1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Музички инструменти

Дискусија во 'Музика' започната од Angelche, 15 јуни 2010.

  1. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Имам свирено на виолина шест години. Последниве три години немам, така да се надевам дека немам заборавено. :$ Инаку би сакала уште да свирам на клавир и гитара.
     
  2. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Свирам виолина и едвај чекам да завршам :)
     
  3. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    Свирам клавир и малку тапани. :D
    Сакам да научам да свирам гитара ама некако немам време.. Инаку свирам композиции од Бах, Чајковски, Бетовен, Моцарт, некои детски песнички, песни учени по слух и така. :)
     
  4. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    Завршив нижо и вонредно средно Музичко училиште, виолина. Мајка ми изгорена беше да продолжам на Музичка академија, ама не и ја исполнив желбата, продолжив на Медицина. Кога одам дома редовно си ја чепнувам виолината онака за мој ќеф, ама не сум тоа што бев. Сепак виолината си бара многу посветеност и љубов, ми текнува кога се спремав за натпревари вежбав минимум 6 саати денот, секој ден. Ако запнам мислам дека за 2-3 недели би се вратила во форма, ама немам време сега за тоа. Знам и клавир ама малку, тоа што останало од средно, сепак и тогаш не му посветував многу на клавирот, виолината ми беше основна преокупација. :)
     
  5. musicgirl55

    musicgirl55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    56
    Јас свирам на виолина :) :)
     
  6. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    На musicgirl55 и Zlatusko им се допаѓа ова.
  7. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    На musicgirl55 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    секогаш сум имала мерак на гитара, акустична повеќе, отколку електрична и клавир. :inlove:

    но за жал никогаш не сум ја остварила мојата желба да свирам на еден од тие инструменти.
     
  9. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Не знам да свирам на ниту еден инструмент, за жал. Инструменти кои би сакала да ги свирам и во кои уживам додека ги слушам се:
    На прво место саксофонот - има преубав звук, некако топол, дава секси ритам...
    Потоа пијано - има некоја магија, хипнотизирачка, да сакаш уште и уште...
    На крај, виолина - нејзиниот звук смирува, а сепак многу е строга, перфекционистичка и совршена.
    и гитара - кај гитарата ми се допаѓа најмногу што има две крајности: едниот звук може да биде многу моќен и силен, а другиот е толку нежен, како навистина гитарата да плаче.

    Најдобриот саксофонист според мене - Dave Koz. :)
    <object width="425" height="349"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/jeV6q_5stP0?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/jeV6q_5stP0?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="349"></embed></object>
     
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    На Cello-PlaYer му/ѝ се допаѓа ова.
  11. HeartlySmile

    HeartlySmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    50
    Леле гитара ,гитара и само гитара :) (не велам дека другите инструменти се лоши,само мене не ме фатило мерак по другите)
    и да признаам сакам и тапани... :P
     
  12. Cello-PlaYer

    Cello-PlaYer Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    23
    Свирите ли на некој музички инструмент? - Да свирам КЛАВИР и ВИОЛОНЧЕЛО ( малку разбирам од Виолина и Гитара :) )
    Имате ли желба да свирите на некој музички инструмент? - Имам желба да научам тапани! :)
    Кој музички инструмент најмногу ве привлекува? - Тапани.. Виолончело.. :)
    Класични инструменти или инструменти од видот гитара, тапани...? - Па и 2та вида ! :)
    Кои музички композиции знаете да ги свирите, доколку свирите на некој инструмент? - на Клавир знам да свирам од класика Бетовен ( сонатина ), Адаџо.. Етида и Бах ( полонеза ) и почнав да ги учам песните НАЈТМЕР - Авејнџд Севендолд, Неправда - Лева патика, Итс мај лајф - бон Џови.
    А на виолончело свирам само класикА! :)

    * Инаку да прокоментирам за “рок Инструментите “! Малку ми е глуп овој термин.. затоа што како што на гитара и на бубњеви може да се свири рок, Исто така може и на Виолончело :) ( Докажано од Апокалиптика ). А за Клавирот.. погледенте некој спот од рок или метал песна.. па ќе забележите дека скоро у секој бенд има и клавијатурисТ! :) Исто така може рок музика да се свири и на виолина ! :) ( групата КИСС ! )
     
  13. Cello-PlaYer

    Cello-PlaYer Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    23
     
  14. Cello-PlaYer

    Cello-PlaYer Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    23
    Напротив со гитара ќе и треба повеќе труд да вложи! :) Сепак гитаристи ги има колку ти душа сака ! :) Најдобро е некој поредок инструмент како Хорна.. Контрабас.. Тромбон..
     
  15. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    Јас пак на стари години научив да свирам пијано :lol: преубаво е чувството.Сега не сум којзнае кој велемајстор но за своја душа а и класиците почнаа да ми се допаѓаат :lol: Имам желба да ја запишам ќерка ми во нижо музичко,па доколку се пронајде тука нека продолжи понатаму
     
  16. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    сакам да знам да свирам на било што, но пред се пијано или гитара... после бугњеви.
    пред некое време почнав да гледам на јутуб туториали за свирење на пијано на некои песни па си ги учам на синтизајзер :D (барем нешто) и супер ми оди, за своја душа
     
  17. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    За жал , немав довлно трпение за да научам да свирам , инаку имам гитара . Но ,убаво пеам , ај да не се фалам , тоа ми компензира , на некој начин . А најомилени инструменти ми се виолина и гитара ( ко онаа од Дуле и Коки :D ) сите сетила ми се возбудуваат и се ежам од убавини ! :lol:
     
  18. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    свирам пиано и виолина повеќе од половина живот....иначе убаво пеам (не се фалам) и имам правено свирки со другари...музиката знае како да ме исполни...
     
  19. Twilight

    Twilight Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    29
    Свирите ли на некој музички инструмент? - флејта и знам малку клавир и хармоника
    Имате ли желба да свирите на некој музички инструмент? - гитара и клавир
    Кој музички инструмент најмногу ве привлекува? - гитара и клавир, а може и тапани :)
    Класични инструменти или инструменти од видот гитара, тапани...? - и 2та вида
    Кои музички композиции знаете да ги свирите, доколку свирите на некој инструмент? - на флејта најмногу класична музика, понекоја понова песна (поп, R'n'B, рок..), неколку народни.. :)
     
  20. Beauty161

    Beauty161 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Јас свирам акустична и бас гитара и не планирам да се откажам од нив :)