1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Музички награди (MTV, Grammy, Bet, Brit, Teen choice...)

Дискусија во 'Музика' започната од veri, 13 септември 2010.

 1. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Секоја година се одржуваат голем број на музички манифестации на кои им се оддава признание на музичарите кои ја одбележале годината што поминала. Се доделуваат награди во најразлични категории како што се : најдобар машки изведувач, најдобар женски изведувач, најдобра група, најдобра соработка, најдобра кореографија, најдобра поп песна, најдобра рок песна, најдобра хип хоп песна и.т.н.
  Едни од најгледаните и најпопуларни музички награди се MTV Video music awards (VMA), MTV Europe music awards (EMA), Grammy awards, Black Entertainment awards (BET), Brit awards, Teen choice awards и други.

  На MTV VMA се наградува најдоброто музичко видео на годината, а наградите се во облик на "астронаут на месечината". Оваа манифестација датира од 1984 год, а досега се одржувала во Лос Анџелес, Њу Јорк, Мајами и Лас Вегас.

  MTV европските награди за прв пат се одржани во 1994, а државата домаќин се менува секоја година.

  Grammy наградите се сметаат за најпрестижни во музичката индустрија, бидејќи се доделуваат од страна на Националната Академија за запис на звук во Америка. Прв пат се одржани во 1959 год.

  BET наградите датираат од 2001 година и се доделуваат на Афро Американските изведувачи за своето достигнување во музиката.

  Teen choice awards наградите се доделуваат на музичките ѕвезди по пат на гласање на најмладата публика на возраст од 13 до 19 години. За прв пат се одржани во 1999 година во САД, од страна на ФОКС телевизија.

  Дали вие ги следите музичките награди, дали ви се интересни, гласате ли на интернет за вашите омилени изведувачи и имате ли омилени моменти или настапи од овие манифестации?
  Ве молам да постирате моменти кои на вас ви биле најдраги, како на пример доделување награда на вашиот омилен изведувач, или некој настап кој ви останал во сеќавање.
   
 2. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Многу јак настап. Џенет Џексон на МТВ ВМА ја изведува заедничката нумера Scream во чест на Мајкл Џексон.

  http://www.youtube.com/watch?v=QnhuDvTqsSc

  И овој настап ми е еден од омилените перформанси на МТВ наградите. P Diddy, Usher, Ginuwine, Busta Rhymes & Pharrell Williams, на МТВ ВМА 2002 год. Кога ќе ми текне по колку пати го имам гледано видеото, го обожавааав :) Многу јако играат, урнебес :)

  http://www.youtube.com/watch?v=kMiLzjCs ... re=related
   
  На Stefani999, Twilight и Trendafilka им се допаѓа ова.
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  ^ И мене ми е тој настап на P. Diddy , Busta Rhymes и Usher еден од најомилените ;)

  Инаку, поретко ги гледам, за разлика од порано, ме нервира кога ми коментираат со тие извитоперени гласчиња, сакам да слушнам што зборуваат они, не Панда и компанија |(

  Еден од подобрите настапи
  http://www.youtube.com/watch?v=I7g_kzD6alQ

  Задолжително гледам слики од Red Carpet, кој како бил облечен. :)
  Не знам само зошто толкава фама се крена околу Kanye West лани. Рекол дека спотот на Beyonce е подобар. Па беше. Тоа па гревното девојче со детски тралалајки, стана екстра популарно заради тој инцидент на жртва и овчичка... тоа е, шоу-бизнис.
   
  На SashaFierce, butterfly.mimi и veri им се допаѓа ова.
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Аааа ни јас не можам да ги слушам овие од Антена како се лигават :$ Затоа си ги гледам на МТВ германската секогаш има пренос во живо. А настапот на Бијонси стварно беше врв! :up:
  Виде ли синоќа Тејлор Свифт дури и песна напишала за Kanye West :) Не беше во ред тоа што го направи тој, многу изгубена делуваше девојката во тој момент и жално беше за неа, ама па точно дека славата и се дигна за 100 % после тој инцидент. Секогаш е така, кога некој е жртва после тоа одма го сакаат сите, многу била популарна во Америка, а кантри пее. Обично кантри изведувачите не добиваат награди на МТВ ама еве она е исклучок.
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
 6. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.286
  Пол:
  Женски
 8. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  За било кое доделување на музички награди да станува збор, ги следам секогаш кога можам, многу ми се интересни.
  Ова е нешто што не верувам дека ќе биде заборавено...
  http://www.youtube.com/watch?v=d_iIKKP8F_8
   
  На veri му/ѝ се допаѓа ова.
 9. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  ^ Во право си Ким, нема шанси да биде заборавено, еден од најконтроверзните настапи на МТВ, највеќе галама се дигна за тој настап. Мене ми е комплетно професионален и преубаво смислен настапот, а најинтересни се реакциите на присутните после бакнежот, посебно фацата на Џастин, се запрепасти човекот :)
   
 10. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  И мене ми се допадна настапот, а знам дека после имаше реакции од Кристина Агилера дека неа не и се обрнало големо внимание бидејќи кога бил бакнежот со неа, ја покажале фацата од Џастин.
  И речиси секоја година има некакви контроверзии, исто така интересно беше кога Борат слета со задникот “случајно“ баш на фацата од Еминем, но после испадна дека сето тоа било договорено.
  Незнам дали годинава имаше такво нешто, утре баш ќе гледам на МТV :)
   
 11. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
 12. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
 13. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
 14. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  MTV World music award 2006
  Вакво нешто нема доживеано ниеден изведувач освен Мајкл, толкава голема љубов од своите фанови. Му доделуваат награда и кога излегува на сцена 5 мин не може да дојде до збор, затоа што целата публика го извикува неговото име, му ракоплескаат, плачат и паѓаат во несвест :) Најлојални фанови има. The one and only Michael Jackson.
  http://www.youtube.com/watch?v=kI9Yd6CcEfo&NR=1
  http://www.youtube.com/watch?v=FP0SlEOB ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=2mCYyYdqwXo
   
 15. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Се ближат MTV EMA :rock: Ќе се одржат во Мадрид на 7ми ноември 2010 год. Јас само што гласав за моите фаворите, па можете и вие, гласањето е лесно и брзо и не е потребно да се регистрирате :)

  http://ema.mtvadria.com/vote
   
  На SashaFierce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Ги гледате ли MTV европските награди? Се одржуваат токму сега. :) Кој настап ви се допаѓа до сега?
   
 17. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Вери јас го следам. Кингс оф Лион, најдобри! Само не знам кај залутале во онаа збирштина онаму...

  Едит. Прв пат видов конечно кој е Џастин Бибер. Абе на детулево му мутирал ли веќе гласот или јок? :)
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 18. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Едвај чекам да настапат Линкин парк. Јеее :rock:
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.703
  Допаѓања:
  65.024
  Пол:
  Женски
  Леле оваа Мајли ама ми е одвратна |(
   
 20. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Ooooo јес!
  Него Биберко најдобар машки вокал??? Ај не заебавајте. ц ц ц ц не ми се верува кај отиде светов.
  И Ријана катастрофа настап, сцена ова она се ТОП, ама гласот нејзин.... катастрофа. Ај што испеа катастрофа со Еминем пред некое време, ама ова беше уште покатастрофа. Девојкава само плеј бек од сега :yawn: