1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Набавување на храна, лекови, маски за време на коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Deni87, 15 март 2020.

 1. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Машки
  Во случај за интензиво зголемување на заразените од корона вирусот, сите ние ќе треба да седиме дома. Ќе биде потребно да имаме доволно количини на намирници, лекови, производи за лична хигиена.

  *Со темава би можеле да си помагаме и секој да информира каде би можело да се најде одреден производ.....
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Машки
  Доколку некој/а знае каде би можеле да се најдат средства за дезинфекција?
   
  На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  4.209
  Пол:
  Женски
  Не знам од кој град си, во ГВ скоро во секој маркет има доволно дезинфекциони средства, утре ќе ми стигнат две антисептични средства за раце.
   
 4. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.478
  Допаѓања:
  13.647
  Пол:
  Женски
  Каде во Скопје да најдам гел за дезинфекција на раце со пумпица? Во ДМ забегале со цените... Има ли по аптекиве, маркетите...? Не ни се шета, па да не има некој проверена информација.
   
 5. Heavencanwait

  Heavencanwait Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Рамстор мол аптеката, вчера земав...
  Едит не е гел туку хируршки раствор (алкохол) за дезинфекција на раце...
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 6. NarCis@

  NarCis@ Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  9.417
  Допаѓања:
  152.166
  Пол:
  Женски
  Јас од Бети аптека најдов, на Данаи.
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 7. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  14.125
  Допаѓања:
  96.962
  Пол:
  Женски
  Јас завчера купив џебно гелче со пумпица од зегин во расадник-кисела вода. 100 денари :)
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  2.779
  Допаѓања:
  15.978
  Јас завчера земав во аптеката во Зебра, гел 500 мл. (со чајно дрво) за 180 денари. Имаше и спрејови, не знам која цена. (и маски и ракавици)
   
 9. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.478
  Допаѓања:
  13.647
  Пол:
  Женски
  Е супер, ми треба поголема количина затоа што ќе стои на влезот на објект. А имам и Бети аптека во близина.
  Фала ви на сите :hug: значи не се толку дефицитарни геловиве.
   
  На Heavencanwait, fana и NarCis@ им се допаѓа ова.
 10. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  2.779
  Допаѓања:
  15.978
  Само што бев во аптеката, во моментов имаат само еден поголем гел (ми се чини 700 мл беше) за 420 денари. Се' уште имаат маски и ракавици.
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.979
  Пол:
  Женски
  Гел 400 мл од Бети исто во Лисиче 130 ден (иако пред една недела го земав) алкохол 70% во Зегин Ново лисиче ова од вчера.
  Имаат и во Зур гелови мали за во џеб 35 денари се
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 12. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  5.697
  Допаѓања:
  30.969
  Пол:
  Женски
  Тука ми изгледа посоодветно да го поставам прашањево.
  Како разредувате Дезинтал за дезинфекција на подови? На упатството има сооднос на литро вода, ама нема за која намена е?
  Јас на пример, 1 капаче ставам на литро вода за чистење на подови? Многу да не е?
  Кујнски површини, тоалет и сл. дезинфицирам со алкохол.
   
 13. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  2.200
  Пол:
  Женски
  Kade da najdam maski za deca, ama od kvalitetnite ne onie za 1 u potreba?
   
 14. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.478
  Допаѓања:
  13.647
  Пол:
  Женски
  Во Бети во моето маало имаше само џебни средства за дезинфекција, утре ќе добиеле големи. Во Зегин имаше само течно сино средство од 0,5л и ченеше 230 ден, а во ДМ гел на Сенсилис 0,5л 325ден.
  @An-na во ред ти е соодносот, не се грижи. Дезинтал е на база на алкохол, па брзо испарува. Евентуално ако имаш мало дете коа лази, можеш да го подразредиш или да отвориш да се луфтира кога бришеш.
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Heavencanwait

  Heavencanwait Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2019
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  128
  Пол:
  Женски
  Jas mislam ne se preporaclivi tie, za edna upotreba se zemaat sega...
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. *Ane*

  *Ane* Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2017
  Пораки:
  761
  Допаѓања:
  2.200
  Пол:
  Женски
  Zemav takvi detevo neso temperatura, 2dena eve sea pocna so kaslanje.. Maticniot u petokot mi kaza da sedi u posebna soba, utre na krvna slika treba da ideme... Pa posle ke ni kazel so ponataka
   
 17. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  11.543
  Допаѓања:
  78.704
  Пол:
  Женски
  Може да се користат и тие за повеќекратна употреба ао тоа шѕо после секое носење се бришат со алкохол.
   
 18. pianogirl

  pianogirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2018
  Пораки:
  613
  Допаѓања:
  718
  Пол:
  Женски
  А од страна на храна што купувате? Гледам баајги голема паника се шири и кај нас у Штип почнаа да се празнат рафтови па да си прашам да знам одприлика што купувате
   
 19. Mama993

  Mama993 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2019
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  554
  Пол:
  Женски
  Брашно,зејтин,сув квасец, шеќер,прашок за пециво,пченкарно брашно,тестенини,ова верувам дека секој од нас го има.

  Зеленчук и овошје како никој да не купува сегде има во изобилство или така ми се чини?
  Јас сум со мало дете и од значителна важност ми е секој ден да јаде еден тон овошје и зеленчук па макар и војна да има,ние возрасните леб и палачинки може да јадеме но оди објасни му на едно и пол годишно детенце дека нема банани или боровинки,овошјето што најмногу го сака. Па си исцедив сок од портокал и лимон во кесички за мраз и замрзнав. Јаболките може да се замрзнат ако купувате повеќе,смрзнат грашок,боранија..
  Може да си замрзнете кромид сецкан во кесенца. Ниту една манџа не е манџа без кромид нели?
  Компирите може долго да стојат на ладно.
  Немам залиха на месо,ми доставуваат до дома.
  Тинекс почнале со онлајн продажба па најдобро е сега да се воздржиме од акање по маркети и од дома фа си порачуваме.
   
  На marchi-cool, Cosmic Girl, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 20. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  2.779
  Допаѓања:
  15.978
  Истото тоа што го јадам стандрадно, само за некои нешта наместо едно парче, две. На пример, место 1 конзерва туна, земав 2. Чисто да не морам да идам до маркет во текот на нареднава недела.
  Ќесе ориз, леќа, кафен грав. Замрзнати јагоди, малини, брокула, пилешки стек. Неколку канчиња ќефир. Пакетче овес. Две тегли путер од кикирики. Тегла крем. Два хумуса. Два леба. По 2 конзерви туна, црвен грав, пченка. Една голема конзерва црни маслинки. Два јогурта и две млека. Конзерва нес. Портокали, лимони, банани. Зелка, цвекло, моркови, компири. Нешто грицки и слатки. И тоа, стандардно.
   
  На Doozy, cresa-jagoda и pianogirl им се допаѓа ова.