Морска храна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maja8, 17 февруари 2010.

 1. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  174
  ^ Пица со морски плодови- или пак фрути ди маре имам јадено од Пица Фамилија( ќе ти пуштам линк по лп). А има сакаде како што ти кажа Енца. Во Ања, Балила..
  Во Боними ти се вика пицата морски свет и мислам дека е околу - 230/250 денари. Порано во Боними кое беше кај соборна се спремаа лигњи и остали ствари на скара, сега во новото на почетокот беше само за стални гости и со преходна најава. Вака дали го имаат на редовно мени незнам( мм е многу добар другар со Курто). Сега се наоѓа во Хипериум зградата позади МИДА Форд на Илинденска.
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.182
  Сакам и ја обожавам морската храна. Кај нас по Мк си сакам се што е поховано и убаво спржено, евентуално на скара некоја риба или печена. Не експериментирам многу зашто знам дека се замрзнати и бог знае од кај патуваат и колку пати се одмрзнувани и замрзнувани (морските плодови ) али пак затоа на одмор буквално се давам во такви салати. Најубава ми е онаа со инчуи (жива риба и многу солена) и разновиден зеленчук.
   
 3. Panki.Friik

  Panki.Friik Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  12
  Јаа обожавамм морска храна и често си јаадам во некојј Морски ресторан!!
  Сите што не пробале да пробате !! Нема да се каете !! хДхД
   
 4. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Мене ми е многу убава морската храна, мајка ми дома ги приготвува. Најчесто прави лигњи, микс од морски плодови и
  http://inastya.files.wordpress.com/2007/07/bakso-sea-food.jpg не ми текнува како се викаат тие црвените со бело па затоа слика |(
  и ги јадеме во комбинација со варен зеленчук :wasntme: . Кога бев пред неколлку години во Бугарија пробав ајкула, школки едни раколца ги викаа и ќе кажам дека е многу вкусно посебно ајкулата. :)
   
 5. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.048
  Допаѓања:
  37.797
  Ммм, ја обожавам! Сега на одмор во Грција, не пропуштив да јадам каламари - лигњи на жар со лимон и магдонос... Превкусна ми е, иако од неа не можам да заспијам :)

  Си приготвувам доста често, салата од шкампи со сенф сос, стапчиња од краби во комбинација со маслиново масло и оригано... Октопод имам еднаш пробано, не ме бендиса нешто посебно.
  Мирисот, е тоа е зависноста, како да го вкусуваш цело море!
   
 6. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.332
  Моето искуство беше одвратно.
  На сето противење ,ми сервираа лигњи со лимон и октопод !
  Еднаш пробав и едвај го голтнав ,свеста ми се зеде од гадотии ! :puke:

  Хорор !

  После тоа не сакав ни лимон да каснам ,ме потсеќаше на лигњите :puke:
   
 7. SaIvnjaann

  SaIvnjaann Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  458
  Едноставно обожавам , мојата омилена храна . Искрено да ви кажам овде кај нас не е исто подготвена и не е толку свежа како во другите држави како на пример Грција . Јас сега се враќам од таму и јадев : школки, ракови, лиѓни, разни видови на мрски риби и што ли уште не. Исто така е многу убава пицата со морски плодови. Здраво си е здраво , знам што да јадам :P
   
 8. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.174
  Пол:
  Женски
  Има една поговорка, нешто како Јади морски плодови, само таму каде што го гледаш морето. Овие морски плодови што ги има по нашиве маркети, длабоко замрзнати, мене ми се со сомнителен квалитет. Сум слушнала дека овие организми имаат својство да ги апсорбираат токсичните и радиоактивните материи од морето. Затоа е важно од каде се донесени. Не дека ние јадеме морски плодови секој ден, но не е лошо да се знае. Посебно по последниве настани во Јапонија. Исто би требало да важи и за рибите.
   
  На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.538
  Јас сум заљубена во грнето со морски плодови во кинескиот ресторан кај Соборна. Ау, прсти да излижеш!

  Голем љубител сум на морска храна, од ракчиња до октопод, во секакви сосови, мх, мх, мх!
   
 10. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.403
  Пол:
  Женски
  Ух морската храна ми станува една од омилените. Школки со најразлични сосови, црн ориз со мастило од октопод, сендвич од шкампи со секакви преливи, најубвата супа што нкогаш сум ја јадела е од рак. Салата од октопод обожавам. Лигњи поховани. Немам коментар! Само хедноистички уживам кога ја конзумирам!
   
 11. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  198
  Немам пробано многу видови на морска храна, но самата помисла на јадење на лигња, октопод или школка ми е гадна...и немам мерак за неа ни да ја пробам како што имам пример за мексиканската...
  Нормално риба јадам и ја обожавам, особено пржена, ама сум пробала и ракчиња и не ми се ништо посебно , онака...
  ААА да и после живата школка што ја пробав нема да ми текне пак школка да ставам во уста :puke:
   
 12. lolita97

  lolita97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  37

  хаха душо викаш имаат грозен вкус а не си ги пробала е баш е спротивно (според мене) прекрасни се и ем се здрави...

  Тие црвените се викаат сурими стапчиња :D
   
 13. angel4e121

  angel4e121 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2010
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  291
  Од морски полодови јадам само краба ммм :inlove:
   
 14. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.335
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Мх, мх кај ја видов темава ми се пријаде сега :D Воопшто не ми е гад дали е лигаво, не ги јадам живи :lol: , ма да знам и луѓе што јадеа живи школки :o Имам пробано октопод, лигњи и школки, на скара и пржени. Октопод ми е најубаво нешто и на скара и варен преубав ми е. Лигњите на второ место, *пред недела си испржив на наједноставен начин (ги ставив само во измешано јајце со презла, ги испржив, им ставив сол и исцедив лимон над нив) и пак ми беа преубави. :) Школки, не ми прават нешто мерак, на последно место ги ставам. Како и да е мене морскава храна ми е преубава, да можам секој ден би јадела. :)
   
 15. Cynthia

  Cynthia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  620
  Допаѓања:
  2.366
  Пол:
  Женски
  Имам некоја одбивност кон оваа храна... Неможам ниту да ја гледам, ниту да ја јадам. А да не зборам па за мирисот од истата :puke: :puke:
   
 16. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Имам пробано само јастог и не ми се допадна,ама не до толку да повратам,инаку друго ништо,тоа лиѓњите кога ќе ги видам такви уфф како мрсул ми се,па колку сака нека се вкусни не ги пробувам.Само сакам ракчиња на скара да пробам,многу ми ги фалат.
   
 17. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.738
  скоро дома пробав ракчиња, не мозам да ги јадам лигави се :puke:
  само тоа имам пробано од морска храна :)
   
 18. millagros

  millagros Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  5
  мразам риби!! неможам да го поднесам и нивниот мирис ама за чудо шкампи обожавам(само тоа од морската храна сакам)
   
 19. easyyyyy

  easyyyyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  173
  Мислам дека никогаш нема да се премислам во врска со морската храна...Тие лигави суштества не би сакала да ги вкусам некогаш. :puke: :x
   
 20. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  746
  Пол:
  Женски
  Јас сум ти тип кој сака да експериментира со многу работи ама со храната НЕ. Значи ниту на изглед ме привлекува морската храна, ми изгледа премногу :puke: :puke: и немам храброст да пробам и мислам дека никогаш нема да пробам. Може морската храна е превкусна и неколку луѓе ми имаат потврдено дека е така мене ми е дури језива и помислата да пробам морска храна. :wasntme: