1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

НЕ Американски филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од figgiMK, 15 февруари 2011.

  1. hristina979

    hristina979 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    16
  2. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    EGO.2013
    For 25-year-old Sebastian it is all about surface and appearance. Life is full of party, money and one-night stands. He has never challenged himself, whether it be his dream of a music ...
    [​IMG]
    7/10 за филмчето лесно за гледање

    The Gilded Cage/ La Cage dorée (film, 2013 Ruben Alves).

    In a swank neighborhood in Paris. Maria and José Ribeiro have been living for almost thirty years in their small concierge lodgings on the ground floor of a storied 19th century apartment building. This Portuguese émigré couple are universally liked: over the years Maria, an excellent concierge, and José, a marvelous building site supervisor, have become an indispensable part of the daily lives of everyone around them. They are so highly appreciated and so well integrated that when they have a chance of fulfilling their dream of returning to Portugal and living in comfort, no one wants to see the Ribeiros, so devoted and so discreet, leave. Just how far will their family, neighbors, and their employers go to hold them back? And deep down, do Maria and José really want to leave France and flee their precious gilded cage?
    Реалноста за кога ке ти се појави среќата на врата како твојте најблиски како ти „ПОМАГААТ“ за да се збидне сонот !!
    7/10
    9 mois ferme./9-Month Stretch 2013
    „typical for french cinema“ интересна ситуација за завршување со погрешна личност за една ноќ и последиците од после тоа!!
     
  3. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    http://www.filmovizija.com/movie/spanish-affair-2014-video_aeaa87201.html#

    од мннн мннн време немам гледано така забавен филм на почеток реков ке е стандардна Лове стори ама вреди секоја минута... зезанја и смешки ... 10*ура за филмчето
    Spanish Affair (2014)
    [​IMG]
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.651
    Пол:
    Женски
    Un plan parfait, френч филмче на кое се смееш од срце. :)
    [​IMG]
    Приказната се врти околу Изабел и нејзините очајни обиди да ја скрши „клетвата“ која ги прогонува жените од нејзиното потесно семејство со години (првиот брак да заврши со развод), а притоа да не ја уништи својата долгогодишна врска.
    Смислува одличен план за да го избегне разводот со саканиот, но каков план сковала, погледнете сами. :D
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.126
    Пол:
    Женски
    Наслов на холандски: Oorlogswinter
    Наслов на англиски: Winter in Wartime
    http://www.imdb.com/title/tt0795441/

    [​IMG]

    Во 1945 година, падот на англиски авион близу едно село во Холандија, ќе ја смени судбината на едно 14-годишно момче, принудувајќи го да бира меѓу добро и зло, семејство и морал.
    Многу убав филм, со доста потресна приказна, дефинитвно мој омилен филм од неанглиско говорно подрачје кој го имам погледнато неколкупати досега, навистина те тера да размислиш дали најблиските луѓе во твојот живот се искрени со тебе, и колку ги познаваш нивните вистински лица.
    Филмов го препорачувам на сите, без разлика дали сте љубители на овој жанр (драма/историски/воен), или не, поуката која ја носи со себе е една од оние кои е добро да ги знаат сите.
    10/10
     
  6. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Имам една подолга листа на НЕ Американски филмови да не кажам Шпански, ги обожавам со еден збор а ова се моите топ10 ви ги препорачувам од срце да ги изгледате:
    1. "El cuerpo"

    2. "Combustión"

    3. "La cara oculta"

    4. "Los ojos de Julia"

    5. "El orfanato"

    6. "Mientras duermes"

    7. "Abre los ojos"

    8. "Lo mejor de Eva"

    9. ''Volver''

    10. "La piel que habito"
     
  7. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    Kamikaze.
    [​IMG]
    Руско -Шпанско филм4е
    за еден „успешен“ камиказа во неговата мисија да пукне еден руски авион како освета... а дали ке биде или не може да се погледа
    8/10

    Avis de mistral
    [​IMG]
    Аххх тој Рено ... како и секогаш непогрешлив
    предобро филм4е доза на реалност доза на проблеми и Решение на истите !!
    Ах колку само ме потсети филмов на татко ми
    9/10
     
  8. IthoughtIwasAnAllien

    IthoughtIwasAnAllien Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2014
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    237
  9. MysteryMan23

    MysteryMan23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Машки
  10. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    La Pianiste или The Piano Teacher, за сите што сакаат психологија, еден од најдобрите европски филмови според мене. Француски, во режија на Австриецот Михаел Ханеке. Малку настрана приказна зачинета со романса.
     
    На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Крими љубовен филм.(y) William како и секогаш, супер одглумено.
    [​IMG]
     
    На Polyincognito му/ѝ се допаѓа ова.