1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Да ги оставам јас да биднат како каша, пробував и со некои семки, со бадемчиња, мед..ама невкусни ми се самите снегулки..ко трици да јадам :D:D
     
  2. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Не, како да ги варам они се за директна употреба нели, и плус ги оставам подолго време да стојат и какп варени биднат
     
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Не, ќе ги вариш. Стави вода дупло од количината на овесот и вари ги 10ина минути.

    Едит: откако ќе се оладат додади банана, путер од кикирики, свежи јагоди, киви, било што.
    А ако сакаш да додаваш нешта додека ги вариш, можеш суво грозје или урма, замрзнати јагоди или малини, мед и какао и цимет. Или урда.
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  4. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Добро, да пробам и така..ги варам со вода, а после во што да ги ставам, млеко ?
     
  5. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Ако немаш време можеш и како overnight oats да ги подготвиш претходната вечер и да ти бидат спремни за сабајле па само да додадеш банана или било какво овошје, какао, семиња, путер од кикиритки, мед, и сл. Јас најчесто така ги јадам. Ја користиш истата мерка како кога би ги варела, само што сега мешаш овес и млеко/вода и ги оставаш во фрижидер па сабајле си додаваш што сакаш.
    Еве неколку рецепти.
    https://www.instagram.com/p/B9R42bHKUtc/
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.529
    Не мораш во млеко. Варејќи ги во вода се приготвува кашата. Ако не ти се допаѓа со вода, вари ги во кравјо или веганско млеко. За арома можеш да додадеш што ти се допаѓа.

    Еве ти примери:





    П.С. И јас ги користам истите од Кам во жолто пакување, понекогаш целосните, понекогаш мелените, топ се.
     
    На Peperutce1115, Carolin. и KiT им се допаѓа ова.
  7. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Овие што ги купуваш се од цело зрно?
    Иначе свари ги со вода или млеко, ќе се направи како каша и после можеш што сакаш да додадеш.Јас во последно време додавам зеленчуци додека се варат и така солени ги јадам, ама ако сакаш благо можеш откога ќе ги извадиш да ставиш банана, цреши, бадем, малку црно чоколадо и сл.
    Само и ова да допишам, баш пред некое време најдов на пазар комплетно необработен овес, вкусот ми е ист, а се добиваат многу повеќе хранливи материи од процесираниот.Ако најдете, купувајте таков најдобро.
     
    Последна измена: 5 јуни 2020
    На Selest му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Лично ќе ти кажам дека најдов "совршен" овес, бар за мене, и на поинаков начин не ми е вкусен. Јас ги прам како "overnights oats", 1/2 cup овесни снегулки ( моментално имам од Виталија од тие со малина ама имам пробано и со обични), лажица чиа, лажица мелено ленено семе и засладувач со 1/2 cup млеко. Јас пошто во овесот си ставам протеин, ставам лајца- две плус млеко зошто густо ми е. Некогаш внатре ставам и лажица горко какао ( пак лажица плус млеко). Во мое искуство кога пијам со кокосово млеко зошто е благо не ми треба засладувач некаков ама со останатите да. И после го оставаш преку вечер и сабајле од горе ставај ШТО сакаш.
    Предлози:
    1. Путер од кикири - микс од јатки
    2. Свежо овошје и 4 семиња
    3. Суво овошје, јатки, таан
    4. Кокосово брашно и рендано темно чоколадо
    На овој начин овесот ми иди како цреша на шлаг. На поинаков начин ми е мех.

    Едит. 1/2 ама можи и 1/4 cup да користам. Имам забораено која мерка ми е изваена за секојдневна употреба.
     
    Последна измена: 5 јуни 2020
    На Selest и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
  9. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Не би ти ги препорачала оние овесни снегулки со малина (ниту било кои од останатите со вкусови на Виталиа) од проста причина што имаат премногу додадени шеќери. Еве, да ги земам за пример овие со малина - на 50 гр имаат околу 40 гр јаглехидрати, за разлика од најобичните овесни снегулки кои имаат околу 30 гр. Разликата во калории е скоро и незначителна. Можеби не е којзнае колкава разлика во јаглехидрати, но за мене сепак е значајна и повеќе ми прави мерак е тие 10 гр јаглехидрати (разликата) да ги искористам со додавање на некој од додатоците кои ги спомна отколку преку овесни снегулки со вкус.

    Следејќи го истиот пример не користам ниту едни од муслите кои ги продаваат (оние со шумско овошје, млечни, со чоколадо и банана и сл.). Премногу непотребни додадени шеќери содржат. Единствено гранолата од Виталиа ја користам ама и таа гледам да ја потрошам што побрзо и да ја баталам. Си најдов рецепта за како да спремиш гранола сама дома, и изгледа преедноставно и поевтино секако. Се уште не сум ја пробала но еве рецепта за некој кој можеби би сакал.
    https://liezljayne.com/toasted-oats-granola-cereal-gluten-free-dairy-free-sugar-free/
     
    На Selest, KiT, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Лично, преферирам без вкус овес пошто вкусот сама си го прам покасно со топингс и ова не ми одговара за чоколадниот ( така го викам кога му додавам горко какао, огромен фан на горко какао сум) ама овој ми е поклон и го користам цело вреќиче максимално. Како и да е, не ми менва дали има шеќер плус или не. Некогаш ми менваше ама не веќе.

    Гранола и јас праев неодамна уште имам чувам една тегла за другарка ми ама никако да дојди или да ѝ однесам. :D
     
    На Peperutce1115 и Arja им се допаѓа ова.
  11. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Јас ги користам овесните снеулки на Виталиа со малина исто, со тоа што односот ми е две лажици од овесните, една најобични јачменови, и една лажица миксот на Виталиа што е исто шугр фрии. Уз неколку парчиња ако имам некакво суво овошје, и по една мала лажичка некакви семиња со јогурт. Можеби не е најдобрата комбинација, ама е здрава, и мене ми одговара и ми е вкусно.

    Ова како идеа. Секој нека одлучи според што највеќе му одговара да се води.
     
  12. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    https://www.neptun.mk/categories/TELESNI_VAGI/VAGA-FUEGO-PS-4 сум пропуштила муабетот од погоре, јас оваа ја имам само ептееен е осетлива на каква површина се мериш. Малку да е не рамно и одма дава драстично различни бројки и буквално кога ѝ барав место низ ходникот на колена поминав така шо ја местев, ја тресев да видам дали мрда, се мерев три пати со ред за дај исто. И сега на исто место седи и не смеј да се мрда оти кој ќе ја годи пак.
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Фала:D
    Секако правам смутиа и такви работи. Мене ми беше за нешто што нема многу јаглехидрати зашто секако овошје си јадам за ужина.
     
    На Arja и MissChievous им се допаѓа ова.
  14. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Ок, јас ако ви кажам што се јадев денес, ќе ме исфрлите уште првиот ден :D. Заебав работа.

    Доручекот беше диетален, нели ви кажав смути (банана, шумско овошје и вода) + 2 оризови галети.

    Ручек диетален - полнета тиквица со ориз, со салата.

    Ужина бр 1 - две порции сладолед :sweat: со чоколаден прелив и кока кола.

    Ужина бр 2 - јаболка

    Ужина бр 3 - смоки (heidy)

    Утре ќе биде подобро :$.
     
    На KiT, Arja, hermosa и 2 други им се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    После 7 недели на кето, јас имам минус 7.5 кг :party: Ама, јадев многу дисциплинирано: без cheat day, пошто кето не поднесува таков ден, јадев здрави намирници и пиев многу вода, комбинирано со вежбање. Со кето диетата, заприметив дека се таргетираат баш оние делови од телото кои треба да ослабнат, односно каде што има наталожено масти, што е и повеќе од одлично. И да кажам дека кето не е само јадење месо, сувомеснато и сл. процесирана храна. Јас јадев секакви комбинации на зеленчук, печурки, подготвени на путер, маслиново масло со додаток на сирење, кашкавал, неутрална павлака итн. Исто, научив да правам кето лепче од домашно бадемово брашно. И најважното, направив комплет лабораторија и сѐ е во референтни граници: холестерол, триглицериди, шеќер, сѐ е на место.
    Одиме понатаму, со надеж за нова гардероба со помал конфекциски број 8-| А да, сакам уште 5-7кг да симнам. Не морам, ама сакам :emo:
     
    На ALISA0000, Carolin., theowndemon и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Oд овошје што смее?
     
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Малини, капини, јагоди, боровинки и лимон. На неколку места прочитав може и лубеница, диња, зелени јаболка, ама не ми е верно.
     
    На Carolin., Tan4ence и hermosa им се допаѓа ова.
  18. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Moze li recept za lebceto i oprilika sto jadese za dorucek, rucek i vecera?
     
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.844
    Пол:
    Женски
    Рецепт за лепчето.
    Доручек јајце варено, на око, кајгана на путер, сирење, кашкавал, панцета, зеленчук обавезно, сендвичиња со кето лепчето. Исто и чиа пудинг во кокосово млеко со додаток на јагоди, малини, боровинки. Ужина јаткасти, или малку темна чоколада. Ручек било кое месо: свинско, телешко, пилешко, риба, секогаш со зеленчук, или Цезар салата, туна салата, топено сирење, потпечен модар патлиџан, тиквици, печурки итн. Си правев и кето пица, кето начос со гвакамоле. Салата уз ручекот обавезно. Кафе со шлаг пена од туба, со напомена да има висок процент масти, а малку јх и шеќер. За ужина, десерти што успеав да ги направам домашна нутела со путер од лешници, само додадов чоколада со 85% какао. Исто важно е во чоколадата да има висок процент масти, а малку јх и шеќери. Тоа го има само во чоколадите со над 80% какао. Овошен јогурт од кисело млеко, кокосово млеко и јагоди.
    Вечера немав, не бев гладна и не осеќав потреба. До 16ч. веќе бев фул и заситена. И не броев калории. Ретко се случуваше да ми се јаде, тогаш само салата или јаткасти.
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Дали дури некој е на фастинг може да пие кафе со млеко? Мислев дека во if се е дозволено, битно е кога се јаде. Но нели за подобри резултати подобро е здрава исхрана. Ме буни тоа што некаде прочитав дека кафето не можело со млеко