1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    32/90 јаглехидратен ден
    Банана и кафе.
    Бевме цел ден на базент па три кифли со доматен сос ги јадев на два пати. Вечера нес кафе и малку торта.

    33/90 Овошен ден
    До 15 часот супер само кафе и цреши. После зафркнав.
    Го ранев синко лебче и јогурт па неможев да одолеам и каснав и јас малку. Потоа направив за другиве дома манџа со телешко и грашок и толку убаво изгледаше и мирисаше што пак каснав малку :devil: и толку.

    Многу ми е тешко кога готвам нешто а неможам да каснам ;(

    Денес. 34/90 Протеински ден.
    Појадок само кафе.
    Ручек. Динствовано свинско месо со моркови, печурки, кромид, лук и малку пиво ставив. Салата роквици и краставица и малку интегрално лебче.
    D9EDD8E5-6C1B-4F79-8597-3746B546F7FC.jpeg
    Вечерата ќе биде исто од месото со салата но без леб.

    Мора да се стегнам малку да не грешам. ;( Не сум задоволна од резултатите.
    До 45 ден ќе ја држам диетава потоа од септември обавезно почнувам пак.
     
    На S.o.F.i, Dream-Girl и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  2. Martina T

    Martina T Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво дали некој ослабнав со производите велнес од орифлеим?
     
  3. seka87

    seka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    253
    Девојки и јас сум истата....пред 6г стигнав до 68 и успеав да се пошравам цели 24 кг...до пред 5 месеци тежев 92 кг (facepalm) Почнав со УН па продолжив со постење и моментално сум 80 кг. Сега повторно почнувам со УН и орбитрек. Цел 70 кг. Само напред и да се бодриме :clap:
     
    На S.o.F.i, Dream-Girl и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  4. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.408
    -5,4кг за 5 завршени недели
    пред цикус сум
    така да очекувам да ми дојде и да изгубам повеке наредната недела
     
    На S.o.F.i, Dream-Girl и orhideea им се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    :hai:
    Како иде друштво?
    Јас конечно влегов у шема. :D
    Денес ептен успешен ден. Според вага сум -2кг, според мене ептен сум поенергична, поубаво спиам дека се изморувам со вежбањето, стомачните од порано почнаа да ѕиркаат. :d:Искрено не изгледам дека имам толку килограми колку што имам и не сум многу вишок според висина, но критични ми се задникот и горниот дел од нозете, па и рацете и слабеам поради нив. И на фаца се осеќам веднаш побуцкаста, повеќе се свиѓам послаба. :D Од стомакот сум најзадоволна, рамен е тој колку и да јадам. :tmi:

    Мени:
    Доручек: овесни снегулки со јогурт и 2 праски
    Ручек: 2 јајца, 2 двопек црни лепчиња и чаша јогурт
    Меѓу оброк: нескафе
    И после ќе земам парченце лубеница.

    Испив околу 3Л вода и 1Л јогурт денеска, така да и течности и се ми е задоволено. Глад никаков не осеќам.

    Воркаут:
    63мин орбитрек и 30мин овие вежби ( ). Вистина помагаат ептен, од поранешно искуство кажувам. :D

    Идеме понатака, успешниов ден ми е само поголема мотивација да си го вратам старото телце. :sun:
     
    На Carolin., rokiroksana, kikikikirika и 3 други им се допаѓа ова.
  6. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    Еве почнува среда и тука ми беше прва цел на диетата да стигнам до 60 кг, е па не стигнав до 60 ама до 61 сум, и баш сум задоволна. Може и ќе стигнев до 60 ама вчера ко будала ждерев овошје и зеленчук и шо треба и што не треба. На такво ждерење и никаква физичка активност добро е и ова.

    Денес пак намерно денот го испланирав да сум цел ден зафатена за ништо да не јадам. Се надевам барем до 60 да стигнам. Ако ја видам 5ката напред на вагата частам лубеници за цел форум.
     
    На Carolin. и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  7. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Заради мене, за моето здравје, решив да ослабам барем 20 кг. Стеј стронг
     
    На mKdevojce и S.o.F.i им се допаѓа ова.
  8. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Здраво диеталки.
    Онојден пишав огромен пост и не сакаше да ми се постира, па се баталив.
    Завчера имав за доручек урда и пиперки, а за ручек бевме во кафана јадев парчр месо и салата ама си дозволив и алкохол. Па затоа вчера ми беше пак овошен ден.
    Количински малку јадам се на се од кога ја имам видено најголемата бројка до сега имам 10кг намалено, некако сакам за месец ипол барем уште 10 да намалам ама мислам дека ми е кратко времето, а не би ни сакала да гладувам тогаш би грешела.
    Денеска за доручек јајца или урда ке е, сега за сега омилено ми е.
    Ручек би тррбало парче месо со салата.
    Многу сакам и осеќам потреба барем нешто да сум физички активна, имам и велосипед ама незнам зошто срам ми е сама да го возам( будала), можеби ке се наканам.
     
