1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мрсна кожа

Дискусија во 'Лице' започната од Dijana, 10 ноември 2009.

  1. izgubena5555

    izgubena5555 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    14
    девојки и јас имам мрсна кожа одвреме навреме ставам маска од зелена глина на виталија, ја мијам со гел на гарниер ја чистам со лосион на база на ацетилалицилна киселина клеан анд клир но најчесто ја мијам со сапун затоа што ако зачестам со гелот за миење ми излегуваат многу акни и црнки ми се мрси кожата. моите другарки пред да стават пудро ставаат крема, пробав еднаш и веќе никогаш во рок од 2 часа лицето ми беше ужас.инаку користам севентеен пудро тоа ми е некако најпогодено ама скапичко ми е по 370 денари секој месец многу ми е нејкој ако има користено нешо поефтино а добро за мрсна кожа може да сподели :)
     
  2. naughtygirl

    naughtygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    100
    Kаде можам да го најдам тој крем?
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Неутрогена козметика има во секоја аптека, во Космо Тинекс, па и во подобро снабдените маркети сум забележувала нивни производи.
     
  4. casiopea

    casiopea Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    јас имам многу мрсно лице, редовно посетувам козметичар но изгледа тоа не е доволно, од прозиводите на дм - балеа сум многу задоволна имам лосион, и две маски, односно гелови за чистење лице. исто така користам и крем за мрсна кожа од балеа и го користам и како подлога за шминка и сум презадоволна
     
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Имало крем наменет за оние со мрсно лице и комбинирано склоно кон акни (било дека од лицето ;) ) ..се миело прво лицето со сапун потоа се ставало од тој секојдневен крем -го прочистувало лицето од акните...од орифламе бил... некоја зачленета во орифламе да знае за што зборувам или некој/а феминка да има користено па да ми каже...
     
  6. sweetgirl77

    sweetgirl77 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    12
    И јас имам мрсна кожа на лицето и имав акни се додека не почнав да го користам лосионот на јанг дерм за мрсна кожа и навистина има ефект
     
  7. biky

    biky Нов член

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    0
    ЈАс имам мрсна кожа на т-зоната.Се мијам со Dove, и по кратко време пак кај носот кожата ми е мрсна.Кажете ми од искуство со каков крем да се мачкам?
     
  8. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба помош.

    Последниов месец користам дермогал за чистење на лице, во последно време почна лицето да ми станува мрсно.
    Можно ли е од дермогалот да е така или? :^)
    Да престанам да го користам? Препорачајте ми некој крем/сапун/лосион или било што за мрсна кожа.
     
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Jenniffer можеш да го миеш секојдневно со ова, а понекогаш да го оставиш да делува неколку минути како маска :) Има и на Неутрогена слично, го имаа фалено тука.
    [​IMG]
     
  10. Vivacity

    Vivacity Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Јас имам многу мрсна кожа и проширени пори. Пред неколку месеци почнав да посетувам дерматолог и покрај третманите со киселини, за домашна употреба ми ги препорача гелот за миење лице и мат кремот за лице на URIAGE и лосион Хлорадерм (го има во секоја аптека). Промена се забележува по редовна употреба на овие производи (гелот, лосионот и кремата наутро, а гелот и еден лосион што таму ми го направија навечер). :D
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Јас и покарај се што имам пробано за моето мрсно лице, на крајот си најдов вистински ЛЕК!
    Поради главоболките шо ги имам овие денови се мачкам со еден гел за разладување од БиоФарм, исто имам и на ФитоФарм. Си ставив и на челото и на образите(Т-зоната) онака хахах, и цел ден лицето мазно мазно не ми светна ни мааалку. Чудотворение!
     
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Биди добра и сподели го со нас :D како се вика и која цена е отприлика?
     
  13. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    сега случајно го процитав твоето мислење и баш би сакала да го кажеш начинот на исхрана,кој го применуваш ..благодарам :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  14. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    @Elence93 Тој што го имам сега е ФИТАЛП од ФитоФарм, а другиот беше подобар, на BioFarm Cold Gel.
    COLD GEL na BioFarm е далеку подобар од Фиталп.
     

    Прикачени фајлови:

    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Веќе две-три недели го користам и ми се намали мрснотијата. Се мијам со гелов пред да ставам шминка (по правило треба навечер и насабајле). Првиот пат кога ставив ептен пена ми се направи и дури ми го исуши лицево, ама сега почнав да ставам по малку и супер си е.
    Конечно не ми свети челото на слики. :party:
    [​IMG]
     
  16. Love86

    Love86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    195
    Дали некој го има миено лицето со овесни снегулки ? Помагало многу во отстранување на масниот сјај на лицето,а и го чистело лицето од црвенила и акни.Некој нека сподели исуство
     
  17. Isabeli

    Isabeli Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    7
    Од април мислам користев на Avene Cleanance K само навечер, а преку ден не излегував без 50 фактор.. Моментално наутро го мијам лицето со крема која содржи гранули од бадем на Др. Хаушка, потоа го прскам лицето термална вода на Авен. Навечер за вадење на шминка и чистење на лицето мицеларната вода на BIODERMA за мрсна кожа и потоа ставам BIODERMA Sebium AKN fluid крема за лице само навечер. Се ова ми е по препорака на дерматолог и навистина има ефект.
     
  18. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ги има ли производите на биодерма во аптеките и колку им е цената отприлика?Фала :)
     
  19. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Не знам што да правам со мојата мрсна кожа. Т - зоната премногу ми се мрси, особено во пределот на носот. Наутро и навечер обавезно го мијам лицето, не носам пудра, ниту пак сакам да носам.
     
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас најдов спас во тоа што еднаш на 10 дена правам пилинг со смеса од сода бикарбона и сок од лимон. На тој начин како да ми се контролира лачењето на себумот на Т зоната а и видливо ги чисти/намалува митисерите.
    Најважно правило е да не го миеш лицето лицето со топла вода бидејќи на тој начин ги отвораш порите и потикнуваш лачењето на себумот.
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.