1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Морално добро или лошо...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од FamousGirl, 10 февруари 2013.

 1. FamousGirl

  FamousGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2013
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  2
  -Секој има свои критериуми, морал, мислења итн, односно секој за се и секого си создава свое мислење, свој став. :)

  -Темава ја отварам за да ве прашам што според вас е лошо, а многу луѓе го прават тоа или што спрема вас е добро а никој не го прави тоа (или ретко кој го прави тоа).

  -Јас ќе дадам примери за темава..

  *Според мене морално лошо:
  -Многу луѓе во нашето општество "дуваат" и велат дека тоа не е толку страшно, толку лошо, толку штетно... Многу од нив ме убедувале дека "дувањето" е поздраво од пушењето. Исто така, сум слушала многу пати дека било добро за здравјето да се "дува" 1-2 пати месечно.
  Но, како и да е, според мене тоа е морално лошо и кој сака и колку сака може да ме убедува, јас нема да си го променам мислењето и ставот за џоинтот.
  Сега почнуваат со еднаш месечно, потоа ќе се навлечат почесто да го прават тоа или ќе преидат на друга дрога... Мислам дека треба да бидат свесни што прават и дека самите себеси си наштетуваат. :|

  *Според мене морално добро:
  -Многу пати сме гледале во филмовите како некој г-дин е добар и љубезен џентлмен кон секоја, а посебно кон својата љубена.
  Според мене треба да се практикува ова, но за жал ретко кој е таков на денешно време... :|

  -Ваши мислења во врска со моите примери? :D
  -Пишете и некој ваш пример. :D

  *Доколку има слична тема сместете го ова во корпата. :)
   
 2. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  316
  Морално лошо: Многу момци денеска ги спуштаат девојките на многу ниско ниво и тоа ужасно ме нервира! Или кога некој ми прави лице и ме лаже а јас знам дека тоа е лага!Многу лошо се чуствувам кога ќе помислам дека денес скоро секое пријателство е само корист.

  Морално добро:Многу сакам кога ќе видам денес некое вистинско пријателство а постојат али се многу ретки. Или кога ќе видам двајца вистински заљубени.

  Иначе се сложувам со твоите примери.

  Поздрав :hai:
   
  На FamousGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.738
  Морално лошо: кога машко лаже-е тоа ми е девалвирање до максимум,исто важи и за женски но за мошките посебно ниско изгледа
  Морално добро:вистинско пријателство,џенталменско однесување..
   
  На FamousGirl и HollyWoodGirl им се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.355
  Допаѓања:
  77.699
  Пол:
  Женски
  Кратко и јасно, морално лошо е секое наштетување на другиот и на себеси, на било кој начин, а морално добро е спротивното на тоа.
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Морално добро е секое позитивно однесување кон себе и кон другите, морално лошо е секое негативно однесување.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.