1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мотивациско писмо

Дискусија во 'Барање работа' започната од newring86, 8 мај 2010.

  1. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Воопшто не ги сакам мотивациониве писма, се најдобро мора да напишеш внатре, да си се испофалиш буквално и уште повеќе да им ја испофалиш нивната фирма (без разлика дали го мислиш тоа навистина или не) за да ја добиеш работата, а веќе сите писма се работат по шаблон.
    Според мене најдобро способноста на тој што ќе се вработи се гледа после извесно време поминато на работа во фирмата, а не според однапред напишано мотивационо писмо.
     
    На Name и karak им се допаѓа ова.
  2. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Јас пишувам вакво моментално , само ми треба некој да ми го провери. Ако има некој доброволец нека ми пише ЛП. Фала многу :) .
     
  3. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    И јас мразам да пишувам мотивациски писма ама од него може многу повеќе да дознаат за тебе и да ги истакнеш своите позитивни особини и предности.
     
  4. Ale.Ambrosio4

    Ale.Ambrosio4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    48
    Мене мотивационите писма ми се ОК. Еднаш ќе напишеш едно и секогаш тоа ќе им го праќаш. :D
     
  5. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    А што е со случаите кога сакате да пратите цв и мотивационо писмо во компании каде што во моментот нема објавено оглас?
    Сигурно нема да го почнете со- Почитувани, го видов вашиот оглас во ххх, нели?

    Сега сум во дилема како да го почнам во овој случај, другото ми е јасно надолу, ама почетокот...
     
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.100
    Најверојатно и ќе ти биде изигнорирано. Тие на оглас не се одзиваат...да не делувам ДЕмотивирачки,ама нашава реалност е таква. Ама у суштина многу погрешно е да се почне мотивационо писмо со делот го видов вашиот оглас дури и да го има.
    Започни со полетна реченица и зборови,не мора е типичен увод. Нешто ко Мотивирана од идејата бла бла бла бла или со нешто инспиративно.
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Значи вака, аплицирав за постдипломски студии за во странство, и требаше да се напише мотивациско писмо, кое всушност беше клучно од целата апликација, и за среќа беше успешно бидејќи ме примија :)
    Е сега пак треба да напишам, ама на македонски. И не знам како да го напишам, ако го преведам ова што го пишував за универзитетот смешно звучи .. А и не знам како би требало да изгледа и што да содржи. Поточно се работи за мотивациско писмо кое треба да го доставам со другите документи до Министерството за образование, за конкурсот што е за стипендирање за студии во странство од втор циклус. Тоа што го пишував за универзитетот накратко пишував за желбата да студирам на нивниот универзитет и придобивките што би ги имала по завршување на студиите. А за ова искрено појма немам ни како да го започнам ...
    Ениуан ? :?:
     
  8. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Сакам да пратам документи за работа како практикант во банка ( во сите, може ке ми излезе среќа за некоја :lol: ) но незнам што да напишам во мотивационо писмо, може ли да ми помогне некој :$
     
  9. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Во Прокредит банка сигурно ќе ти излезе среќа :) , мислам дека сеуште им трае програмата за млади банкари и практиканти а другите мислам дека не примаат.
    Во МП ќе си се испофалиш самата себе си и нивната банка, дека си заинтересирана амбициозно за практицирање кај нив, одговорна, точна, завршено образование.....али немаш гаранција дека и ќе те примат утре за работа. Можеби и ќе те примат ако си им добар потрчко (ај да не ти гасам надеж).
    :?: не сум баш сигурна дали ги читаат или онака ради реда на две на три прочитаат некоја реченица.
     
  10. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    фала за советот, знам дека не е сигурно, ама мора од некаде да почнам, барем како практикант неколку месеци да одам да имам што да напишам утре во цв како искуство, вака ептен празно неоди :)
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Мотивационо писмо е исто како и молба за прием? :?: Како да напишам молба за прием? :(
     
  12. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Уф што не ќе измислат веќе...мене лично молба за прием не ми звучи исто како мотивациско писмо. Молба според мене е она што отприлика изгледа вака некако: До тој и тој (пр. директор на фирмата), Mолба - од..., па во продолжение краток текст: почитуван "господине" тој и тој:)" молам да бидам примен/а на работа...итн.
    Мотивациското писмо е поинакво од оваа форма, а доколку знае некој поточно дали грешам нека пише и мене ме интересира ако се работи за иста работа со различно име или ако треба поинаку да биде напишано.
     
  13. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Сакам да споделам ЦВ според европски формат , го имам од другарка ми она студира за европеистика и слични работи, па се надевам ке ви помогне . патем на Инглиш е ... ке го стаам у spoiler за секој случај ..

    Personal information

    Name
    Address
    Telephone
    Fax
    E-mail

    Nationality

    Date of birth

    Work experience


    • Dates (from – to) /
    • Name and address of employer
    • Type of business or sector
    • Occupation or position held
    • Main activities and responsibilities



    Education and training

    • Dates (from – to)
    • Name and type of organization providing education and training
    • Principal subjects/occupational
    skills covered
    • Title of qualification awarded
    • Level in national classification
    (if appropriate)


    Personal skills
    and competencies
    Acquired in the course of life and career but not necessarily covered by formal certificates and diplomas.


    Mother tongue


    Other languages




    • Reading skills
    • Writing skills
    • Verbal skills

    Social skills
    and competencies
    Living and working with other people, in multicultural environments, in positions where communication is important and situations where teamwork is essential (for example culture and sports), etc.



    Organizational skills
    and competencies
    Coordination and administration of people, projects and budgets; at work, in voluntary work
    (for example culture and sports) and at home, etc.



    Technical skills
    and competencies
    With computers, specific kinds of equipment, machinery, etc.
    Artistic skills
    and competencies
    Music, writing, design, etc.

    Other skills
    and competencies
    Competences not mentioned above.

    Driving licence(s) /


    Additional information


    Annexes

    Ова е Цв-то :)
     
  14. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Дечки колку страни треба да е мотивациското писмо и што уствари треба да има во него :?:
     
  15. whitepearl

    whitepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    38
    Ne mi e jasno,sto ke e mi motivaciono pismo,koga pr. vo oglas pisuva barame cistacka,a rabotniot reon ili visinata na platata ne e zapisana i ne mi odgovara,neli i oni treba da objasnat da dadat motivacija,a ne samo eve mail pa prati cv.
     
  16. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Девојки кога ви пишува "Кандидатите да испратат CV или кратко претставување" се мисли на пропратно (мотивациско) писмо заедно со CV-то?
    Зашто преку мејл треба да се прати а во однос на позицијата за која се аплицира па.. немам што да има кажам повеќе од она што е напишано во CV то, а нема да видат абер ни од "прилози":worried:

    Помош :(
     
  17. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Драги читатели, го пишувам овој пост In a moment of despair со надеж дека некој со одговор(!) ќе го прочита!!

    Што да им напишам во мотивационото ако првпат воопшто слушам за нив. Башка 'нив" се всушност канцеларија, незнам ни како да ги именувам на почетокот (Драга канцеларија Петковски).... нема вака сигурно ама... пак...


    Јас длабоко се извиниувам што пишувам два поста едно по друго ама не ми дава да се редактирам :tmi:
     
  18. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Во десниот агол горе ги пишуваш твоите податоци, име презиме, адреса,телефон, имејл.

    Под тоа, но од лева страна го пишуваш називот на примачот на писмото-работодавачот, назив на фирмата,дури и да е канцеларија петковски.

    Под тоа на средина на листот пишуваш мотивационо писмо, letter of motivation,или како и да се бара (молба за прием).

    Почнуваш со

    Почитувани,
    се пријавувам за работно место-пишуваш кое, објавено од Ваша страна на ден ----, во дневниот весник-----.
    Јас имам завршено тоа и тоа, работено-таму?, имам стекнато -набројуваш, дали вештини, знаења, искуства. Потоа пишуваш зошто си заинтересирана за објавеното место и како би можела да се вклопиш во истото.
    Ќе напишеш дека во прилог на ова писмо за мотивација доставуваш своја кратка биографија (CV)како поткрепа на твоето искуство и сл.
    На крај пишуваш дека си им благодарна што одвоиле време за разгледувања на твојата апликација за работа и дека се надеваш дека ќе те контактираат за интервју, со што би продолжила вашата понатамошна соработка.


    Најдолу го пишуваш твоето име и презиме и долу линија за своерачен потпис.
     
    На glosipgirl и EmGreen им се допаѓа ова.
  19. Ana.Jones

    Ana.Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    1.124
    Препорачливо е мотивационото да е од прилика пола до цела страна, меѓутоа да е синтеза на вашите способности и начинот на кој тие би се вклопиле во профилот на работната позиција за која аплицирате. Би рекла дека мотивационото е јадење бурек за самите себе, во стилот на: „Амбициозна сум и организирана, а токму на тоа се должи (некое искуство кое вреди да се спомне). Меѓу другото, брзо се прилагодувам на нови средини и уживам да работам со луѓе, впрочем и тоа е суштината на маркетинг-позицијата. Многу Ве почитувам како фирма/правно лице/име/ватева и би ми претставувало огромна чест и задоволство доколку ми ја дадете можноста да ги докажам моите најдобри страни, и ве уверувам дека кога работам професионално, давам се од себе за да успеам.
    Ви благодарам однапред за укажаната чест за разгледувањето на мојата апликација.“
    На крај не заборавајте да ставите со почит и очекувам брз одговор. Хоуп ај куд хелп ;)
     
    На glosipgirl и Elenuskaa им се допаѓа ова.
  20. Despina.M90

    Despina.M90 Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    12
    Во мотивационото писмо најпрво ќе наведеш нешто за себе ама на кратко поради тоа што претпоставувам и CV ртеба да приложиш. Потоа напиши се што знаеш за институцијата за која што аплицираш, твоите позитивни карактеристики, што е она што те разликува од другите и за крај нешто во стил како очекуваш позитивен одговор...