1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Муслиманска женска традиционална облека

Дискусија во 'Мода и стил' започната од l..o..v..e, 15 јуни 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Албанска облека

    А јас да прашам, дали во тие продавници за исламска облека има и абаја? Претпоставувам дека би требало да има, ама може некоја што знае да ми каже за сигурно? Инаку, абајата не ја покрива главата, само телото.
     
  2. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Да,има.Јас имам другарка која се омази за албанец (а македонка е) и во тоа семејство каде што зивее сега мора да носи абаја.И во продавницата Islam fashion што се наога во Чаир,од таму купува другарка ми.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Покривањето не им е задолжително, барем не со закон или пак им пишува во Куранот, и на почеток бил повеќе статусен симбол него религиски, но со тек на време станало правило да муслиманките својата припадност ја покажуваат на овој начин-со покривање, иако не смеат да бидат приморувани, но што се случува позади затворени врати, кој би знаел...
     
  4. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Имам едно прашање,ама незнаев каде да прашам,па затоа тука ке прашам иако не се работи за муслиманска облека.... :)
    Знаете дали воопшто има во Скопје и ако има каде има сари?? ;)
     
    На EMA2 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AnimalLover

    AnimalLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    204
    Има во атеље Арабеска.тоа се наоѓа карши Вулкан кај Соборна,побарај ги имаат профил на фејсбук
     
    На smiley22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    сакав да се воздржам да не прокоментирам на сите статуси тука ама ме вовлековте :) прво јас сум муслиманка и мислам дека доволно знам за мојата религија и обичаи. прво да, кај нас жената мора да биде покриена и тоа стои и во Куран а не е статусен симбол,жената во исламот нее приморувана на ништо туку таа е столб на семејството, таа смее да вози кола, да работи исл а нее роб како што вие мислите и кажувате. таа ја има глвната улога во семејството бидејќи без неа неможе да има семејство. кога ке се омазат не ти казува никој дали да се покриеш со шамија или не туку тоа си е сопствен избор како и за се во живото и има многу други работи но мислам дека невреди да се кажува бидејќи и како и да е сепак има сопки за исламската жена кои не се рбрани од другите но сепак таа е горда на она што е и со гордост ја носи облеката на неа бидејќи навистена сега е многу топло и како што прочитав некаде ке се пржи како незнам што ама таа е свесна дека пеколот е уште многу повеќе жежок и повеќе пржи :D :D
     
    На Rose96 и pamelche им се допаѓа ова.
  7. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не мора да ја носат, ама ете особено постарите жени носат, само не знам на жешково како издржуваат алал да им е, ама не мораат. Избор си е тоа, а како што знам ја уште од времето на Ататурк па навака се укинало тоа да мора да се носи ваква облека и шамии. Има и модерни муслиманки (најчесто помладите девојки), а има и добар дел вака облечени, само се мачат. Најкриво ми е што сум слушала за случаи како во сериине, девојката се плаши да каже дека добила само за да не и стават шамија врз глава и ваква облека, жалосно, многу сум против тоа родителите да ги тераат ќерките вака да се носат.
     
  8. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.315
    Допаѓања:
    3.250
    Пол:
    Женски
    Plavusa.17 ме потести сега на серијата со Жаде кога ќерка му на Мухамед и Латифа не кажуваше дека има добиено за да не носи шамија.

    Иначе стварно ни јас не ги сфаќам на овие жештини како можат така да се облакаат сепак мислам дека тоа е индивдиувално дали сакаш или не и нема потреба родителите да се мешаат за такви работи
     
  9. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Па некои ако не сакаат нема да носат,ама има некои и што мораат да носат (како што знам)! :)
     
    На doll.a му/ѝ се допаѓа ова.
  10. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Еве какви постојат:



    Коментариве ги читам и ме заболе главата. :tmi:
    Значи, не е убаво да обвинувате. Беше прашано каде може да се купи таква облека, а не мислење за тоа кој ја носи, зошто не треба да ја носи... :^)

    Може на l..o..v..e и треба за на маскенбал или некоја приредба (во школо) или некоја забава. А и да треба да ја носи, нејзино право, нејзин живот... :x
     

    Прикачени фајлови:

    На EMA2 му/ѝ се допаѓа ова.