1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Морска храна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 17 февруари 2010.

  1. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    ^ Пица со морски плодови- или пак фрути ди маре имам јадено од Пица Фамилија( ќе ти пуштам линк по лп). А има сакаде како што ти кажа Енца. Во Ања, Балила..
    Во Боними ти се вика пицата морски свет и мислам дека е околу - 230/250 денари. Порано во Боними кое беше кај соборна се спремаа лигњи и остали ствари на скара, сега во новото на почетокот беше само за стални гости и со преходна најава. Вака дали го имаат на редовно мени незнам( мм е многу добар другар со Курто). Сега се наоѓа во Хипериум зградата позади МИДА Форд на Илинденска.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Сакам и ја обожавам морската храна. Кај нас по Мк си сакам се што е поховано и убаво спржено, евентуално на скара некоја риба или печена. Не експериментирам многу зашто знам дека се замрзнати и бог знае од кај патуваат и колку пати се одмрзнувани и замрзнувани (морските плодови ) али пак затоа на одмор буквално се давам во такви салати. Најубава ми е онаа со инчуи (жива риба и многу солена) и разновиден зеленчук.
     
  3. Panki.Friik

    Panki.Friik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    12
    Јаа обожавамм морска храна и често си јаадам во некојј Морски ресторан!!
    Сите што не пробале да пробате !! Нема да се каете !! хДхД
     
  4. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Мене ми е многу убава морската храна, мајка ми дома ги приготвува. Најчесто прави лигњи, микс од морски плодови и
    http://inastya.files.wordpress.com/2007/07/bakso-sea-food.jpg не ми текнува како се викаат тие црвените со бело па затоа слика |(
    и ги јадеме во комбинација со варен зеленчук :wasntme: . Кога бев пред неколлку години во Бугарија пробав ајкула, школки едни раколца ги викаа и ќе кажам дека е многу вкусно посебно ајкулата. :)
     
  5. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Ммм, ја обожавам! Сега на одмор во Грција, не пропуштив да јадам каламари - лигњи на жар со лимон и магдонос... Превкусна ми е, иако од неа не можам да заспијам :)

    Си приготвувам доста често, салата од шкампи со сенф сос, стапчиња од краби во комбинација со маслиново масло и оригано... Октопод имам еднаш пробано, не ме бендиса нешто посебно.
    Мирисот, е тоа е зависноста, како да го вкусуваш цело море!
     
  6. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Моето искуство беше одвратно.
    На сето противење ,ми сервираа лигњи со лимон и октопод !
    Еднаш пробав и едвај го голтнав ,свеста ми се зеде од гадотии ! :puke:

    Хорор !

    После тоа не сакав ни лимон да каснам ,ме потсеќаше на лигњите :puke:
     
  7. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    Едноставно обожавам , мојата омилена храна . Искрено да ви кажам овде кај нас не е исто подготвена и не е толку свежа како во другите држави како на пример Грција . Јас сега се враќам од таму и јадев : школки, ракови, лиѓни, разни видови на мрски риби и што ли уште не. Исто така е многу убава пицата со морски плодови. Здраво си е здраво , знам што да јадам :P
     
  8. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Има една поговорка, нешто како Јади морски плодови, само таму каде што го гледаш морето. Овие морски плодови што ги има по нашиве маркети, длабоко замрзнати, мене ми се со сомнителен квалитет. Сум слушнала дека овие организми имаат својство да ги апсорбираат токсичните и радиоактивните материи од морето. Затоа е важно од каде се донесени. Не дека ние јадеме морски плодови секој ден, но не е лошо да се знае. Посебно по последниве настани во Јапонија. Исто би требало да важи и за рибите.
     
    На CrazyStupidLove му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Јас сум заљубена во грнето со морски плодови во кинескиот ресторан кај Соборна. Ау, прсти да излижеш!

    Голем љубител сум на морска храна, од ракчиња до октопод, во секакви сосови, мх, мх, мх!
     
  10. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Ух морската храна ми станува една од омилените. Школки со најразлични сосови, црн ориз со мастило од октопод, сендвич од шкампи со секакви преливи, најубвата супа што нкогаш сум ја јадела е од рак. Салата од октопод обожавам. Лигњи поховани. Немам коментар! Само хедноистички уживам кога ја конзумирам!
     
  11. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Немам пробано многу видови на морска храна, но самата помисла на јадење на лигња, октопод или школка ми е гадна...и немам мерак за неа ни да ја пробам како што имам пример за мексиканската...
    Нормално риба јадам и ја обожавам, особено пржена, ама сум пробала и ракчиња и не ми се ништо посебно , онака...
    ААА да и после живата школка што ја пробав нема да ми текне пак школка да ставам во уста :puke:
     
  12. lolita97

    lolita97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    37

    хаха душо викаш имаат грозен вкус а не си ги пробала е баш е спротивно (според мене) прекрасни се и ем се здрави...

    Тие црвените се викаат сурими стапчиња :D
     
  13. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Од морски полодови јадам само краба ммм :inlove:
     
  14. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Мх, мх кај ја видов темава ми се пријаде сега :D Воопшто не ми е гад дали е лигаво, не ги јадам живи :lol: , ма да знам и луѓе што јадеа живи школки :o Имам пробано октопод, лигњи и школки, на скара и пржени. Октопод ми е најубаво нешто и на скара и варен преубав ми е. Лигњите на второ место, *пред недела си испржив на наједноставен начин (ги ставив само во измешано јајце со презла, ги испржив, им ставив сол и исцедив лимон над нив) и пак ми беа преубави. :) Школки, не ми прават нешто мерак, на последно место ги ставам. Како и да е мене морскава храна ми е преубава, да можам секој ден би јадела. :)
     
  15. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Имам некоја одбивност кон оваа храна... Неможам ниту да ја гледам, ниту да ја јадам. А да не зборам па за мирисот од истата :puke: :puke:
     
  16. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Имам пробано само јастог и не ми се допадна,ама не до толку да повратам,инаку друго ништо,тоа лиѓњите кога ќе ги видам такви уфф како мрсул ми се,па колку сака нека се вкусни не ги пробувам.Само сакам ракчиња на скара да пробам,многу ми ги фалат.
     
  17. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    скоро дома пробав ракчиња, не мозам да ги јадам лигави се :puke:
    само тоа имам пробано од морска храна :)
     
  18. millagros

    millagros Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    мразам риби!! неможам да го поднесам и нивниот мирис ама за чудо шкампи обожавам(само тоа од морската храна сакам)
     
  19. easyyyyy

    easyyyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    175
    Мислам дека никогаш нема да се премислам во врска со морската храна...Тие лигави суштества не би сакала да ги вкусам некогаш. :puke: :x
     
  20. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Јас сум ти тип кој сака да експериментира со многу работи ама со храната НЕ. Значи ниту на изглед ме привлекува морската храна, ми изгледа премногу :puke: :puke: и немам храброст да пробам и мислам дека никогаш нема да пробам. Може морската храна е превкусна и неколку луѓе ми имаат потврдено дека е така мене ми е дури језива и помислата да пробам морска храна. :wasntme: