1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мојот фитнес ден (+ мотивации)

Дискусија во 'Фитнес' започната од EleMental, 22 октомври 2012.

  1. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.818
    Допаѓања:
    38.322
    Пол:
    Женски
    Мене ме немало одамна на темава ама сега идам да се пофалам. Вчера застанав на вага после неколку месеци и ми покажа -5кг. Немав намалено волку откога почнав да се дебелеам и достигнав тежина од 64. Ова е здраво намалување, му доаѓа месечно по едно кило, јас сакав да ја постигнам оваа тежина, уште кило две дури може. Сите ми приметија дека сум ослабена, обемот ми е значително намален, мускул почна да се појавува, лицето ми е ослабено и јас си се чувствувам многу здраво и лесно. Се натепав во фармерки кои не можев ниту да ги закопчам и си ставив и каиш дури.:o Не ни осетив кога ослабнав и како да ми беше мачно, напротив ми беше забавно и ново искуство и ќе си продолжам.

    Јас следам Push/Pull/Legs рутина уште на почетокот, по 2 часа во теретана, од недела на недела ги ротирам вежбите за да бидат разновидни, а да не претерувам со серии. Правам по 3 серии од 10-12 повторувања скоро од сите вежби. Кардиото ми е сведено на минимално затоа што стварно не го сакам. Обично на крај од вежбање трчам 15тина мин на лента или пред вежбање уз загревање повеќе рипам и правам напорни брзи вежбички 15-20мин.

    Исхраната ми е променета во смисла поздрава, се откажав од леб ама друго знам се да си каснувам умерено, во глобала се ми е здраво. Повеќе јајца, авокадо, путер, сланина, масти и протеини, а помалку јаглехидрати, иако не ги исфрлив нив, сметам дека не е здраво да ги исфрлам.

    Стомачни вежбам на секој тренинг, а деновите кога сум дома знам да направам исто неколку серии стомачни и вежби за нозе или јога, ама тоа така лефтерно без да се напнувам.

    И така, ова малку да ве мотивирам и да се пофалам.
     
    На SofiMar_, Ariel, senjorita-v и 6 други им се допаѓа ова.
  2. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Браво :) Еве пример си за сите дека пуш,пул,легз сплитот е ефикасен и дека можи да се постигнат резултати али само треба време и добра исхрана.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    167
    Само што ги завршив, стварно добро истегнување и опуштање!Баш за пред спиење се вежбиве:D:lol:
     
    На Asja и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Девојки ме интересира возењето на точак во теретана за што е наменето? Дали е за слабеење или за дефиниција на задник и нозе?
     
  5. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    za se
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Кардио вежба е возењето точак. Слабеењето зависи од исхраната.
     
    На sinooka.bosonoga и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  7. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Noze i stomacni, definiranje.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Завчера 40 чучњеви
    Вчера 80 чучњеви
    Денес 80 чучњеви
    large (31).jpg
     
    На diskreten32, GoodGirl45 и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  9. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Незнам на вас жените што ви е толку wow да имате рамен стомак или стомачни(како мажи) ... Единствено што се фокусирам у теретана се нозете и задникот. Трицепс.
    Стомачни многу ретко.
    Кардио 1час.
    Сликата е од пред 1 месец.
    Варирам од 58-60кг. Обично 60кг тежина одржавам. Диети не баш, ама припазувам на исхраната.

    IMG_20190108_222917.jpg
     
    На diskreten32 и vectra20 им се допаѓа ова.
  10. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Мала пауза од вежбање и веќе почнав да кризирам и да им газам по ганглии на дечко ми и домашните. :rofl: Се разбудив утрово и бев решена - си ги спремив омилените патичиња и облека за вежбање и правец теретана. По само еден саат поминат таму бев комплетно препородена и окезена од 6-ка до 6-ка. :lol:

    Годинава ја започнав со тренинг за рамо. Повеќето вежби ги правев со еднорачни тегови и плочи. Настојував да не се преоптеретувам, за да не ги воспалам многу мускулите. На крајот од тренингот направив и една серија вежби за стомачни и тоа беше се' за денес.

    @IamSexyAndIKnowIt Што знам, мене би ми било чудно да вежбам само 2-3 групи на мускули. И воопшто не мислам дека девојка која има убава дефиниција на телото изгледа како машко... Баш напротив. :inlove:
    Но, не е само изгледот пресуден за тоа да се вежба целото тело. Поаѓам од себе. Едноставно, за да можам да кревам поголеми тежини кога вежбам нозе и задник, морам да имам цврсто торзо, силен грб и стегнати стомачни. Ако не го вежбам грбот ризикувам да се повредам, што никако не би ми одело во прилог. Истото се однесува и на рацете и општо, на секој дел од телото... На крајот од краиштата, нема ништо поубаво од рамномерно оформено тело. Лично мене ми е смешно кога гледам некој што вежба само горен дел или само долен, се приметува и не изгледа убаво. Но, секој со своето убедување и со своите цели. :)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На 1209, GoodGirl45 и vectra20 им се допаѓа ова.
  11. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски

    Јасно. Вежбам и раце, рамо, грб. Ама не се опседнувам со тоа дека мора да имам стомачни, како што сликале претходните девојки, само дека постигнале рамен стомак и тоа е најважно.
     
    На vectra20 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Пак ќе речам, сите имаме различна цел и перцепција. Голем успех е да се постигне таква форма и бара труд и пожртвуваност.
     
    На IamSexyAndIKnowIt, 1209 и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
  13. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Не ги запоставувајте другите мускулни групи оти иди до дизбаланс на телото. Тренирајтеги и тие мускулни групи иако не ги сакате но со помал волумен и тое то :)
     
  14. jealouslut23

    jealouslut23 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Дечки не знам дали е баш за оваа тема прашањево али некој совет дали и како да се намалат листовите на нозете
     
  15. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    15.255
    Пол:
    Машки
    Самиот на себе се мотивирав односно имав една програма за зголемување на сила и издржливост и секој нареден тренинг зголемував од 2,5кг до 5кг на секоја вежба (главните вежби, мртво, бенч и чучњеви) и така се мотивирав самиот себе да вежбам повеќе.


    Исто така запамтете, NO PAIN NO GAIN!


    :D
     
    На Animali и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
  16. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    40 jumping jacks
    80 squats
    30 sec plank
    [​IMG] [​IMG]
     
    На diskreten32, GoodGirl45 и SwanMay им се допаѓа ова.
  17. GoldLeo

    GoldLeo Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    7.090
    Пол:
    Женски
    Денес ми беше ден за кардио. 35 минути на лента со комбинирано трчање и брзо одење и неколку вежби за стомак.
     
    На SwanMay му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    :hai:
    Полека завршувам со "bulking" фазата, постепено намалувајќи го внесот на калории од една во друга недела. Сакав да трае подолго, но некако не ми годи.. Што се однасува до вежбањето, веројатно ќе продолжам со истиот интензитет, ако успеам да издржам. (fingers) :D
    ...
    Денес на ред беше ден за нозе и глутеус. Покрај омилените hip thrusts, правев и вежби на преса за нозе, екстензии за квадрицепс, мртви дигања, hip abduction и пулсирачки исчекор.
    Завршив со серија вежби за стомачни.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На GoodGirl45, 1209 и vectra20 им се допаѓа ова.
  19. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски


    [​IMG]
     
    На Milobebence и GoodGirl45 им се допаѓа ова.
  20. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    80 squats


    [​IMG]
     
    На GoodGirl45 му/ѝ се допаѓа ова.