Морска храна

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maja8, 17 февруари 2010.

 1. koki22

  koki22 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  2
  lignjite mi se dopagaat
   
 2. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Jа обожувам ..
   
 3. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.632
  Допаѓања:
  14.577
  Пол:
  Женски
  немам досега пробано морска храна :tmi:
   
 4. Dazzle

  Dazzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.026
  Ова ми е омилената храна на менито.

  Буквално се давам во неа, можам да живеам на школки, лигњи, ракови, риби..
  Лосос - :inlove: Пошто бил као многу здрав, моите се договорија секоја недела по еднаш да јадеме и тоа веќе трае 2 месеци...
  Фрути ди маре- најубавта пица со морски плодови, иако ретко каде ја прават убава.

  Па уште коа ќе отидеме на море со моите, ставам маска, зимам кофа и главна преокупација - барање школки! Па мајка ми ќе ги спреми со ориз и МХ МХ ( Алачки ) прекрасно.

  :wasntme:
   
 5. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  8.071
  Пол:
  Женски
  да и јас сум исто така вегетеријанец и не сум пробала до сега :)
   
 6. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Како што си ја сакам рибата, ги сакам и морските специјалитети.
  Прво место давам на октоподот. Толку вкусно не очекував да биде кога прв пат пробав.
  Потоа следат лигњите. И тие навистина се вкусни. Имам јадено и школки.

  Сето тоа е супер, само кај нас нема некаква навика за јадење на оваа храна. Немаме море и сме оттргнати од морската храна, која нели за наши стандарди е и поскапа.
  Исто така мислам дека е и до навиката, не сме навикнати па затоа на многумина не им се допаѓа.
  Јас сум си гурман и си јадам специјалитети од други кујни, далеку поразлични од нашата.
   
 7. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  Никако морска, само езерска... риба и ништо друго. :wasntme:
  Евентуално туна. :D
   
 8. Lola-M

  Lola-M Популарен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  534
  Во Скопје не јадам морска храна никогаш.Ни дома, ни надвор.Во 99,9% случаи е замрзната или бајата и без вкус.Хибридна....
  А, кога би живеела некаде на море, мислам дека морската храна би била ,,главна,, на моето мени.
  Секогаш кога одам некаде каде што во близина има море, не пропуштам да јадам нешто такво.
  Најчесто тоа е Солун.Како што некои му се радуваат на грчкото гиро, јас и се радувам на морската храна како мало детенце :)
  Лигни, октопод, школки....што и да е, уживам до бескрај во вкусот!
   
 9. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  2.469
  Пол:
  Женски
  сакам риба многу- ослиќ, скуша, лосос, туна
  а исто така сум пробала школки, јастог, лигњите ги сакам посебно
   
 10. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  Имам јадено ракчиња,школки,краби,морска риба,октопод и превкусно ми е се.Кај нас како прво нема избор,а како второ и да купиш замрзнати ракчиња за да зготвиш смрдат на рибино масло и се стари прастари.
  Свежи краби сварени во солена вода и копар е многу вкусно,крши-јади.Ракчињата ги сакам цели и само варени и пржени во лук,копар,путер и неутрална хопла. :drunk:
   
 11. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.002
  Допаѓања:
  12.960
  Пол:
  Женски
  Само ракчиња имам јадено од морска храна, како сунгери се многу вкусни ги има во секој маркет чистени само да си ги испржиш. Не им треба ништо зачин а и многу се богати со омега.
   
 12. jelena.rozga

  jelena.rozga Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  304
  Допаѓања:
  170
  Ја обожавам поцебно лигњи, ракчиња и школки во комбинација со шпагети како манџа. Заситува а нема многу калории(или пак има а се лажам дека нема и јадам на раат)
   
 13. anib

  anib Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски

  каде можам да најдам лосос во скопје и колку кожта?
   
 14. Emy867

  Emy867 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2014
  Пораки:
  2.686
  Допаѓања:
  73.084
  Леле, не ја можам ич со исклучок на ракчиња и октопод ама тој зависи како е приготвен (похован го сакам него). Иначе останато... :puke:
  Летово на одмор нарачав тестенини со морски плодови, абе све ми остана, а па и прилично скапа беше порцијата. :(
  Стиснав нос 2-3 пати, ај може ќе биде (за парите ако не за друго :D ) ... не бе, не бива и не бива. Си ја тргнав настрана чинијата, си погрицкав од лебчето на скара на дечко ми :D и толку беше.
  Инаку дома многу често си приготвувам сурими ракчиња замрзнати и они ми се супер. Риба исто сакам доста.
   
 15. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  883
  Допаѓања:
  831
  Види во Тинекс Зебра. А цената е од 500 па нагоре.
   
  На anib му/ѝ се допаѓа ова.
 16. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.504
  Допаѓања:
  125.861
  Пол:
  Женски
  Риба - скуша, туна, ослиќ,пастрмка.
  Лигњите ги мразам, а јастогот ми е одвратен. Школки имам пробано, но не ми се допаѓаат.
   
 17. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.110
  Сум ја отворила темава пред 4-5 години и еве ме пак. Сега со сосема ново мислење во врска со морската храна. Видов - пробав - се заљубив :) Лигњи, ракчиња, лосос, октопод и други видови на морска храна... Кога пробав сфатив што сум пропуштила до сега. Не заситува, но вкусно е. Барем за луѓе како мене кои се во потрага по нови вкусови.
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.872
  Допаѓања:
  7.658
  Пол:
  Женски
  Јас амо риба друго ништо :):)
   
 19. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Kako mozam da znam dali sum alergicna na morski plodovi bez da imam probano? Mnogu luge se alergicni i doma ne mi dozvoluvaat da jadam takva hrana. Dali moze da se doznae ako napravam test za alergii?
   
 20. kukidi

  kukidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Ne zboruvam za ribi, jadam ribi.