Москва на солзите не им верува (Валентн Черних)

Дискусија во 'Книги' започната од ApoLLo, 3 јуни 2012.

 1. ApoLLo

  ApoLLo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  22
  Москва на солзите не им верува... прекрасно дело... искрена, чиста, едноставна, топла и генијално мудра приказна проследена од борбата за животот и иднината, а воедно и опстанокот на три млади девојки од провинција што доаѓаат во Москва да ја испробаат својата среќа.

  Меѓутоа како да се успее во Москва? Како да се најде вистинскиот рецепт за правиот пат... како да се успее во животот.. на фамилијарен и љубовен план, каде желбите не се сразмерни со можностите?

  Во понатамошниот тек на приказната, секоја од девојките си ја наоѓа својата љубов.. секоја си го наоѓа своето место во Москва. Но, која е цената? И дали таа е вредна за сите пролеани солзи, понижувања и караници?

  Људмила, Антонина и Катерина... сонувачите за поубавото... но, сепак само сведоци на тешкиот работнички живот. Девојки кои можеби ќе го разбудат тажното чувство во вас... девојките со кои ќе сочувствувате, кои ќе ги сожалувате, но и ќе ги почитувате.

  Ова е приказна за сплетките и интригите кои животот нѝ ги полага... ја препорачувам на сите љубители на добрата книга.
   
  На SV1911, eliesaab, Ammy.Lee и 3 други им се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.396
  Пол:
  Женски
  Москва на солзите не им верува-(Валентн Черних)

  Многу убава книга.
  Има еден дел кога една од девојките
  после добра партија секс
  вели, среќните луѓе не гледаат на часовник :)
  И вистина било :lol:
   
  На DeRose му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ApoLLo

  ApoLLo Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  22
  Москва на солзите не им верува-(Валентн Черних)

  Зависи дали е на брзање ради реда или е со емоции?
   
 4. macefeminka

  macefeminka Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2012
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  6
  Москва на солзите не им верува-(Валентн Черних)

  Книгата ја читав пред една година, искрено ми се допадна, но, имаше моменти кои се повторуваат и малку го тупеа :)
   
 5. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  2.276
  Пол:
  Женски
  Москва на солзите не им верува-(Валентн Черних)

  Некои настани се повторуваја и ми беше досадно да читам за работата во комбинатот и сл.Но во глобала ми се допадна.
  Откако ја прочитав целата книга ме трогна последната реченица “Ќе зборуваме за тоа како добро сме живееле‘‘,дури се навраќав на некои страни по неколку пати, одново и одново ги читав.
  :clap:
  Навистина Москва не им верува на солзите и оваа борба на девојките за да се издигнат на еден повисок пиедестал во својот живот ми се допадна.
  И давам :*: :*: :*: :*:
   
 6. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.285
  Ja procitav ova leto. Uste dolgo, dolgo ke ja pametam.
  Knigata ja preporacuvam na citaci vo pozreli godini. Prekrasno delo koe na mnogu navrata ke vi gi otvori ocite.
  Mnogu me trogna bedotijata na SSSR (vremeto na komunizmot).
  Ja preporacuvam na site onie koj koj postojano se nezadovolni od materjalnoto, ke naucat deka ima i drugi aspekti zivotot.
  Vredi da se procita.:*::*::*::*::*: