Морска храна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maja8, 17 февруари 2010.

 1. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.563
  Допаѓања:
  2.855
  Пол:
  Женски
  Јас па ја обожавам морската храна. Е тешко е малце да се тепаш со октоподот и затоа повеке сакам сечени животинки морски отколку така цели. Вкусни ми се сите немам јадено школки од сие не знам какви некои што се шмукаат и не сум сигурна дека ке пробам такви.
   
 2. Belisima

  Belisima Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  26
  Сакам морска храна и често ја конзумирам и тоа лигњи школки шкампи октопод. Во грција јадев октопод на скара со магдамос и лук прекрасен беше .А за морска риба да не збориме ја обожавам посебно Ципура - прекрасна е
   
 3. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.026
  Допаѓања:
  860
  Октопод и лигња, мх! На скара и едното и другото, нема поубаво. За здраво ич да не зборувам. :)
   
 4. She

  She Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  53
  Обожавам школки и ракчиња, некогаш купувам и мешани морски плодови, си ги пржам во тавче и им додавам магдонос, лук и бибер, а после ги сервирам со сос за морска храна. Едно време ги јадев точно две недели (секој ден) и лицето ми се исчисти скроз. Штета што сега пак почнав со глупости...
   
  На goddess.Of.chaos му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.091
  Поховани цели лигњи + тартар сос :smirk: :smirk:
   
 6. DeadMary

  DeadMary Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  53
 7. s.t.e.f.a.n.j.a

  s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  51
  морска храна
  нема нешто пофкусно од ова за во хрватска и италија кога бев летово 1 месец само морска храна јадев и можам да кажам дека има нешто послатко од морска храна
   
 8. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Мммм колку само обожавам шкампи ракчиња.Ги јадам или дирекно така или салата правам или ги пржам...на секој можен начин може да се јадат. :)
   

  Прикачени фајлови:

  • 24562g.jpg
   24562g.jpg
   Големина на фајлот:
   23,3 KB
   Прегледи:
   132
  • 24563g.jpg
   24563g.jpg
   Големина на фајлот:
   22,1 KB
   Прегледи:
   132
  • 55240g.jpg
   55240g.jpg
   Големина на фајлот:
   16,2 KB
   Прегледи:
   132
 9. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Крапче, октопотче...Мјами прсти да излижеш :wasntme:
   
 10. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.037
  Јас како што знам Крапот не е морска риба :^)
   
  На Вереничка и CrazyStupidLove им се допаѓа ова.
 11. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.971
  Од морска храна обожавам лигњи поховани, октопод и ракчиња мммм :P нешто пре превкусно , кој не пробал нека проба нема да зажали ;)
   

  Прикачени фајлови:

 12. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.886
  Пред некое време пробав scallops и многу ми се допаднаа,побарав на гугл срч и на македонски се викаат раковини :^)

  Hо многу се вкусни,како топчина изгледаат и се превкусни со чили флејкс и црн бибер,прсти да излижеш!

  [​IMG]

  [​IMG]

  A многу ми се гадни за јадење оние остриги што се шмукаат,единстевено само нив не можам да ги јадам! :x

  [​IMG]
   
 13. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.064
  На слика убаво изгледаат ама кога ке ги пробам :puke: не можам да поднесам,мајка ми ги спрема чат пат не многу често,сите јадат само ја си седам на страна и си гледам ТВ
   
 14. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Обожавам морска храна.. :inlove:
  Скоро се сум пробала..
  Најубави ми се школките.. :) Леле ми се пријаде школки..
   
 15. seagirl

  seagirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  24
  Лигњи со лимонче и бело винце можам секој ден тоа да јадам, и октопод обожавам...Само школките што се шмукаат не ги сакам еднаш пробав и никогаш повеќе цревата ми се превртија, ужас. А премногу се скапи
   
 16. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  664
  Хихи обожавам се што е поврзано со море :D
  Се зезам, морската храна е превкусна иако стварно треба да знаеш да ја подготвиш. Јадам лигни, октоподче, школки, ма се бре, секаков вид риба морска ама едно нешто неможам да поднесам остриги што се шмукаат. Еднаш имам пробано и никогаш повеќе. Неможам ми имаа прејак вкус кој мислам дека остана во мене до утредента. А во школки и лигни можам да си се давам, посебно оние полнети лигњи ммммм ааах
   
 17. SmilerGirl

  SmilerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2011
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Многу сакам морска храна,а особено пица со морски плодови.Аууу,прсти да излижеш. :D
  [​IMG]
   
 18. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Од ова скромно мени на морски плодови што сум ги пробала знам само дека обожавам лигњи и секакви морски алги, и со мерак би пробала буквално се освен остриги. Ни на сон не би го ставила тоа во уста :envy:
   
 19. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.896
  Премногу се добри јадењињата сум пробала , и е највкусно нешто.....
   
 20. mihaela55555

  mihaela55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  120
  :) обожавам морска храна, а особено лигњите.....уффф се давам во нив......њам, њам, њам....