чоколадо, а не 100 грама, и две гризинки место 250 грама. :o :rofl: А, на почеток на месец се изнакупив работи и дури ме чуди како ми седат до креветот и некако не ми иди да посегнам.
    upload_2018-5-26_11-12-15.png
    А броењево калории ми припомага и на желудникот зошто се хранам поздраво од обично, зошто нели бројам и сакам да бидам најадена па одма гледам разлика меѓу пример тост или сендвич спроти салата, овес или нешто друго освежително кое зафаќа поќе место и ме најадува, додека со брза храна побрзо огладнувам.
    Едино вчера скршив рекорд, прв пат пречекорив над дадените калории ама се разболив од кафе пиење и дури три парчиња од благото на мама изедов. И искрено, не се осеќам лошо за тоа, само 33 калории во плус бев.

    Јас неделава не стигнав да се мерам, поточно не успеав ни до теретана да одам, само дома на брзинка колку можам вежбам и си учам. Надежно Понеделник ќе можам да одам, конечно, ми недостига искрено. А на утро си прам утрински вежби:
    Bridge 30sec
    Reverse Crunches x20
    Abdominal Crunches x20
    Butt Bridge x30
    Bird Dog x25
    Plank 30sec
    Cobra Stretch 30sec
    Shoulder Stretch 20sec
    Butt Kicks 30sec
    Jumping Jacks x30

    Буквално станвам, одам до тоалет па се враќам прам вежбиве па после ова ми почнува денот. Дури на памет ги научив зошто веќе две недели секое сабајле ги прам безразлика на околностите. :wasntme: А и не одземаат многу време, не поќе од 10 минути на утро. Бар така имам забележано.
     
    На dunika, ALISA0000, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Katy123

    Katy123 Нов член

    Се зачлени на:
    24 мај 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали може да ми препорачате некој здрав начин на исхрана со кој ќе можам да ослабам 5-6 кила? Подобро да не биде брза диета. Фала однапред;)
     
  12. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Ај едно малкуцка глупо прашање, дали кога ќе ослабнеш се намалуваат и градите?
     
  13. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Избаци леб, благо и газирано. Наутро лимон со топла вода мед и ѓумбир. Избаци пржено, мрсно.
    Биди коректна. Ќе имаш резултати.

    @waterllady кај мене не се намалија сосем малку 1-2см во обем. Намалив 7 кг, во задник скоро 10см, а во гради не.
     
    На hermosa и waterllady им се допаѓа ова.
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Од денес, еве ме и мене...Свечено давам заклетва дека морам да симнам 10 кгр и нема трте-мрте:hai:

    Претерав со ждерење на нервна база и наместо да ги решам проблемите, јас само ги качив килограмите(facepalm)
    Подршка ми треба голема, затоа ќе ве молам за помош за оваа моја нарушена психа:( а и јас ќе ве бодрам колку можам:hug:

    Значи..идеме во војна против килограмите..напред женски(y)(y)
     
    На dunika, hermosa, Espadrila и 3 други им се допаѓа ова.
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ни се има погодено моментот, апетитот да ни е под контрола, затоа:rofl: Последен пат, асална диета држев во 2016та, пред да ми падне косата:rofl: потоа, на витаминска терапија бев нон-стоп, а со тоа и апетитот ми беше..се будиш со дупка во стомакот и што и да фрлиш во неа, никако да се пополни.
    Вака, со мини порции и броење калории и мене ми е ептем супер. Дури и да забегам ко шо викаш по нешто ко чоколатце или сладолед:$ гледам да е минимум и да компензирам со минус во друго. Повеќе пати во ден јадам, порција колку тацна:D и повеќе е мезење одошто некаков обилен оброк ко ручек,вечера итн.:) Супер би било и ова ко кај тебе..10 минути наутро пошто, порано и јас кога правев така, по 10 минути само џампинг џекс што се вика да правиш...имаше ептем големи и брзи ефекти. Ама и овака ми е океј. Ќе видиме понатака.
     
    На dunika, ALISA0000 и theowndemon им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    @zhap4e на почеток поќе броев, поќе контролирано ми беше броењево калории, дури и планирав зошто уште имав нејаснотии, сега од прилика ми оди од рака, а и се навикнав да јадам помалку. Ако порцијата ми е поголема не можам да ја дојадам. Сепак пробвам во три оброци се, еве сега подранив со ручекот за да можам да излезам порано и одма ми иди како вишок. Сега гледам оброците да ми се не поќе од 450 калории, утрово не ми се јадеше многу многу помал појадок имав од обично, веројатно вечерата ќе ми биди поголема зошто ручекот ми беше по план, или евентуално ќе каснам нешто грицки.
    Обично одам во теретана на сабајле појадувам, па одам, па ужинкувам, па ручам и секогаш појадокот и ручекот ми се ептен блиску, а до вечера 6+ сати врват дур стигни на ред. :^) Пробвав да си ги средам времињата кога јадам и можи идеално е поинаку да се сатите, ама према мене идеално е кога можам да јадам зошто функционирам во рутини. :lol:


    А пред спиење практикувам тегнење, поточно пробвам да практикувам тегнење и си прам „денес ќе се тегнам“ и после заспивам со таблетот гушнат зошто сум заспала на сред епизода. :wasntme: Ама през денот некогаш си се тегнам зошто знам дека пред спиење нема да се тегнам иако пробвам и тоа како рутина да си го ставам, ова уште помалку е, 5-6 минути од прилика.
    Left Quad Stretch with wall 30sec
    Right Quad Stretch with wall 30sec
    Calf Stretch left 30sec
    Calf Stretch right 30sec
    Triceps stretch left 30sec
    Triceps stretch right 30sec
    Cobra stretch 30sec
    Child's pose 30sec
    Cat Cow pose 30sec
    Lying butterfly stretch 30sec
    Bridge 30sec
    Lying twist stretch left 30sec
    Lying twist stretch right 30sec

    Да се олабавам малку од обврски и пак ќе си вежбам 30 дневната програма на апликацијава, каде и ги гледам и рутиниве. А калории внесувам на оваа апликација. Полесно е вака него на хартија. :wasntme: Еднаш кога пробав со хартија, се откажав после првиот ден. :tmi:
     
    На ALISA0000 и zhap4e им се допаѓа ова.
  17. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Tnx за апликацијата :) ќе си ја симнам.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    За броење види ја и my fitnesspal, поќе работи има внатре, ова другата ја користам зошто слатко јаболко има. :tmi:
    upload_2018-5-26_14-5-13.png
    Никој не можи да негира дека е слатко јаболково. Зато пукав од внесвање и барање работи само за да имам се тука и да го имам јаболчево. :rofl:
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Лелеее, ништо не разбирам...(facepalm) виша математика ми е тоа...Јас си земав повторно херба лајф, ќе заменам еден оброк, ќе намалам од се на третина и ќе почнам од понеделник повторно на аеробик..па да видиме:emo:
     
    На Espadrila и theowndemon им се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    Мачно е ако треба да рачунаш рачно, ептен лесно е кога имаш кој да ти рачуна ти само треба да внесиш вредности за 100грама и после само пишиш количина која си ја јадел. Пример, ишлери ми се едни од омилените благи кои си ги јадам кога сакам благо, на 100 грама, ишлерите имаат 521 калории. Еден ишлер има 17 грама, тоа е 89 калории. За 100 грама колку калории и други работи има во нешто пиши на секое паковање, дури и на леб, и на се буквално, и само тоа внесуваш и после си мериш колку грама си јадел и си внесуваш. На некои паковања, пример плазма бисквити, ти пиши колку грама е порцијата да не мора да мериш туку да земиш порција (ако не се лажам три бисквити е порција на плазма бисквити и е 111 калории). И реално, се е до навика. На почеток е тешко, глупи грешки праев, лоши пресметки, ама со тек на време се зема редот и уствари е многу лесно, дури и навика ми е.
    upload_2018-5-26_14-18-46.png
    А и нема нешто лошо овде. На апликацијава израчунав колку треба да внесвам за да одржувам килажа и колку да јадам за да намалвам одредена тежина на неделно ниво. Према тоа ти кажва кој ти е максимумот за да јадиш во тој ден, и се држиш до тоа. Не е малку, сем ако одбериш нешто ригорозно и сакаш брзи резултати, и баш си најаден ако е умерено.
     
    На Doozy и baba Rada им се допаѓа ова.