1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Морско Прасе - Домашно милениче

Дискусија во 'Дом' започната од TheGirlNextDoor, 26 јануари 2012.

  1. trendafilka2

    trendafilka2 Активен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2012
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    20
    ауу јас вакво нешто неможам да чувам ...но многу се слатки посебно што велите за пеливината дека многу смрди но како ги одржавате прасињата дали има давате некакви апчиња или и они се вакцинираат а дали ѓи бајнате? :D :D :D
     
  2. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    извинете од телефон сум па не видов во претходните одг.Ке може некоу да ми каже коуа е цената на морското прасе?фала ви однапред.
     
  3. Venera.13

    Venera.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Секој што сака да си купи нека не се двоуми нека си земе :)) Од искуство кажувам дека се преслатки животинчиња (чувам машко прасенце) значи многу се лесни за одржување. Пилевина му менувам на 4-5 дена во зависност колку му е извалкано. Јаде буквално секаков зеленчук , а најомилени им се зеленчуците со зелена боја (посебно обожаваат марула) , јадат и овошје меѓутоа не треба да им се дава многу бидејќи имаат шеќер. Му купувам и плус специјална сува храна, а исто така обожава и сено(кое се продава во продавница за миленици) :) Водата му ја менувам секој ден од причина што сакам да пие чиста и свежа водичка. Најинтересно од се е тоа што испуштаат различни звуци за нештата што им се случуваат во моментот така на пример кога е нервозно испушта еден звук а кога е среќно буквално скока од радост.Не е пожелно да се чуваат во пар бидејќи мажјакот ќе сака да ја пари женката цело време (а женките смеат да се парат само до 1 година бидејќи ако се спарат над 1 година можат и да умрат бидејќи карлицата им се шири и неможат да ги родат малечките ), и ако се две машки нормално ќе се тепаат за територија. Најважно од се е дека животниот век им се проценува од 6 до 8 години а можат да доживеат и до десета година (моето има веќе 4 :)). Бидејќи ми е жал цело време да биде затворен во кафез (препорачано е да живеат во кафез бидејќи мора да им струи воздухот, а во аквариум нема како, кафезот што јас го купив чини 1400 денари) го вадам надвор да си трчка или на тераса со мој надзор нормално (ако имате двор за нив е одлично). Исто така е препорачливо да се бањаат еднаш во месецот (или во леген со млака вода, наполнет малку за да може да стои внатре или во када наполнето со малку вода) и никако сушење со фен бидејќи слухот на морските прасиња им е премногу остелив значи не смее во нивна близина гласна музика,викање или дерење. Толку од мене ако има некој нешто да праша слободно. Поздрав
     
  4. cat250

    cat250 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    и мене баш ме интересира, не знам навистина :?:
     
  5. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    и мине така ми умреа претходните две! :( им откажа задните ножиња и умреа! А инаку се премногу питоми, јас моето сега што го имам стеве се вика :D имам пишано поназад, многу е паметен и срцкаст, многу си го сакам, значи си го знае името, пуштен е во соба скоро секогаш и кога ќе му викнеме - стеве дојди и иде по нас, или ако му зашуштиш со кесе мисли храна дека е трча и цивка по нас :tmi: многу сака да се гали! многу слатки животни се :inlove:
     
  6. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Мислам дека беше околу 300-400 ден или повеќе... :^) Ги гледав во пет шопите.
    Едит: Не купувајте од пет шоп видете на реклама5 или пазар3 еве линкови:
    http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Classif ... pe=ForSale
    http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=814591
    http://reklama5.mk/Sale.aspx?category=1 ... egory=1061
     
  7. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Ги бањате прасињава? :o
     
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.848
    Пол:
    Женски
    Да бе ние нашето го бањавме на две недели некаде, машала си поживеа 10тина години.Срце беше.
     
    На LittleFairy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    души најубај и јас сакав да си земам ама ми рекоја мн нежни биле ќе ми пцојсале а кај нас едно е 800-900 денари и се премислив..ама сеуште ми е неостварена желба... :inlove:
     
  10. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    ^ Ако можеш некогаш посети го Скопје-Центар. ;) Тука има сега малечки бебенца. :inlove:
    Сакав да земам едно, но доволно ми се 2 папагали и една мачка, а сега и куче уште ќе земам и ќе немам за што попрво да се грижам. :lol:
     
  11. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    јас имам 4 кучиња 2 мачки еден папагал и аквариум со риби имав и водна желка ми пцојса и сега ако му донесам морско прасе ќе ме исфрла од дома сосе него :lol: :lol: :lol:
     
    На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Глодарите не ги јадат бебињата ако им текне. Ако почувствуваат тие како мајки дека бебињата се на премногу светло или не се доволно здрави, ги јадат и тоа е подобро за сите. Како би му било на малото цел живот да го помине со тешкотии? Затоа мајките се задолжени да го прават тоа.
    Ова го пишувам чисто за информација.
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RedButterfly

    RedButterfly Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    13
    Сакам да прашам дали е нормално на морското прасе да му солзат очите ? Ве молам побрзо доколку некој знае да ми одговори, да знам дали да го носам на ветеринар :) фала однапред :*
     
  15. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Пред неколку год чував едно. Просто го обожавав. Помило и послатко животинче мислам дека не постои, во пакет со џуџестите зајчиња :inlove: . Не е ни тешко за чување. Треба триците редовно да му се менуваат и најбитно не смее да се мокри. Многу се вржав за него, сега размислувам пак да си купам едно па ке видиме :)
     
  16. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Ете малку да ја живнам темава :D
    Сакам да си земам морско прасе од бушавите. Ако може некој да ми каже точно кај можам да најдам и одприлика колкава им е цената.
     
  17. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Некој? :^)
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Во дуќаните за животни, околу 450ден се мислам.
    Ова ми се пресни информации од вчера, дечко ми прашувал.
    Ама не се работи за Ск, туку за друг помал град, како и да е претпоставувам тука некаде се со цените.

    Инаку и јас дома имам морско прасе. Воопшто не е тешко за одржување, пилевината му ја менувам на недела дена, може и повеќе зависи колку му е чиста.
    Обично кога јаде сува храна, подолго време му останува чиста, а кога е на зеленчук, брзо му се гнаси. Не е захтевно животно, си цика само кога му се јаде, или кога му е гнасно па треба да се менува пилевина.
    Гледам овде некој го бањат, јас 3 години го чувам го немам ниеднаш ставено под вода, сам си се чисти како мачките.
    Јас ептен сум приврзена со него, се надевам ќе ми поживее уште. :$ :lol:
     
  19. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Од пет шоп никако! Земи некое од оглас, тоа ќе ти биде попитомо и подолго ќе ти живее. (просечно морско прасе живее 5 години)
     
  20. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.848
    Пол:
    Женски
    Моето морско прасе живееше 10 год, а максимално живеат 12 толку им е векот, 5 е малку.Инаку моето беше од пет шоп нема веза дека не е питомо, баш беше срцка.

    И ние го бањавме нашето, многу сакаше вода и многу уживаше.