1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Музички инструменти

Дискусија во 'Музика' започната од Angelche, 15 јуни 2010.

  1. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Свирите ли на некој музички инструмент?
    Имате ли желба да свирите на некој музички инструмент?
    Кој музички инструмент најмногу ве привлекува?
    Класични инструменти или инструменти од видот гитара, тапани...?
    Кои музички композиции знаете да ги свирите, доколку свирите на некој инструмент?



    Се извинувам ако темава се повторува, побарав ама не најдов слична тема, така да ако има слободно нека ја избришат администраторите.
     
  2. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Додека бев во основно, во школо свирев на флејта, и на едно металофон мислам дека се викаше. :lol: Иначе немам некоја желба да свирам на некој инструмент. Можеби на клавир, не знам...
     
    На Twilight му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maleckata.22

    maleckata.22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    17
    Обожавам бубњеви...Заљубена сум во тој инструмент...Незнам да свирам но би сакала да научам...Во план ми е :)
     
  4. she-17

    she-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    23
    завршив основно музичко училиште и свирев на клавир ама немав воопшто желба за тоа. пред некој ден дома почнав онака од љубопитство да ги учам акордите на гитара а инаку мноооооогу сакам на тапани
     
  5. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    многу сакам да свирам пијано :( и како мала имав желба да си се запишам на часови :worried: ама мајка ми ме запиша на тенис :@ :D
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас сакав да научам да свирам на акустична гитара, во тој филм бев во 6 одд. ама немаше во школскиот оркестар гитара и така морав да се задоволам со мандолина. Свирев и во средно ,ама после не продолжив. Не ме бива за пеење ама мислам дека за музика ме бива. Жал ми е што не продолжив да свирам...кој знае...може еден ден ќе продолжам каде што застанав... :)
     
  7. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Ајде и јас како љубител на гитарата и тапаните да си прокоментирам. :D
    Гледам скоро сите сте се фатиле за класичните инструменти, добро..јас ќе терам спротивно :D
    Не свирам на никој инструмент, ама имам прееголема желба да научам да свирам на гитара или тапани. Ама изгледа гитара ќе биде, затоа што било полесно и поизводливо...Па ќе видиме што ќе одлучам.
    Како што реков, мене не ме привлекуваат класичните инструменти како клавир, виолина и останатите..Ме привлекуваат таканаречените ‘‘рок‘‘ инструменти...Едноставно ми се во душава :rofl:
    Па сега летово ќе пробам да научам едно од тие две, тапани или гитара.. :!: Ама како што кажав, најверојатно ќе биде гитара...Сепак, зошто да не си ја испробам среќата и со тапаните? :D :rock:
     
  8. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Свирите ли на некој музички инструмент?
    *Не свирам на никаков инструмент, за жал.
    Имате ли желба да свирите на некој музички инструмент?
    *Секако секако дека имав желба (порано повеќе имав време) - сакав да научам да свирам на акустична гитара.
    Кој музички инструмент најмногу ве привлекува?
    *Гитара, тапани.
    Класични инструменти или инструменти од видот гитара, тапани...?
    *Пасивна ќе сум, ама пак ќе речам повеќе ги сакам гитарите, тапаните и тн.
     
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    поради факултетот научив да свирам на клавир и синтисајзер :lol: ги знам повеќето детски песни да ги свирам. али навистина покажав голем талент за клавирот дури и многу беа зачудени меѓутоа не ме влече воопшто и по положувањето на предметите престанав. ;) :lol:
     
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Карак да не имаш завршено Педагошки фак.? ;)
    Инаку и јас ко мала почнав во основно музичко со виолина иако имав желба за клавир..ама така не избираа не не прашуваа кој како има желба,меѓутоа баталив со тоа и не продолжив зашто немав желба..А на фак. морав да научам да свирам клавир ради полагање али сега не верувам дека би се снашла, а можда и би... :)
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Свирите ли на некој музички инструмент?
    Не, не сум ни учела досега
    Имате ли желба да свирите на некој музички инструмент?
    Па да, сакав гитара да свирам, и сеуште сакам
    Кој музички инструмент најмногу ве привлекува?
    Гитара - акустична
    Класични инструменти или инструменти од видот гитара, тапани...?
    Би рекла - модерниве (гитара, тапани)
    Кои музички композиции знаете да ги свирите, доколку свирите на некој инструмент?
    Ништо не знам да свирам, за жал :(
     
  12. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Како мала одев на музичко школо и свирев на флејта ама денес ништо не знам да отсвирам, се сум заборавила :) Највеќе обожавам клавир, многу сакам да знам да свирам на клавир ама требало тоа уште од мала да почнам, сега е касно веќе.. :( Многу уживам кога ја гледам Алиша Кис на настапи како свири клавир :) А сестра ми свиреше порано на синтисајзер и клавир ама потоа и она престана.
     
  13. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Многу го сакам пијаното. Штата што незнам да свирам со 2 раце, ја знам билјана платно белеше со една рака :D имам и еден кавал дома ама кој го видел...
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    За жал, не свирам на никаков инструмент. Знам само да исвирам две-три кратки песнички на клавир и тоа е тоа. Иначе стварно сакам да научам барем на клавир, али не верувам дека ќе можам тоа да си го остварам за брзо. Инаку, инструмент кој најмногу ме ПРИВЛЕКУВА е гитарата и тоа акустична. Нешто многу романтична сум станата во последно време :inlove:
    Класични инструменти или инструменти од видот гитара, тапани...?
    Не пребирам, се додека оној кој свири знае да си ја врши работата како што треба.
     
  15. Oluska

    Oluska Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    24
    Не свирам на никаков инструмент :( Како помала имав мерак да свирам на синтисајзер или гитара ама се си остана само на меракот
     
  16. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не свирам на никој инструмент, но сакам да свирам, почнав едно време да учам да свирам гитара, ама престанав,но би сакала пак да почнам.Како мала свирев на синтисајзер ама онака не дека знаев, а знам само скалата да ја отсвирам ама правилно.
    Ме привлекува гитарата, кој знае можеби летово ќе седнам и ќе научам да свирам и ќе ве известам
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    ајде научи па ќе правиш серенади под прозор :lol:
     
  18. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Имаш моја подршка за ова, и јас се надевам на истово. :D
     
  19. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Гитарааа
    Аххх кога ја гледам ми иде да ја зграпчам и да избегам :D
    Не да имам желба .. но сеуште немам :worried: но се надевам дека ќе имам :D
     
  20. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    :D Не карак, ќе чекам мене да ми направат, никој не заслужил јас да му свирам серенада бе, да не ми истури некој кофа со вода :D
    Епа ајде ќе си направиме група, од ко ќе научиме, не серенади, концерти под прозор ќе правиме :lol: