Морска храна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maja8, 17 февруари 2010.

  1. Smilly

    Smilly Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    3.243
    Ја обожавам оваа храна..мм :mm: ракчиња,лигњи....Ама најмногу сакам Октопод :P..леле ми се прејаде :D
     
  2. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.862
    Допаѓања:
    30.446
    Пол:
    Женски
    Не сакам морска храна, незнам некако не ми е вкусна. Знам дека е многу поздрава од скара или било кое друго месо, ама не ја поднесувам ама ич.
     
  3. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    8.637
    Сакам морска храна и дури пред недела дена се преценив дека ќе можам да ја спремам. Толку беа силни и мрсни лигњите немате престава. :)
     
  4. butterfly.mimi

    butterfly.mimi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    101
    мњам мњам морска храна туна, лигњи, краби... јадам барем 1 неделно, само малку ми е тежок мирисот и брзо се заситувам.
     
  5. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.886
    Oбожавам лигњи ги купувам и ги сечам на кругчиња и ги пржам во презла,и исто така сакам ракчиња ги пржам во бутер и му досавам младо кромитче или кажано праз :) единствено несакам оние што се шмукаат :puke: заборавив како се викаат :D
     
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    321
    Отсекогаш мислев дека морската храна е лигава! :puke:
    Едниствено имам јадено, ракчиња и ајкула.....ми рекле дека октоподот е многу вкусен.....ама немам храброст да пробам, освен ако некој ми го подметне хехе!
     
  7. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    122
    Исто и јас. :D . Лигави ми се некако. Немам желба ни да пробам, а можеби ако пробам ќе ми се допадне :lol:
     
  8. Sweet.S.S

    Sweet.S.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Па ОБОЖААААВАМ морска храна! Лигњи, школки (но пржени не од оние лигавите :!: ) после ракчиња исто обожавам и секаква друга морска храаана!!! Мммм.... :lol:
     
  9. chica.bomb

    chica.bomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    37
    РАКЧИЊА!! :) Обожавам, и секогаш дома сама ги јадам затоа што никој од моите не ги сака.
    Обожавам секаков вид РИБА.
     
  10. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.720
    Допаѓања:
    9.393
    Пол:
    Женски
    Неможам да ја замислам оваа храна ..
    од самата помисла ми се лошии :worried::worried:
     
  11. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    77
    Не сум голем љубител на морската храна , понекогаш јадам , вкусна е за јадење, највеќе сакам ракчиња!
     
  12. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    540
    Обожавам лигнии,многу се убави.Ти препорачувам да пробаш :)
     
  13. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.122
    Допаѓања:
    4.445
    Пол:
    Машки
    Уф, не ми спомнувај! :)
    Имаат специфичен, ама прекрасен вкус. :)
     
  14. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    540
    ДА точно така... првпат додека да се прежалам и да пробам,бидејќи пребирлива сум во аспект на храна, но откако пробав леле во неделата 4-5 пати ги јадам :lol: ххх
     
  15. k.i.t.t.y

    k.i.t.t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    74
    Лигњииииииии :inlove: :inlove: :inlove: Инаку обожувам морска храна... Татко ми беше голем гурман па кога имаше време знаеше да влезе во кујна и правеше прекрасни морски јадења, октоподи, ракчиња но најомилени ми беа едни црни школки внатре со малку мевце ич неможам да се сетам како се викаа :?:
     
  16. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.680
    Пол:
    Женски
    Јас сум родена до морето и сум израснала таму. Морската храна ја сакам многу. Многу е полезна за организмот и е убажо да се јаде барем еднаш во неделата. Наймногу ги сакам скаридите, мислам на македонски се “ракчиња„ [​IMG] После тоа сакам многу скуша. Во релната, поделена на 2 и исчистена од коски, покриена со чаша масло и чаша киселина, станува многу убава, кревка, вкусна и лесна за јадење...
     
  17. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.837
    Уф ја обожавам морската храна, посебно лигњите, школките и октоподот. Знам многу убаво да ги спремам и коктелите од морски плодови краби, ракчиња, школки со сосови и лимон, тоа ми е омилено јадење. Ви препорачувам да пробате октопод на жар... :mm: нешто преубаво.
     
  18. del-fin

    del-fin Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    15
    Многу ми се допага морската храна ја обожавам.Сум пробала се а најмногу ми се допагат ракцинјата мммммммм.
     
  19. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    Па не сум имала многу можност да јадам морска храна, имам пробано шкампи и баш ми беа вкусни (иако изгледаат лигаво), пред некој ден пробав школки, е тие не ми беа убави... имаа некој специфичен мирис и кисело-солено-блуткав вкус... Но мислам дека не сме навикнати на морската храна, можеби затоа не ни се допаѓа.. Си имаме ние вкусни пастрмчиња и крапчиња, што ќе ни е морска храна? :D :D :D
    Ама туната ми е незаменлива... обожавам туна... :!:
     
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.032
    Допаѓања:
    5.344
    Еднаш имам вкусено морска храна, и тоа некои си ' стапчиња. ' Беа такви лигави, бели од едната, а црвени од другата страна. Имаше и ракчиња, ама нив не сакав да ги пробам иако многу ме убедуваа. :lol: А стапчињава си имаа некој така.. специфичен вкус, беа малку лигави и по вкусот ми личеа на некоја риба, само незнам која. Искрено, не ми се допаднаа и не би јадела пак.