1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Абе не е фиксно што и кога треба, може и месо со салата за појадок и јајца за ручек. Значи нема јадење кое е обавезно и мора да е така.
    Суштината е ако сакаш да слабееш, масти и протеини на утро, хидрати, протеини и жастипо тренинг(ако имаш потежок тренинг хидрати и пред) и вечера масти протеини од млечно потекло поради казеинот.
     
    На Capricorn96 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Marija Stela

    Marija Stela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Калориски дефицит
     
  3. ivi220177

    ivi220177 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Fala ti.

    Ke moze nekoe meni za edna nedela da mi kazes sto od prilika se jade?
     
    Последна измена од модератор: 9 ноември 2019
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.520
    Зошто празна кифла? Што добиваш од неа? Празни јаглехидрати и нула протеини или витамини и минерали. Океј јаболкото, но мора да го спариш со нешто квалитетно.

    Како што ти предлагаат, на пример овес. 3 лажици овес (сосема ти се доволно) искомбинирај ги со мало лажице мелен лен (здрави масти) и мало лажице чиа (здрави масти, плус протеини, плус антиоксиданти и омега 3). Заедно свари ги во вода додека да се направи каша. Оладената каша искомбинирај ја со ете или јаболко, или јас би ти препорачала банана или цитрон. Можеш да додадеш и семки од тиква (плус протеин и здрави масти) или мало лажице путер од кикирики (здрави масти). Поентата е да искомбинираш се', и протеини и јаглехидрати и здрави масти, да извлечеш што е можно повеќе од оброкот. Ем ќе бидеш заситена подолго време, ем ќе јадеш здраво.

    Веќе ако наутро се решиш да јадеш некаков вид на леб, избери квалитетен и понекалоричен (читај ја табелата со нутритивни вредности на амбалажата и спореди ги лебовите, некои се со 220 калории на 100 грама, а некои се со 380. Има разлика, нели?). Таа кришла леб искомбинирај ја со варени јајца и свеж зеленчук.

    Зошто макарони? Исто како и со кифлата, ништо не добиваш од макароните. Претерано калорични се (можеш многу попаметно тие калории да ги искористиш) и имаат многу јаглехидрати (што и не е толку лошо, но има многу подобри избори на јаглехидрати со помалку калории).

    Ако внесуваш ЈХ, искористи го ручекот за тоа, но не заборавај на ПРОТЕИНИ! Со макарони со кечап ништо не внесуваш освен еден куп калории. Искомбинирај парче место (секако тоа да не биде виршла, поховано нешто, кобасица некоја и слично, туку пилешко/свинско/говедско/риба) со добар ЈХ како варен ориз, варен грав, варена леќа, варен грашок, варени компири, варена киноа, варен карфиол, варена брокула, варен наут, варена хељда, итн. Варени за да не мора да користиш масло. И не заборавај, сваж зеленчук. Никаде не спомна свеж зеленчук. Барем со еден оброк во денот јади салата. Салатата зачини ја со лимон или мало лажиче балзамико и мало лажиче маслиново.

    За вечера батали ЈХ, комбинирај протеини со свеж зеленчук. Туна со свежа блитва или спанаќ и свежи бели шампињони и свеж изрендан морков, на пример. Варени јајца со свеж зеленчук. Урда или моцарела со свеж зеленчук.

    Кроасанчиња и колачиња батали скроз. Целосно исфрли кечап и слични непотребни додатоци. Батали процесирана храна, готви си оброци. Барем издржи во фаза на слабеење, па откако ќе ја постигнеш посакуваната цел, повремено каснувај си си колачиња и слично.
     
    На Касија, Kolin, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
  5. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Топ, солиден одговор. Цела суштина си ја кажала за исхраната (y):muscle:
     
    На ludamaja10, Sweetlove_0312 и MissChievous им се допаѓа ова.
  6. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки :)

    Од денес повторно повторно активна со нај нај голема позитивна ЕНЕРГИЈАААА !!!!

    Зека се враќа!!!!

    Пред неколку години успешно САМА ослабнав за Една година 47 кг!!!
    Овие три години ,цепидлачам' за 15 кг како резултат од бременоста, реков веке Доста е!! Ова не сум јас!!!

    За денес на мени

    1 ден.
    Појадок: чинија со овошје круша, јаболко и банана.
    Ручек: туна со кромидче и салата од цвекло
    Вечера: туна со кромид

    Станав свесна од спиење дека треба нешто да превземам!
    Не сум спремна со производи за режимот, подоцна ќе се снабдам со сите потребни намирници. :muscle:
     
    На Касија, Ariel и Snow-Star им се допаѓа ова.
  7. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.574
    Допаѓања:
    12.780
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу за советите , значи добро ми беше што ме советувавте за ова. И што е најдобро ќе останам на оваа диета, но на поправилен начин.
    @MissChievous Сосема си во право.
    Од салати јадам зелка салата. Комбинирам со млечен производ. Ама не во голема количина, на пример едно парче сирење или кисело млеко.
    Леб јадам еден од жито лукс од овој . Сметам дека е добар за јадење во време на слабеење.
    rzan3-250x250.png



    И да прашам дали воопшто смеам да консумирам млечни производи?

