1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски

    Те сфаќам иако и после диетата, у неделата имам еден до два дена каде што пазам на исхрана. Не вратив кг ама леб, бел шеќер и благо банирав скроз од исхрана. Од 30 кг вишок ми останаа уште 12 - 13. До септември се надевам на резултати. :)
     
    На Noemi и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  2. homer simson

    homer simson Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Машки
    ne jades meso ! taka ?
     
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.969
    Допаѓања:
    260.943
    Ај немам намера да објаснувам, ниту па е важно :)
     
  4. homer simson

    homer simson Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Машки
    nemav namera da te nerviram ti samata taka napisa.
    sepak izvini
     
  5. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    @CameliaMiller Извини на упад, само најдобронамерен совет, зошто гледам дека сакаш и од здравствен аспект да се храниш подобро.

    Погледни ја нутритивната страна на калориите, остави го броењето на калории само како бројка.
    Конзумираш по 4 лажици шеќер. На калории не е премногу, ама шеќерот е најголемиот непријател на телото, од вишок килограми до проблеми со кожата итн.
    Јадеш мали порции кои засега се убедуваш дека се во ред. Ќе дојдат првите резултати, супер. Што потоа? При толку мал внес ќе влезеш во стагнација многу брзо по првите симнани килограми.
    700калории ако си возрасна девојка со работа се недоволно за перманентно слабеење.
    Готви си, јади повеќе растителни влакна и протеини, ќе бидеш сита и ќе ги користиш калориите корисно за здравјето.
     
    На Doozy, Purplelilac, Animali и 3 други им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.969
    Допаѓања:
    260.943
    Се трудам да не сум под 1200 никако.
    Инаку во нормални услови конзумирав многу повеќе шеќер, ама многу повеќе.

    Сега го редуцирав на благо кафе, а од вчера само со една лажичка... без ни една многу ми е грдо...

    Ама од др. благи ништо веќе не јадам, е сега овошјето шеќер има и ќе мора да смислам што со него.
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Земи кафеав шеќер и пиј кока кола zero, пепси zerо или кисела вода. Млеко исфрли од кафе исто.

    Не мора од тотално се да се откажеш. И ја сум љубител на шеќер само што навикнав на негови алтернативи.

    Едит: 5 белки со урда, бибер и пола кг јогурт.

    За вечера, варени, па печени печурки со буковец. Е ова последново е веќе перверзија. ❤
     
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Кафеав шеќер не е поздрава варијанта на бел шеќер, минимални небитни разлики има помеѓу двата. Стевиа би била добра замена.
     
    На CameliaMiller, Srckata28, DAngel и 3 други им се допаѓа ова.
  9. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Се слагам само што мене надвор по достапен ми е кафеавиот шеќер.
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.632
    Пол:
    Женски
    Кафеав шеќер, zero газирани сокови се милион пати понездрави од млеко, зошто да го исфрли?
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    На кафе не нарачувам чаша млеко, пијам еспресо со вода или кисела вода. Млекото ми беше многу тешко да го одвикнам затоа што сум љубител на млечни производи. Соковите се секако штетни со секојдневно конзумирање, меѓутоа луѓе сме и сакаме се да си дозволиме и газирано и благо, па и шеќер. И во тоа нема ништо погрешно. Моите лични алтернативи се тие. Не ме здебелуваат ниту ми причиниле штета ако си ги дозволам 2 пати во неделата кога ќе седнам на кафе. :)

    Инаку да не заборавам, млекото лично мене не ми влијае добро. Затоа го отстранив. Исто како и благото. Грицки исто, освен понекогаш си дозволувам пуканки. Останата секојдневна исхрана ми е варено месо (освен свинско), зеленчук, јајца, печурки и јогурт.
     
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.969
    Допаѓања:
    260.943
    Газирани сокови не пијам, ниту џусеви, само на кисела вода сум, во која цедам лимон, а ако баш ме мрзи, купувам со вкус на лимон :)

    Стевиата има ужасен вкус :(
     
    Последна измена од модератор: 29 јули 2019
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Трпи бaбo зa убaвинa :D
     
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.969
    Допаѓања:
    260.943
    Млеко не сакам да исфрлам искрено, купувам со најниска масленост.
    Шеќер моментално по 1 лажичка во кафе и овошјето.

