1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Dobro utro devojkii :))

    Nov den, nova srekja.. popozitivni so sekoj izminat den.
    Mnogu sum srekjna sto rekov dosta e.

    Ovaa nedela sum vtora smena na rabota.. toa znaci i pomalku kalorii.. ne sakam da nosam voopsto hrana na rabota.. osven ovosje.

    Denes na meni
    Pojadok ovosje. Mandarina , kiva, kruska
    Rucek spageti so kecap
    Vcera ovosje.

    Voglavno imam na meni protein. Mora malku da se smene. Da se zbuni organizamot.
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Значи прво треба да се поставам цел, да не талкам наоколу ко мува без глава а да не знам што и како треба или не треба да јадам :)

    Значи денес го скокам, се полнам со јаглехидрати..
    Од утре ќе си ставам цел што и како и колку да јадам, и да се водам по тоа.
    Не диета, режим!
    Ќе биде нешто повеќе на протеини,помалку јаглехидрати.
    Јајца,месо,кисело млекце,јаткасти плодови,нешто малку готвено дома... ќе пробам да не јадам навечер, тоа е тоа што ми смета и ме подува.
    Овошје како смути само наутро, од благо само некои овесни колачи.

    Се надевам од 1ви ќе стартувам коректно.
    Се дотогаш ќе биде само тест.
    На психава тест...
    Ама ќе биде.
    7кг не се ништо ма Chanell :)
     
    На Касија, Srckata28 и Ariel им се допаѓа ова.
  3. Marija Stela

    Marija Stela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Мене супер ми оди со 1500 калории јадам и појадок овесна каша или мал сендвич ужина овошје ручек што има со салата вечера салата.
    Со кафе јадам рум плочка или некое чоколадце околу 80 калории.
    Имам симнато 4-5 кила за месец.
     
    На Chanell*, DiCaprio, rokiroksana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Sega mi se javija od rabota, da ne odam na rabota. Planot se menuva :D

    Vo rerna staviv batacija so orivce da se krcka. :)
    Rucek i vecera e toa. So salata od krastavici. :)

    6ta den denes. Regularno :)
    Posle dojdeni dvocifreni brojki so denovi e polesno, pomotiviracki, pa vaga koga ke pocne da pagja .. of of :) najubavoto tek sleduva :) pa na ogledalo..
     
    На Касија, Lostinparadise, Chanell* и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.183
    Допаѓања:
    15.781
    Пол:
    Женски
    Здраво:hai:

    Вежбам веќе 3 недели и пазам на исхраната, но мислам дека сега е време да се доведам во ред со оброците, зошто знам и да забегам со јадење денес демек вежбав а утре да гладувам:^)
    Затоа ја почнувам УН од денес.

    Д: зелено јаболко и турско
    Р: супа, свинско динстано и зелка салата
    В: салата
    Обавезно пред спиење лапнувам една лажичка ленено семе:) И 2л вода на ден минимум:D

    Се надевам сите ке си ја постигнете целта а до тогаш ке се мотивираме тука:muscle:
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Да се придружам и јас со извештај, почнувам од нула за да имам некаков ред, значи ден1
    Д: омлет со домат и парче сирење
    Р: цезар без дресинг без кубети
    В: планирам јаболко, две
     
    На S.o.F.i, Srckata28 и Ariel им се допаѓа ова.
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Јас денес на мени:
    Појадок: житарки со овошје
    Ручек: Паста и брускети, декадентно беше, ама ќе ги навредев домаќините да не земев. Барем не изедов се.
    Вечера: Салата со пилешко

    Вешто избегнав благо денес, а го имаше во изобилство околу мене.
     
    На S.o.F.i и Srckata28 им се допаѓа ова.
  8. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.310
    Пол:
    Женски
    Девојки,браво,мотивација сте ми кога ве читам.Сакам да симнам некое кило,иначе една ипол недела бев на диета со двопек,чај,супи,пире,варен ориз заради алергија.Е сега имам ослабено кило ипол,но сакам уште а тежам 67.1кг.Од салати јадам се,овошје исто јаболко ,банана,мандарина,портокал и круши.Благото го сведов на минимум , ама си каснувам повеќе леб со манџи.Што ќе ми препорачате да јадам за слабеење ,да напоменам јајца и јаткасти плодови не смеам оти имам алергија.Имајте убав ден
     
  9. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски


    Едно големо фала за апликацијата за следење калории! Не бројам строго калории но мислам дека е добро да имаш идеја колку калории внесуваш дневно. Ја користам веќе неколку денови и супер е, особено ми се допаѓа виџетот со јаболчето хахах. Туку сакав да те прашам, како внесуваш манџи и слично? Не сум побарала досега ама ме интерсира како си ги внесувала (ако воопшто јадеш) овие нашиве манџи како леѓа, грав, гравче тавче, компир манџа, полнети пиперки и сл. Знам дека е опција да внесувам се одделно, приближно, и не е нешто страшно и така ако биде, ама ме интересира дали има некој поедноставен начин. Фала ти!
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Додека сум на темава сакав да споделам со вас видео што мене ми е служи како голема мотивација (инаку сум во процес да се натерам да почнам да вежбам дома пак). Видеото ќе го споделам подоле. Инаку се работи за Chloe Ting, можеби ја знаете девојката, споделува ненормални планови за вежбање што очигледно се повеќе од ефикасни, па сега споделила и видео со резултати кои различни девојки ги постигнале благодарение на една од тие програми. Се надевам дека ќе ви служи :D

     
    На Srckata28 и Ariel им се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Па кога ме мрзи барам спремни рецепти, пример stuffed peppers скоро секогаш по "туѓо" ги барам. Ама кога сум со време има опција да напрајш рецепт и да напишиш одделно се шо има внатре, па после да си внесвиш порција во грами.
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Ај ај ајјјј :) дали за овие Х постови јас сум виновна??? Дечки се гордеам со вас!!!

    Сакам да споделам нешто со вас.. тоа ..тоа, запознав од форумов една другарка. Се гледаме мин 6 год. Немав храброст на никој да кажам, тонев, едвај одев на работа.. морав бидејќи ми требаа пари, инаку ќе се криев. Ќе се криев како и секој викенд додека сите излегуваа , лудуваа, јас се криев под ќебе и топев перници од моите солзи.
    И викав, свиња сум, да. Не сум задоволна воопшто.
    - Ми удрија шамар со сестра ми (на психичка база ) , се освестив и реков не од утре, од сега!!!
    Така , така, минаа денови, недели, месеци, стрелките на вагата паѓаше и така дојдов до -47 кг...

    На што ме научи тоа???

    Ме научи на стрплење, ме научи дека се што е вредно доаѓа бавно.
    Ме научи да не одлучувам од што да почнувам, можеш да бидеш слаб, дебел, ама одлучуваш како ќе го поминеш животот.
    Ме научи дека одкажувањето никогаш не е опција и кога е најтешко мораш да дадиш се од себе.
    Ми дади самодоверба, ме изгради во особа која е свесна колку многу можеш да постигнеш ако сакаш.
    Ме научи на живот надпросечен и ми покажа колку е досадно да живееш просечен живот.
    - Сега си имам 15 кг вишок , си качив во бременост. Инаку успешно си ја одржував килажата. Ќе биде така и овој пат.

    Затоа девојки, напред, можеме!!!!!
     
    На Касија, Arja, Srckata28 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.401
    Од утре пак ќе бидам на тест. Храна по ресторани, 3 оброка на ден. Само да издржам да бирам поздрави опции. Салати секаде има.

    Одлучив, овој пат ќе има резултати.
     
    На Srckata28 и JuLleE им се допаѓа ова.
  14. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Dobro utrooo :) @Ariel , salati sekade ima, pilesko, riba , zosto da ne pozdrava varijanta :)

    Jas koga izleguvam so lugje sto me primoravat da jadam poveke nezdrava hrana ako im kazam deka sum na dieta im velam - imam problem so zeludnikot, ne smeam da jadam brza, mrsna hrana. Moram nesto lesno :)

    Tuka zavrsuva se....

    Inaku zeka srce junacko se izmeri utrinava.

    7ma den deneska, i so -2 kg :)
    Najubavo, najubavo sekoi 7 dena, da znaeme ako pogresime da se ispraveme.
    Naredno merenje , naredniot vtornik. T.e na 14ti den.

    Denes na meni
    Pojadok 2 ovoski
    Rucek 1 kance kiselo mleko, 2 vareni jajca
    Vecera 2 jajca, salata od krastavica i stek.


    :muscle:
     
    На Ariel и S.o.F.i им се допаѓа ова.
  15. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.199
    Допаѓања:
    235.317
    Ни фали @zhap4e и екипата ќе биде комплетна:).
    Сакам малку да ослабнам и јас, некни вагата ме исплаши, иако беше скршена ама ми фали некое кг во минус.
    Вежбам 3 пати неделно микс аеробик, не јадам глутен, ама си заменувам со бг храна која дебелее. Ете сега додека не ја изедам Нутелата сама, нема да престанам(facepalm).
    Инаку деновиве се ставив на гладување. Една недела ми треба да истрпам и после криза немам. Значи јадам колку да залажам желудник, многу малку и тоа еднаш или два пати.
    Ова ми е успешно слабеење.
    Да видам до кога само8-|.

    Еве појадував чиа пудинг од Кам, а ќе земам и смоки со јогурт.
    Дома ќе ручам, па ќе одам на вежбање и завршувам.
    Целта ми е - 5 кг до Нова Година.

    @zeka :hug::hug::hug:
    Јас од ова категорија почнав да пишувам на форумот. Од овде ми се роди и едно пријателство. Од овде запознав неколку ликови кои се супер. Некои веќе и не пишуваат:(.
    Нема откажување, ќе се бодриме за се што треба. Те гушкам најсилно:hug:
    .
     
    На Ariel, zhap4e, zeka и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Леле луѓе. :sweat: Умрев.

    Активност: 30 минути beginner full body strength workout + 15 минути кардио. Имам ужасни менструални болки, свиена сум целата па уште овој ми вели да се свијам да правам стомачни, јас готово цела се тресам. Ама правев. :!: Не сакам да слушнам изговори од никого во темава денеска за невежбање. :D

    Појадок: омлет од 2 цели јајца и една белка со сирење, 1 парче суви врат и преостаната зелка салата од вчера.
    Ручек: појма немам, ќе видиме
    Вечера: туна уз салата

    Ужини најверојатно овошје.
     
    На Ariel, DiCaprio, S.o.F.i и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Браво на сите, не се откажувајте! [​IMG]

