1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Музички награди (MTV, Grammy, Bet, Brit, Teen choice...)

Дискусија во 'Музика' започната од veri, 13 септември 2010.

  1. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Секоја година се одржуваат голем број на музички манифестации на кои им се оддава признание на музичарите кои ја одбележале годината што поминала. Се доделуваат награди во најразлични категории како што се : најдобар машки изведувач, најдобар женски изведувач, најдобра група, најдобра соработка, најдобра кореографија, најдобра поп песна, најдобра рок песна, најдобра хип хоп песна и.т.н.
    Едни од најгледаните и најпопуларни музички награди се MTV Video music awards (VMA), MTV Europe music awards (EMA), Grammy awards, Black Entertainment awards (BET), Brit awards, Teen choice awards и други.

    На MTV VMA се наградува најдоброто музичко видео на годината, а наградите се во облик на "астронаут на месечината". Оваа манифестација датира од 1984 год, а досега се одржувала во Лос Анџелес, Њу Јорк, Мајами и Лас Вегас.

    MTV европските награди за прв пат се одржани во 1994, а државата домаќин се менува секоја година.

    Grammy наградите се сметаат за најпрестижни во музичката индустрија, бидејќи се доделуваат од страна на Националната Академија за запис на звук во Америка. Прв пат се одржани во 1959 год.

    BET наградите датираат од 2001 година и се доделуваат на Афро Американските изведувачи за своето достигнување во музиката.

    Teen choice awards наградите се доделуваат на музичките ѕвезди по пат на гласање на најмладата публика на возраст од 13 до 19 години. За прв пат се одржани во 1999 година во САД, од страна на ФОКС телевизија.

    Дали вие ги следите музичките награди, дали ви се интересни, гласате ли на интернет за вашите омилени изведувачи и имате ли омилени моменти или настапи од овие манифестации?
    Ве молам да постирате моменти кои на вас ви биле најдраги, како на пример доделување награда на вашиот омилен изведувач, или некој настап кој ви останал во сеќавање.
     
  2. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Многу јак настап. Џенет Џексон на МТВ ВМА ја изведува заедничката нумера Scream во чест на Мајкл Џексон.

    http://www.youtube.com/watch?v=QnhuDvTqsSc

    И овој настап ми е еден од омилените перформанси на МТВ наградите. P Diddy, Usher, Ginuwine, Busta Rhymes & Pharrell Williams, на МТВ ВМА 2002 год. Кога ќе ми текне по колку пати го имам гледано видеото, го обожавааав :) Многу јако играат, урнебес :)

    http://www.youtube.com/watch?v=kMiLzjCs ... re=related
     
    На Stefani999, Twilight и Trendafilka им се допаѓа ова.
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    ^ И мене ми е тој настап на P. Diddy , Busta Rhymes и Usher еден од најомилените ;)

    Инаку, поретко ги гледам, за разлика од порано, ме нервира кога ми коментираат со тие извитоперени гласчиња, сакам да слушнам што зборуваат они, не Панда и компанија |(

    Еден од подобрите настапи
    http://www.youtube.com/watch?v=I7g_kzD6alQ

    Задолжително гледам слики од Red Carpet, кој како бил облечен. :)
    Не знам само зошто толкава фама се крена околу Kanye West лани. Рекол дека спотот на Beyonce е подобар. Па беше. Тоа па гревното девојче со детски тралалајки, стана екстра популарно заради тој инцидент на жртва и овчичка... тоа е, шоу-бизнис.
     
    На SashaFierce, butterfly.mimi и veri им се допаѓа ова.
  4. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Аааа ни јас не можам да ги слушам овие од Антена како се лигават :$ Затоа си ги гледам на МТВ германската секогаш има пренос во живо. А настапот на Бијонси стварно беше врв! :up:
    Виде ли синоќа Тејлор Свифт дури и песна напишала за Kanye West :) Не беше во ред тоа што го направи тој, многу изгубена делуваше девојката во тој момент и жално беше за неа, ама па точно дека славата и се дигна за 100 % после тој инцидент. Секогаш е така, кога некој е жртва после тоа одма го сакаат сите, многу била популарна во Америка, а кантри пее. Обично кантри изведувачите не добиваат награди на МТВ ама еве она е исклучок.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
  8. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    За било кое доделување на музички награди да станува збор, ги следам секогаш кога можам, многу ми се интересни.
    Ова е нешто што не верувам дека ќе биде заборавено...
    http://www.youtube.com/watch?v=d_iIKKP8F_8
     
    На veri му/ѝ се допаѓа ова.
  9. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    ^ Во право си Ким, нема шанси да биде заборавено, еден од најконтроверзните настапи на МТВ, највеќе галама се дигна за тој настап. Мене ми е комплетно професионален и преубаво смислен настапот, а најинтересни се реакциите на присутните после бакнежот, посебно фацата на Џастин, се запрепасти човекот :)
     
  10. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    И мене ми се допадна настапот, а знам дека после имаше реакции од Кристина Агилера дека неа не и се обрнало големо внимание бидејќи кога бил бакнежот со неа, ја покажале фацата од Џастин.
    И речиси секоја година има некакви контроверзии, исто така интересно беше кога Борат слета со задникот “случајно“ баш на фацата од Еминем, но после испадна дека сето тоа било договорено.
    Незнам дали годинава имаше такво нешто, утре баш ќе гледам на МТV :)
     
  11. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
  12. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
  13. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
  14. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    MTV World music award 2006
    Вакво нешто нема доживеано ниеден изведувач освен Мајкл, толкава голема љубов од своите фанови. Му доделуваат награда и кога излегува на сцена 5 мин не може да дојде до збор, затоа што целата публика го извикува неговото име, му ракоплескаат, плачат и паѓаат во несвест :) Најлојални фанови има. The one and only Michael Jackson.
    http://www.youtube.com/watch?v=kI9Yd6CcEfo&NR=1
    http://www.youtube.com/watch?v=FP0SlEOB ... re=related
    http://www.youtube.com/watch?v=2mCYyYdqwXo
     
  15. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Се ближат MTV EMA :rock: Ќе се одржат во Мадрид на 7ми ноември 2010 год. Јас само што гласав за моите фаворите, па можете и вие, гласањето е лесно и брзо и не е потребно да се регистрирате :)

    http://ema.mtvadria.com/vote
     
    На SashaFierce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Ги гледате ли MTV европските награди? Се одржуваат токму сега. :) Кој настап ви се допаѓа до сега?
     
  17. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Вери јас го следам. Кингс оф Лион, најдобри! Само не знам кај залутале во онаа збирштина онаму...

    Едит. Прв пат видов конечно кој е Џастин Бибер. Абе на детулево му мутирал ли веќе гласот или јок? :)
     
    На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
  18. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Едвај чекам да настапат Линкин парк. Јеее :rock:
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    Леле оваа Мајли ама ми е одвратна |(
     
  20. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Ooooo јес!
    Него Биберко најдобар машки вокал??? Ај не заебавајте. ц ц ц ц не ми се верува кај отиде светов.
    И Ријана катастрофа настап, сцена ова она се ТОП, ама гласот нејзин.... катастрофа. Ај што испеа катастрофа со Еминем пред некое време, ама ова беше уште покатастрофа. Девојкава само плеј бек од сега :yawn: