1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мразокршачи

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 4 јули 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Колку сте храбри да го скршите мразот ? Било во каква ситуација, дали поаѓате или правите нешто први, или сепак да појде прво некој друг...?
  Тоа може да се забележи и овде на форумот. При отварање на некоја нова тема, поготово на некое тешко прашање, некои веднаш одговараат, си го кажуваат мислењето, а некои сепак чекаат некој друг прво да пише, да видат како ќе пројде па потоа тие :)
   
 2. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Неможам да кажам точно дали сум мразокршач или не. Некогаш сум некогаш не сум. Зависи со кого сум во каква ситуација сум,и го кршам мразот често,да, но понекогаш кога сум со некои луѓе кои сакаат да се истакнуваат, си стојам на страна. Не сум таква бурна личност да сакам во се, секогаш да сум прва, зашто кршењето на мразот во некои ситуации подразбира и превземање ризици. Така, понекогаш си сакам да видам дали ќе тргне на убаво работата за да стапам во акција :)
   
 3. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Јас ќе си признаам дека не сум мразокршач и повеќе сакам да одам на сигурно отколу да ризикувам. :) Можеби за тоа придонесува и мислењето што ако околината не ја прифати мојата постапка и ја отцени погрешно...
   
 4. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Па зависи во каква ситуација ,али претежно сум..И во такви ситуации кога постои тој извесен ризик,треба да се размисли дали вреди да се премини во акција пред сите други...
   
 5. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  3.080
  Допаѓања:
  6.747
  Пол:
  Женски
  Сум била многу пати во ситуација јас да го скршам мразот,не велам не.Но,сепак ако би морала да ги ставам на вага моментите кога сум и не сум го скршила мразот второто преовладува.Под ова не мислам на новите теми на форумот туку општо за се.Отсекогаш сум била малку плашлива па затоа сакав прво некој да пројде па да ми ги раскаже искуствата за да знам како е :)
   
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.594
  Сум! И тоа многу.
  За некои работи не сум сакала, ама и луѓето така ме доживуваат и за некоја презентација или проект, прва ме предложувале да го скршам мразот, иако можеби во моментот не сум била расположена.

  Немам проблем со тоа, паметам дека за некои испити, се пријавував прва да одговарам, не можев да сфатам зошто има девојки што чекаат и чекаат да видат што прашања ќе се паднат или како ќе помине некој друг пред мене.
   
 7. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  73
  да и јас припаѓам на оваа група :D тоа што ќе го намислам морам да го направам по било која цена, па и да би требала јас да го напраам првиот чекор :lol: сепак мислам дека животот се состои во тоа да не ти паѓа се од небо и на готово, туку да треба да се помачиш малку за да го добиеш тоа што го сакаш. Без упорност нема добивка како и да е :*
   
 8. zvezdakoska

  zvezdakoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  60
  Сум мразокршач и тоа голем, а имало и такви ситуации кога сум се покајала за кршењето на мразот.
   
 9. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  И јас може да се каже дека спаѓам во групата на мразокршачи. Се водам спроред тоа дека : Без ризик нема добивка, така да сакам да ризикувам и доколку згрешам да си извлечам сама заклучок од грешката.
   
 10. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  73
  да и јас исто али ако не пробаш нема да знаеш нели? вака си пробала и се каеш, ама па и да не си пробала ќе си се каела подоцна зашто не си го напраила ти првиот чекор :lol: па поубаво да го скршиш мразот па што сака нека биде, што е твое кога тогаш ќе си дојде ;)
   
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Не сум баш... :?: Ми се случило, и во ред било, ама подобро ми е на сигурно :$ :)
   
 12. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  јас значи увек прва кршам мраз. не ми е срам а и ме нервира кога сите чекаат на пр. да се каже нешто, така да убрзувам процес :)
   
 13. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  ахам често сум таа која го крши мразот....а понекогаш и го топам пополека :lol:
  не сега најсериозно да многу пати се наоѓам во улога на мразокршач секојдневно и не ми е проблем прва да направам нешто, прв чекор да превземам или прва да кажам 2-3 збора :D :D :D
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Е ова ми е една од најголемите маани... никогаш немам храбрсот да го скршам мразот (скоро никогаш :lol: )... ама па затоа доволно е некој да го потпукне... и после настапувам на сцена.
   
 15. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  5.841
  Некогаш да но некогаш и не.Зависи за што станува збор.Тука на форумов и покасно ги гледам новите теми така да не успевам да прокоментирам прва ,да го скршам мразот,но затоа па после си кажувам мое мислење :)
   
 16. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  80 % сум мразокршач.......без ризик нема шизик! А јас што сум едно шизичиште.........ехеееее 8)
  Сум напрајла многу работи во животов, сум скршила мн мразови.....и не се кајам за тоа!...Тоа ми донесе големо искуство во животов! :rofl: ;)
   
 17. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.131
  Допаѓања:
  88.391
  Пол:
  Женски
  Па сакам да кршам мраз , зошто да не, зошто да чекам на некој друг , кога можам сама. Но и многу зависи од тоа како сум расположена :D Колку ми е глупо кога излегувам и ке застанеме пред некој кафич и сега ајде кој прв да влезе, што има тоа врска, па си влагам прва, ете глуп пример :D
   
 18. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  лет ми брејк д ајс :lol: 8)
  насмевка на фаца само храбро ..ќе мора некој некогаш , чекањето е губење време ојдов јас .. :D
   
 19. CherryBerry

  CherryBerry Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2010
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  132
  Па најчесто играм на сигурно бидејќи не сакам ризици.Но имало и ситуации кога јас сум била таа која го крши мразот ама само доколку таа ситуација ми била важна да си исполнам некоја замисла или пак доколку ми значела многу личноста па сум превзела прв чекор.Имало и случај кога сум била подолго време скарана со некој па иако и од двете страни се чувствувало дека има место да се подобрат односите јас секогаш сум попуштала прва.Ама единствено сум во улога на мразокршач кога по детална анализа ќе увидам дека нема да има некои негативни последици од моите постапки.Па таква сум сакам се да ми е организирано и да нема непредвидени нешта :)
   
 20. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Исто и јас. :)