1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Arno si gi namalila kaloriite ali kalorii od? od koj izvor na kalori.... Se namaluvat hidratite a se zgolemuvat proteinite a mastite se drzat na sredno nivo. Mozis da namalis i na 800kalorii i pak da nemrdas na vaga. Zavisi izvorot na kalorii posto 500kalorii od protein i 500 kaloriii od hidrati ne e isto. Edino so treba da brojs ti e proteinite, hidratite i mastite. Broenje kalorii e gubenje vreme i matematikata nikogas ne izleguva tocna. Smenia ishranata, vmetni hrana koja dosega ne si ja jadela i vmetni utrinsko kardio na prazen stomak. So ovaj metod ke go sokiras teloto za da izlezi od stagniranoto plato. Ti se navikna teloto na taja hrana i pocna da ne reagira i zato e potrebna izmena ili taka nareceno sok body. Edna do dve nedeli carb cycle isto taka ti e idealna metoda za promena.
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.399
    @Srckata28 јас првите 3 недели никогаш не мрдам на вага, па потоа почнувам да слабеам.
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MitMax

    MitMax Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Машки
    Како да останам 10 кила на здрав начин.Јас не изгледам толку дебело имам 14 години но имам доста кила и сакам да ослабам
     
  4. Maleno

    Maleno Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Probaj so 8 casa dieta ima mnogu po net ke vidis kako odi mene taa mi najvekje odg. Koga nemav probelm so teroidna sga posporo odi namaluvanjeto :)
     
    На Lavica344@ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MitMax

    MitMax Активен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    158
    Пол:
    Машки
    @Maleno Благодарам многу :D
     
  6. Marija Stela

    Marija Stela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Пак моите 1500-1600 калории.
    Денес вода со пола лимон за будење на организмот и утринско кафе
    П.смути банана со смрзнато шумско овошје чиа семе и вода
    У.мала лажичка мед покасно да не ме фаќа криза за благо
    Покасно сок од 1 портокал и пола лимон во чаша вода.
    Ручек што има со салата и 2 грахам лебчиња.Обично правам разноврсна салата со марула рендан морков младо кромидче како основа и ќе додадам нормална количина готвено јадење лебче обавезно ме заситува.
    Вечера салата ајвар малку и 5-6 индиски ореви нешто лесно.
    Вака ми е најубаво да се хранам полна сум енергија и умерено намалувам тежина.
     
    На Lavica344@ и Ariel им се допаѓа ова.
  7. Marija Stela

    Marija Stela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Денес до ручек
    1 банана
    10 лешници
    Лажичка мед
    Цеден портокал и пола лимон со вода
    Ручек палента со шампињони и маслинки и салата
    Вечера зеленчук плус нешто лесно
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Marija Stela

    Marija Stela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Денес вода со пола лимон и кафе за добро утро.
    П.смути банана шумско овошје и чиа
    Р.посна пица со домат печурки маслинки кромид и рендан морков
    Вечера зеленчук нешто лесно
     
    На Ariel и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  9. poetesa09

    poetesa09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Здраво Феминки. Долго време се мислев дали да пишам, но веќе сум во очај, ако може така да се каже, па би сакала да добијам мислење од некој што имал сличен проблем.

    Веќе 1 месец сум на исхрана од Д-р Митов и ослабев само 500 г... на сета таа исхрана, да ја речам скоро веганска, и со суплементи, плус терапија, и одредена активност, само толку... Дали некој бил по истиот начин на исхрана и какво искуство има?

    Од др страна, сум милион пати тестирана за свашта, па терапии, па не треба, па само смени исхрана итн... и се така во круг. Ми се случувало со мали рестрикции и внимавање за кратко време и многу да ослабам. А сега со мнг построго и сл, буквално не се мрда, и од ден до ден многу варирам. Одамна не пијам сокови, ниту алкохол, уште пред да почнав со неговиот план. Доста имав сменето во исхрана и се, уште пред тоа, и внимавав воглавном. Но ете резултат нема, истиот постојан проблем кој веќе и психички ме носи во негативност.

    Некои други идеи за стручни лица за консултации, идеи за диети или нешто што може да помогне?

    Навистина сум изморена. Буквално изморена. Ова е проблем со години, а што е најинтересно до пред неколку години бев дури ептен слаба. Сега имам околу 30тина години. И полани што се вели кога качив некако брзо и нагло, повнимавав и симнав неколку килограми, а сега скроз ништо не се мрда... Џабе се!

    П.С. Идеа исто или сличен проблем што може е здраствен проблем? Постојано ете така симни, качи и се се врти во круг!


