(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

 1. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  Мој совет е прво да појдеш на лекар и да видиш зошто ги имаш - крвна слика нека ти направат. Ако треба да слабееш и истовремено имаш такихрадии, во никој случај не го испостувај организмот со гладување. Уште повеќе ќе го ослабиш срцето. Внесувај протеини и здрави масти повеќе, помалку јаглехидрати. Ништо не исфрлив освен што намалив со кафе, чак и какао помалку пијам. Од се' јадам ама внесувам во апликацијата my fitness pal за да видам дали претерувам со јаглехидрати и шеќери особено оти имам проблем со тоа...плус, дали доволно протеини внесувам.
   
  На riba79 и SwanMay им се допаѓа ова.
 2. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  597
  Допаѓања:
  1.144
  Пол:
  Женски
  Pijam apce za tahikardija prepisano od kardiolog.. Ti blagodaram na info. Kolku si oslabena za 30 dena?
   
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.391
  Допаѓања:
  104.742
  До сега ве гледав скришно и неофицијално, денес почнувам официјално. Сакав вечер да пуштам мислење после успешен ден, али еве ќе пишам сега дур имам време.

  Денес утрово се исцедив од вежбање. Онака дур пишам ми се чини дека секој мускул го сеќавам кај е. Многу за успешни денови ми помага водење дневник. Јас посекако сум водела дневник ама сега и вежби и храна почнав да внесувам па денојве, со мали исклучоци, се доста успешни. На крај имам оставено место за оценка, зависно дали цел замислен план сум го исполнала. Се мотивирам така, сакам убај оценки. Сам свој наставник муабетот.

  И денес сакам да го рачунам како ДЕН 1 чисто за мотивација и во глобала зошто почнав со едни вежби од старт оти немаше шанси да се оптегнам поќе на право. :shake: Ама за вежбите ќе пишам во соодветната тема. После ручек, таман да залади оти по жешково живот нема ќе одам и во теретана.
  Понеделникот кога се мерев 70.0кг, коса ми се крена, ми се приплака дека уште 7ка ми е првата бројка. Ама јуначко срце - мерив и обем и се фатив на работа. Денес 68.9. Знам дека ништо немам баш изгорено и се е то течности ама е ставарно голема мотивација ко ќе оди надолу вагата.

  Си симнав неколку апликации и сакам да зборам за нив зошто кога ќе зборам со некои членки колку апликации имам во телефон и постојано дека сум на лоу мемори се смејме за то ама знат дека ако им треба за нешто апликација да ме прашат оти веројатно ми е пробана.
  Од таму, си симнав апликација за внесување вода. Одамна барам добра апликација за тоа и сменав неколу. Дур и една каде полевав и си растев цвеќе. Ама сега си ја најдов вистинската и пошто пијам доволно вода - јадам помалку. Имаш опција да те потсетва на 1 сат да пиеш вода, и имаш опција да те потсети кога теоретски би му требало вода на телото. Јас пошто пијам од чаша 400мл, ме потсеќа на околу 3 часа. Плус е многу лична и симплистичка, то е секогаш голем плус кај мене. ЛИНК
  upload_2019-9-5_14-4-18.png
  Следна апликација која ја користам и која никогаш не сум прекинала да ја користам, макар и ко ќе сум гнетела благо и упорно ми светеше црвено - мојата омилена апликација за броење калории. Како widget ми седи јаболко. Ако е зелено - си во калориски дефицит. Ако е црвено - си надминал калории предвидени за тој ден. И лично преферирам да јадам зелено јаболко и ми е како плус мотивација некогаш да посегнам по едно кога ќе ме застрви апликацијата. Мора вака сама да се лажам, оти нема кој да ме лажи. ЛИНК
  upload_2019-9-5_14-6-52.png

  Овие би рекла дека ми се најбитни во поглед на исхрана, во поглед на вежби кои ги користам ќе пишам во соодветна тема. Да, цел ми е да ослабам ама ја имам таа цел за да бидам здрава и неќам да ослабам на нездрав начин зошто тогаш нема да се гледам себеси како здрава личност, како што не се гледам сега. Зависта ми е благо и то е едина причина зошто некогаш кревам и само кревам. Немам самоконтрола.

  ДЕН 1
  5/9/19
  Појадок - овесно смуди (банана, малини, аронија, овес, јогурт) 451 калорија, и уште ме држи имајќи во предвид дека сум во движење цело утро, ама то и ми беше целта со калоричноста.
  Ужинка - нескафе без шеќер, со млеко 99 калории, млечно баѓи го напрајв, јбг. Друг пат поќе памет. Ок и јаготче има тука едно демек за украс ама го голтнав.
  Допрва:
  Ручек - ориз, копан, салата, само уште да се решам каква салата. Немам за ова колку калории зошто ова ми е во план, уште не сум до тука стигната. :rofl: Далеку е ручекот.
  Ужинка - дупло еспресо со мраз и има едно полнето јајце шо сакам да го пробам со кашкавал и било какво чадено месо. Еднаш беше неуспешно оти на висока температура варев па ми пукна, сега ако памтам и ако не го зафркнам јајцето сакам да ужинкувам варено, полнето јајце. Да го манчам како да нема утре.
  Вечера - немам врска. Ќе читам да видам шо ќе јадите другите. Кога ќе излезам после ако земам марула можда една шеф салата ќе прам, малку калорично ко за вечера ама и не премногу ако ставам соодветни замени. Можда голема шопска. Ќе пробам да украдам некоја идеја. Имам многу семиња, ако завршам со работат можи некои интегрални гризинки ќе напрам, можда салата со киноа. Ако има некој со кој сме се дружеле лани, знајте дека мене вечерата ми квари сите планој.

  И од сега сакам да пишам тука секој ден, некој ваков долг и досаден извештај. Поќе е за мене вервајте, јас си барам начини на мотивација и држење себеси под контрола дур некои работи шо ги прам ми преминат во навика. Ко ќе ми преминат во навика лесно е.

  Прва цел: 60кг, да влезам во здрава тежина за мојата висина. 62 е за здрава тежина на моја висина ама сакам малку под горната граница да ми е првата цел. Втората цел ќе ја откријам штом прва цел се исполни. :rofl:

  То е то, на кој не му беше мака да чита,
  ви благодарам што присуствувавте на мојот FOODtalk.
  Имајте убав ден и држете се, помалку ригорозни режими, поќе овошје и зеленчук. :hug: :l:
   
  На Arja, Mia-K, Carolin. и 6 други им се допаѓа ова.
 4. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.949
  Допаѓања:
  7.004
  Пол:
  Женски
  Јас забегав последнава недела, и тоа многу. Посебно вчера. Се учам да си простувам.

  Мени

  Појадок: банана
  Ручек: бел ориз со кинеска мешавина
  Ужина: пуканки + банана
  Вечера: малку печена кокошка

  Калории: 1169

  Обично јадам 1560, ама вчера ја претерав и пробувам да избалансирам. Страшно колку малку јадев а колку калории ми се насобраа. Ужас.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.218
  Допаѓања:
  7.912
  Пол:
  Женски
  Денес немав апетит воопшто и истерав овошен ден. Не повеќе од 500 калории.
   
 6. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  31ви.. вчера пак вежбав, истите вежби. Денеска исто па ќе вежбам, истите вежби. Се' ме боли али.. денес, сличен ко и вчера пошто ми остана од печените пиперки со урда и јајце. Друго, домат, такви ствари.. неколку зрнца аронија.
   
 7. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  32....вчера, овес со какао, витаминска салата, патлиџан салата, полнета пиперка со урда, стек. Вежбав исти вежби вечерта. Денес ќе видам што ќе е менито...вежбање вечер дефинитивно. Брзо се см'кнаа некои чварци по грбот. Половината уште повеќе се подистенчи, чварциве по стомакот глеам се разбиваат,мада покажуваат отпор:)) не вежбам кардио оти не можам, туку каланетика со и без тегови за цело тело. Г'зот инозете и половината ми се обликуваа за ова кратко време мхм, тек подолго:))
  Алиске, кај се изгуби?
   
 8. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.391
  Допаѓања:
  104.742
  Вчера ДЕН 2 беше "семи- успешен" зошто бев дома вкупно 1 час и немав време за домашните вежби ама бев в теретана. Накратко, дома не се прибрав. Јадењето ми беше во дефицит ама не многу здраво. Би рекла 3+/4 целокупна оценка и преку 20к чекори.

  Денес ДЕН 3 ќе да е ист како вчера ама спротивен во поглед на вежби. Се спремам и канам сега за домашни вежби, ама надвор грмка за во теретана. На грмење не излегвам јас така да до после се надевам ќе прекини. Другарка ми ќе иди од Понеделник во теретана така да то е мотивација, да не сум сама. Уште немам почнато со јадење ама имам банана, замрзнато овошје, грав, домати, крастајци, сирење за низ денот. Нешто слично како вчера ќе да е. Се немам уште мерено, ама ќе пишам мерки од Понеделник за Понеделник ако не.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 9. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  Еден ден утка имам во рапортиве мои. Денес 34ти ќе му дојде,а по пишаново 33ти следи. Три дена испаѓа сум јадела полнети пиперки, а два дена беа само. Последица на недоволно спиење.

  Нека иде. Денес, 33ри....вчера: стек, домат, многу мало парче пица бурек (кечап, салама, кашкавал) со готови кори. Колку да"не ми падне":))) треба денес да добијам па прејадено се осеќав. Тапа ден,излезена бев и не можев да вежбам. Затоа па, сабајлево у пет вежбав. Покасно пак. Цвекло, моркови салата денес. Имам модар патлиџан шо стои и чека нешто да му правам..и од тоа нешто ќе е..друго неам поима. Се осеќам тупан од ништо.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  34ри... денес нешто лајт ќе е. Супа или нешто такво. Вчера.. пошто кај 12 пијам таблета и морам да јадам пред тоа, а ручок немав:)) пола кришка со тркалце посебна изедов :tmi: подоцна, мусака у тацна буквално..за да се држам до мали порции нели:))) и модар патлиџан неколку тркалца со оцет и лук. Слабо глад и вчера. Можда и денес ќе ми е така оти циклусов ме убива. Вежби вчера..сабајлето и поручекта. Денес ваљда ќе искористам сабајлево и после поручек или вечер исто.
   
 11. Stoilovska

  Stoilovska Нов член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Како ослабе толку?
   
 12. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  35.. и у цуклус сум, и грчеви и издуена и с'клети ме удираат и па, имам вишок енергија за вежбање, дури и душа ми сака на кардио да преминам. Срцево ама еве, два дена па почна да се гуши па...ќе баталам тие ствари.
  Појачав со вежбање (растегнување, каланетички вежби со тегови и без за цело тело - грб, нозе,раце,гради,половина) 2х, ем по повеќе серии од се. Синоќа кога излегов и седнав на едно ниско ептем столче и почнав да се смеам, осетив како сите мускули ме болат, вклучително и г'зов пошто помалку сало има, па сеа, кога седам на клупа или тврд стол ме подзаболува седечката коска:)))) заборавив како ми беше без толкуто сало:)) Давно је било.
  Вчера денот беше...стандард, сабајле аронија неколку зрнца, подоцна ориз со моркови, пиперки една тацна:))) подоцна, два тањири пилешка супа со фиде, моркови и грашок... подоцна, неколку јатки и у кревет. Денес, шо да е од храна. Вежби..веќе мината утринска програма. Имам вишок енергија за пешки да го изодам градов. Не знам последно кога имав олку енергија.
   
 13. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  Досадно ми е сама :doh:
  36ти... вчера, изедов тањир супа и кришка црн леб... после пола патлиџан изедов со малку урда. Ептем касно почнаа да ми свират цревата па изедов малку макарони со оригано и вегета. Вежбав сабајлето, вежбав вечерта пред легнување. Запнав со стомачните оти стомаков не се дава и не се дава. Слизнати ми се чварките од страна, цело тело ми е затегна,али стомаков тврдоглав. После толку денови внимавање плус и вежбиве плус и метформинот шо го пијам, осеќам дека убрзан ми е метаболизмот и можда и побрзо ќе се слизнува веќе. Денес ќе видиме.
   
  На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  37... All by myself, don't wanna be ;(
  Јајце варено, уште од сега ми се пријадува..ако продолжи, тоа ќе е денот, плус други ствари. Кисело млеко исто, со денови немам јадено. Вчера...кришка црн леб (зачестив со ова, треба да намалам), патлиџан и две лажици урда (непржена). Праз и јајце малку ...вечерта више, се и сешто изгрицкав...корнфлекс малку, па морков еден голем, па патлиџан,пиперка и малку сирење. Еднаш вежбав. Денес два пати ќе се поти газот, затоа.
   
  На Srckata28, Carolin. и theowndemon им се допаѓа ова.
 15. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  10.960
  Пол:
  Женски

  Еве јас те дружам втор ден ун ми е:rofl:
  Да видиме до кога.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 16. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  Еј, држ се плиз. Види ме мене колку време терам:))) и не мислам скоро да стопирам. :D Следна година идеме на Fashion TV(hollest):)))) оваа да доослабиме и набилдаме некое мускулче на местото на тумба-стомак.:rofl:
   
  На Independent Girl и Carolin. им се допаѓа ова.
 17. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  10.960
  Пол:
  Женски

  Мотивацијата е тука, па сеа до кога ке ме држи :wasntme: Битно ке се дружиме(highfive)
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 18. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  38...вчера, модар патлиџан, јајце, урда, кисело млеко. Вежби,стандард.
  Денес ќе видиме.
   
  На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
 19. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.012
  Допаѓања:
  95.736
  Пол:
  Женски
  39..сеуште по план. Вчера: две варени јајца, моркови изгрицкани, салата домат,пиперка,сирење, кришка леб на тостер со зачини, две чаши јогурт, вежбање. Денес..ќе видиме.
   
  На Independent Girl и ForeverYoung им се допаѓа ова.
 20. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.813
  Допаѓања:
  22.183
  Пол:
  Женски
  @zhap4e Пиши ни резултатииии, не не држи во неизвесност :angel:
  Вака ептен лајт режим ми изглеа.. браво што се држиш до него.
   
  На najjacha, zhap4e, Different7 и 2 други им се допаѓа ова.