1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    'Дозволено' ми е 1500 калории на ден, распоредени во 5 мали оброци ама моментално ич немам апетит. Планирам да ги зголемам на 5. Целта е да немам големи скокови на инсулинот затоа што тоа ми е проблемот. Фала ти.
     
  2. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.749
    Пол:
    Женски
    И така сега јас со протеинската диета се токмам да правам редослед на исхраната. И какви ќе се резултатите ќе дознаемо..
    Во претходниот пост со сета храброст се ослободив од срамот и ја кажав мојата тајна мислам мојата килажа па ете го крајот до кај ми бил во дебелеењето. Ајмо сега со голема храброст одам напред, не се откажав и не се откажувам што е најважното од држење диети. Сега што правам всушност е да откријам што сѐ ми е мене најпотребно и што јас треба да консумирам и да правам за време на диетата, сама ги откривам начините на кои ќе можам да се надевам дека ќе ми се корисни и дека ќе ме доведат до крајниот позитивен резултат. ]:)

    Денес на мени:
    Поручек: тарана со сирење :D
    Топло Нескафе,
    ручек: грашок, туршија
    Вечера: јаткасто, бадеми, сончоглед :)
     
  3. Morninglover

    Morninglover Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Neznam za insulinot kako reagira na hranata i nemozam da kazam kako da se jade. 1500kalorii mozat da dozvolat vnes na hrana sto ke te pravi sita. Primer pojadok ovesna kasa so pola banana 50 gr oves i belki od jajce za poveke protein , uzinka nekoe ovosje so raka jatkasti plodovi, ricek mes170gr so 3 lazici oriz, vecera meso 100tina gr so salata
     
    На Cosmic Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Работата е да не внесувам обилни оброци со шеќери и јаглехидрати за да нема голем скок на инсулинот. Дури и овошјето ми е ограничено, во глобала треба да внесувам зеленчук и месо. Значи од тоа што сфатив битно е секој оброк да содржи протеин? Поточно секој оброк да биде балансиран.
     
  5. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Секој оброк треба да содржи протеин, јаглехидрати и масти. Тоа значи избалансиран оброк. Но, најдобро ти е некој нутриционист да ти направи план за исхрана поради тоа со скокот на инсулин што го спомнуваш. И нормално да се придржуваш до него.
     
    На sunshinebabe, Cosmic Girl, christinnn и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.749
    Пол:
    Женски
    Посно за денес:
    Поручек: 2 парчиња леб со ајвар
    Ручек: грав, туршија, парче леб
    Вечера: 10тина бадеми и 2 парчиња леб со мармалад
     
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Деј 2:
    Кафе
    Доручек: Две тонус лепчиња на тостер со путер и чаден лосос
    Зелен чај
    Ручек: Тавче гравче со мешана салата
    Вечера: Банана и чаша јогурт
     
  8. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.749
    Пол:
    Женски
    Поручек: протеинско смути, портокал
    Ручек: порција јуфки потпечени со јајца и чаша јогурт :$
    Вечера: 3 парчиња леб со маргарин и мед, мандарина, семки од сончоглед.
     
  9. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.749
    Пол:
    Женски
    Ден 3 :
    Поручек: протеински палачинки со банана и путер од кикирики
    Ручек : бадеми
    Вечера: риба пастрмка, пире, ориз и малку грав
    Десерт: баклава и посен колач ( дека на гости)
    Чај сега. :)
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.749
    Пол:
    Женски
    Денес:
    Поручек: протеински бар, бадеми, омлет со авокадо и овес, овес и галети (1300 кал)
    Ручек: само вода
    Вечера: цвекло салата и вода
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    Јас незнам од каде да зпочнам (facepalm) страв ми е да се качам на вага, од вчера прекинав со тестенини и благо, сигурно имам едно 10кг за симнување, после празниците ќе одам и на аеробик ама некако не сум сигурна во себе, мислам дека никогаш нема да го имам телото што го имав пред да родам деца ;( вечерва се застрамив во една продавница, цел живот носам S величина (36), сакав да купам панталони и викам на продавачката дајтеми М и ме гледа чудно, не ми вика, за вас XL ;( не ми се верува до кој степен сум се довела.
     
  12. Mxrx

    Mxrx Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    146
    Има ли некој искуство со Регенор?
     
    На Hortenzija му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    20.715
    @Ariel да се јави на разглас
    повторувам
    @Ariel да се јави на разглас

    @ALISA0000 да се јави на разглас

    Женски, што ве нема вчера и денес на темава, значи сте биле умни за празниците.
    Јас не бев умна нити за празниците, нити пред тоа.
    Затоа од вчера на диета. КИлограмите се многу (facepalm)(facepalm) ужасно многу, а см - не знанм, а и не знам дали сакам да знам колку ми се. Сакам сите панталони да ми бидат големи. Е тогаш ќе знам дека сум ослабнала.
    Е тоа ми е цел
    Значи ич да не -10, па и -15
    А за старт ај -5 :lol::lol:
    Ако сте за друштво- ајде. Вие две сте ми најверни другачки тука :D:D
     
    На ALISA0000, Ariel и zhap4e им се допаѓа ова.
  14. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    20.715
    хааххаах еве ја и жабата
    @zhap4e
    ДОбро вечер друштво стаароо :D:D
     
  15. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Тие сме, Еспадрила :D
    Деновиве мотивациски гледам диети, резултати, видеа со вежбање на јутуб и инстаграм :D собирам сила, реков и тука да ѕирнам и, ете те:$
    Почнувај. Ќе ти се приклучам штом соберам волја. :talk: :drunk:
    Периодов и благи работи и тестени почнав да јадам. Осеќам се испореметив. Сакам да ги исфрлам пак од исхрана и сериозно да стегнам ремен. Позитивното е што повежбувам као, чат пат и се движам па, бар не ми е салото растреситис. Сепак си има сало. :) Гледав Корејки со строги диети за 7, 10 дена... мислев да пробам стартно тоа па, послемка друго. И потење газ и потење газ. :sweat:
     
    На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.571
    Допаѓања:
    12.749
    Пол:
    Женски
    Здраво. :) Гледам почнувате со диета па јас би сакала да ви препорачам една која делува многу добро сега ќе ви испратам слики и ќе ги видите на нив што ќе јадете а сепак ќе можете да ослабете и нормално внимавање на физичката активност, редовно трчање , пешачење или вежбање барем 30 мин. Мене ми е испратена диетава од една личност што така се гордее дека успеала па од душа посакав да ја споделам со вас што сега почнувате а јас си терам на убав здрав режим , диетата ја терам дека имам доста многу за слабеење и успева што е најважно и сум горделива и да расположена за да останам на оваа исхрана и да внимавам колку јадам и колку трошам да е еднакво, па засега само ќе ви успее да ослабете а за да продолжите е тоа ваш избор мислам и дали ќе прифатите е сосема нормално и како ви одговара го оставам на вашата желба.
    IMG_20220110_193349_821.jpg IMG_20220110_193358_078.jpg IMG_20220111_164559_461.jpg
    IMG_20220110_193408_441.jpg
    Еве погледнете па видете си сами како ви се чини, откако јас ослабев практикувам и посакувам да давам поддршка и некаква помош на други па ете како јас сега ви ја претставувам таа успешна диета. :D
    Да напоменам тоа што го пишува е се што може да се јаде за ручек и за се што пишува, вечера, појадок, ужина.
     
  17. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.759
    Ама чекај… малку рано да не е? Барем до Василица или Св. Јован да си касневме… :D
    Шала на страна, плачам за диета. Ајде, од утре…
    И @mareane и @malerozna да не се кријат :D
     
    На ALISA0000, mareane, Espadrila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. malerozna

    malerozna Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    2.838
    Допаѓања:
    75.406
    Пол:
    Женски
    Леле се мислев да пишам пост, ама прво викам ај да си каснам тирамису па после :$

    Дечки, работата е сериозна.
    Јас од утре на диета.
    Не викам дека ќе сум перфектна и нема да грешам, ама морам да почнам :wasntme:
    Одмор+дупол Божиќ+празници+пмс и малерот накачил дури 5 килограми :wasntme: за 20 дена

    Која е за, нека пиши сега или да молчи дури јас слабеам 8)
     
    На andrejko82, mareane, Espadrila и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    И јас од утре почнувам. (highfive)
    8 часовна планирам. Ма да ја би и нешто поригорозно, ама дојам и не ми се ризикува. Генерално порок ми е благото и јадењето во ниедно време и затоа оваА ми одговара.
    Пораѓај +празници кај мене се криви:D
     
    На Ema.Sk, mmacichka, Espadrila и 3 други им се допаѓа ова.
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Ајдете жени и моми :devil:

    Ден 1.... за доручек требаше млеко и банана, ама, пошто не ми беше план од денес, па,пошто немам тоа... јаболко и портокал е доручекот уз чаша какао.
    Ручекот ќе се две варени јајца или едно уз салата од домати, краставица, кромид.
    Вечера ќе видиме, ако сум гладна пилешка супа ќе е. Добра е за преладени луѓе што претрчуваат по дожд во дуксери.
    Физичка активност.... пешачење,squats и некои други такви за газ ем стомак нешто. Во подобри денови ќе видам трчаење (преамбициозно за овие стари коски) или вежби на Chloe Ting ....такви глупости.
    Белким почнам и издржам да истерам подолго со активност :sweat:
     
    На andrejko82, ALISA0000, mareane и 4 други им се допаѓа ова.