    Не заборавајте да бидете фокусирани на сегашноста. Резултатите од целта која сакате да ја постигнете се наоѓаат таму некаде во иднината. За да стигнете до нив, мора да направите многу сегашни моменти, па затоа не се фокусирајте на резултатите. Целта нека ви биде само компас кој ќе ве насочува каде да ги правите чекорите. Сега веднаш во сегашноста можете да започнете да ја правите промената.
    [​IMG]
    Започнете со правење на мали чекори. Започнете да правите големи промени во животот правејќи мали промени во секојдневието. Имајте лесен пристап кон новата навика кој природно со текот на времето ќе те носи по повеќе продуктивен пат. Почетокот треба да биде лесен и да не претставува предизвик, а дејствувањата кои понатаму следат можат да станат предизвикувачки.
    [​IMG]
    Вежбаше 10 минути? Супер, го направи чекорот! [​IMG] Изеде чинија свеж зеленчук? Супер го направи чекорот! Треба да завршиш нешто во банка или да отидеш до забар, тогаш испешачи до таму. Канцеларијата кај што работиш ти се наоѓа на 4ти спрат или одиш на кафе кај пријателот, тогаш не го користи лифтот, искористи ги скалите. Наместо пијачка во кафуле, избери некоја друга опција за добро потрошено слободно време, на примертенис или пинг понг, кајакање, paint ball или laser tag, возење велосипед или ролерки, играње со хеке топче или фризби, или едноставно пешачење низ парк. Имаш слободен викенд неделава, тогаш испланинари до каде што можеш. Тоа се случува еднаш во месецот? Во ред, еднаш, еднаш. Еднаш планинарење, еднаш велосипед, еднаш пешачење низ парк и сето помеѓу е многу подобро од ниту еднаш. Плус, токму тоа еднаш може да те натера да сакаш уште еднаш. И уште еднаш. Така се гради навика. [​IMG] Всушност, колку почесто ќе правиш нешто што ќе прави да се осеќаш добро и физички и психички, толку повеќе ќе сакаш да го правиш тоа нешто, иако можеби на почетокот ќе ти биде тешко да ја прекршиш мрзата и спротивната навика.
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Како и со сето останато, така и со квалитетната исхрана и физичката активност: конзистентноста е клучна за стекнување на навиката на подолгорочен период. Започни да правиш мали чекори во менување на нештата кои не ти се допаѓаат. Секој квалитетен додаток што ќе го вклучиш во исхраната и секој неквалитетен додаток што ќе го исклучиш, без разлика колку и да е мал, е позитивна промена и еден вид на напредок.
    За почеток, барем со еден оброк во денот јади и салата. Доколку си во фаза на слабеење и внимаваш на калорискиот внес, таа салата зачини ја само со балсамико или лимон.Секој оброк можеш на некаков начин да го направиш поздрав. На пример доколку планираш да јадеш паста за ручек, одбери интегрална паста и наместо да искористиш хопла или сос за да ја приготвиш, додади свеж зеленчук. Секој пат што и да приготвуваш размисли на кој начин можеш да го подобри оброкот. Секој здрав додадок, колку и да е минимален, е подобар од ниту еден.
    Ако си љубител на кафе, пиј го незасладено. Наместо сок, напиј се чај со мед. Ти се грицка нешто додека гледаш филм? Касни јаткасти плодови или семки. Сакаш нешто слатко за ужина? Касни малку суво овошје или искомбинирај свежо со путер од јаткаст плод. Кога пазариш намирници, не поминувај низ рафтовите каде што се наоѓаат грицки и сокови за да избегнеш можност да ги купиш. Она што нема да го имаш дома на дофат, нема да можеш да го јадеш.
    Целосно и засекогаш изостави од исхраната производи како виршли, паштета, зденки и слични нешта со сомнителни состојки. Фокусирај се воопшто да не купуваш процесирана храна, а да конзумираш што е можно повеќе свежа. Почесто и повеќе јади зеленчук, свеж, варен, печен, почесто свежно месо и морска храна, помалку сувомеснати и вакумирани месни производи, почесто и повеќе мешунки, варени и конзервирани, овошје, и свежо и замрзнато, семки и жита, по можност интегрални. Поголемиот број од оброци приготвувај ги дома, знаејќи што и колку комбинираш, повремено почасти се нешто во ресторан и максимално минимализирај ја фабрички изработената храна спакувана на рафтови во маркет.
    Пиј почесто чај, а поретко сокови. Чаевите се совршен напиток бидејќи не само што нудат огромни и разновидни позитивни придобивки за здравјето, туку може да се комбинираат по вкус, да се приготвуваат во било кое време и да се конзумираат топли или студени. Зелениот и црниот чај се преполни со антиоксиданси, маточината помага за спиење и опуштање, кантарионот за грлото и стомакот, брусницата за мочните патишта, мајчината душица за дишните патишта и така натаму. При цедењето на свежото овошје се губат многу од нутритивните вредности кои плодовите ги имаат, па затоа подобра опција е овошјето да го изедеш. Бидејќи дури и во домашно приготвените сокови се додаваат огромни количини на шеќер, тие може да се групираат во истата група со грицките, па од таа причина нивното конзумирање сведи го на минимум или целосно одбегнувај го.
    [​IMG]

    Шансите за да успееш во нешто се многу поголеми ако започнеш со малку. Дали ти се случува да станеш превозбуден во врска со започнувањето на некоја промена или во правењето на нешто ново кое ќе ти го подобри животот? Тоа чувство е нормално, но важно е да не дозволиш да те совлада целосно за да не се случи на почетокот да превземеш премногу и да почнеш да правиш пребрзо, бидејќи така ќе имаш само повеќе причини да се откажеш. Не ме разбирај погрешно, не велам дека возбудата е лоша, напротив, потребна ќе ти биде мотивација за да ја направиш промената која ја посакуваш. Убаво е чувството да се биде мотивиран да постигнеш нешто во животот, но не заборавај дека потребно е да останеш мотивиран во текот на целиот процес, а особено во оние моменти кога нештата ќе бидат потешки.
    [​IMG]
     
    На Касија, Ariel, Srckata28 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Здраво луѓе:hai:
    И јас сум повторно тука, вечити диеталец. Последниве 3-4 години јас се вртам само во круг, се изморив и психички, а богами и телото си го упропастив.
    Целулит на сите страни и понезатегната здравје боже.
    Ама се тоа е од здебели се па ослабни. Ќе ослабнам 10 кг па потоа како да не сум видела никогаш јадење:@.
    Зека ја паметам кога ја постигна целта, тогаш и јас бев најслаба во животот, па нонстоп си читав по оваа тема. И сега стално читам, а послабо пишувам.
    Како што вели Зека, секој од нас знае што најмногу му одговара.
    Јас сум пробала со многу диети, ама не ги гледам како начин на исхрана одкако ке го постигнам резултатот. Јас мора да доручкувам за да немам во текот на денот кризи, само со овошје не се заситувам, тоа е мојот организам.
    Сега не се брзам и не сакам да се оптоварувам, мешам скроб и протеин и млечно ама количината ми е видно намалена. Одлучив како што имаше некој погоре напишано 2 недели ќе држам построго, а еден ден ќе се частам што ми се јаде. За мене мислам тоа ќе биде решението и ќе пробам така. Во текот на денот вежбам барем 20 мин знам малку е, ама кондицијата ми е рамно на нула.
    Денеска ми е 8ми ден.
    Доручек- пржени пиперки и 2 јајца, мало парче сирење, домат и парче црно лебче.
    Ужина некое овошје ке биде.
    Ручек и вечера во едно ми се фаќа, ќе правам ориз и ракчиња. Па ќе видам дали од двете ќе јадам или само едно ќе изберам.
    Заедно сме посилни (fingers):emo:
     
    На Касија, Ariel и Srckata28 им се допаѓа ова.
  19. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    @JuLleE dobredojde mila :hug::hug::hug:

    Lele lelee sto napravivme! Se sobravme dobro drustvo jeee!
    Ve cekam sekoj den na raport.. da ne se karame.:!:

    @S.o.F.i , pisuvaj mila, zaedno ke se motivirame :inlove:
    Vnimavaj se ima granica. Ako 2 nedeli drzis strogo a edna den jades Se , veruvaj gjabe e.
    Ako se nabutkas dve parcinja torta, pa sok, pa mrsno, pa brza hrana. Eheeee , op na vaga +0.5 kg.

    I potoa doagja pravdanje prvo pred samata sebe a potoa pred nas. Ama ne jadam znais.. stagniram ili se popraviv.. ah.. voda da zrmam se fakja za mene.

    Jas koga slabeev imav tertip. Vo 2 nedeli ednas blago. Znaes kolku? 50 gr cokoladce. Rumplocka ili bananka i toa prvite 3 meseca a potoa? Organizamot ne mi barase voopsto blaga pa ne jadev ic.

    Mislev deka ke ostanam sama so sebe da si zboruvam.. a sega :) milo mi e.

    Jas da zavrsam so referatot pa... da se sprema rucoce. Ne e nesto posebno ama, za mene e.

    Znaete sto. Ovaa nedela kade i da pojdam, na rabota, na kafe kaj drugarka , doma.. sekade okolu mene blago blago .... AMA.. zeka e posilno od nego Iiiii? Ne zedov nitu da go mirisam, kamoli da probam.

    Doma i moite ne znaat deka sum na rezim.. samo sestra mi i VIE... izmorena sum da objasnuvam... abe me boli zeludnik, kiselini znaes... ova ona.. izvini. :rock::rock::toivo:
     
    На Ariel и JuLleE им се допаѓа ова.
  20. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Браво! Ова е мотивација. Кога ти е најтешко да излезеш на тренинг и да го одработиш, а воедно да пазиш и исхрана, и да си посветен на другите работи во животот. Бидејќи така се ствара навика, така се гради карактер, а тоа понатака се рефлектира и во другите сегменти од животот.

    Најважно е да бидеме шампиони за самите себе, затоа една порака за крај:
    Go Hard or Go Home !!!
     
    На Ariel и Srckata28 им се допаѓа ова.