1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Браво за истрајноста и резултатите! Сега ти ги читав старите пораки во темава, па ме измотивира и мене да се „заозбилам” :)

    За исхрана те прочитав дека си на кето и многу ми се допадна муабетот дека не е кето само месо. Јас така ја доживував диетата и имав аверзија кон неа.

    Уште доследно се држиш до кето или престана после 3 месеци? И какви вежби правиш?
     
    На zhap4e, Espadrila и NarCis@ им се допаѓа ова.
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Од истата причина и јас ја избегнував кето, затоа што мислев дека основата на исхраната се месото и протеините, но главен извор се здравите масти. Патем, кето е диета и за вегетаријанци, така да може месото комплетно да се исфрли.
    Уште сум на кето, сакам да симнам уште некој кг. Иако, не знам како ќе се вратам на претходната исхрана, па се размислувам дали има начин да продолжам со кето исхрана. Настрана слабеењето, се осеќам многу енергично, дури и маж ми запримети, ми рече подобар човек сум станала :D
    Од вежби правам скоро секој ден за различна група на мускули, од видеата на Памела Реиф. Кардио повремено пешачење и точак, али тоа е толку малку, не ни можам да го наречам вежбање.
    Ако се решиш, ќе се дружиме :)
     
    На zhap4e и Ariel им се допаѓа ова.
  3. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    @Ariel ајде друшке јас и ти се ко полетарци у темава...Ќе се здадеме, ќе почнеме една недела со рапорти и после ќе не голтне маглата
    Ајде да бидеме бадис ин крајм?

    @NarCis@ едно големо браво за тебе, секоја чест.
    Сега ќе те изанализирам во диетава како си терала. И јас како Ариел мислев дека само месо е кето, па ај поубаво и подобро да истражам. Мада за мене знам лек е без леб, газирано и благо....моите омилени гревови :?:..
    Нешто као од вчера почнав....ама како за почеток, помал внес на храна. Еве битно синоќа не се врткав во кујна да набутам во уста 300 глупости. Како човек каснав еден црвен патлиџан со малку сиренце, и тоа 20 часот. А, не на пример во 23 часот порција сладолед .... :nod:

    Не сум сигурна ќе можам да терам конкретна диета во стилот хроно, кето, ун, фастинг...али ај да пробам.

    Wish me luck :punch:...оваа година по 10 пат, ако не и повеќе :@
     
    На ALISA0000, NarCis@, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.615
    Допаѓања:
    161.150
    Пол:
    Женски
    Имам доЈам дека 100 месеци си на диета.
    Кога и да ја отворам темава, ти си овде:o.
    А она златната пак се ребрела да почне.
    По 100ти пат:D:P
    Е , ајде, со среќа , што да ти кажам:)

    @NarCis@ ме плашиш.
    5ка напред велиш, а уште си сакала да слабееш.
    Зар 4ка ќе ја правиш првата цифра?:(:wasntme:
    Браво за истрајноста инаку:clap:
     
    На NarCis@, Espadrila и Ariel им се допаѓа ова.
  5. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Јас во моментов не сум спремна за кето. За една недела ќе одам на одмор, не е сега момент за почнување. Втората недела ми е секогаш најкритична, а втората недела да ми се погоди на одмор, тоа е сигурен неуспех :D

    Ама спремна сум да јадам помалку, и да исклучам благо. Исто како @Espadrila само благо да престанам да јадам, доволно ќе биде (рече и си лапна парче торта (facepalm)).

    Целта ми е 5-8 кг да ослабам. И со -5 ќе бидам згодна, ама со -8 нема да се трпам (hollest)

    Ајде да си пишуваме тука редовно, со поддршка е полесно.
     
    На ALISA0000, NarCis@, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    :lol::lol::rofl::rofl::rofl:
    Лош доЈам имаш. толку ретко пишувам на форумов па и на темава.
    Еве последно сум пишала прошлата недела ...:lol::lol:, ама пред тоа ехеее у февруари :lol:.
    Фала за среќичката. :worried::hug:.


