(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

 1. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  4.381
  Допаѓања:
  85.881
  Па не се секирај тогаш за кафе со шеќер или овошје. Не ќе се правиш манекенка со 57 кила на 180 см. Само напред со калории броење и поздрава храна и мора да има резултати.
   
  На SexiLy и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 2. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  2.726
  Млекото и млечните производи кај многумина се проблем, за слабеење, за кожата исто, јас кафе со млеко пијам два пати годишно-ми ствара надуеност, тешко и нелагодно. Ама многу пак немаат проблем со млеко во кафе, само ниско маслените се полни нишесте наместо протеини |(
  Мене стевиата ми е одвратна на вкус :( и претпочитам откажување на секаков засладувач пред неа, или овошје за засадување на некои нешта.
  Колку помалку шеќер јадеме толку по малку ни треба- ако една недела пиеш кафе со пола лажиче шеќер на втората кафе со две лажици ќе ти е шербет и грдо.
  Не е муабетот само за слабеење, а за откажување на зависности од лоша храна.
   
  На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.446
  Допаѓања:
  18.369
  Пол:
  Женски
  Само јас ли ја сакам стевиата? :D
  Мене па ми е добра,ја користам само за нес кафе, турското оддамна го пијам горко,многу горко и тоа.
  Стевиа ми се наоѓа секогаш и по дома,и на работа.
  Затоа што вечно слабеам,па ме научија сите дека стално сум на некоја диета (за жал) :D

  Најдов многу рецепти за кето,од благи работи вклучувајќи ја стевиата почесто тука) интересни идеи за доручек,ручек и вечера, за кето лебче,палачинки.. и што ли не.
  Одлучив да внесувам секојдневно овошје (зрнесто), еднаш до два пати неделно ќе имам cheat day во кој ќе јадам ориз,компир,некое тесто, а воглавно ќе се држам до протеините. Ќе биде ова light кето, или ligh lchf. Не сакам да исклучам тотално се од исхраната,затоа што ниту сум гојазна,ниту (фала му на Бога) имам здравствени проблеми па да мора строго да практикувам .
  Значи за овие 10кг што сакам да ги симнам, не сакам да се брзам и да ми се здосади после една недела.
  Ќе одам полека..
  Никогаш не сум ни била под 70кг мислам, така да и да не успеам да дојдам до толку ниска за мене бројка, пак нема да бидам разочарана.
  Ако не успеам на овој light режим, можеби ќе и се вратам на ун пак, барем уште еден круг.
  Стартувам од 1ви.

  А сега одам да ги дојадам M&M чоколадираните кикирики.:rofl:
   
 4. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.916
  Допаѓања:
  119.533
  Апсолутно се согласувам, само да бев толку упорна во откажување цигари колку што сум упорна со шеќерот, непушач ќе бев :)

  Ама навистина сите овие години, не успеав друкше кафе да засакам.
  А и секое кафе со млеко пијам.
  Нес, турско, филтер - без млекце и шеќерче не можам... еспресо и др. кафиња на база на еспресо воопшто не пијам.

  10кг не се премногу.
  Зошто не се обидеш со вежбање?
   
  Последна измена од модератор: 30 јули 2019
  На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.446
  Допаѓања:
  18.369
  Пол:
  Женски
  @CameliaMiller Затоа што се вадам со “не можам од бебето”:D
  Не знам што и како да вежбам.
  Страв ми е да не се воспалам цела,па да не можам во раце да ја кренам.
  По цел ми е во раце, ми треба сила.
  Сум пробала... многу брзо се откажувам.
  Почнав со plank,сакав да го зацврстам стомакот кој после царскиот не изгледа воопшто добро , таман помина мускулната болка-се откажав..
  Стварно не знам што да вежбам.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AnaKarenina00

  AnaKarenina00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  314
  Пол:
  Женски
  Дечки..имам вишок 5 6 кг..сакам да ги симнам секако..ама ме кочи што работам физичка работа 8 часа во денот сум постојано активна на нозе...и трошам и огладнувам...што да праам совет?
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.916
  Допаѓања:
  119.533
  Запиши се на аеробик :)

  Мене многу ми беше убаво. 3 пати неделно.
  Само сега доволно сум тешка да не можам да издржам 1 саат на нозе, па ќе морам да комбинирам фитнес, со стоечки и седечки вежби.

  Инаку да подослабам, аеробик е закон :)
   
 8. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.887
  Допаѓања:
  6.843
  Пол:
  Женски
  Имам ослабено 3-4 кила за 12 дена. :shake: Мене тоа ми е премногу така да ќе се обидам повеќе да јадам, но ќе продолжам да вежбам 6/7 дена во неделата, па ќе видиме. Можеби ќе треба и малку помалку да вежбам.

