(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

 1. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.593
  Допаѓања:
  86.577
  Пол:
  Женски
  ќе сликнам на крај :D лесно е оти сум мотивирана. Иначе... :)))
   
 2. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.593
  Допаѓања:
  86.577
  Пол:
  Женски
  сеуште се држам до режимот. Значи 40ти и денес 41ви се туркаат. Не сум дома па нема вежбање. Оброци, калории контролирани и т'ј.
   
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  5.967
  Допаѓања:
  95.283
  Кој лажам дека ќе пишам редовно. :D Не е за смеење. :tmi:

  Денес бев на пазар и сега на толку зеленчук не знам шо ручек да напрам. Ај ќе смислам нешто. 8-|

  И бате почна здраво да се храни, полесно е со дружба.
   
  На zhap4e и Carolin. им се допаѓа ова.
 4. Nenna97

  Nenna97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2018
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  2.248
  Пол:
  Женски
  Од вчера почнав и јас, многу сакам да се вратам на килажата пред да останам бремена.
  Вчера:
  -доручек: јајца со ајвер
  -ручек: грашок манџа
  -вечера: варен компир
  Денеска:
  -доручек: варен компир со ајвер
  -ручек: ориз со месо и марула салата
  -вечера: ориз со месо и кисели краставици
   
 5. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.878
  Допаѓања:
  6.826
  Пол:
  Женски
  Еве едно резлутатче да пишам :)

  За точно 2 месеци:
  • Обем на рака: -10cm
  • Обем под раце: -10cm
  • Половина: -7cm
  • Колкови: -5cm
  • Бут: -2cm
  Мислам дека е очигледно дека слабеам од горе надоле. :D
  Презадоволна сум на резултатите. Одиме напред. :)
   
  На Arja, Espadrila, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
 6. lidijaLide

  lidijaLide Нов член

  Се зачлени на:
  30 август 2019
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Мислам дека ова е too much...
   
 7. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  263
  Пол:
  Машки

  Мотивација и подршка,особено за понежниот пол ;):muscle:
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.593
  Допаѓања:
  86.577
  Пол:
  Женски
  Значи 45ти ден ќе да му се фаќа денес. Режимот се тера. Слабо вежбав деновиве оти немав баш услови за тоа, вчера дури па почнав со вежбање и плус се изнапешачив. Дур бев надвор од дома..исто си се држев до помалку калории со тоа шо, немав баш контрола некоја врз храната шо ја јадам освен врз количината..па се издувував, дури и метформинот не ми делуваше ко шо ми делува дур сум дома и имам контрола врз изборот на јадења (прочистува црева ко мрднат). Сега кога сум дома, спласна подуеноста и метформинот па ми ги излудува цревата:))) викендов пак патувам, пак неколку дена хаос, али...глеам само да изедам шо помалку и некои работи во чинија да ги избегнам скроз. И т'ј.
   
 9. Marija Stela

  Marija Stela Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2018
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Сакам да почнам нешто...ун или со намалени јаглехидрати.Што мислите?
   
 10. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  263
  Пол:
  Машки
  Калориски дефицит.
   
  На Butterfly1107 и Fit Girll им се допаѓа ова.
 11. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.407
  Допаѓања:
  4.182
  Пол:
  Женски
  Тоа е затоа што не се јаде свежо овошје на гладно.Најдобро било појадокот да ти биде протеински.
  Инаку за слабеење многу добар резултат дава intermittent fasting начинот на исхрана.Прогуглајте го.
   
  На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  17.167
  Пол:
  Женски
  Да си ја кажам мојата приказна, може ќе му биде на некој од корист. АВгуст месец 2018, носев број на фармерки 48. Знам дека имам вишок кг, ама точно колку не знам. Да напоменам работата ми е со стоење, и плус пешачење. Денес, после година и два месеци, носам фармерки број 38, кои ми се широки. Јадам се и сешто, ама знам дека ќе го потрошам.
  Порано се водев по некои диети, пробував се и сешто, но и се откажува брзо.
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  293
  Браво за тебе, но сподели повеќе информации околу начинот и каква ти беше исхраната :)
   
 14. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.745
  Допаѓања:
  17.167
  Пол:
  Женски
  Се извинувам вака што касно одговарам.
  Мене ме вади движењето. Плус работата ми е на нозе. Инаку немам некој посебен ред за исхрана. Знам и чипс да јадам, и благо.
  Маана ми е што скокам оброци. И после се прејадувам за сите пари
   
 15. Sweetlove_0312

  Sweetlove_0312 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2017
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  5.732
  Пол:
  Женски
  Хелоу, :)
  Јас почнав од вчера со диетата на Ирена. Овде ќе пишувам што сум јадела, како распоред. И исто ќе барам од вас да ми кажете дали имам некоја грешка.
  Си бев супер ослабена претходната година во истово време, ама преку едн година оттогаш јас се опуштив и си јадев мислејќи дека ништо нема да ми биде.
  И кога се гледам сега на огледало се разочарав. Си вратив дел од килажата што ја имав.
  И сега решив со оваа диета да почнам да не е некоја многу строга диета и да ми е дозволено да јадам се. Но јас внимавам во исхраната за време на диетава.
  1 ден- за поручек јадев кифла празна, едно јаболко и кафе средно со шеќер како што си го пијам. (дека треба да се консумира шеќер и јаглехидрати ама јас тука количински внимавам дека несакам да ризикувам да јадам благо наутро и да очекувам позитивни резултати)
  за ручек јадев макарони во мала количина со кечап и пред тоа пиев смути.
  за вечера јадев зелка салата, кисело млеко и парче сирење.

  Поддржете ме. :)
   
  На teaiva му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Marija Stela

  Marija Stela Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2018
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  П.круша сок од еден цитрон
  Р.леќа со салата леб
  В.рендано цвекло рака јатки
   
 17. ivi220177

  ivi220177 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2018
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
   
 18. DiCaprio

  DiCaprio Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2019
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  263
  Пол:
  Машки
  Поддршка!!!
  Но треба некои корекции во оброците да направиш.
  Ако сакаш да слабееш, во појадокот не внесувај јаглехидрати(и шеќери) особено овошје, бидејќи тие предизвикуваат покачување на инсулинот, а кога е покачен инсулинот преатануваат некои хормонски процеси кои помагаат при слабеење. За појадок пример можеш јајца. Јаглехидратите внесувај ги понатака во текот на денот. А вечерата ти е супер со кисело млеко и сирење. Можеш место сирење, урда да пробаш.
   
  На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Capricorn96

  Capricorn96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2014
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Па нели јајца не треба за појадок? Овошјето дава енергија и е шеќер па затоа наутро се јаде. Јас мислам дека оброците и се во ред.
   
  На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. AAKG

  AAKG Активен член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  56
  Овошјето недава енергија пошто тој шеќер е фруктоза а фруктозата не се искористува за енергија туку се складира во црниот дроб.
  На сабајле се јаде варени јајца сако белка и порција овез со замрзнато овошје и банана.
  Бананата содржи калиум а овезот содржи здрави хидрати кој даваат енергија подолг временски период и исто така содржи растителни влакна и фибри. Овезод неправи брз инсулински скок пошто растителните влакна го одржаваат инсулинот во нормала. Овезот се вари бавно и затоа дава енергија подолг временски период. Протеинот е градител на мускулна маса но доколку немаме хидрати во исхраната,тој протеин не се искористува целосно за опоравак туку дел однего се претвора во енергија.
   
  На DiCaprio и Sweetlove_0312 им се допаѓа ова.