    Ајде Ариелке...идемоооо ...рече и касна парче торта....:?::^):D.. се шегувам.

    Вчера на мени
    П - турско кафе без шеќер
    овесни снегулки со ленено семе, сончогледово семе и сува брусница
    Р- печен компир и пилешко со салата
    У- варена пченка- пола
    В- црвен патлиџан и мало парче сирење
    Целта вчера е постигната Леб нема, газирано нема, благо нема

    Денес ќе видиме.
    Морам само внеот на вода да го зголемам оти пијам малку вода.
     
    На Bubce38, Ariel и NarCis@ им се допаѓа ова.
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Љеље, и јас сакаммммм! :D
    Браво Нарцис. Ќе те читам во 2021...за мотивација. И јас не сум многу по месото, ама периодов со мерење шеќер се учам да го јадам почесто, ко и ред други работи кои не ми креваат шеќер. Се научив и на сто пати по малку јадење.. научив да мезам буквално, место да се натупанувам еднаш а вреднаш...и се надевам не ќе станам сто кила до крај ...за да не се убивам после. Мада се надевав дека ќе можам....за мене нема вежбање и нема многу движење. Не знам колку недели веќе се собраа со мерење шеќер и цепкање оброци, пребирање...али, добро ми дојде, иначе, ако продолжеше оној неконтролиран глад од првите недели од бременост..ќе требаше да проширувам врати(facepalm) џизес. :D
     
    На ALISA0000, Ariel, Espadrila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    @Ariel @Espadrila јас не се лишив ни од благо затоа што сме жени и ни треба, за доброто на сите :D Правам прекрасен кето сладолед со само две намирници, и превкусен е. Исто и кето лепчиња, има прекрасни рецепти на нет. Едно време бев и на intermittent fasting, спонтано ми дојде, ама сега знам за вечера да си каснам мезе даска и немам гајле. Јадам и пица, лазањи, чипс, од ништо не си скратувам, само гледам да е кето. Маж ми се чуди како со толку јадење, јас слабеам.

    @Bubce38 Сега се движам 58-59, сакам подоле во пееската да стигнам :) 4-ка напред е ту мач за мене :worried:

    @zhap4e ако сфатив добро имаш проблеми со шеќер, а кето е препорачан баш за шеќераши и оние кои имаат проблеми со висок притисок, покачен холестерол и триглицериди. Ама чекај прво жапчето мало нека пркне, може и тоа ќе те среди :D
     
    На ForeverYoung, Ariel, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Ќе кажеш ме манијачи оваа, ама мислев тука некаде во Поддршка имаш подетално за кето објаснето, или барем твоите оброци. Може ли да ме упатиш каде најдобро да истражам. ЗНам дека на гугал има, ама на гугал има све...

    @zhap4e ма ти сега само биди добро. Мислам секако да припазуваш заради здравје :hug::hug:
     
    На ALISA0000, Ariel, zhap4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Какво манијачење, таман работа. На diet doctor има рецепти и сѐ поврзано со кето. Можеш и лп да ми пратиш за сѐ што те интересира, кога сакаш.
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Јас последните три дена на гладно јадам благо. На работа пролетаа некои торти и баклави, непланирано.

    Инаку главно за појадок јадам мусли со јогурт и овошје, за ужина ако сум гладна јадам некое овошје, а за за ручек што било со многу салата.

    Ќе го разгледам кетото во секој случај. Маж има проблем со шеќер, пробуваше нешто да внимава по сопствено убедување, ослабе малку, ама не успеа да го регулира шеќерот. Уште е во почетен стадиум, не е за лекарства, па ако може да се регулира нешто преку храна, супер би било. Него ако го убедам - полесно ќе биде.
     
    На zhap4e и NarCis@ им се допаѓа ова.
  12. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Не знам само лоши ефекти од кетото кои се. Пошто имам некои здравствени проблеми да се зезнам...

