1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

НЕ Американски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од figgiMK, 15 февруари 2011.

  1. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Тек сега стигнав да ја прелистам темава и начекав еден куп француски филмови :) Јас сум љубител на францускиот јазик, а и на Франција како земја, ама филмовите не им ги можам, ретко се набедувам да изгледам некој, па и да ми се допадне :worried: ама надокнадувам со неамерикански филмови од други јазични подрачја :)
    Во темава посебно место треба да има Педро Алмодовар мислам со сите негови филмови. Уникатен, емотивен, шпански. Првиот филм што го погледнав беше Се за мојата мајка, и покрај сите чудни ствари во филмот, ја му се изнаплакав :) Човекот е столб на шпанскиот филм, кој не гледал од него филм, исто како воопшто да не погледнал во животот, шпански филм.
    Си имам љубов за јапонските аниме филмови, ама за тоа во темата за аниме, за играниот филм Јапонците не ги бива ама ич :worried: Сепак, филмов е предобар за да биде прескокнат ради предрасуди -Departures
    [​IMG]
    Филм за музичар кој свири на чело, кој поради распуштање на оркестарот, ќе се најде пред предизвикот на новото работно место. Нешто толку традиционално од Јапонија, затоа и ми се толку мили, толку блиску ти го носат нивниот свет. Овој филм дефинитивно треба да ви е на листата на погледнати филмови.
    Од друга страна пак, Корејците се мајстори за романтични, љубовни филмови. Забавни се на детски начин, наивни, невини, а сепак итри и често тажни и со плачлив крај (за гледачот) Филмовиве ги спомнав во друга тема, ама беше избришана, па ај и овде :)
    [​IMG]
    A moment to remember -искрено ви го препорачувам да го погледнете, преубав филм :)
    Од Кореја го препорачувам и Old Boy психо филм, растроен, уникатен, невозможен. За љубителите на психички трилери, филмов е врв и мора да се погледне. Се работи за човек, кој ќе биде киднапиран и заробен 15години поради одмазда, а се она што ќе се случува откако ќе излезе, може благо да ве поремети :)
    Бидејќи ми тргна со азиските филмови вечерва, да ги споменам и следните: The Host-токму поради предвидливоста и типичните азиски сцени, Love and Honor -за насловот и истоимената содржина, Kamikaze girls-за оригиналниот хумор, Spring, Summer, Fall, Winter...and spring-ради реалноста во неиздржливоста, The Bow- поради уникатната романса...и веќе незнам уште кој, a и доцна е веќе :D
    Кинеските филмови не ги сакам.
    за другото...друг пат :)
     
  2. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    [​IMG]

    Задолжителен! :)
     
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.799
    Допаѓања:
    38.199
    Пол:
    Женски
    По молба н Фигии овде ќе го споделам филмот за кој пишав кратка рецензија во друга тема.
    La vie en Rose
    [​IMG]
    http://www.imdb.com/title/tt0450188/
    Совршена биографска приказна за предобрата Едит Пјаф.
    Музиката во филмов е прекрасна, исто и актеркава, одлично си ја заврши задачата да го изглуми животот на една толку инзвонредна музичка икона и жена.Што друго да кажам, освен дека љубителите на француската музика мора да го погледнат филмот.
    10/10 од мене.И кога ќе одам во Париз обавезно и оддавам почит на Пер Лашез.
     
    На figgiMK и kravce им се допаѓа ова.
  4. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    La cara oculta (2011)
    [​IMG]
    http://www.imdb.com/title/tt1772250/
    интересен љубовен филм .... 9/10
    El secreto de sus ojos (2009)
    [​IMG]

    In 1999, retired Argentinian federal justice agent Benjamín Espósito is writing a novel, using an old closed case as the source material. That case is the brutal rape and murder of Liliana Coloto. In addition to seeing the extreme grief of the victim's husband Ricardo Morales, Benjamín, his assistant Pablo Sandoval, and newly hired department chief Irene Menéndez-Hastings were personally affected by the case as Benjamín and Pablo tracked the killer, hence the reason why the unsatisfactory ending to the case has always bothered him. Despite the department already having two other suspects, Benjamín and Pablo ultimately were certain that a man named Isidoro Gómez is the real killer. Although he is aware that historical accuracy is not paramount for the novel, the process of revisiting the case is more an issue of closure for him. He tries to speak to the key players in the case...

