1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мјузикли (Musicals)

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Hipster, 19 јануари 2012.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.405
  Пол:
  Женски
  Мјузиклите иаку не се многу застапени во последниве години, сепак сеуште се снимаат но и се гледаат старите добри мјузикли!
  Кој е вашиот омилен мјузикл?
  Јас лично ги сакам и ги гледам
  Најомилени ми се Chicago и Dreamgirls и дефинитвно Fiddler on the Roof 8)
   
 2. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.604
  Мјузикли(Musicals)

  Дефинитивно единствен што го признавам, според мене Чикаго :) преубаво и неповторлив мјузикл :inlove:
   
 3. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  907
  Допаѓања:
  4.936
  Пол:
  Женски
  Мјузикли(Musicals)

  Брилијантин !
  Преубави песни излегоа од него, а и актерската екипа е одлична :inlove:
  "You're the one that I want uuu..."
   
 4. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.247
  Допаѓања:
  4.219
  Обожавам мјузикли. Затоа и си ја гледам серијата Glee :D
  Мене ми е омилен Mamma Mia :)
  Преубави песни има таму од Abba.
  - "Money, Money, Money
  - Dancing Queen
  - Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)
  - Voulez-Vous (мојата омилена)
   
 5. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  229
  HAIR - филм за хипи движењето е моја претстава за мјузикл на сите времиња.
  Across the universe претставува комбинација од живи сцени и анимации претставени со музиката на легендарните Битлси.
  Sid and Nancy. Морбидна биографска приказна за Sid Vicious, басистот во британската панк група Sex Pistols и за неговата девојка Nancy Spungen.
  The Blues Brothers блузерски.
  The Last Waltz исто блузерски филм на Мартин Скорсезе.
  Control филм за енигматичниот вокал на Joy Diision, Ian Curtis чии лични, професионални проблеми го натераа да изврши самоубиство на само 23 годишна возраст.

  П.С Сигурно уште неколку останаа неспомнати.
   
  На Trnche му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.408
  Mразам мјузикли
  Oсвен

  Брилијантин ништо друго не гледам, и не би гледала
   
 7. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.096
  Пол:
  Женски
  Мјузиклите ми се најниско на листата на филмови. Не ги сакам, ма не ги поднесувам. Ми се расипува уживањето во филмот. Единствен што би го гледала пак е Треска во саботната вечер (мислам така беше). Другиве :shake:
   
 8. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  Свини Тод, мој тип на филм :))
  од Мама Миа очекував повеќе со оглед на глумците кои ѓи избраа за филмот...можеби е најлошото филмско остварување на Streep :)
   
 9. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Пол:
  Женски
  West Side Story ;)
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.442
  Допаѓања:
  58.542
  Пол:
  Женски
  Jaс од мјузикли само Glee серијата ја гледам, што нели не се ни рачуна како филм. :wasntme:
  Ама за филмови не ги сакам баш, некако нереално ми делува, па не можам лесно да ги сварам.
  Брилијантин само сум го гледала, онака ок што ми е. :)
   
  На FancyKatie му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Не ги сакам, заедно со вестерн филмовите ми се на дното на листата.

  Ми се допаѓаат само Брилијантин, Треска во сабота невечер, Мама миа, и еден филм со Елвис Присли на времето го даваа нон стоп на мтв1, еве го, го најдов. :D
  http://www.imdb.com/title/tt0059224/

  A инаку, ми се идеше коси да си искубам на Chicago, Dreamgirls, Hair, The Phantom of the Opera. :puke:

  Ќе заборавев, поднослив ми беше и Ени, оригиналната верзија, ама тоа како помала, и Ана и кралот (којзнае дали би имала живци да ги изгледам денес).

  Немав на пример за My Fair Lady, иако многу ја сакам Одри Хепберн.

  Од овие причини не можам да ги погледнам ниту Nine и Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street.

  Просто, ме фаќа сафра од мјузикли.
  :^)

  Единствено од поновите овој ми е така поасален.
  [​IMG]
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.491
  Допаѓања:
  2.658
  Мислам дека влегува во мјузикли. Burlesque. Со Кристина Агилера.

  Одличен филм,ако го немате изгледано изгледајте го.
   
 13. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  411
  Само што сакав да напишам дека мразам мјузикли, овде прочитав и ми текна за Брилијантин, a и на Валкан танц. Ништо друго.
   
 14. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.988
  Пол:
  Женски
  Сега пред некој ден го гледав Rock of ages и мнооогу е добар! Главната улога ја глуми Том Круз.Во овој мјузикл има многу 80's rock songs & power ballads,па кој е љубител на рок-от нека го гледа :D
   
 15. the.vampire.girl

  the.vampire.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2012
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  1.490
  Пол:
  Женски
  Од мјузикли сум ги гледала само High School Musical 1&2 и Step Up 1&3...
  High School Musical ми беа интересни кога ги гледав дека помала бев, ама сега ми изгледаат смотано :D
  А Step Up ги гледав неодамна и интересни ми се..
   
 16. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.472
 17. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.384
  Допаѓања:
  78.377
  Пол:
  Женски
  Мјузиклите не се мој тип на филм и ретко се нафаќам да гледам некој таков.
  Мислам дека сè уште имам трауми од детството од прекумерното гледање на Grease со Џон-тра-вол-та или како што мајка ми си го нарекува „филмот на нивната младост“.
  Направив исклучок за Клетници - не се покајав, ми се допадна како го осмислиле филмот, иако ете повеќе мерак би ми правел да не беше од овој жанр. :)
  Следен на листа ми е Свини Тод - запознаена сум со приказната, ми се допаѓа листата на актери, а и одамна ми стои симнат во компјутер, па редно е еднаш веќе да го удостојам со гледање. :D

  Воопшто не ме привлекуваат ваквите филмови иако ете некои и пријатно ме изненадиле, ама чудни ми се и неприродни. :?:
  Баш би сакала да погледнам некои од старите мјузикли, зашто нови и ретко ми фатиле око.
   
 18. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.773
  Допаѓања:
  52.534
  Јас па си сакам мјузикли. :) Од тазе ми е љубовта, порано не ги преферирав, сега целосно уживам во нив, во добрите барем :)
  Клетници, Свини Тод, Мама Миа, Чикаго, Др. Хорибл блог, Плачкото на Џони Деп, Коса, Спреј за коса, Брилијантин... Многу позитивни ми се, многу емоции пренесуваат од тага, љубов до смеа, подобар ефект ми постигнуваат. Некој паралелен свет каде се споиле музиката и зборовите за да создадат нов начин на комуникација. Некако...се е полесно со песна :)
  Јас велам, дајте им шанса :)

  http://www.youtube.com/watch?v=8T--XIWND6k
  http://www.youtube.com/watch?v=EQyNN2SfPwQ
  http://www.youtube.com/watch?v=O1-lkTgl-ws
   
  На DzingrlakaDzikica и Hipster им се допаѓа ова.
 19. Boleyn.7

  Boleyn.7 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  424
  Интересни ми се па мене. :D Од омилените би ги издвоила Burlesque,Hair и Cry-baby. Некако се динамични и весели. Ама за кого како. :P Јас би можела и поповеќе пати да гледам еден ист филм не ми е проблем, секако ако е ми е интерсен. :)

  Cry-baby со Џони Деп ми е најомилен! :D

  https://www.youtube.com/watch?v=unyPaO2j_W8
   
 20. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.764
  Не ги обожавам многу но би ви го препорачала Let it Shine. 2012 е но приказната е неискористена. Нема да останете овака :o но имате гаранција на задоволство ;)