    Порано пиев многу повеќе млеко, но некој период прекинав да пијам, а сега гледам да е што поретко. И дали млекото дебелее?
     
  8. Marija Stela

    Marija Stela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Сабајле сок од пола лимон и вода кафе
    1 овошје може банана заситува и околу 13 часот цеден цитрон со вода во чаша
    Ручек нормална порција околу 400гр.готвено јадење 2 кришки тенки црно лебче или било што парче пита пица со салата
    И вечера рендано цвекло и морков многу заситува и енергија дава или некој зеленчук
    Вака правам 1 недела -3 кила сум.
    Порано јадев многу калории сега скратив на 1500 и паѓа килажата а најадена сум
    Јадам и по едно чоколадно бомбонче дневно.
     
    На ivi220177 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Да секако млечни производи, особено навечер, бидејќи содржат протеин казеин кој поспоро се разложува така да телото ќе има храна во текот на ноќта. Можеш млеко јогурт кисело мчеко сирење урда.
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ivi220177

    ivi220177 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Fala ti mnogu.poz
     
  11. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Совет за денешното мени? Како за почеток планирам за појадок омлет, ручек пилешко и салата а за вечер ако сум ептен гладна корнфлекс или пуканки така нешто.. Што мислите?
     
  12. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Појадокот и ручекпт се одлични, за вечера може салат и млечни производи како кисело млеко , урда, сирење. Немој пуканки или корнфлекс, боље ти е овес ако си ептен гладна.
     
  13. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Eпа тогаш вечера ќе е шопска, до сега се е според планот..На утрешното мени: појадок мусли со овошен јогурт, ручек марула со ракчиња, вечера краставица со фета сирење
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Отварам тука со најдеж дека ќе најдам некој познат и ете, мојата најголема инспирација!

    Ти посакувам со леснотија да го истераш периодот.

    Мене некако ми фали инспирација, ми фали мотивација, никако да престанам благо дс јадам. А толку треба, само благо да не јадам. Ама тешка зависност е тоа!
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mila

    Za zal nema motivacija vo temata kako pred X godini a zaedno, nesomneno sme posilni. Citam , citam i nemozam da veruvam deka sekoj saka da ispadne pomudar od drugiot a se zaborava deka tuka sme da se motivirame obostrano i isto da se podrzyvame.

    Svesno go pisuvam ova iako znam deka ke bidam napadnata od mnogumina.
     
    На kolovoz, GoodGirl45 и Ariel им се допаѓа ова.
  16. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Еве ме мене, пак. За овие две недели пола кило симнав. Преку неделата главно јадам избалансирано, а викендите ептен ги утнувам.

    Денес не доручкував, за ручек варено пилешко(околу 150грама), 1.5 парче црн леб, зелка салата, кисели краставички.
    Ужина јаболко и лешници.
    Вечера околу 100грама пилешко, карфиол и кисели краставички, парче леб.
    За ужина може лажица мед и ореви.

    @zeka се согласувам.
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    И јас се приклучувам, ова ќе сметам дека ми е електронски дневник за да ме држи во такт.

    Менито денес:
    Бранч: Грав со домат и пипер, јајце и пржен пилешки стек, со парчиња интегрален двопек
    Вечера: Супа и нудли со сирење
    Десерт: Колачиња

    Мој режим ќе терам, како ми одговара во моментот највеќе според можностите и околностите.
    Денес испив супер многу вода, што многу ме радува.
    На крајот кикснав малку, ама цимерката испорача благо, па сега ќе ми биде во мисли додека го снема скрос.
    Ама не ми е толку важно, бидејќи пливав и плус вежбав денес, па немам грижа на совест до толку.
    Знам дека утре ќе внимавам. (fingers)

    Немав внес на свежо овошје и зеленчук, но утрината излегов во брзање и цел ден бев на факултет. Затоа утре ќе го имам истиот ручек како денес, плус свежа краставица. И нема да скипнам доручек, банана и житарици со јогурт ќе биде најверојатно.

    И сакам да отидам да трчам вечерта, ама ќе видам бидејќи имам пливање наутро, а добро сум улежена последните 4 недели, па бејби степс превземам отново.
     
    На Касија, Ariel и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
  18. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Па супер ти иде, половина килограм би требало за 1 недела ама со оглед да ги внимаваше и викендите ќе беше топ. Така да на месечно ниво треба минус 2 кг да бидеш , а толку е потребно.
     
    На GoodGirl45 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminka88

    Feminka88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2019
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Девојки мили , прв пат ве дружам во оваа тема. Посакајте ми добра почетничка среќа!
    За овие изминати три студентски години сум се здебелила 12 кила. Оф оф не можам да се поднесам. Мора да се промени нешто :|:D
     
    На Касија му/ѝ се допаѓа ова.
  20. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Денес прескокнав појадок бидејќи доцна станав, ручек туна салата, вечера овошен јогурт со малку мусли.. Во моментов се чувствувам ептен гладно ама ќе си легнам, мора да издржам.