НМД (NetMedicalDiets)

Дискусија во 'Диети' започната од Maya3112, 19 април 2013.

 1. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  478
  Девојки,денес случајно на еден наш медиум видов реклама за НМД.Всушност тоа е автентичен веб сајт кој ќе ги разработува темите од областа на нутриционизмот и влијанието на исхраната врз специфичните заболувања и особено употребата на одредени продукти како помош во третирањето на актуелни заболувања, како и нивна превенција.

  Програмата се состои од диети (менија), односно предлози за седумдневен начин на исхрана (појадок, ручек, вечера, ужина) од продукти вкомпонирани според специфичната крвна група, полот, возраста, индексот на телесната маса (BMI), како и евентуалните покачени вредности (од крвна слика) на шеќерот и холестеролот во крвта, како и крвниот притисок, придружени со конкретни објаснувања за избраните параметри и понудени за пристојна цена, далеку пониска од актуелните на компаниите кои се занимаваат со оваа дејност.

  На нивната интернет страница
  http://www.nmd.mk
  може да се порача дури и неделна диета според крвна група за само 90денари.

  Пред да нарачам една диета за себе би сакала да знам дали некоја од вас има искуство со НМД и резулатати од истото.

  Поздрав,