    Сокови не пијам никакви, освен ако баш сама не земам да исцедам портокал, лимон, цитрон, лајм. Ама ретко тоа, преферирам к.вода.

    Јас арно да решам се' друго, за 2 лажички шеќер и 100мл млеко дневно, лесна работа :)

    Попрво кафе нема да пијам, ќе живеам на камилица и лимон :D

    Шала на страна, успеав да испијам едно кафе само со млеко :)
     
    Последна измена од модератор: 29 јули 2019
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Кафето со шеќер остај го на крај, тоа и шеќерот во овошјето најмал проблем ти се. Освен ако не пиеш по 5 или 6 кафиња на ден и јадеш кило овошје или повеќе.
     
    На Doozy, CameliaMiller и Srckata28 им се допаѓа ова.
  16. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.632
    Пол:
    Женски
    Јас некаде прочитав дека најдобро е да се пие млеко со повисока масленост затоа што во тие со мала масленост ставале многу шеќери да го направат вкусот подобар. Ама па тебе можеби така ќе ти е полесно ако сакаш да пиеш со помалку шеќер. Така да на крај краишта нема врска. :)
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.969
    Допаѓања:
    260.943
    Не... макс. 3 кафиња, во ептен тешки денови :)
    Стандард 1-2.

    Овошје јадам пр. 1 праска и 2 сливи, 2 круши и слива, или мешано ситно (боровинки, малини, јагоди, рибизли...) ама искрено повеќе од 200-300гр. не верувам било кога да сум изела, за цел ден.
     
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Па не се секирај тогаш за кафе со шеќер или овошје. Не ќе се правиш манекенка со 57 кила на 180 см. Само напред со калории броење и поздрава храна и мора да има резултати.
     
    На SexiLy и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  19. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Млекото и млечните производи кај многумина се проблем, за слабеење, за кожата исто, јас кафе со млеко пијам два пати годишно-ми ствара надуеност, тешко и нелагодно. Ама многу пак немаат проблем со млеко во кафе, само ниско маслените се полни нишесте наместо протеини |(
    Мене стевиата ми е одвратна на вкус :( и претпочитам откажување на секаков засладувач пред неа, или овошје за засадување на некои нешта.
    Колку помалку шеќер јадеме толку по малку ни треба- ако една недела пиеш кафе со пола лажиче шеќер на втората кафе со две лажици ќе ти е шербет и грдо.
    Не е муабетот само за слабеење, а за откажување на зависности од лоша храна.
     
    На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Само јас ли ја сакам стевиата? :D
    Мене па ми е добра,ја користам само за нес кафе, турското оддамна го пијам горко,многу горко и тоа.
    Стевиа ми се наоѓа секогаш и по дома,и на работа.
    Затоа што вечно слабеам,па ме научија сите дека стално сум на некоја диета (за жал) :D

    Најдов многу рецепти за кето,од благи работи вклучувајќи ја стевиата почесто тука) интересни идеи за доручек,ручек и вечера, за кето лебче,палачинки.. и што ли не.
    Одлучив да внесувам секојдневно овошје (зрнесто), еднаш до два пати неделно ќе имам cheat day во кој ќе јадам ориз,компир,некое тесто, а воглавно ќе се држам до протеините. Ќе биде ова light кето, или ligh lchf. Не сакам да исклучам тотално се од исхраната,затоа што ниту сум гојазна,ниту (фала му на Бога) имам здравствени проблеми па да мора строго да практикувам .
    Значи за овие 10кг што сакам да ги симнам, не сакам да се брзам и да ми се здосади после една недела.
    Ќе одам полека..
    Никогаш не сум ни била под 70кг мислам, така да и да не успеам да дојдам до толку ниска за мене бројка, пак нема да бидам разочарана.
    Ако не успеам на овој light режим, можеби ќе и се вратам на ун пак, барем уште еден круг.
    Стартувам од 1ви.

    А сега одам да ги дојадам M&M чоколадираните кикирики.:rofl: