1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Муабети за мамички

Дискусија во 'Канта' започната од Snow-Queen, 7 ноември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Ако можат да постојат труднички муабети,зошто да не постојат и за мамичките.И вие имате 101 тема на која можете да разговарате. Епа мамички повелете тема.

  Еве јас веќе кога сум тука, да ја искористам темава и на meU т.е. нејзината црешичка Лина да им го честитам првиот месец....уште многу многу големи да раснете и да сте живи здрави среќни и весели.
   

  Прикачени фајлови:

  • 963348_1.jpg
   963348_1.jpg
   Големина на фајлот:
   14,5 KB
   Прегледи:
   361
  На Unique.chick, meU, joelle и 3 други им се допаѓа ова.
 2. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  410
  еве да не лутам по теми, ќе си прашам тука.
  -Мамички дали замрзнувате храна за бебињата (правите поголема количина или секојдневно приготвувате кашички/оброци)?
  -Ме интересира и од кога почнавте да им давате сокчиња од шишенце на бебињата. Јас сум во недоумица затоа што ми е страв да не престане да цица откако ќе почне со шишенце да пие

  п.с. Честитки и од мене до меУ и сите што станале мамички во изминатиов период :)
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  19.599
  Допаѓања:
  170.149
  Пол:
  Женски
  Јас само варено месо замрзнував, ќе го сварев, ќе го исечев на парчиња и ќе го замрзнев секое парче посебно со вода во која се варело. Па си вадев кога ми требаше, максимум за десет дена го трошев (5-6 парчиња). Инаку, приготвена храна не сум замрзнувала, ми се случило еднаш или два пати, ама не му давав на малиот. И сега готвам секојдневно, веќе си јаде исто како нас.
  Сокче прво со лажичка, а нешто подоцна со шише, ако веќе сака да пие. И не се плаши, нема да се одвикне од цицање ако му дадеш шишенце, таман работа.
   
 4. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.736
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не сум давала на бебе зготвена замрзната храна,но направена од замрзнат зеленчук да.Јас на мојата малечка од одма почнав да и давам сокче во шише и тоа не предизвика никаква промена на цицањето,но затоа цуцлата од која пиеше беше 0+ за да и биде потешко за влечење :) .Од пред 1 месец почнавме со клунче.
   
 5. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  22.067
  Пол:
  Женски
  Јас на моето неретко и правам кашички во повеќе порции , дали 2 или 3ри порции едната и ја давам веднаш за ручек двете ги замрзнувам :) и си вадам по потреба . најчесто кога правам морков, компир, пашканат така замрзнувам
  а кога правам оривче не замрзнувам :)
  Јас сокче и дадов мислам дека со 4 месеци ...и јас во тоа време ја доев малата па не се одби ..
  Нема зашто да ти е страв ;) дека ке се одби ако пие од шише
   
 6. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.834
  Пол:
  Женски
  И јас никогаш не сум замрзнувала храна, тазе приготвена ја јадеше, а наредниот ден пак спремав.
  Инаку еве јас кревам два прста против шишенце. Мене малата ми се одби кога почнав да ја дохранувам со Ад. млеко и да и` давам сокчиња со шишенце. За неполни 2 месеци се одби, за жал престана да цица дури последните неколку дена пред скрос да се одбие само се мачевме.

  Поучена од тогаш сега на малиов му давам водичка со лажичка, шише не сум понудила, а за сокчиња еве баш денеска бевме на контрола и д-рката ми рече да не му давам дохрана никаква, да продолжиме само со доење затоа што машала напреден ми е. :) Со полни 4 мес. и 5 дена има 8200гр. и 64 см.
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.525
  Допаѓања:
  87.663
  Ве молам поставувајте ги прашањата во соодветните категории. Така сите ќе придонесеме форумот да биде многу посреден, и побрзо да се доаѓа до информации кои ни се важни. Во оваа категорија и нема премногу теми, па се надевам дека нема да ни претставува проблем да ги пребаруваме и дополнување постоечките.
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.