1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мукозен чеп

Дискусија во 'Бременост' започната од Keti30, 18 ноември 2013.

  1. Troi

    Troi Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Имав малку и толку, лажни контракции. Утре имам закажано на доктор, па да видиме.
     
    На Pepa B.. му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.585
    Допаѓања:
    151.634
    ти како си? шо се дешава
     
  4. Pepa B..

    Pepa B.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2017
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Женски
    Isto. Na pola cas se sega pa kako i da e legnav malce pa izglea vecer ce bide

    екипо че одам кај матичнава на ехо да виде шо и како па недајбоже неш да не не е океј оти ги имам болкиве а уместо сум. главчето да виде како е наместено
     
    Последна измена од модератор: 15 ноември 2017
    На Ano, girl-miri, forumce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Lunabela

    Lunabela Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Mamicki denes bev na ginekolog 19 nedela sum cerviksot mI e 2,6 ginekologit mi rece deka ese skrateno grloto I deka moram da miruvam. Mnogu seso plasam imal li nekoj vakov problem tolku rano
     
  6. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.277
    Пол:
    Женски
    Ајде хелп како изгледа тој мукозен чеп. Сега на хартијата видов млечно бел, можда малку крем накај жолто густ исцедок. Како се избришав така си беше на хартијата, значи не беше течен. Можно ли е да се работи за чепот?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.439
    Допаѓања:
    81.891
    Пол:
    Женски
    Да ,можно е,ке се јават болки подоцна.
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.149
    Допаѓања:
    46.866
    Пол:
    Женски
    Нема потреба да одиш доколку немаш болки и не ти пукне водењак, ова ми беше совет од докторот.
     
    Последна измена од модератор: 29 декември 2017
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Според тоа докторот што ми кажа, така личи мукозниот чеп. Со лесно :)
     
    На Minnie-e и Bebulleee им се допаѓа ова.
  10. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.259
    Допаѓања:
    8.347
    Пол:
    Женски
    Ако немаш крв нема потреба да одиш. Чепот може да се цеди долго време. Јас веќе месец дена имам исцедок од бел, жолт па и бледо розев повремено. Во болница бев кога имав крв и таму ми рекоа дека и бледо розево е нормално само ако има крв да одам. Појди си на матичен деновиве чисто да бидеш помирна. И ќе заборавев ако имаш болки или водењакот ти пукне оди одма.
     
    Последна измена од модератор: 29 декември 2017
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.255
    Пол:
    Женски
    Можи да е тоа а можеби е само секрет, пиши на нет ќе видиш како изгледа.
    Кај мене почна да течи како водичка онака убаво на вешот имав и кога бев на контрола ми кажаа дека не е водењакот дека е чепот. Почнувал така да се цеди кај меене, потоа почна како што велиш некој секрет жолт, бел густ. И лигаво на бришење како белка од јајце. Кај некој паѓа одма, кај некој дел по дел.
     
    Последна измена од модератор: 29 декември 2017
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.663
    Допаѓања:
    72.564
    Пол:
    Женски
    Можно е :) Но и немора да значи за брзо да очекуваш болки... баш имаше тука феминки и 3 недели уназад од раѓање што им се цедел. Мене лично по вагинален преглед 7 дена пред да родам почна убаво да ми паѓа, цели парчиња ко мрсул, со крв низ нив.. а пред тоа имав само светло жолт накај проѕирен исцедок, баш ко белка од јајце :) На google најди го како mucus plug, да видиш како изгледа..
     
    На Minnie-e и fina erika им се допаѓа ова.
  13. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.277
    Пол:
    Женски
    Со кирилицава јас одма си барам на нашки и затоа ништо не најдов. Сега отворив (фала @mariz ) и чепот бил, само што немаше крв. Инаку не додржав и отидов на лекар. Ова за памет ќе ми биде, зашто си го добив прегледот со рака за кој се надевав дека ќе го одбегнам :$. Не можеа да ми потврдат дали е или не е чепот ама длабоко било грлото и еден прст отворена мислам рече, цтг мирно, се на се има уште време ми рече.
    Јас паниката си ја направив зашто мора царски да раѓам, и не сакам да испадне итен и да не може ни докторот да стигне.
     
    На Bebulleee, Chantal и mariz им се допаѓа ова.
  14. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.192
    А мислиш коа ќе отидеш да раѓаш ќе те галат и држат за раче, без преглед? :rofl::rofl::rofl:

    Абе нз зошто толку се плашите од тој преглед, џанам бебето штркот у стомак ви го ставил :lol:
     
    На simonagj, jovana03, Bebulleee и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Не знам што толку уплав од тој преглед со рака. :wasntme:Мене воопшто не ми беше болно тоа. При оние болки од пораѓајот, тој преглед ми беше ништо.
     
    На Momichka и mariz им се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.663
    Допаѓања:
    72.564
    Пол:
    Женски
    Јас тој преглед го поднесував супер, се додека не ме прегледа Димитров :worried: Кога ме грабна една рака горе на стомак и буташе надоле, другата доле во мене... прв пат да викнам при вагинален преглед :worried: од што опасно ме прегледа ми ја пукна раничката од првиот пораѓај и два дена кога мокрев ме печеше (facepalm)
    Нареден ден му кажав на докторот што ме следеше (од него вагиналните ми беа незгодни, не многу болни), и ми рече тоа е до техниката на докторот :^)
     
    На wannaBeMomma и Minnie-e им се допаѓа ова.
  17. Minnie-e

    Minnie-e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    7.277
    Пол:
    Женски
    Па јас се плашев заради последната моја реченица, дека мора царски да се породам и страв ми беше зашто читав дека кај некои тој преглед предизвикувал побрзо отварање.
    Болка ни јас не осетив некоја голема, малку само на крај, ама докторката беше внимателна и јас максимално опуштена. Ако нема соработка од двете страни кај мене нема ни да може да се изврши прегледот. Инаку јас имам септум на цервиксот, а имав и во вагината(сега е сечен ама не е целосно отстранет) така што немам страв од болен преглед ;)
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.663
    Допаѓања:
    72.564
    Пол:
    Женски
    Чим си за царски нема да те прегледуваат така ко тие што се за природно раѓање. Бар за природно раѓање и намерно малку понасилно, повеќе бутаат прсти за да "подпомогнат" во процесот за раѓање :) Не се грижи чим е нежна докторката... Јас колку раце насилни си добив и за двата пораѓаи абер немав да се породам :D
     
    На wannaBeMomma и Minnie-e им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Ако си прворотка, не иде баш толку брзо отворањето. Ќе дтигне докторот на време, не се секирај и не си прави непотребни паники.
     
    На Bebulleee, kukla21 и Minnie-e им се допаѓа ова.
  20. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.670
    Допаѓања:
    52.062
    Пол:
    Женски
    Majki 38 nedela sum sabajlevo imav bolki vo stomak i sega vidov gust bel iscedok znaci kako grutka ne se dvoese moze li da bide toa cepot? Inace bolki nekoi drugi nemam ic ..