  9. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Дечки јас полека се откажувам..
    А до целта имам уште некое килце,ситно, 3-4...
    Си грешам еве два дена, некако стрв ме фаќа за смоки, грицки, мевце и гравче...:(
    Дајте ми мотивација ајде,утре сум на овошје па белким ќе се вратам во нормала ...
     
  10. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Салце воопшто ми се нема стопено освен задршката на течности и малку во обем. За овие денови е малку. Незнам дали тоа се должи на грешките или таков си ми е организмот.
    И многу бавен метаболизам имам.
    Тоа е.

    @CrazyOne не ми преместувај мислења.
     
  11. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    Колку што следам Ун диета ја држиш,.а си има тема за тоа.
    Поддршка, како Ви иде со диети, совети и слично може да стои тука не е проблем.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  12. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Да УН. Знам дека има тема. Ама секогаш пишувам и плус од менито, како денес на пример. И ми треба подршка, ми треба некаде да се искажам.
    Слики ќе постирам во УН, OK!
     
  13. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.408
    оваа тема морална подршка е за сите небитно на која диета се
    за порции прашања за стрикно некоја диета ок е да се праша во стрикна тема а во ва аможе општо прашања мотивација и се друго за тема слабеење да се дискутира
    така да пишувај си слобдно тука
     
    На waterllady и orhideea им се допаѓа ова.
  14. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Па тоа што пишува Орхидеа е баш како и иде со диетата. :wasntme: Има и тема "слабеење без леб, благо, грицки итн", 80% од овде слабеат на тој начин, па не ги преместувате мислењата таму.
    @orhideea може понекогаш успат да пишеш и рецепт заедно со сликата.:P Ме интересира како ги правиш манџите без запршка, конкретно оваа со пивото, многу вкусно изгледа. :)

    Инаку, @Dream-Girl , нескафето со шеќер го пиеш? Во план ми е целосно да исфрлам шеќер од исхраната, ама нескафе не можам без шеќер, а многу често го пијам. Утеши ме дека се слабее и со шеќер. :tmi:
     
    На orhideea и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Шеќер уште пред 2г кога слабеев го исфрлив од чаеви/кафиња (а пиев дури со по 3 лажици...). Инаку јадам понекогаш и нешто благце помеѓу (ако имаш голема физичка активност се слабее и со шеќер, но не претеран). :)

    Еве ја да се пофалам, -3кг, ден 4ти како сум на режим без да го прекршам, во јуни имав неколку обиди така неуспешни. Денеска каснав и нешто благичко, но сепак не сум си толку ригорозна, сама си праам јас план за исхрана, не се придржувам кон некоја диета, сметам дека тие се глупости, а сами треба да истражиме на нашето тело која храна ни помага да слабееме, која ни одмага. Јас како досегашен борец со диети, на времето -25кг ослабев, бидејќи знаев што највеќе му одговара, а што највеќе му пречи на мојот организам. Терам сега на истата шема.
     
    На BlackMistery, MrenaRiba, Carolin. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    @waterllady и да не пишам рецепт прашај ќе ти кажам :)
    Динствовано свинско месо
    Сецкаш една главица лук ( колку повеќе толку повкусно) 2 главици кромид, 3-4 моркови, печурки околу 200 гр и свинско месо околу 500 гр и магдонос се става ама јас сега немав, налеваш пиво повеќе од пола во тавата или може и бело вино (јас секогаш го правам во глинена тава со капак) и вода до горе, ја ставаш во загреана релна прво на најако еден час па намалуваш и уште еден час се динствова преклопена со капак. Зачини по желба.
    Ако многу испари водата налеваш уште и барем еднаш во текот на печењето ќе измешаш.
    Инаку се прави и запршка од масло и брашно но и не мора.
    Превкусно е (fingers)
     
    На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.185
    Допаѓања:
    15.794
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, јас со ун некој си 15-16 дена ја држев ама не можам јас со диети, имам мој начин на кој сум сигурна дека ке си ослабам, мене диети ми делуваат првите 3-4 да ги изгубам и после тапкам во место:( Вака од понеделник ке си терам по мое, бидејќи без житарици јас денов не можам да го поминам кога ги јадам стомакот веднаш ми се израмнува, да јадам манџи, меса навечер и тоа не можам тешко ми доаѓа на желудникот. Од понеделник доручек обавезно ке ми се житарки и овошје, ручек тоа што имам дома и навечер салата, без леб, газирано, пржено, чипсови грицки и такви работи ке ви пишувам редовно:D
     
  18. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @Carolin. Со тебе сум!
    Наутро овес, ручек воглавно јајца,туна или месо со салата и евентуално оризови галети место леб, и навечер салата или супа.
    Ун и јас јас напуштив :D
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.640
    Допаѓања:
    152.408
    Знаете како сум???
    еден чекор напред два назад
    ама тука сум претам
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.185
    Допаѓања:
    15.794
    Пол:
    Женски
    Јас од Ун се одкажав, се чуствувам подуена и стомакот ко на трудница ми стои, не знам зошто така, не може секому да делува едно исто.