  Доручек: тост од whole wheat леб со кашкавал направен со путер + кечап
  Ручек: ќе видам колку сум гладна, но најверојатно овошје, салата, нешто лесно.
  Вечера: домашно направена кинеска храна со пилешко, бел ориз (!!! не бидите како мене, не јадете бел ориз) итн.

  Активност:
  -вежби за стомак
  -вежби за раце
  (пауза ден од кардио)

  Не би ви препорачала да се храните како јас што ќе се хранам денеска. :rofl: Појадокот и не е толку страшен, ама белиот ориз. :tmi:
   
  На didisi, CameliaMiller и Purplelilac им се допаѓа ова.
 9. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.916
  Допаѓања:
  119.533
  Ваљда нема цела тава бел ориз да изедеш :)

  Јадам бел ориз, ама само варен, со малку златна мешавина, како гарнир, кога главно јадење ми се печурки :)
   
  На didisi, SexiLy и Srckata28 им се допаѓа ова.
 10. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.446
  Допаѓања:
  18.369
  Пол:
  Женски
  @CameliaMiller Нема во мое село такви активности :)
  Има една теретана која брои 10тина справи и одат исклучиво мажи.
  Аероник,зумба,јога.. in my dreams.
  Вежбање само дома.
  Сакам паралелно со кето предизвикот да најдам и некој 30дневен фитнес challenge.
  На време со Jillian Michaels вежбав,треба нешто слично да пробуричкам.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 11. CameliaMiller

  CameliaMiller Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  4.916
  Допаѓања:
  119.533
  Види ова
  SmartSelect_20190730-170306_Google Play Store.jpg
   
  На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
 12. SexiLy

  SexiLy Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  1.726
  Пол:
  Женски
  Денес 4ти ден. Оууу добро е. Напредува. На мени белки, патлиџан, магдонос, кромид, урда.

  За вечера веројатно риба со лимон.
  За ужина: 5 - 6 бадеми.
  И вода не знам више колку пијам. Само земам шишенца од фрижидер ладни.
  Се мислам утре да правам протеински мафини ама ќе видиме. Ако не ме мрзи.
   
  На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.887
  Допаѓања:
  6.843
  Пол:
  Женски
  Денешно мени:

  Доручек: банана палачинки (1 банана + две јајца + какао по избор) + малку мусли одозгора + вишни
  Ручек: пуканки + подоцна лубенче
  Вечера: грав + сирење

  Не сум задоволна како се хранам последни неколку дена. Утре ќе се обидам подобро, па после 2-ри август. :D
   
 14. AnaKarenina00

  AnaKarenina00 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 мај 2016
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  314
  Пол:
  Женски
 15. Fit Girll

  Fit Girll Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
 16. Feminka88

  Feminka88 Активен член

  Се зачлени на:
  28 март 2019
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Женски што порачувате во ресторан кога очајно сакате да ослабите?
  |(
   
 17. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  2.726
  Мојот начин да делување кога внимавам построго- секогаш салата за да не го нападнам главното. Најчесто зелка, цвекло и морков, ретко таратур, тиквички-не панирани, обични на скара, печурки на скара, стек на скара со прилог салата-напоменато при нарачка. Ако ти го донесат со компир веројатноста да си боцнеш е голема, а за замрзнат помфрит не вреди. Пилешки ражнич со зеленчук. Колбас ако некој домашен од проверен ресторан со салата.
  Секаква печена риба со лимон.
  Без десерт :) Избегнувам мелено зошто сигурно е со лебни трошки.
  И секако сведување на седењето во кафани и ресторани на максимум еднаш неделно.
   
  На Doozy, Purplelilac и Feminka88 им се допаѓа ова.
 18. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.887
  Допаѓања:
  6.843
  Пол:
  Женски
  Цезар салата. :)
   
  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.598
  Допаѓања:
  86.756
  Пол:
  Женски
  Вчера главно на течности го минав (вода не сокови и кафе), праски, многу малку сончоглед.
  Денес исто ќе ми биде. Почеток со малку шок и прочистување. Ајде вклучувајте се, мотивирајте ме и мотивирајте се.
   
  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.446
  Допаѓања:
  18.369
  Пол:
  Женски
  Каде сте децО? :)
  Лето дојде и заборавивте диетите?

  Јас официјално сум 73кг, т.е уште поофицијално тоа значи -13кг севкупно изгубено.
  I’m really proud of myself.
  Моментално сум на 30 дневен Кето предизвик, кој го започнав и поради килограмите, и воедно да се оттарасам од канидата.
  Досега сум малку во кг, но повеќе во обем ослабена.
  Ќе ви пишам за една недела, т.е на точно 2 недели ќе мерам обем и килограми.
   
  На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.