1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Добра идеја ти е тоа со манекенките :clap::D:D
     
    На zhap4e и waterllady им се допаѓа ова.
  2. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    ^ Јас кога немам мотивација ѕирнувам во темата "Мојот фитнес ден + мотивации". Не знам кај ги наоѓаат сите тие цитати ама стварно даваат мотивација. Еднаш си ги имав зачувано сликите од над 50 страни и кога бев на работ не прекршување ги отварав, одма ми го враќаа умот назад. :rofl:
     
    На zhap4e, Summer16 и vectra20 им се допаѓа ова.
  3. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    carb cycle ти е идеална без да го забавиш метаболизмот :nod:
     
    На SwanMay, waterllady и Tan4ence им се допаѓа ова.
  4. BayernKa

    BayernKa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    1.079
    Пол:
    Женски
    Ај некој објаснете ја подетално таа исхрана carb cycle? Читав нешто по нетов ама ... :^)
     
  5. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Диетата е со ротирање на јагленохидратите. Секој ден внесуваш различен внес на хидрати на пример:
    прв ден high carb day внесуваш полна порција хидрати,доручек,ручек,пред и после тренинg.
    вториот ден mdium carb day внесуваш среден внес на хидрати. Доручек,пред и после тренинг и остатокот од денот нејадеш воопшто хидрати.
    тртиот ден low carb day низок внес на хидрати и внесуваш хидрати само пред и после тренинг и во остатокот од денот не внесуваш хидрати. Четврти ден одиш пак висок,петти ден среден внес и шести ден низок. Ден пауза и пак продолжуваш со исто темпо. Некој на местото од low carb day практикуват zero carb day така што во текот на целиот ден не се јадат хидрати али тое веќе за понапредна екипа. Оваја диета се држи се додека не се постигнат посакуваните резултати и можи да трај и до неколку месеци. Внесот на протеини треба да ти се движи некаде по 1.5грама протеин на 1кг телесна тежина. За време на диетава се внимава на внесот на протеините за да недојди до губење на мускулна маса. :) Внесувај повеќе масти кога имаш низок внес на хидрати.
     
    На SwanMay и waterllady им се допаѓа ова.
  6. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Што користите наместо шеќер, стевиа или мед? Која е поздрава варијанта?
     
  7. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Јас порано користев стевиа во прав, но со мед ми е повкусно.
    Веројатно медот е поздрава опција, но стевијата ја бираат затоа што има 0 калории.
     
    На theowndemon и waterllady им се допаѓа ова.
  8. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Стевијата исто така не содржи шеќери, а медот има 11 грама шеќери во една мала лажичка. :)
     
    На Amellie13, waterllady и SwanMay им се допаѓа ова.
  9. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.600
    Пол:
    Женски
    Стевиа. :) Јас ја користам онаа на Виталија цело време, во кафе и чај, и не сум имала проблем со симнување на килограми. И од нутриционистот ми е одобрена.

    Update за мене. Според последното мерење сум -15 килограми, но повеќе имам изгубено во сантиметри во обем. Сега ми е страв да се качам на вага, а утре треба. Направив некои отстапки, имам поткаснато кифлички, руска и малку благо. Барем да стагнирам овој период ако ништо друго. Нека поминат Бадник и Божик после лесно е... Згора на се треба да учам, се ближи колоквиумска и испитна, не знам колку време ќе најдам за вежбање. Барем 15 минути дневно планирам, повеќе тешко...
     
    На Ariel, theowndemon, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Tw<3

    Tw<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба малку помош. Се дебелам непрекинато, 10 кг за 2 месеци, а пред тоа ослабив 5 па дупло се вратија:wasntme:. Можам да ослабам секаде (ако доволно се измотивирам;() но во нозете никако, како некоја баба сум а имам 16 години. Хелпп за нозете некакоо? (Плус мотивација:inlove: :D:yawn: иди летоо)
     
  11. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.600
    Пол:
    Женски
    Практикувај здрава исхрана без благо, бели печива, грицки, газирано и сокови во тетрапак. Многу свежо овошје и со ручекот секогаш свежи салати од зеленчук. Навечер избегнувај да јадиш, а ако не можеш тогаш свежа салата јади и најубаво после 20 часот ништо не јади. Ако бараш некоја диета како "најлесна" и најздрава ти ја препорачувам УН диета. За вежбање имаш на јутјуб колку сакаш видеа барај вежби за ослабување на нозе. Исто и на форумов имаш тема Мојот фитнес ден + мотивации, може да ти помогне. :)
     
    На theowndemon, GoodGirl45, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Brunebrune

    Brunebrune Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    И јас сум +20 кажи ми како ослабна - 11кг исто сум без активност голема
     
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ви се приклучувам и јас, вратив повеќе од што требаше килограми од кога ослабев пред 2 години, па ми стана алармантно дека пак некогаш ќе се вратам на тие 80кг шо ги имав... А 22-23кг ослабев тогаш и ептен бев задоволна како изгледам со под 60кг, но тоа остана во историјата .(facepalm):devil:

    Немам премногу за слабеење но 5-8кг се добредојдени ко за старт. Се приметувам дека сум поправена и не се свиѓам ич вака. :worried:

    Од денес ќе намалам т.е ќе исфрлам целосно колку што можам благо и се екстра калорично, а од вторник ќе почнам ептен диетално. 8-|
    Иде матура, морам да побрзам.
    :whew:
     
    На theowndemon, GoodGirl45, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    @Dream-Girl за колку време ослабна толку?
    И јас сум така, деновиве што помалку калорично јадам, ама од среда (пошто вторник сум на гости) ептен строго. Барем 15 да симнам до матурата, над 20 ги имам вишок.:|
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Па за пола година некаде ама таков метаболизам имам, брзо можам да симнам, брзо можам да качам и тоа ме нервира ептен...
     
    На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.643
    Допаѓања:
    52.600
    Пол:
    Женски
    Ох и јас сум иста. Ако се запнам, ќе симнувам цело време, слично како сега. Ама малку да попуштам, одма се враќаат килата. Затоа гледам што помалку отстапки да правам.
     
    На GoodGirl45, Dream-Girl и waterllady им се допаѓа ова.
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Па затоа и имаме вишок. :worried: Да ни бил стабилен метаболизмот, ќе бевме од тие јади колку сакаш, ништо не се фаќа за тебе. :( Генетика е, дома сите се вакви кај мене. :tmi:
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Brunebrune

    Brunebrune Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2019
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    9
    Kako и за колку време ослабна толку и јас имам 86 сакам до 65 барем никогаш не сум успеала
     
  19. Ladu in pink

    Ladu in pink Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    1.451
    Пол:
    Женски
    Едвај чекам да завршат празниците и да си се вратам на здравата храна,ќе цркнам од прејаденост:puke:
     
    На Ema.Sk, theowndemon, minneymouse82 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Исто и јас :D
     
    На Ladu in pink му/ѝ се допаѓа ова.