Морска храна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maja8, 17 февруари 2010.

 1. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.778
  Уф, колку само сакам морска храна! Уф, уф, уф! Вчера стенкав за грицките - денес за хранава.

  Нема поубаво и поздраво нешто. Поготово кога веќе сте на море, не треба да го лишите организмот од овие прекраснотии и мислам дека треба да се јаде вакво нешто, затоа што е свежо и превкусно.

  Обожавам лигњи! Каламарите ми се најлесни за готвење и со нив си правам сос со магдонос, исецкан лук, маслинест зејтин и лимон. Оди со нив и цацики сос, и исто уште еден сос со мајонез, лимон и мелен црвен пипер.
  Ама лигњите на скара се - ај да не сум вулгарна, ама знаете што викаат машките :) И точно е дека се тешки за приготвување, бидејќи се како гума доколку се сеуште недоволно или пак премногу испечени.

  Исто така обожавам школки, ракчиња, октопод на скара, краби...абе се сакам! И патем - одличен афродизијак сево ова :P
  Море, плажа, морска храна и некое фино дете до вас, и чудесии ;)
   
  На irenna и girl1985 им се допаѓа ова.
 2. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  102
  ммм па добра е,пред се здрава мада јас јадам само ракчиња ;) др.некако сум скептична
   
 3. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  201
  Лосос,ракчиња,школки,октопод,јастог....Толку! :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   
 4. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  во наша куќа само медиетеранска кујна преовладува, израсната сум со таа кујна, мислам организмот ми е медитерански, секојдневно ја конзумирам особено маслинов зејтин и риба, секогаш е на маса, всушност и неможам да замислам живот без неа :inlove:


  а ова се моите омилени јадења кои ми ги прави мајка ми:


  црн рижот од сепии, а црн е од црнилото на спеијата, изгледа грозно, но вкусот е незаборавен.
  [​IMG][​IMG]  шкампи на бузара со шпагети или без шпагети, највкусното нешто на свет, а многу едноставно.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Брудет од риба и компири.
  [​IMG]  Лигни на сите начини
  [​IMG]

  [​IMG]

  има еден куп специјалитети, но :!: јас без овие неможам живот да замислам.

  а секој ден меѓу оброк односно доручек и ручек, независно од тоа што има за ручек, јадам по една Ева Сардина.
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Мене многу ми се допаѓа морската храна, а познавам луѓе што буквално ги тера на повраќање. Не ги разбирам. :^)
  Се започна пред 6-7 години кога мајка ми за ручек подготви ориз измешан со морски плодови. Од тогаш сме неразделни другарчиња со плодовиве. :$
   
 6. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  Од морска храна само РИБА и ништо друго.
  Летово бев на одмор и ајде почнав да пекам лигњи,лигњи. Ми купија моите една порција, ама некако сумљиви ми беа, ми личеа на октопод.
  Добро, не е битно што беа само не се тегнеа и немаа убав вкус.
  Затоа јас со морска храна се опростив засекогаш!
   
 7. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.711
  Воопшто не ми се допаѓа морската храна, не ми е по вкус. Само ракчињата ми се прифатливи, инаку риба, лигњи-никако. :worried:
   
 8. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Од морска храна имам пробано само лигњи, и не ми се допаднаа баш :P Инаку сакам да пробам ракчиња :)
   
 9. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Уфф, јас со моите 16 години сеуште немам пробано морска храна, а многу ми е некако привлечна :)
  Би сакала да пробам школки..
   
 10. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.464
  Допаѓања:
  823
  дефинитивно не не ја можам :) ;) :D
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.487
  Допаѓања:
  80.277
  Пол:
  Женски
  морските плодови не ми се допаѓаат баш ама затоа во октопод и краби се давам :)
   
 12. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  720
  Бљак! Ми се грози од самата помисла. Некои ги обожаваат ама јас кога ќе ги видам, ми се превртува желудникот :puke:
   
 13. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  Најубавото нешто ! Морските плодови ги сакам највеке особено ракчињата ...
   
 14. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Ја обожаааааваааааааааам :inlove: Посебно октопод. Пусти октопод многу е скап, 1200 денари порција :o
   
 15. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  118
  :puke:
  Едно смајли ....1000 зборови...
   
  На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  41.238
  леле, ме потсети, во бугарија јадев Mиди! (школки) во Hесебар, поховани беа!
  лелееееее :inlove: :inlove: лиѓи ми течат само кога ќе ги помислам
  прекраснотии! прекраснотииии!!!! :D
  обожавам , само што овде кај нас се навистина скапи!
  исто, обожавам икри, ние стално риби имаме по дома, еден куп икри од нив, кога ќе им седнам :mm: :mm:
  од риби само ајкулата ми е вкусна, а и не е скапа, убаво месо е! вака многу многу риба не сакам!
  ама школки ракчиња лугњи октоподи!
  крај!
   
  На J.Ivanoska му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  174
  Обожавам морска храна. Сега не сум нешто вешта во правење, ама се учам :lol: Сакам лигњи на скара во Боними, октоподче на скара. Сакам шкампи, и најчесто ги вметнувам во рижото, обожавам тестенина со шкампи- како таљатели, шпагети. Shrimp cocktail -салата со шкампи. Краби(оние стапчињата) во салата. Поховани лигњи, полнети лигњи, лосос, ослич, скуша. Пица со морски плодови
  Школки не сакам, до сега имам два пати јадено и ми се :puke:
   
 18. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Не сум пробала, ниту помислувам на тоа.
  Одвратна ми е. -.-
   
 19. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  41.238
  пица со морски плодови до сега не сум пробала! има кај нас???
  Jас имам јадено палачинка со лигњи краби октопод школки предходно направени на скара, и плус со некои сосови............ :mm: :mm: :mm: :mm: врв беше јадењето, ама кај нас не верувам да има :D
  A за пицава, лп, ако има кај нас, каде, па во иднина сигурно ќе ја пробам!
  и за лигњиве
  во боними инфо во лп, каде е тоа, цена вкусно ли е итн :D
   
 20. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.421
  Лудо скоро секаде има таква пица, фрути ди маре, конкретно Ања, Плаза де торос, Балила...има мислам секаде... и да пробаш, мене не ми беше нешто посебно, не ми иде леб со морски плодови никако, ама важно има кај да пробаш :)
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.