1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мојот фитнес ден (+ мотивации)

Дискусија во 'Фитнес' започната од EleMental, 22 октомври 2012.

  1. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    Изминативе десетина дена активно согорував калории.:D

    image-asset.gif

    Не по мој избор, паузирав од вежбање десетина дена, но имаше долги прошетки (помеѓу 16 К чекори - најдолгата и 10 К - најкратката).

    Беше што беше, време е за нови цели. Веќе сум во последната недела од Fuel, а за денес одбрав 45 мин пилатес со Мира:

    Screenshot_20220928-101912.jpg

    Вчера:

    Screenshot_20220927-110007.jpg

    Сега да ве прочитам до кај сте и вие. :hai:

    Едит:

    @Cosmic Girl , лелеее од кога ја немав чуено втората песна. :smirk: Инаку, веќе не слушам музика кога вежбам оти ми лета паметот на некои песни.:tmi: Сега на слушалки го пуштам видеото што го вежбам и слушам инструкции, а ако ги нема барем внимавам на тајмерот.:rofl: Така сум пофокусирана на вежбите и сум "во моментот".

    @andrejko82 не биди толку строга со себе. Задоволителен континуитет е и 3 пати неделно, ако обврските не дозволуваат повеќе. (highfive)
     
    Последна измена: 28 септември 2022
    На andrejko82, dayla, sunshinebabe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Munchmallow20

    Munchmallow20 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    5.156
    Допаѓања:
    19.094
    Пол:
    Женски
    Јас да си кажам оти трчав денес (вторпат неделава) и не ме болеше колкот ама ич:angel: Ни понеделникот не ме болеше.
    Пу пу да не се урочам :tmi:
    Инаку трчање на кратки интервали
    После тоа кратко total body тренингче.
    Летово повремено потрчнував ама колкот и колената болеа секој пат. Ајде пак пауза од месец уз кој си вежбав нозе без да оптоварувам зглобови премногу. И надам се да нема да имам други маки.
     
    На sunshinebabe и Reina.Gitana им се допаѓа ова.
  3. Reina.Gitana

    Reina.Gitana Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    1.798
    Допаѓања:
    19.207
    Пол:
    Женски
    @Munchmallow20 Со коленото и јас имав сличен проблем. Иако подолго време немам мака, веќе една година од пусти страв кога вежбам за нозе и задник секогаш практикувам knee - friendly вежби. Мене многу ми помогна и секојдневното пешачење и возење точак кои не го оптеретуваат претерано зглобот, а со тоа и да се насочам кон зајакнување на мускулите околу зглобовите.

    Денес точно една недела како се вратив на вежбањето после паузата од скоро 4 недели. Некако брзо фатив ритам и имам чувство на кондиција дека можам цел маратон да истрчам.:D По план беше горен дел, ама имав голема желба пак да се вратам на мојата омилена комбинација за долен дел со која секогаш чувствувам колку добро сум извежбала. :muscle:
    Screenshot_20220920-193253_YouTube.jpg
    + пешачење (hollest)
    Screenshot_20220928-232021_Samsung Health.jpg
     
    На dayla, do-re-mi, sunshinebabe и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    :sun:

    Ден 25 утрово:

    Screenshot_20220929-102638.jpg

    + десетина минути јога (за истегнување) на крај.

    One arm burpee - L&R ( околу 40%) ги заменив со други вежби. И без нив беше повеќе од интензивен тренинг, па не мислам дека е некој пропуст. :emo:

    :hai:
     
    На Reina.Gitana и sunshinebabe им се допаѓа ова.
  5. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    После ваков утрински тренинг го почнувам викендот со мирна совест. :D И ништо друго да не вежбам само да шетам, ќе знам дека е ,,сработено" повеќе од доволно за оваа седмица. :nod:

    Screenshot_20220930-104705.jpg

    Не пишувам секогаш, но не прескокнувам да додадам уште 5-10 мин. на крај за истегнување. Премалку е она што е вклучено во видеата од оваа програма.

    Потсетник:
    be-patient-with-yourself-as-you-evolve.jpg

    :sun: & :d:
     
    На sunshinebabe и Reina.Gitana им се допаѓа ова.
  6. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    Денес, сосема спонтано, истерав еден аквааеробик час со малку пливање на крај. Севкупно поминав 1 саат во вода од 18 °С, на отворено. :nod:

    Интересното почна пола саат покасно. :tmi:

    ¡¡¡ Не го правете ова без консултација со медицинско лице !!!


    Cold water swimming places stress on the body physically and mentally. Many studies have told us about the link between cold water and stress reduction. Cold water swimmers are naturally calmer and more relaxed. They are stronger in the face of adversity.
     
    На andrejko82 и Reina.Gitana им се допаѓа ова.
  7. Reina.Gitana

    Reina.Gitana Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    1.798
    Допаѓања:
    19.207
    Пол:
    Женски
    Вчера не стигнав да пишам овде. Краток кардио тренинг кој убаво ме размрда, a во кој особено ми се допадна sweaty endorphins. Не знам како досега не сум го пробала, но доброто расположение е загарантирано. :D
    Screenshot_20221001-013043_YouTube.jpg
    + пешачење (hollest)
    Screenshot_20221001-172752_Samsung Health.jpg
     
    На do-re-mi и sunshinebabe им се допаѓа ова.
  8. _cupcake_

    _cupcake_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2022
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1.032
    Пол:
    Женски
    Денеска конечно после три недели се вратив во теретана. :clap:
    Today's workout:
    10 min warmup

    15 reverse lunges (each leg)
    10 push ups
    15 mountain climbers (each leg)
    20 side lying leg lifts (each leg)
    15 plie squats
    25 crunches
    1 minute plank
    15 tricep dips
    Го повторив x2, после секоја вежба 30 секунди пауза. ;)
     
    На KiT и sunshinebabe им се допаѓа ова.
  9. Reina.Gitana

    Reina.Gitana Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    1.798
    Допаѓања:
    19.207
    Пол:
    Женски
    Од завчера (hollest) и денес:
    Screenshot_20221005-202604_Samsung Health.jpg
    Screenshot_20221005-202519_YouTube.jpg
     
    На sunshinebabe и do-re-mi им се допаѓа ова.
  10. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    Ден за одмор, па да споделам за изминативе неколку дена. Неделата ја искористив за шетање затоа што седење дома не е опција кога е сончево. :D Понеделник одмарав, а во вторникот и вчера извежбав уште два дена од Fuel, па сега ми остануваат уште последните два дена.

    Недела:
    20221006_161312.jpg

    Вторник:
    Screenshot_20221004-101514.jpg

    Среда:
    Screenshot_20221005-103641.jpg

    Ден 28 беше предобар... еве и овде си пишувам потсетник наскоро пак да го извежбам. Ако добро се сеќавам и ден 11 баш "ми легна" и би го вежбала повторно.

    Туку, поминаа два месеци од последното видео на Керолајн и баш се надевав дека ќе почне нова програма додека да ја довршам Fuel (сериозно се потрудив да го одолговлечам завршувањето на оваа :rofl:) ама нејзе ја снема од сите платформи без одјави и објаснувања. :| Се надевам дека е ОК. А мене ми останува да одберам нешто постаро од нејзе или да се вратам на Хедер и нејзината нова Fierce 2.0. :o: Во секој случај, до Нова година сакам да завршам уште една програма.:smirk:

    Си купив и тест час во едно студио, да видам како и тоа ќе ми се допадне.:wasntme: Оддамна не сум вежбала во група и се радувам ко прваче.:D
     
    На Reina.Gitana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    Толку меланхолично си врне цел ден што колебав дали да вежбам т.е ми беше тешко да почнам, потоа не ни сетив кога помина времето.:o: No repeat full body ден со мнооогу wall sits. :inlove:

    Screenshot_20221007-120137.jpg

    Останува финалниот 30-ти ден и :~:.
     
