1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

НЕ Американски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од figgiMK, 15 февруари 2011.

  1. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Француска и европска Филмска Уметност

    Le Charme Discret de la Bourgeoisie е последниот француски филм што го гледав.
    Кога станува збор за филм од неамериканско говорно подрачје ќе кажам збор два за два филма кои мене ми се идеал за квалитетен филм. Станува збор за филмот Gegen die wand кој е турско - германска продукција и филмот Temporada de patos или во превод Duck Season. Тоа е мексикански филм на режисерот Fernando Eimbcke за кого велат дека е мексиканскиот Jim Jarmusch. Иако е во црна бела екранизација филмот е урбана приказна за двајца најдобри другарчиња кои во недела попладне остануваат сами во станот. Впрочем се случуваат интересни ситуации.
     

    Прикачени фајлови:

    • p_disretecharm.jpg
      p_disretecharm.jpg
      Големина на фајлот:
      29,1 KB
      Прегледи:
      257
    • gegen1.jpg
      gegen1.jpg
      Големина на фајлот:
      46,8 KB
      Прегледи:
      257
    • Duck+Season.jpg
      Duck+Season.jpg
      Големина на фајлот:
      55,9 KB
      Прегледи:
      254
  2. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Француска и европска Филмска Уметност

    http://www.filmskabaza.com/sa-prevodom/rare-exports-2010-video_4ea13b7fa.html
    гледан на Филмска база убав квалитет и не американски филм
    Rare Exports (2010)
    филм во кој Дедо мраз и лош и секако сите негови следбеници се лоши ...
    Пјеторее е одличен - преслатко детуленце со генијална идеа и убав СПАС
    9/10
     
  3. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Француска и европска Филмска Уметност

    Lost Christmas (2011)
    [​IMG]
    Искрено сум изненадена од Драмата и идеата со која е направен филмов ... од почеток до крај морам да кажам дека е одличен .... јас изкрено го засакав детуленцево и сконтав некаде пред крајот што всушност се случува ... и кој е каде е и зошто е !!!
    9,5/10 - моја оценка
     
  4. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Француска и европска Филмска Уметност

    Le Premier Cercle 2009
    Пак Француски
    [​IMG]
    Ќе додадам само дека Семејството е некогаш се но кога семејните одлуки не се добри секогаш има жртви ... Преубава Крими- драма - со голема доза на акција ....
    Семејство и секако мафија ... Рено е перфектен во улога на Босси ...
    9.5/10 врвна оценка
     
  5. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Француска и европска Филмска Уметност

    [​IMG]
    Box Office 3D 2011
    Пародија невидена на неколку филма - од сликава може да видите нешто но сепак ИТАЛИЈАНЦИВЕ го фатиле шметот... посебно ми беше смешен делот со Ќкодот на давинчиЌ колку добај спој и секако на Мафијата ,.... мооо гледам сите ке ги изредам ...
    Преводот е на Англиски а го има на замунда
    навистина заспав :rofl:
    8/10

    Kokowääh
    [​IMG]
    Девојченцево е „ѕвер“... Германски забавен филм кој што секако ме воодушеви и секако морам да го препорачам дека е ОДЛИЧЕН ...
    http://www.youtube.com/watch?v=QNtJABsF ... re=related
    10/10
    значи стандардна приказна - љубов- работа- очекувања- „семејство“ - разочарување - и договор за сооооовршенство !!


    [​IMG]
    The Maiden and the Wolves (2008)
    или на француски La Jeune Fille et les Loups
    [​IMG]
    At the end of World War I, 20 year-old Angle is determined to become the first woman veterinarian. Her life is an adventurous one and she becomes the object of ruthless rivalry between the man she is supposed to marry, a visionary but unscrupulous industrialist and a simple man who has withdrawn to the mountains to live among wolves, away from the madness of humans. Angle exploits this rivalry to attain her real goal: saving the wolves
    9/10

    La Flaqueza Del Bolchevique
    (The Weakness Of The Bolshevik) (2003)
    [​IMG]
    [​IMG]
    Мислам дека девојчево (María Valverde)има страшен потенцијал за Глума и за она кое секако е уникална
    и ова е уште еден доказ дека уште некад на времето била екстра .... María Valverde ју роцк :lol:
    На моменти си велев дека ова е само типичен педофилски филм но со текот на времето и секако како настануваа случките во филмов сите мои претпоставки паднаа во вода...а крајот ме остави без текст.... како можеше да умре ???? :x
    7,5/10
     
  6. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    1виот му давам (како викаше мојот професор по физика) стаклена 0
    зошто ич не ме бендиса мислам дека беше правен од детска перспектива со делови на нудизам :fubar:
    La Fee ///The Fairy (2011)
    http://www.imdb.com/title/tt1922645/
    Dom works the night shift in a small hotel near the industrial sea port of Le Havre. One night, a woman arrives with no luggage and no shoes. Her name is Fiona and she tells Dom that she is a fairy that can grant him three wishes. Fiona makes two of his wishes come true then mysteriously disappears. Dom. who has fallen in love with her by then, searches for her everywhere.


    Nobody Else But You (2011) - Poupoupidou
    http://www.youtube.com/watch?v=ocjX8fXToYo
    причата е како еден познат Писател оди да го види она што му го оставиле како наследвство во едно село- град на француско-шВицарскаТа граница... но како што си оди загледува дека локалната полиција носи труп кој е најден смрзнат ...
    Како интро е добро !! и ДосТаточнО хехе ех ех еххе
    мене филмов ме остави без спанје до 2.30 ххихихи и ми се допадна ни на крај памет немаше да ми текне како умрела малата :geek: :?: :fubar:
     
  7. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
  8. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Turn Me On, Dammit! (2011)
    http://www.youtube.com/watch?v=eySFZRVcHYM&feature=player_embedded
    http://www.imdb.com/title/tt1650407/
    за една 15 год теен заблудена со се* и како таа вика напалена!
    In Skoddeheimen, Norway, 15-year-old Alma is consumed by her hormones and fantasies that range from sweetly romantic images of Artur, the boyfriend she yearns for, to daydreams about practically everybody she lays eyes on.
    4.5 моја оценка
     
  9. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Последнава недела ми беше недела на ЕУ филмови + еден руски ... и искрено кажано сум задоволна од она што го гледав со исклучок на филмов од вчера...
    Chromophobia (2005) -
    [​IMG]
    доста познати имиња учествуваат.. опцијата посебни животи и посебни проблеми кои на самиот крак ке се спојат со заедничка судбина...
    6,0 е на ИМБД и плус
    Every family has its secrets and tries to hold them hidden within domestic walls. However, those of the family of Marcus Aylesbury are in order to become public because of the family's long date friend Trent, a journalist faithful to his ideals who, put under pressure by his editor, is looking for a "sexy-scoop"...

    Vykrutasy 2011-Lucky Trouble
    [​IMG]
    Лесна руска комедија со Мила Јовович за свадбата која треба да ја направи со еден учител на кој ке му го земат пасошот точно за време на најубавиот ден...И секако неговата задача и забавните лаги кои ги измислува за да на крај сепак има мнн мнн насмеани главчиња и плус свадба...
    п.с. мнн мнн се златни дечињата - не ви откривам повеќе
    убава 8ца од мене за Филмчево

    Mia Fora Kai Ena Moro / Имало едно бебе (2011) Грчки филм
    [​IMG]
    и пак една интересна комедија за едно неуспешно самоубиство, неуспешно трагање по мајката на бебето... неуспешно наоѓања на мажот со порака дека се самоубива... и секако НОв чичко- со титула мајка на прекрасното бебуле ...
    Топла препорака ... типичен балкански комедичен филм
    8,5ка оценка од емне
     
  10. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    ете го и тука
    Белгиска продукција(француско/канадски/арапски)
    Incendies (2010)
    [​IMG]
    http://www.imdb.com/title/tt1255953/
    текстов е коментар или критика за самиов филм која ја најдов на странава ИМБД...
    Ке додадам само дека е мнн мнн потресна драма за која јас лично останав без текст и морам да кажам дека мислам дека нема да сум единствена !!!
    Затвореник 76-жената која пее !!!
    и 1+1 = на 1( знам дека звучи глупо но кога ке го изгледате филмов ке ви стане јасно зошто ја има силата точно во тие 2 нешта.
    и дефинитивно чиста/заслужена 10ка од мене
    Stuff happens and you'll be like NO WAY and then the film goes even further and you'll be like WHOA OKAY WHAT and then even further and you'll be like OH MY GOD and then even further still and you'll be like HOW CAN THIS BE HAPPENING OH MY GOD PLEASE and then it'll just keep going even further and further and further and by the end of the film you'll just be a steamy, shattered mess like I was.

    Characters and events throughout are depicted with the subtlety and prowess of a master filmmaker. I don't want to spoil anything, but there were numerous moments in the screening that I attended when the audience was vocally reacting to moments on screen that were extremely visceral and affecting.

    Beautiful, powerful film.
     
    На Kom.pot му/ѝ се допаѓа ова.
  11. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Isabelle 2011
    http://www.imdb.com/title/tt1609132/
    [​IMG]
    таму дале прилично голема оценка но морам да кажам дека јас едвам 4 давам ...
    Холандски филм кој што расправа за една „убава“ глумица( ова убава е во наводници
    зош мене не ми беше) и една осакатена личност - физички и психички...
    Интересна ми беше хемијата која се вроди, но сепак лажна
    очекував да има повеке лез афинитети- некако за тој дел од европа ништо не би ме чудело
     
  12. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    [​IMG]

    Departures
    Јапонските филмови секогаш изобилуваат со делови од јапонската култура и традиција. Во филмот се работи за поранешен музичар кој мора да се соочи со "морбидноста" на новото работно место, односно припремање на мртвите за другиот свет. Филмот е многу добар ја би му дала 10ка, драма, со комични моменти.
     
  13. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Искрено немам гледано многу филмови а да не се на англиски..
    Се бројат на прсти...и тоа на една рака :lol:
    Последен што го гледав е La Vita e Bella, италијански секако, и ми остави Огромен ама ПРЕогромен впечаток!!! Се работи за животот на едно семејство пред, и во текот на втората светска војна :)
    (плачење гарантирано)
     
    На Kom.pot и CharmedGirl им се допаѓа ова.
  14. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Кога сите се мрднуваа по него не обрнував многу внимание, но вчера повторно го гледав и филмов ми стана еден од омилените. Секоја девојка заслужува еден Аче во својот живот. Прекрасен филм :clap: 10/10.
    [​IMG]

    Не сакам акциони филмови, но овој ми го задржа вниманието. Кога се тепаат или бркаат неизвесноста си го прави своето. 9/10
    [​IMG]
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  15. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
  16. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    И јас истиов ќе го пишев, само можам да кажам дека од ко заврши филмов 10 минути седев на кревет и збор не реков, не можев да се соземам. Отцена 9 од 10 пошо од памет ме истаде.
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    Ќе може да ми препорачате некои италијански филмчиња? :)
     
  18. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    http://www.youtube.com/watch?v=7wPkugRbeV4
    Loverboy (2011 film)
    [​IMG]
    Романски филм за еден младич и неговите „девојки“
    начинот на кој истите завршуваат од Романија во Италија или во некое мотелче во Романија....
    Суров и доста отворен филм ...


    еден од КАНСКИТЕ премиери
     
  19. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    The Sleeping Voice (2011)
    La voz dormida

    [​IMG]
    го гледав вчера и да Ви кажам мнн ми е одличен !!
    Дејствието се случува во Шпанија и проблемите кои се случуваат за време на диктаторот ФРАНКО и секако КОМунисти и оние кои страдааат во затвор со тешки пресуди и уште потешки околности...
    Љубовта на сестрите ...
    Љубовта на мајката кон детето...
    Жртви на системот...
    Љубов од страна на ТЕТКА...
    и сите оние засегнати во системот...

    од мене оценката е 9ка
     
  20. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Сакам да гледам некој воен, историски филм и што е најбитно да не биде амерички. Препорака?
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.