1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мрсна кожа

Дискусија во 'Лице' започната од Dijana, 10 ноември 2009.

  1. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Имав комбинирана кожа,ама пред два месеци правев операција на носот и лицето ми е мрсно како зејтин да сум мачкала.И ништо не ми помага.Ниеден тоник,ни крема.Земав и докторс сапун против мрсна кожа и ништо не помага.Незнам само дали е пролазно ова или ќе остане вака.Незнам веќе што да му ставам за да не свети,посебно кај образите,страшна работа.
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    Кoјa кремa јa кoристиш? Зa мрснo лице требa дa кoристиш кремa сo мaт ефект јaс oд oвaa сум презaдoвoлнa
    [​IMG]
     
  3. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.669
    Што и да ставаш, што и да правиш за жал одма нема да ти помогне :)
    Почекај одреден период 3-4 месеца за да се нормализира кожата и ќе ти се врати во состојба каква што ти била претходно. Местото е буквално малтретирано и истрауматизирано па му треба време да си се врати во нормала. Не менувај ништо од претходно што си користела, туку дај му време да се оправи само.
    Во меѓувреме впивај го вишокот маснотија со марамчиња или нанесувај камена пудра.
     
    На crazylady, ivi1987, Love86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    И на крај, клучно решение за мрсна кожа на лицето:

    1. Треба да се намалат млекото и млечните производи, пржена храна и стресот што најмногу ја прават кожата мрсна, толку мрсна што ниеден крем неможе да им се спротивстави..
    2. Колку повеќе се допира, трие или претерано се чисти, мрсната кожа уште повеќе се иритира и уште повеќе маснотии произведува. Таа е премногу осетлива и не бара многу третирање со разни препарати, доволно е да биде со еден што одговара и нежно третирање!

    (пишувам од искуство)

    Тоа е основата за справување со мрсно лице, а потоа следуваат разноразните гелови, креми, пудри со мат ефект.
     
    На Acka22, Annora, Artemission и 2 други им се допаѓа ова.
  5. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    сега моментално сум со нивеа исто е со мат ефект за мрсна кожа ама не помага
     
  6. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    се надевам дека ќе се врати во нормала.порано имав проблем само со мрсна т-зона,посебно челото а сега образите ми се премногу мрсни и носот,ама тоа знам дека е нормално зашто плус го мачкам со контратубекс заради лузните.а матамчиња имам цело време со мене и само си се забришувам :)
     
  7. 2016305

    2016305 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    каде можам да најдам колекција uriage во која аптека ви благодарам
     
  8. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Што правите со мрсната кожа летово? Ставам пудра ама веднаш светнувам, па камена еден слој, друг... премногу е.
     
  9. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.149
    Бидејки имаш мрсна кожа одбегнувај пудра, крема која ќе ти го поти лицето затоа што ќе ти создаде акни и и црнки на лицето. Најдобро измивај го со сапун/гел за чистење на лице или користи само подлога за шминка за масна кожа.
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Мене спас ми се матирачките марамчиња. Повеќе козметички брендови имаат свои изданија, ама не гледам некоја поголема разлика меѓу нив иако пробав неколку типови.
    Ефектот не е долготраен, ама барем мрсните делови од кожата ми изгледаат уредно неколку часа повеќе од вообичаено.
    И е далеку подобра верзија од тапкање со палома при кое ми се брише течната пудра ако не нанесам камена или нанесување нов слој камена пудра на „валкано“ лице. :)
     
    На LollySky, k.i.m, Rose96 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    И јас имам масна кожа , го користев ниве зелениот гел за миење на лице и матирачката крема, супер ми се. Но, од пред една недела почнав да ја користам Sebo Vegetal на Yves Rocher и феноменална мие колекцијата. Ми ја смири кожата. Особено ми се допадна маската за лице.
    А што се однесува до шминка, јас на дневна база користам само коректор течен, под очите , маскара и бронзер, лабело и тоа е тоа.
    Кога имам потреба од шминка, ја користам Manhatan пудрата за матирање, најдобра досега за таа цел која см ја пробала. Пред неа, шминката во лето осбено на прослави ми траше 2-3 часа, со овој пудер и 8 часа шминката е иста како кога сум ја нанесла.
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Каква козметика вие користите за чистење на лицето? тоник за лице
    Какви домашни методи користите? ништо
    Колку пати дневно го миете вашето лице? најмалку 2 пати
    Со што го миете? со вода го плакнам

    во последно време ми се мрси лицето
    дали знаете што крема е добра за кожата на лицето пак да ми е нормална?
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски
    @twilight123

    Овие две креми до сега ми биле најубав инаку и јас имам мрсно лице , на La roche posay Effaclar duo и Gamarde sebo control fluide, првата на Ла роше е како гелче , а вторава е каде по густа и треба да внимаваш колку да ставиш , плус органска е. Ама и двете лицето го прават мат. Едната е 816 денари а на Гамарде околу 900

    [​IMG]

    [​IMG] [​IMG]
     
    На LollySky, Оленка* и Acka22 им се допаѓа ова.
  14. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    Може ли да ми помогнете :)))) ?

    Не знам каков тип на кожа (на лицето) имам!

    Имено, челото ми е (во последно време особено) секогаш мрсно , особено наутро, кога ќе станам од спиење. Да речеме дека генерално ми е мрсна кожата на лицето, понекогаш ми излегува по некоја акна а на носот имам црнки.

    Е, сега... Половина година ми се среди тој проблем со мрсна кожа, не знам како, ама ми се среди... И таман мислев дека се е океј, пак почнаа проблемите. Почнав да го мијам лицето само со вода. Ама, забележувам дека дали само со вода или со сапун и вода (користам секогаш фини сапуни за лице) - исто му доаѓа: Кожата после миење во Т-зоната (нос, накај очи, помеѓу веги и на челото) ми се суши, односно ми се ЛУПИ и имам бели ситни такви... Како да ги речам :)))))))))))) . Како првут.

    Читав по интернет и вчера купив некоја мицеларна вода, па еве сега по трет пат го исчистив лицето со тоа. Што мислите, океј ли е таа опција? Дали прво да го мијам па да го чистам со водава или обратно? Или најдобро е да купам млеко за чистење лице? Ако да, кое? Какво? Дали да се мијам само со вода или со сапун и вода? Можеби со некоја пена за лице? Лосиони? Маски? Природна база :) ?

    Хаос!

    Ми дојде преку глава, искрено, премногу ми се мрси чекото ми СВЕТКА ко лампион. Ќе рече некој машко , шо има врска, ама не е така.

    И, да... Нешто против црнките на носот?

    Фала!
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    @theunforgiven во ДМ има една машка колекција што би требало да ти одовара. Balea clear+care washgel 3 in 1 и Balea clear+care matt gel 2 in 1, двете се темно плави со црвени букви. Цена не знам, али не се поскапи од 300 ден. Со едното ќе се миеш, другото ќе го нанесеш одма после тоа и готово. :)
     
    На Ketchup и theunforgiven им се допаѓа ова.
  16. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123

    Thank You !!! Ај баш после ќе проверам.
     
  17. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Јас бев во ГТЦ и го имаа само првото. Го купив. @theunforgiven, ако го најдеш некаде и второто, те молам кажи ми. Јас денес и во Веро ќе побарам.
     
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Го нема ни во Веро.
     
  19. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    И јас имам ист тип на кожа на лицето, пробај ги овие производи од NIVEA, јас ги користам и даваат ефект.
    http://www.nivea.mk/Proizvodi/Proizvodi-za-mazi/active-energy/active-energy-fresh-look-face-wash
    http://www.nivea.mk/Proizvodi/Proizvodi-za-mazi/active-energy/active-energy-face-care-cream
    http://www.nivea.mk/Proizvodi/Proizvodi-za-mazi/NIVEA-MEN-Creme
     
    Последна измена: 28 јануари 2017
    На LollySky и theunforgiven им се допаѓа ова.
  20. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123

    Баш сакав да кажам дека и јас не го најдов второто :( И затоа не го купив ниту првото :))))


    Некако многу ми изгледаат литички тие балеа производите... Сомнително ми е мене се што е така евтино... Кој ти дава квалитет за мали пари, не ми е јасно...

    @Sashko1992 Q10 ? Јас не би користел нешто такво, сметам дека уште сум млад за такви додатоци во козметика...
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.