1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Музички инструменти

Дискусија во 'Музика' започната од Angelche, 15 јуни 2010.

  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    :lol: :lol: Лукс. Да не знаеше скалата ПРАВИЛНО да ја исвириш, ќе се загрижев за тебе. :lol:
    Мала шала :P
     
  2. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Шали се , шали се ,не се лутам , па правилно мислев со прстите како треба правилно да се постават.
     
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Епа тогаш, мај мистејк :!:
     
  4. AngelGirl

    AngelGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    78
    ЈАс свирам гитара (агустична)некаде едно 6-7 години мислам и најмногу си ја сакам гитарата . На времето свирев многу повеке а сега времето не ми дозволувае многу (па и малку ја занемарив) но решив сега на распустото пак да се вратм во форма . Инаку свирам речиси се, за во друштво што ке ти кажат тоа , а јас сама дома кога свирам си свирам РОК најчесто. Инаку одсекогаш сум сакала електрична гирата но никогаш не ја добив , родителите ми викаа женско сум била не ми личело , после у зграда сме било како ке сум свирела гласно било бла бла и уште шо не само за да не ми купат и така и остана.Инаку имам голема желба за тапани, па можеби и тоа некогаш ке биде :)
     
  5. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    пијано, флејта, виолина.
    пола живот поминав на нив па прилично поголем дел на класични композиции ги знам :)
     
  6. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Свирам на гитара .. акустична засега со пластични жици но ќе купувам метални .. а инаку би сакала да свирам на електрична и тоа Gibson . :inlove:
     
  7. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    За електричната и зборувам цело време... Инаку имам една акустична која што фаќа прашина под креветот, малку фалична од трескање и лупање но врши работа, а и од кога ја немам чепнато.. Знам да свирам нешто ко песните за почетници но и нив ги имам заборавено па сакам да си научам да свирам-професионално, не сум ептен аналфабет за гитарите...ама не е тоа-тоа, од Септември најверојатно ќе се запишам во музичкото училиште па ќе си научам да свирам.. А и се надевам дека за роденден ќе добијам електрична гитара од моите. :rofl:
    А за тапаните, сеуште имам некоја пасија кон нив... :^)
     
  8. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42

    Супер .. добро е што си одбрала гитара покрај тапани , сепак со гитара можеш многу повеќе =]
     
  9. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Не знам...и тапаните ме привлекуваат..Интересно е, како целата енергија можеш да ја истуриш врз нив. :lol:
     
  10. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42

    Да ама на гитарата можеш да научиш нешто што ќе те смирува.. убаво е и тоа и тоа .. :D
     
  11. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    свирам клавир (со музика се занимавам од 7 год.) :D
    свирам и класика Бетовен, Моцарт, Черни, Бах, Бетовен ми е омилен композитор, а иначе свирам и песни за душа хахах :D позз
     
  12. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Свирам на гитара :inlove: :inlove: .. Ја имав таа желба и татко ми ми купи гитара :) ...
    Но поубаво е чуството кога свириш на електрична гитара или на гитара со 12 жицииии ахххх :inlove: :inlove: .....
    Иначе сакам да научам и на клавир :) (сум пробала не е тешко можеби) :)
     
  13. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Знам да свирам по нешто на гитара. Бидејќи едно време е кај мене, едно кај брат ми не можам доволно долго да вежбам па го подзаборавам и тоа што сум го научила. :D
    Отсекогаш сум сакала да свирам на пијано, а најмногу ме привлекува гитарата.
    Сакам да научам да лупам и на бубњеви! Брат ми требаше да ми донесе распустов, ама за жал ништо не излезе. :(
     
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Oмилен инструмент ми е виолина.Cе надевам еден ден ке научам да свирам :$
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cvekje13

    cvekje13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    34
    знам да свирам на клавир,но не ме привлекува толку како тапаните и гитарата
     
  16. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Свирам на гитара акустична 5 месеци. Знам некои дуреви и молови, но не сите. Свирам во училишниот оркестар. :) Сега го вежбаме менуетот од Моцарт. Лесен е.
    Планирам да си купам пластични жици за гитарчево или пак нова гитара, но понатаму. Бидејќи оваа ја купив онака колку да се учам и тоа далеку е од добра, но тера некако. :)
     
  17. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Свирам флејта. Кога одев прва година во музичко училиште, припремна година, после часот одев во училницата кај флејтистите и одлучив да ја изберам токму флејтата за мој инструмент. Просто ме воодушевуваше нежниот звук кој излегуваше од неа. Баш женски инструмент! :) Малку недостигаше да се запишам во средно музичко училиште, но одбрав некој друг пат... Сепак, и ден-денес ми е мерак да си свирам по неколку часа во денот. Ме исполнува :)
     
  18. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Свирам гитара веќе 4години и прекрасно ми е, што би рекол професорот кај кој земав часови: Таа е тука и кога си среќен да се веселиш и кога си тажен со неа да се исплачеш :) Ја обожавам!
     
    На AngelGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Свирам на пиано од 3 или 4 одд. Сакам да се научам на гитара и пробав неколку пати и научив нешто но сакам многу повеќе да научам , дома имам гитара само уште да се најде некој да вежба со мене почесто ке биде супер . :)
    Исто сакам и на тапани . :lol:
     
  20. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    би сакала да свирам на гитара :D