1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Музички инструменти

Дискусија во 'Музика' започната од Angelche, 15 јуни 2010.

  1. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Свирам на клавир. :inlove: (Имам веќе кажано)
    Ве чекам следнава недела на летен концерт. :wasntme:
     
  2. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    па не свирам некој инструмент не ме привлекува некој нешто посебно премногу, но онака ја сакам гитарата иако не знам да свирам :$
     
  3. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    Свирите ли на некој музички инструмент?
    па знам по малце на хармоника и синтисајзер,ама немам веќе синтисајзер братучед ми ми го скрши :D
    Имате ли желба да свирите на некој музички инструмент?
    да, на гитара,клавир,виолина..
    Кој музички инструмент најмногу ве привлекува?
    виолината
    Класични инструменти или инструменти од видот гитара, тапани...?
    класични
    Кои музички композиции знаете да ги свирите, доколку свирите на некој инструмент?
    Билјана платно белеше :D
     
  4. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Свирам на флејта :)
     
  5. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Не свирам на ништо
    Кога бев помала одев на часови по гитара :?: Сега не :D
     
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Свирам на синтисајзер веќе 5 години :)
     
  7. HelloKityy

    HelloKityy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    73
    gitara baby ... :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  8. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    нааајголема желба ми е да научам да свирам на гитара(и акустична и електрична),клавир,виолина,виолончело.....ама нема кој да ме учи,ниту може овде да се најдат тие инструменти :(
     
  9. Deniere danse

    Deniere danse Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Абе зошто да нема кој да те учи? оди на музичко ... или на приватни часови ....сепак скапо е но можеш да ги најдеш за поевтино .... барем гитарата ... и виолината можеби .. и можеш да ги најдеш .. а акордите се учат за 1 месец ... а гитара за околу 1 или 1ипол година зависи до цовекот .. тоа .. иначе јас на гитара свирам :D
     
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.572
    Пол:
    Женски
    Не знам да свирам... сакав да научам да свирам гитара (акустична) ама ништо од тоа...
     
  11. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.324
    Допаѓања:
    101.530
    Пол:
    Женски
    Јас свирев мандолина ама ми се скрши при селидба. Ако знае некој каде да купам.
     
  12. stiki18

    stiki18 Активен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    56
    Имам гитара веќе 5 години, и не се заинтересирав да научам:fubar:(facepalm).
    Е сега веќе сакам да научам, а и имам доволно слободно време, па ако сакате да ми препорачате некаде на приватни часови (во Скопје), каде да одам, и секако по пристапна цена.
     
  13. SallyFinklestein

    SallyFinklestein Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2016
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Многу сакам да свирам виолина и почнав сама да учам на интернет. Но едно сабајле станав и што да видам, виолината скршена;(. Сега никаде неможам да најдам некој што поправа музички инструменти во Македонијава. Да не знае некој некоја продавница каде што може да ми ја поправат?
    Благодарам однапред :)
     
  14. divi

    divi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    15
    Јас планирам да почнам со учење на пијано, и најдов неколку приватни школи што го прават тоа ама добро ми дошло информација ако некој што веќе учел и има искуство да ме посочи каде може да се земат часови во Скопје. Затоа што се приватни часови и се учи еден на еден, важно ми е професорот да биде професионален и заангажиран бидејќи цените на кои наидов и не се баш мали за наши стандарди.
     
  15. ada123

    ada123 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2016
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    7
    јас свирам и гитара и пиано и прилично добро ми оди:rofl:
     
  16. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Свирев 11 години на клавир, сега завршив со изучувањето..3 семестри се учи на факултет. Свирев во нижо 6 години, во средно 4 и на факултет 1 и пол. Цело време свирев класика и да 1 песна незнам да отсвирам што не спаѓа у класика, тешко ми е да ги хармонизирам песните. Инаку почнав да свирам на кавал, веќе пола година и супер ми оди, напредувам. Имам желба и некако полесно ми е од клавир. Сега на кавалот по слух си учам песни, а најмногу си свирам народни некои побавнички за почеток. Кавалот е божји инструмент, многу го сакам, специјален е, има посебна боја <3 Планирам за понатаму повеќе да се посветам на кавал, но во слободно време ќе гледам и да просвирувам на синтисајзерот, ми е страв да не заборавам :D Секој инструмент е убав и никој нема загуба од тоа да знае да свири на било кој, баш напротив гордост е и богатство. Јас имам многу голема желба за виолина, но за жал доцна е, тоа се учи од мала. Сакам да научам на гитара барем акорди да си мавам онака, имам многу голема желба за пеење и затоа сакам да можам барем со гитарче да се придружувам и да си пејам. Би сакала да знам да свирам на сите инструменти. Намерно избрав кавал, затоа што го сакам, посебен ми е и ретки се женски што свират на кавал. Појава е кога ќе ме види некој како свирам. Ајде доста филозофирав... Ако имате желба не чекајте, а посебно тие што имаат инструменти дома, не губете си ја шансата што ја имате, некој го нема тоа задоволство да има дома инструмент и кога ќе посака да си вежба и да си свири. Јас кавал си купив, но за жал желбата за клавир не ми се исполни...
     
    На Tamatam му/ѝ се допаѓа ова.
  17. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Не знам да свирам на ниту еден инструмент,а сакам да научам да свирам на харфа и клавир.:)
     
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.744
    Пол:
    Женски
    Не знаев каде да прашам, се надевам тука е во ред.
    Другар мој има електрична гитара. Ја има неколку години но многу малку е свирена, речиси воопшто. Сега сака да ја продаде. Дали знаете каде може да се обрати? Или некоја страна каде што ќе може да објави? Нешто каде што навистина ќе има заинтересирани за инструменти и сл. :)
     
  19. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Свирам хармоника, како мал научив, дома ми се моткаше хармоника од дедоми па нешто од него нешто од интернет научив. Би сакал да научам да свирам на виолина. :)
     
  20. mazikeen

    mazikeen Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.423
    Пол:
    Женски
    Свирам флејта, аматерски, ама за релаксација ми е супер.
    Многу сакам да научам клавир и гитара, пуста желба и уште попусто ова немање време. Барем уште 3 часа плус да имаше во денот..(waiting)