    го начекав на еден од каналиве по БГ ...законскии ( по 2р пат гледање пак имам иста оценка)
     
  5. ThePrincipessa

    ThePrincipessa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    10
  6. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Here's one of the most amazing japanese movie-i give my first love to you.
    warning!!-box of tissue will be needed.
    I Give My First Love to You
    го гледав на Ѕубе дел по дел со Англиски превод
    ***http://www.youtube.com/watch?v=fAc4yVeo9Pk
    ете го линкчето да кажам дека е обавезно да се подготви марамче за солзи и
    она кое е плус доста е тажен филмов !!!
    10/10
     
  7. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    April Bride (Japanese Movie) - 2009
    *** http://www.youtube.com/watch?v=t7TAEq00 ... =related**
    Јас и мојте Јапонски ЈубеtuBE филмови ...
    Значи марамчиња се малку ..не ми е јасно како мозхе да се толку тажни ..
    Класична приказна за 2 ца млади Љубав, Среќа и болест ,,,
    10/10
     
  8. potterholic

    potterholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    419
    La Femme Nikita (1990)

    [​IMG]

    Уште еден француски филм. Јас кога ги заредив овие француските :D Јас во принцип не гледам акции, ама овој е навистина многу добар филм. Крајот беше многу глуп и тоа ми е единствена забелешка. Другото си беше се на место - и глума и се. :clap:

    Девојка по име Мари извршува убиство, во одмазда за своите пријатели кои се жртви на една престрелка. Наместо да оди во затвор, и се дава нов идентитет и е обучена за таен агент. Кога е на мисија случајно запознава едно момче кое ќе и го промени животот.
    Трејлер - http://www.youtube.com/watch?v=167URLa-On0

    9/10
     
  9. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    My Rainy Days
    [​IMG]
    **Tenshi no Koi**2009
    http://www.youtube.com/watch?v=SfqqAusX ... re=related

    деталите од ВИКи
    http://en.wikipedia.org/wiki/Tenshi_no_Koi
    Романтична Драма но овој пат со ХАпу ендинг ... фала му на бога се затепаф јас со тоа тагава и солзиве ...
    И после 3 филам гледани морам да кажам дека сега ми е јасно зошто ги цртаат така сите јапонски ЦРтани ... има многу сличности во реализамот..
    7/10 не ми се допадна делот со Проституцијата и начинот на кој ја атакуваа малата Томоко :hai:
     
  10. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Nobel's last will (2012)
    [​IMG]
    http://www.youtube.com/watch?v=x4DWFn-l4H0
    Филм за една доста амбициозна новинака која успева да разреши кој е извршител и зошто ... на неколку култни убиства кои се случуваат за време на балот, после доделувањето на Нобеловите награди и после тоа...
    Интересна Глума , интигра до крај која секако ке кажам дека не е многу лигава и се си е на место...
    Мајка, Работник и Новинар...пред се напрегнато и забавно
    10/10

    BULLHEAD
    [​IMG]
    http://www.youtube.com/watch?v=7fTx89BTIVg
    Белгиски филм за една траума од детството која лошо се одразува во возрасниот живот... Брутална драма за еден младич кој има „ЛУЗНА“ од детството ... како на телото така и во душата ...
    за оние кои се против насилство на филмови не го препорачувам...
    8/10 е мојата оценка

    Varg Veum/Fallen Angels
    (од неколкуте дела јас само 1 имам изгледано )Trond Espen Seim како актер да кажам дека ми е мнн интересен ,,, самото дејствие на филмов се одвива во Норвешка морам да кажам дека е на некој начин класичен крими филм (иако не бев свесна дека постојат повеке делови но ке се поправам деновиве ко ке си ги гледам другите .
    9/10 е мојата оценка нема да кажам за што се работи но ке кажам дека го заслужи моето внимание во целост...
     
  11. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Стварно незнам како дури сега се сетив да го пишам филмов овде, The lives of others/Das Leben der Anderen
    Филмот е неверојатено добар и секој ама баш секој треба да го погледне.
    [​IMG]
    Германски продукт
    Дејствието се одвива во Берлин, раните 80ти. Агент на тајните служби ќе добие задача да го следи животот на писателот Георг Дрејман и неговата девојка и актерка за која е заинтересиран и министерот за култура. Агентот, следејќи го секој чекор на двојката, ќе се соживее со нив наоѓајќи се себеси на различната страна. Дејствието го следи напорот на Дрејман да ги објави текстовите за вистинските случувања во Источна Германија, љубовта, измамата, обединувањето...
     
    На boomsleng и Sara123 им се допаѓа ова.
  12. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    2романтични комедии од КОрејски производ
    Seducing Mr. Perfect
    [​IMG]Класика за една девојка која се залјубова во својот схеф ..а истиот и помага за да разбере каква е љубовта и какви се врските и каде е нејзината грешка...
    доста смешки и мнн убав глумец од пола Ирско / Корејско потекло ...
    8/10 е мојата оценка
    Why have I been dumped three times now?

    Because you don’t know the rules.

    Rules?

    Rules of the game.

    Love isn’t like playing Starcraft, you know.

    Yes, it is. It’s actually a game that requires even greater precision and planning. A game of power. Manipulations of emotions to control the mind… That’s the game. Love is a game. It’s a game where the one who displays affection first, gives up total control and goes around like a dog on a collar.”

    My Girlfriend Is An Agent
    [​IMG]
    двојка која незнаат за себе дека се полициски агенти и секако глупостите кои ги прават со тоа што се лажат постојано и секако начинот на кој дознаваат за истото.
    8/10
     
  13. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    ^ Фиги, гледам дека ги пратиш азискиве филмови, веќе го предложив, ама еве уште еднаш :) Погледни го A moment to remember, преубав е, мислам дека ќе ти се допадне :)
     
  14. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300

    Се надевам дека нема да плачам но ете го пуштам да го гледам
    ***youtube.com/watch?v=-fxI_vH5w2Q
    :) ке пишам мислење и од мене за ова
     
  15. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    La habitación de Fermat - шпански
    [​IMG]

    Одлично математичко трилерче. Нешто слично на Exam, само овде 4ца математичари ќе бидат повикани од анонимец на средба каде ќе им биде претставена математичка загатка. Откако ќе се сретнат набрзо сфаќаат дека истите се дел од енигмата. Затворени се помеѓу четири ѕида, кој полека се стеснуваат доколку дадените математички задачи не ги решат во даденото време.
    Мене ми беше супер забавен, плус се трудев сама да ги решам загатките :wasntme:

    Вчера го симнав и Les femmes du 6ème étage, ама не можам да го коментирам зашто изгледав само 10тина мин и морав да го исклучам. Сакам вакви филмови, ќе го догледам деновиве обавезно.. :D

    [​IMG]

    Овој веќе 3-4 години го барам да го симнам и никако да најдам асален линк. Ако знае некој нека пише лп :doh: Арсен Лупин ми е еден од најомилените ликови од детективските книги заедно со Поаро и најголемиот негов противник Шерлок Холмс :$ И боље :P
     
  17. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Како прво да кажам дека се рушив од плачење за Азискиот филм и сега барам нешто кое би ме расположило... но филмов е предобар!!! и од мене препорака најголема на целиот свет ...
    А за Арсен Лупен ке видам дали ке можам да ја најдам мојата верзија од каде ја симнав и да ти пратам инфо... :angel:
     
  18. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Еден од моите омилени не-американски филмови...
     

    Прикачени фајлови:

  20. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Или на англиски, The Hidden Face

    Гледам Фиги веќе пишала за филмов, ама ќе кажам и јас мои импресии. Значи, ова ми е еден од најдобрите филмови што ги имам гледано. Возбудлив трилер со необична тематика, приказна за тоа на што се’ е спремна една девојка за да види дали момчето навистина ја сака и дали ќе му недостига ако си замине.

    Јас не трепнав додека го гледав, ми го задржа вниманието 100%. Интересен, возбудлив, неизвесен трилер. Топло препорачувам, мене премногу ми се допадна :up:
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.