    Ај да изгуглам убаво сепак :)
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    @ALISA0000 ајде друшке....
    Иста банда, да си најме команда :D
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Мени вчера
    П - јогурт со овесни мусли, сончоглед и сува брусница
    турско кафе
    напори за поголем внес на вода
    Р- гравче со 1 парче интегрален леб и салата
    турско кафе
    У - банана
    В- тортелини (знам знам .....)

    Не е лошо
    Може многу подобро
    Денес планирам да се измерам во кг и обем, а можеби најдобро утре сабајле на гладно.
    Имајте убав викенд и бидете дисциплинирани :lol:
     
    На zhap4e и Ariel им се допаѓа ова.
  15. Marija Stela

    Marija Stela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Да споделам искуство порано не појадував а имав вечера и увек буци сега појадувам не вечерам само зеленчук без сол масло се топам само ротација што направив.
     
    На hermosa, Ariel и zhap4e им се допаѓа ова.
  16. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Ајмо дечки
    Како поминавме викендот?
    Јас, искрено, да се изразам со зборовите на @Ariel , имав по малку декадентен викенд. Газирано не се напив, но каснав благо, а вчера богами ден за тесто беше...2 парчиња леб и 3-4 кифлиња :envy:.Но, добриот момент е што имав физичка активност. Како за почеток 5 км изодени.
    Иако со неправилности до сега, сепак, продолжувам.

    Денес
    турско кафе
    Овошно смути (јагоди, банана, слива, боровинки и ѓумбир во прав)
    Јогурт со овесни мусли + семе сончоглед и сува брусница (ова веќе од утре ќе мора да сменам, пошто...ќе ми се здосади, другата недела пак на ова ќе се вратам, ама мора да сменам)
    Досега веќе 1 литро вода

    За ручек предвидено мусака и салата

    А до легнување. :|:|..wish me luck, се надевам ќе сум примерна. :$

    Се измерив во кг и обем. Тотално разочарувачки за мене. Следно мерење планирам најрано околу 20.08.
    Мада се осеќа по гардероба дали сум мрднала или не. Моментално сум многу секси...се е припиено за мене |(|((hollest)(hollest)и пука :@.
    Но, како кажавме, продолжуваме напред.
    Таргет, најпрво -5 ,а потоа уште дополнителни -5.

    Чусссс
     
    На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Јас сум качила едно кило. Седење, мезење, пиење... тоа е. А не ми изгледаше дека претерувам кога мезев :D

    Повеќе ме утепа тоа што порачав онлајн купачи бр.40 и се прелевам од сите страни. А обично носам гардероба бр.40. И немојте да ме тешите дека може да е бројот различен. Не е. Не купувам прв пат од тоа место, броевите им се стандардни.

    Да го симнам новостекнатиот килограм деновиве, па од сабота на одмор да почнам со „позитивна нула”, на коњ сум. На одмор ќе биде подобро, знам дека ќе се движам многу.
     
    Последна измена: 10 август 2020
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Де бе дружете ме, да не биде само јас си пишам.... :D
    Денот вчера добар
    Ручекот како што беше планирано, а вечера и да немав , една шака сончоглед само.
    Консумирав и 1 т.кафе и и една домашно цедена лимонада.
    Физичка активност , пешачење 5км.

    Денес
    т.кафе
    смути од јагода, праска слива
    бејк ролс... (ај препечено... :?:)
    вода до сега +-750 мл

    За ручек предвидено печен компир и салата.
     
    На ALISA0000, Ariel и NarCis@ им се допаѓа ова.
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Мене срам ми е да го пишам денешниот ден :tmi: Кога ќе ме прочитате, ќе си речете: Кое црно кето? (facepalm) Се придржував до кето де, ама немав време за асален доручек, па сѐ на нога и на трчање јадев.
     
    На Espadrila и Ariel им се допаѓа ова.
  20. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Мене ептен ми е срам да пишам :x
     
    На NarCis@ и Espadrila им се допаѓа ова.