    На Reina.Gitana и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  12. Nina00

    Nina00 Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2022
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Протеински шејк од јагода + ореви :inlove:
     
  13. Reina.Gitana

    Reina.Gitana Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2020
    Пораки:
    1.798
    Допаѓања:
    19.207
    Пол:
    Женски
    Не дозволив настинката последниве денови да ми ја разниша фитнес рутината и вежбањето.:D Ова од вчера и денес:
    Screenshot_20221009-180642_YouTube.jpg
    Screenshot_20221009-180908_YouTube.jpg
    До вторник :hai:
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.604
    Допаѓања:
    8.339
    Пол:
    Женски
    Јас вчера ја завршив првата недела од втор месец (фактички петата) Insanity max 30.
    Мноогу понапорни се видета за овој месец, темпото е побрзо, повеќе кардио, буквално после 5 минути скокање немаш здив.
    Ама кога ќе дојдат оние вежби за раце во вид на push-ups ми се плаче.
    Не само што ми се тешки регуларните туку ни модифицираните на колена едвај ги правам. И гледам тие минути да џогирам во место, наместо да правам склекови.

    За денес не знам дали ќе ја почнам шестата недела.
    Прв ден од циклус и се ме боли а и немам желба да се мрднам од термофоров.
    Порано прв ден немав никаков симптом, најнормално како и секој друг ден. Последниве неколку години имам болки и грчеви и кичмата ме боли абе ужас.;(
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    Изминативе два дена:

    20221011_160507.jpg

    И финалето на Fuel :party: :

    Screenshot_20221011-103320.jpg

    Многу забавен и интензивен тренинг ко за крај на програмата. :inlove: Веќе на 30% морав да одморам 1 минута пред да продолжам. :D Задолжително би го вежбала и во иднина.

    @simoncelicius , зборуваш за Инсенити на Шон, така? Каде ја најде? Порано, кога беше ултра популарна, се наоѓаше само на торент и тоа се некои сомнителни линкови. Да не ја има на YT?
     
    На Reina.Gitana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.604
    Допаѓања:
    8.339
    Пол:
    Женски
    Да неговата.
    Ја поминав прво Т25 сеа сум на оваа max 30 како припрема за класичната од 40 мин.
    Инаку имам симнато на пц немам појма од каде.
    Ама ми е мноогу полесно да си пишам на google наслов од видеото што го имам за тој ден и излегуваат на vimeo, dailymotion, излегува и на некои страни од фб.
    И така ги вежбам, затоа што телефонот можам полесно да го ставам на под кога ги правам стомачните полесен ми е за манипулација и се навикнав некако.
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.664
    Допаѓања:
    16.151
    Пол:
    Женски
    После скоро еден месец пауза од спортување, се враќам како за почеток тренинзи за цело тело. Ептен убаво ми дојде трнингот.

     
    На Reina.Gitana, andrejko82 и do-re-mi им се допаѓа ова.
  18. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    Додека да решам што е следно, ќе терам со пилатес и barre. :inlove:

    Screenshot_20221013-104342.jpg

    Сè фино, само не ми беше јасно зошто на крај од stretching routine вметнала и push ups, па морав дополнително и раце и врат и грб да истегнувам уште 5 мин.:D

    Ко да ми фалат дополнителни обврски, па се пријавив и на еден вебинар за arm balance & inversions.:D Ќе усовршувам headstands, handstands & crow pose или по нашки стој на глава и слични.:tmi: #никогашнемиедосадно :rofl:
     
    На Reina.Gitana, Guns N` Roses и andrejko82 им се допаѓа ова.
  19. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.474
    Допаѓања:
    54.488
    Пол:
    Женски
    Добар ден!!!

    Немам навика да пишувам овде ама ве следам секој ден!!! Навистина секоја чест за мотивацијата..
    Успевам овие денови до 4 пати да извежбам, добро ми оди..

    Е сега гледам повеќе Памела Реф ја вежбате, сакав да прашам по што е посебна од другите? инаку јас оваа Heather Robertson ми е таман, супер и се видеата и се ми е разбирливо..можеби Памела е некој next level?
    @do-re-mi ?
     
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    16.013
    @andrejko82 , Памела не е next level на Хедер (ништо лично против неа, сум вежбала и нејзини видеа).

    Керолајн Гирван Е! Ѕвер! (во најпозитивна смисла: енергична, позитивна, посветена и ниту едно видео не е реда ради, сè си има логичка мисла и точна цел). [И кога веќе ја спомнав, се врати со ново видео. Арна е, работела на нов проект.]

    Но, не почнувај од Fuel. Има друга програма Begginer Epic. Почни од таму и види како ќе ти оди. Ако ти се гледа премногу базична, оди на Epic l.
     
    На Guns N` Roses и andrejko82 им се допаѓа ова.