1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Притисок околу празници

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 30 декември 2018.

  1. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Go stavi vo ista recenica so kic.
     
  2. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Не сум фан на предновогодишна еуфорија ..
     
  3. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    @Lancier

    Ќе се самоцитирам:

    Запирките се интерпукциски знаци кои служат за да се одвојат зборовите. Тоа што овие два збора се во иста реченица не значи дека се споредни. Контекстот на реченицата или речениците уште помалку упатуваат на паралела меѓу кич (уметнички правец и оцена за некавлитет) и паганство (движење, идеологија, култ).
     
    На senjorita-v и Sejfullai им се допаѓа ова.
  4. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека ги мразам туку не ми се нешто посебно... Ко мала ми беа поинтересни, имаше нешто специјално во китење елка, одење по гости кај баба и дедо, пакетчиња, фамилијарно славење. Сега мразам фамилијарни собири јер ме нервираат распрашувања за приватен живот, пакетчиња веќе нема, Дедо Мраз не постои, сите роднини сме веќе возрасни шо се вика и секој си е на своја страна, а порано бевме деца, се радувавме како и секое дете, па и радоста беше во тоа кога се собиравме заедно и отваравме пакетчиња од баба и дедо.
    Сигурно тек кога ќе имам деца, пак ќе се радувам како кога бев дете, за и нив да им ја пренесам таа еуфорија како шо праеја моите.

    Беспотребно се трошат пари околу нова година, цените се енормни, а вечерта е обична. Како студент на кој за брзо му следи плаќање рата на семестар и 300 трошоци, не ти е дојдено до 50 евра да фрлиш за 4ч некаде.
    Некој може не е вработен, некој може има други трошоци итн...
    Ретко кој навистина е среќен и потресен за истово. Едиствено овие 9то кон 1ва, што и е оправдано...

    До лани ме радуваше тоа што зимски распуст доаѓаше, годинава дека 2нед ќе имам време да спремам испити...

    Секој период со свои обележја. :D
    Али одамна ја нема таа еуфорија околу периодов... Само што ме потсеќа на многу јадење и седење дома на топличко, без задолжителни обврски. (poolparty):bug:
     
    На Konfetka, senjorita-v, hermosa и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    A sto e toa kic vo samata Nova godina?Zosto proslava na Nova godina e kic,a odenje na odmor i plaza ne e kic?
     
  6. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Очигледно е дека имаш вишок слободно време кое не знаеш како да го искористиш. Прво наоѓаш примедба за нешто што не е ниту граматичка/литературна грешка, а потоа откако увидуваш дека напишаното е во ред, цитираш за сосем друга споредна работа која е исто толку неважна и надвор од контекст. You chose the wrong person for this, али сепак ќе те удостојам со одговор. :)

    Квалитетот на украсите е најчесто кич, како и целата лажна атмосфера за нов почеток - иднина.
    Меѓудругото, Новата Година влече корени од паганството и нема никаква корелација со Ортодоксното христијанство/православие. Затоа е комично кога христијани се радуваат на Нова Година. Исто така комичен и кич момент е целокупната подготовка за гозба, најчесто пропратени со уплата на летови надвор од земјата кои подразбираат неразумно еуфорично трошење пари (без особена причина). Таа катарзична хистерија за 365 ден од годината е првенствено идеолошки а потоа и религиски ,,погрешна" за луѓе кои себе сѝ се класифицираат како следбеници на ислам, христијанство итн.

    Користењето на годишен одмор од друга страна не е врзан со празник и нема партикуларен датум, па е рационално искористено време бидејки служи за одмор, релаксација, намалување стрес (кое е бенефитно за здравјето), и стекнување ново искуство надвор од вообичаената работна рутина. Се конципира како слобода и граѓанско право на човек кој е во работен однос.

    Новата Година и годишниот одмор немаат никаква меѓусебна споредба, ама пошто ми е мене вечерва екстремно досадно како и тебе ти одговарам на небулозите.
     
    Последна измена: 14 декември 2019
    На senjorita-v, NEA, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Mnogu tradicii,obicai,folklor kaj Makedoncite i drugite narodi vlecat koreni od paganizmot.Toa e del od nas,od naseto kulturno nasledstvo i zboruva za nasiot istoriski kontinuitet.Ne moze toa nisto na svetot da go izbrise zatoa sto toa e DNK na eden covek i na negoviot licen identitet.Covekot treba od sekoja epoha da go izvlece najdobroto,a da go neutralizira negativnoto.Nie vo Makedonija imame iminja na gradovi i sela po slovenski paganski bogovi,folklorni i svadbeni obicai duri od antickata civilizacija.Za zal mnogu ubavi obicaii poslednite 50 godini zgasnaa i toa e eden nas ogromen minus zosto ne gi vozobnovuvame.Ete na primer Mijackata svadba kakva turisticka atrakcija stana.

    Odenje na odmor e nova pojava koja se razvi poslednite decenii no i toj istiot go socinuvaat eden kup rituali.Stanuvanje vo tolku,odenje na plaza vo tolku,soncanje,pecenje na sonce,vecer zurka i alkohol.Sega ke kazes ne pravat site taka na odmor no koga bile pomladi istoto go pravele skoro site.Isto i so Nova godina.Postarite lugje go razbiraat kako moment na relaksacija,a mladite kako moment za nesto ludo (vo navodnici).

    Jas nemam nisto protiv nitu ednoto i drugoto se dur ima nekoja razumna smisla.
     
  8. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Jas gi obozavam praznicive..idealni mi se za spienje
     
  9. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Всушност, ако добро прочиташе токму тоа беше мојата првобитна поента, јасно и недвосмислено напишана. Дека нашата историја е паганска, од што автоматски следува дека и нашите корени се пагански.

    Христијанската религија настанала многу подоцна, а нашите претци биле следбеници токму на оваа езотериска бранша.

    Меѓутоа, Православните и понатаму слават Нова Година, родендени, Василица, ноќ на вештерки и други пагански празници кои Христијанството не само што не ги одобрува туку ги отфрлува како конзистентни и оценува како еретички. Овие празници се контрадикторни со Библиското слово и Црквата, бидејки воопшто не соодветствуваат со уверувението, нормативот, традицијата и обичајот типични за овие подрачја.

    Сето погоре опишано е ритуал. Но, ритуалите не секогаш се врзани со религија/езотерија. Нивното постоење може да функционира оделено од религиска/празнична рутина. На пример во модерното социолошко општество овие ,,ритуали" се гледани како системско организирани поредоци кои на човекот му служат во цели на егзистенција.
     
    Последна измена: 14 декември 2019
    На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    73BE534B-799B-42DA-A415-3C40E81D8273.jpeg
     
    На SnowWhite8, GoodGirl45, Feminka192 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. odsk

    odsk Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    Ne treba da si pagan za da slavis nova godina. Komunistite i zapad ja isforsiraa nova godina za da se zaboravi na praznikot na Hristovoto ragjanje.
     
  12. odsk

    odsk Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    Kako ke go drzis pravoslavniot post ako slavis nova godina na prvi? Eh be skopjani samo filozofirate vo prazno ic ne mislite so glajte.
     
    На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.471
    Допаѓања:
    17.433
    Пол:
    Женски
    Оќеј, од пагани преминавме во комунисти, нааајс...

    И до сите што ја мразите еуфоријата деновиве, и во наредните што предстојат, е поради тоа што не сте задоволни во моментот со вашиот живот, поради било која причина.
    Проблемот е ваш, нема врска со празниците, или тие што се веселат на истите.

    Мислам, секој одлучува што ќе слави и како ќе слави, индивидуално е. Сепак, никој не смее да си земе за право да коментира личен избор на некој друг во негативна смисла.
     
  14. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Easy there Sherlock.
    Ако некој е доволно интелектуално свесен за лажната религиска фасада и еуфорија за последниот ден од годината кој нема никакво суштинско значење за човековиот живот, не значи дека е депресивен или незадоволен од квалитетот на животот.
     
  15. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.471
    Допаѓања:
    17.433
    Пол:
    Женски
    Од "нема никакво суштинско значење" до "мразам" има многу разлика.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Има големо суштинско значење за тие што едвај чекаат да стават 2.5 кг. маргарин за нова година. :)
     
  17. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ако е на кифли се прифаќа, скроз legit.
     
    На ушко му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Тоа си во право.
     
  19. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Нема потреба од толку општ негативизам. Ни јас не сум за претерана еуфорија со неконтролиран конзумеризам и трошење пари, ниту пак за наметнување лажен позитивизам на луѓе со длабоки причини зошто не можат да се израдуваат, но ни за другава крајност.

    И да, basically сѐ од обичаи што спојуваат, што ни е мило и ни носи убави спомени од детство - е со пагански корени и без допирна точка со христијанството, и околу Нова година и за Божиќ потоа. Јас скроз поддржувам сѐ тоа наспроти стварите кои навистина произлегуваат од религијата, и мислам шејмингот дека со славењето верниците прекршуваат некои правила и традиции треба да им го оставиме на фанатиците.
     
    На senjorita-v, Angie1432 и prominent им се допаѓа ова.
  20. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.999
    Пол:
    Женски
    E ova Tema e bash Kako za Mene mrazam euforija proslavi praznici a za Nova g sekogas spijam:smoke: nz Sto e problemot mozda me mava depresija ili starosta:?: