1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мјуз (Muse)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од sesilija, 1 декември 2011.

 1. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Чекав, чекав и бидејќи никој не отвори тема, решив да отворам јас. ( Се надевам дека нема да бидам осамена овде, како во темата со Џенифер Лопез :D )

  Мјуз се британски алтернативен рок бенд, формиран во 1994 година и составен од тројца членови - Matthew Bellamy , Christopher Wolstenholme и Dominic Howrd.
  До сега бендот има издадено пет албуми, првиот албум е издаден во 1999 година, а последниот во 2009 насловен Тhe Resistance.

  Ги слушате ли песните од оваа група? Какви емоции ви будат?
  Јас ги слушам, ама некогаш влијаат депресивно врз мене, не можам да објаснам ама потоа се чувствувам некако даун, ама сепак не можам да се откажам од нив посебно кога сум во некоја тажна фаза, има некоја чудна посебност во гласот на Белами, и во нивната музика која ве тера да ги слушате одново и одново.

  Еве некои мои омилени песни од нив
  http://www.youtube.com/watch?v=MTvgnYGu ... ure=relmfu

  http://www.youtube.com/watch?v=w8KQmps- ... ure=relmfu

  http://www.youtube.com/watch?v=3dm_5qWW ... ure=relmfu
  http://www.youtube.com/watch?v=jD-dHbQt ... ure=relmfu
   
  На Wild.Child и tinkerbelll им се допаѓа ова.
 2. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Нема да си сама :D
  Многу си ги сакам Мјуз, имаат многу убави песни. Мене пак ми даваат некоја енергија песните, пријатни ми се, и лесни за слушање.
  Ми е срам да кажам ама малку доцна почнав да ги слушам, и не знам многу нивни песни, ама тие што ги знам се екстра.
  Пеачот има прекрасен глас, ме интересираше како ја пее Uprising во живо бидејќи е доста тешка песна, и се изненадив, разлика не забележав. Ја ставам во омилените песни
  http://www.youtube.com/watch?v=w8KQmps-Sog&ob=av2n
   
 3. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.551
  Да сте ми живи и здрави за темава. :D

  Ги слушам од пред неколку години, случајно еден другар ми ја прати Super-massive Black Hole, па ме заинтересираа дечките.

  Белами има ептен специфичен глас, ме става во некое чудно расположение. Зајеб направија што се појавија на саунтракот на Твајлајт, ама тоа е. :)
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Прво едно смајле што се клања пред Сеси :D
  Мјуз се феномен, прекрасна музика имаат, Resistance ми е како некое мото :)
  Единствената група која лично по мое не е искомерцијализирана до степен на фолирање и парање уши. Ги знам повеќето песни, најмногу ја сакам Undisclosed desires, Resistance, Invincible, Histeria...a бе сите :D
  За Твилајт, песната е прекрасно ремек дело, не е промашена, напротив, јас си ја слушам :)
   
 6. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.607
  Пол:
  Женски
  Не им знам многу песни,ама од кога ги слушнав прв пат видов дека се мој тип на бенд,песни :)
  Омилена сега за сега,додека не им ги дослушам повеќе песни:
  http://www.youtube.com/watch?v=R8OOWcsFj0U&ob=av2n
  <3 :)
   
  На Magnolija му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Нема да бидеш сама, don't worry. :)
  Мјуз ги обожавам. Предобра музика прават. Многу ми е мило што Метју ги демантираше гласините дека се распаѓаат :whew: , ќе беше огромна штета. Моментално се во подготовка на нов албум кој ќе излезе на крајот на 2012. :)
  Омилени:

  http://www.youtube.com/watch?v=Pgum6OT_VH8&ob=av2n

  http://www.youtube.com/watch?v=RS2WvsYF ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=dbB-mICj ... re=related

  http://www.youtube.com/watch?v=TYqmDqFh038

  http://www.youtube.com/watch?v=TPE9uSFF ... re=related
  Заедно со Undisclosed Desires, Uprising, Unintended и многу, многу други. :D

  Искрено мислам дека Твајлајт им е грешка во кариерата. Песните се врв без сомневање, меѓутоа многу повеќе се искомерцијализираа по саундтракот во филмов.
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Сеске :clap:

  Не ги слушам нешто посебно долго: некои 2-3 години.
  Секогаш кога ги слушам, ми се чини како во друг свет некој да влегувам, се изолирам од реалноста некако, па затоа избегнувам да ги слушам во друштво.
  И веќе сте ги постирале повеќето песни кои ми се допаѓаат, па за да не го полнам постов со еден куп линкови, ќе ставам само еден и ќе речам само едно:
  Извинете на израз, ама песнава ми е е*ење!
  Ја обожавам :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=qhduQhDqtb4
   
  На L-enna и MissSpark им се допаѓа ова.
 9. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  На kate21 и Hipica им се допаѓа ова.
 10. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  Траката за Твајлајт секако дека не и е грешка во кариерата :D
  Зашто, зборуваме за Neutron Star Collision, а песната и е далеку од промашај или грешка. Ако е Твајлјат не значи дека е искомерцијализирано, во филмот има и многу добра музика, всушност. Како што е My love - Sia и друга од Мјуз - Supermassive Black Hole.

  Порано почесто ги слушав, сега ретко...Дефинитивно омилена ми e

  http://www.youtube.com/watch?v=R8OOWcsFj0U&ob=av2e

  You may be a sinner
  But your innocence is mine
  :P
   
 11. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  Ким ми ја зеде мислата :D
  И мене таа песна ми е најубава од нив, дефинитивно.

  А Мјуз се повеќе од одлични, тие ми се кога имам вишок енергија, ја пуштам Hysteria и скокам низ дома :D
  Посебно ги слушам после колоквиуми/испити и се дерам како луда :D

  Можеби ќе ми се смеете, но и пејачот ми е презгоден!

  [​IMG]

  [​IMG]

  Посебни се момциве, преубави им се текстовите, а за музиката воопшто да не правиме муабет, дава некоја посебна енергија.

  Од мене имаат 10/10!
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 12. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Нема зошто да ти се смееме кога ја кажуваш вистината :D
   
  На Wild.Child му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.193
  You could be my unintended
  Choice to live my life extended
  You could be the one I'll always love
  You could be the one who listens
  To my deepest inquisitions
  You could be the one I'll always love

  I'll be there as soon as I can
  But I'm busy mending broken
  Pieces of the life I had before

  First there was the one who challenged
  All my dreams and all my balance
  She could never be as good as you
  You could be my unintended
  Choice to live my life extended
  You should be the one I'll always love

  I'll be there as soon as I can
  But I'm busy mending broken
  Pieces of the life I had before

  I'll be there as soon as I can
  But I'm busy mending broken
  Pieces of the life I had before

  Before you

  A M A Z I N G!!!! Не не, ова е дефинитивно најдобро од нив, песнава не можам од ум да ја извадам!
   
  На Taccka и kate21 им се допаѓа ова.
 14. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.241
  Допаѓања:
  42.988
  Another Muse muse! :D

  Ги сакам, ги ценам, ги почитувам. Како бенд, формација, сензибилитет. Имаат созреано и со последниот албум докажаа дека иако комерцијалниот успех значи многу профит, сепак ги издвојува од квантитетот глуперај музика што денес се штанца.

  Омилен албум Black Holes and Revelation.

  Песни, еден куп омилени од нив. Поим за секси песна, секогаш ми била и ќе ми остане Supermassive Black Hole.

  Метју сега има бебе со Кејт Хадсон, уште една мила причина да го сакам повеќе :angel:
   
 15. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Уште еден Мјуз фан се јавува на рецепција :) .

  Ете, различно ги доживуваме пример Сеси тебе ти делуваат депресивно, мене баш обратно ме полнат со енергија и дефинитивно ми се избор кога сакам да се кренам енергетски и да се соживеам со текстовите тука сме на иста бранова со Спаркс. Имаат необичен и многу оригинален тек на текстовите вклопен во перфектна музика, се сеќавам дека првиот пат кога ми допре до уше Undisclosed desires тоа беше љубов на прв слух и оттогаш уште доста пати одново се вљубував во нивната музика. Ми лајк дем а лот & лонг тајм :nod:.
   
  На Sparks му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MissSpark

  MissSpark Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  695
  Допаѓања:
  1.287
  Пол:
  Женски
  Кревам два прста за Мјуз! Ма кревам и две раце и урлам!
  Предобри се дечкиве, убави вокали, текстови, музиче и остало.
  И откако се искомерцијализираа и откако сите почнаа да ги сакаат истовремено, мојата љубов си трае и ќе си трае. И си остануваат едни од моите омилени бендови.
  Ги запознав со Хистериа и Апрајсинг, и отапшав максимално, се‘ додека не почнав да истражувам и да ги осознаам и другите нивни прекрасни парчиња. Ми се допаѓа премногу употребата на клавијатура во нивните песни.
  Знаат буквално да ме дигнат од кревет и да се замислувам низ дома дека сум на нивни концерт, а знаат и да ме бутнат у нивната приказна, соживувајќи се со дешалиците и правејќи ме меланхолична.

  Нешто омилено:
  http://www.youtube.com/watch?v=4P3SHXQEpRU
  http://www.youtube.com/watch?v=rYDuNq-a ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=5N7MmStx ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=pIYvKCfq ... re=related

  И дефинитивно најјаката! :rock:
  http://www.youtube.com/watch?v=c-UhmfOT ... re=related
   
 17. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.564
  Допаѓања:
  22.748
  Пол:
  Женски
  ^ дефинитивно најјака е Plug in baby. Има нешто секси во песнава и општо во сите нивни,барем јас осеќам некоја таква вибрација,а и плус интересен вокал,нетипичен.

  Можда не сум луда по нив,но ги почитувам како уметници,а ги слушам од време на време,не баш редовно.

  Е сеа,кажав Plug in baby e најјака и енергична, АМА омилена нивна ми е:
  http://www.youtube.com/watch?v=ZrujXrB1_aE

  Уф,уф..
   
 18. Bellatrix

  Bellatrix Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2012
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  26
  Ахх, ги обожувам!
   
 19. Lunaria

  Lunaria Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  1.087
  Пол:
  Женски
  Eeeee се сеќавам како дознав за Мјуз,претходно знам кај нас во пабот цело време на репертоар пуштаа една песна...и се нервирав што не знаев кој ја изведува,и му отидов на газдава -Шефе која е песнава бе,а ќе запамтам што да барам на нет и после ќе заборавам,затоа треба да се запишува. И ми вика-Абе Мјуз се,Тime is running out...аха,Мјуз,доообро.
  Беше што беше,по еден месец им излегува албумов Black holes and revelations. Си седиме со другаркава и ми вика абе пушти на MTV да видиме што има. И сме ја начекале од почеток Supermassive black hole. Буквално не зборнавме додека свиреше. Веднаш им ја симнав целата дискографија.

  Мјуз ми се прибежиште од секојдневната обичност,кога ми треба емотивно празнење и полнење со инспирација,си сонувам со Мјуз.
  Аbsolution и Origin of symmetry ако некој ги пропуштил во сознавањето на Мјуз,обавезно мора да ги преслуша.
  Ако мислите дека Plug in baby е агресивна,преслушајте ја Stockholm syndrome. Звучникот пуштен до даска не е пожелен ако дома имате луѓе со чувствително срце :)

  Неправедно е да одвојувам омилени,во последно време ја преслушувам МК Ultra.Песна со многу јака порака,како и секоја на Мјуз.
   
 20. poison.ivy

  poison.ivy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  406
  Допаѓања:
  198
  Се придружувам и јас во клубов :) Срам ми е да признам дека ги слушам од неодамна :$

  Ми се допаѓа тоа што можеш да ги слушаш кога си даун да ти го подигнат расположението и кога имаш вишок енергија за трошење. Јас си ги пуштам Stockholm Syndrome, Plug In Baby, Hysteria... кога сакам да скокам низ дома и кога сум бесна, да исфрлам енергија :lol:

  Од клиповите што гледав нивни изведби во живо морам да кажам дека создаваат неверојатна атмосфера дечките. Се надевам ќе им отидам на концерт наскоро :)

  Инаку, го слушнавте ли новиот албум The 2nd Law? Мене некако електронски и Дабстеп ми звучи :(
  Единствено овие ми оставија впечаток:

  http://www.youtube.com/watch?v=mO49PZwTPco

  http://www.youtube.com/watch?v=WnJz4eUV5qM

  http://www.youtube.com/watch?v=VXPoJAyeF8k