1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Добро е и ова, стисната тупаница е 1 cup, нема шанси бар кај мене имам ситни раце ]:) најдобро на кујнска вага ама немам
     
    На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Дали е некој на summer challenge-от на Ана Стојанова?
     
  3. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Сакам да ве прашам нешто.. пробувам за вечера да јадам еден тањир супа или 10 бадеми/ореви или едно варено јајце, но некако не успевам т.е не ми е доволно. А кога ќе изедам тањир супа и плус 10 бадемчиња или наместо едно изедам две варени јајца тогаш ми е доволно. Прашањето ми е дали вака е многу како за вечера што мислите
     
  4. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Pisi prvo koja ti e celta, dodavnje muskulna masa ili samo gubenje kilaza. Navecer se jadi protein i masti. 4 vareni jajca, 2 celi, 2 samo belka, edna porcia marula i posle obrokot edna raka fstak. Pred legnuvanje magnezium so D3 i edna tableta omega 3.
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Не е многу. Имам спомнато и претходно, може слободно да ти биде до кај 400 калории секој оброк (и пак да достигнеш околу 1200-1300 калории на ден) па и повеќе нормално во зависност од тоа колку ти е калориски дефицит. Две јајца се околу 170 калории. Тоа е премалку. Додај парче ржан леб, малку хумус, домат, краставица, било какви зеленчуци за да зголемиш волумен на оброк а тоа да биде со малку калории и ќе ти останат плус калории што можеш да ги внесеш преку ете леб, хумус, сирење, маслинки, супа и слично.
     
    На theowndemon, AAKG и KiT им се допаѓа ова.
  6. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Слабеење :)
     
    На AAKG му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Гледај дневниот внес на макронутриенти да ти е во соодност на 2:1:1 значи 50% од храната да е протеини, 30%масти и 20% хидрати.
    Пред спиење најдобра опциа е варени цели јајца, риба, малку гриз со путер од кикири, црвено месо или пилешки стек....
    Можеш и да ги зголемиш дневните калории од страна на протеин и подобро ќе слабееш без гладување. Ако гладуваш, организмот започнува процес на преживување така што складирва сало.
    Овошна салата исто така е добро пред спиење да те засити да не си гладна. Гледај само да не внесуваш хидрати или хидрати и масти.
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  8. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Искрено мислам дека јагле хидратите ми се на минимум.. р сега кога викаш овошна салата навечер се мислам. Овошјето го внесувам обично измеѓи доручек и ручек пошто нели навечер не треба
     
  9. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.182
    Допаѓања:
    15.777
    Пол:
    Женски
    Јас сум
     
  10. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Како си задоволна? Има ли резултати?
     
  11. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.182
    Допаѓања:
    15.777
    Пол:
    Женски
    Јас последнава недела го сменив доручекот ( смути си правам) пошо многу на сува храна е нема манџи само два пати неделно. А за резултати рано е да кажам. Ни па се имам метено.
    Инаку гладна не се чуствувам има доволно за јадење мене некогаш и премногу ми е па пола оставам од ручекот. Ама јас имам организам кој е навикнат 3-4-5 чорба да јаде неделава и тоа ме правеше да се чуствувам подуена и затоа го сменив појадокот. А инаку е сличен еден ден смути другиот јајца.
     
  12. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Знае некој една коцка месо колку грама е, коцка колку локум таа големина, ако сте мереле на вага?
     
  13. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Не се преоптеретувај со ова. Нема да ослабиш со мерење секое залче. Јади нормални порции, најбитно е да си сита. Спремај на здрав начин, варено, печено, а не ја смалувај порцијата. Внеси салати за да си посита, пиј многу многу вода, вежбај кардио и тежински тренинг и вежбај тебе да ти биде тешко. Тоа не значи да дигаш по 100 кг на бенч, ако ти со 10 кг внесуваш напор, тоа е супер и има ефект. Практикувај брзо одење и угорници или пак hiit вежби од интернет. Јади по 4-5 здрави оброци. Резултатот ќе биде видлив и траен. Вака со мерење залчиеа ем ќе ти здосади, ем ќе си нонстоп гладна и нема да го смалиш вишокот туку напротив. Телото ќе таложи резерви зашто не му даваш колку што му треба.
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Во ред ти благодарам, само прашувам може некој мерел вака, додека да си купам кујнска вага, а и ваквото мерење за мене стана навика како и броењето калории, без да сум преоптеретена со тоа ;);)
     
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Јас да прашам нешто.
    Доручек имам некаде во 9-10, ручек некаде 3-4 саат. Е сега обично ако ручекот ми има месо, ме заситува и да не изедам многу и до вечер не ми се јаде воопшто. Евентуално ако останам до касно осеќам глад пред спиење, ама ретко. Вака ми е океј, ама севкупно вака не внесувам доволно калории, иако не бројам и не се замарам многу со броење, сепак се малку.
    Дали да си продолжам вака и да јадам само ако ми се јаде, или да јадам сепак и кога не сум гладна?
    Еве прееска ручав во 4, уште се осеќам заситено ко пред малце да сум јадела.
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.
  16. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Слушај си го телото :)
     
    На KiT и Tan4ence им се допаѓа ова.
  17. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    Да, според потребите на организмот така прави. Ако не си гладна не јади, па и да се малку калории, ке си имаш кал.дефицит, исто како мене :D
     
  18. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    100гр е.
    22гр протеин
    5гр хидрати и околу 2гр масти ако е пилешко
     
  19. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    7.437
    Пол:
    Женски
    100 грама толку мало парче?!? Мора да си купам вага под итно значи |(
     
  20. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Еве вака пресметај. Да речеме дека парче стек од месара купено е 150 гр. Ако го исечеш на 5 коцки, една коцка е 30гр.
    А вага ако купуваш, гледај да мери од 1гр и да е дигитална, инаку нема точно да ти ги мери овие количиниџ
     
    На KiT му/ѝ се допаѓа ова.