    Фала многу на помошта однапред и на времето што ќе го издвоите. :inlove:
     
  10. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Мој совет ти е да не идеш поиш на дефицит. Дефицит од храна максимум 2 месеци после тоа ти го слабее имунитето. Подолу од 1200 никако плус и тренираш и тоа праи дефицит. Врати се на 1400-1500, доволен е тренинг за сега да го ојачаш имунитето малце. Ако сакаш пиши ми ќе ти пишам детално кој сооднос на макронутриенти да го внесуваш
     
    На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Zapocni nov ciklus so nekoj dobar fitnes trener. Na primer mario jovanovski Mario fit.net. Taja ishrana sto ti ja prepisale najverovatno ne e za tvoj tip na organizam.
     
  12. poetesa09

    poetesa09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Фала за советот. Јас генерално и практикувам фитнес. Но, сега ми е забрането, заради повреда на коленото, а операцијата нема да е наскоро.
    Така што се врти околу храната. Како може таков експерт, како што се претставува,да не направи соодветна исхрана?

    Ај да видам уште некое мислење
     
    На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Prvo se izvinuvam sto pisuvam na latinica posto nemam makedonska tastatura.
    Iako e doktor, toj ne e fitnes trener koj ke go sledi tvojot napredok i ke te upati koga, kako i kolku treninzi i ishrana treba da imas vo nedelata ili mesecot. Sekoe telo se naviknuva na toj rezim na ishrana i pocnuva da zapajga vo plato, stanuva imuno na toj nacin na ishrana, se naviknuva brzo i pocnuva da stagnirva. Vo toj moment e potrebno da se napravat izmeni vo ishranata za da mozi teloto da pocni da reagira. Sekoj doktor ima samo eden nacin na ishrana i ja prepisuva na skoro site negovi klienti. Se toe ok ali site nie nesme so ist metabolozam, hormoni, nacin na zivot. Ako kaj edna osoba ima dobri rezultati, kaj drugata osoba istata ishrana mozi da ja zdebeli namesto da ja oslabi. Dobro e da imas krvna slika od medicinsko lice i sprema toj rezultat da zapocnis nova ishrana so pomos na fitnes trener ili trenerka. Fitnes trenerot ke ti pravi rezim na ishrana i ke te sledi so napredokot.
    Doktor mozi da ti pomogni samo dokolku se oporavuvas od nekoja povreda ili se oporavuvas od nekoja stresna sitoacija ili slicno. Mozis da napravis pauza poradi kolenoto samo ke si vnimavas na ishranata i nema da se debelees. Ubavo e i da napravis pauza i od hranata, da smenes malku da se sokira i da se osvezi teloto.
     
  14. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Луѓе за првпат во животот накачив 65 кила:sweat:. Почнав од денес со диета:nod:. Најубаво се чувствувам кога имам 57 кила сите ми велат ама ти и сега си слаба ама не е секогаш финтата во тоа. Се чувствувам многу уморно и многу тешко и ме болат нозете:|. Затоа ајде да ја постигнеме посакувана тежина. Cheers:d:
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Знам дека не е прашањево за тука. Дали брускети марети и бејк ролс се диетално? И ако не, дали постојат диетални грицки?
     
  16. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Се што содржи висок процент на хидрати не е диетално. Читајги нитритивните вредности.
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.399
    @poetesa09 секако веќе си почнала со режимот, издржи уште малку. Разговараше ли со докторот зошто резултатите не се толку добри?

    Верувам дека ниту еден доктор не би форсирал брзо слабеење, ама иако не сум стручна, верувам дека барем 2кг во месецот би требало да се ослабе во секој случај. Ама разговарај со докторот, верувам дека е стручен.

    Исто така имај предвид дека како поминуваат годините, сѐ потешко е слабеењето, така што немој да споредуваш.
     
  18. fluffyy

    fluffyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2019
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Sakav da prasam koja dieta e poefikasna, dietata na Zan Mitrev ili Un dieta?
     
  19. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Зависи до генетиката, начинот на прехрана, стрес, начин на работа, физичка активнст. Некој ке ти речи дека на жан диетата му била ефикасна а друга членка ќе ти речи дека не е ефикасна пошто мемала резултати. Во ун диетата многу се гладува и паѓа имунитетот. Пробај со диетата на жан митрев сепак е составена од медицинско лице.
     
  20. SandStorm

    SandStorm Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2020
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    191
    Пол:
    Женски
    Да ви се придружам и јас. Денес ми е втор ден на протеинска исхрана.
    За доручек имам јајца варени со марула и јогут.
    За ручек ќе имам варен стек со сос од мед и сенф.
    За вечера ќе имам марула, зелка и цвекло.
     
    На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.